14 nejlepších termálních lázní na Slovensku

Slovenské termální lázně jsou oblíbeným dovolenkovým cílem mnoha Čechů. Díky množství termálních pramenů po celém Slovensku se nám nabízí opravdu široký výběr. V našem článku vám přinášíme recenze nejlepších termálních lázní na Slovensku. Která místa jsou vhodná pro celodenní pobyt v horké vodě?

Lázně v sobě kombinují léčebné procedury zaměřené převážně na pohybový aparát a nervovou soustavu společně se slovenskou pohostinností. Pokud vás omrzí relaxace v jednom ze slovenských termálů, navštivte místní restaurace nebo vinné sklepy. Slováci jsou kromě lázní známí také svojí unikátní gastronomií.

1. Lázně Piešťany

 

Necelých 150 km od Brna za hraničním přechodem Hodonín se nachází lázeňské město Piešťany. Lázeňská tradice na břehu řeky Váh zde vznikla před 200 lety díky pramenům s teplotou vody kolem 68 °C. Místní hotely Esplanade a Palace nabízejí lázeňské procedury přímo pod střechou ubytování. Nejčastěji se setkáte s léčbou pomocí sirného bahna. Pokud zatoužíte po procházce, nabízí se lázeňský ostrov nebo Balneologické muzeum Imricha Wintera.

2. Bešeňová

Termální bazén
Termální bazén

Celoročně přístupný moderní aquapark Bešeňová najdete na břehu vodní nádrže Liptovská Mara. Hosté z celé střední Evropy sem jezdí za léčivou vodou, která vyvěrá z hloubky 1987 metrů. Teplota vody v bazénech se pohybuje mezi příjemnými 24 až 39 °C. Lázně svým klientům nabízejí řadu doplňkových služeb na posílení imunitního systému a zbavení se stresu.

Až vám z vodních radovánek vyhládne, navštivte restauraci Kozí vršok. Obsluha vám zde nabídne tradiční slovenské speciality z domácího kozího sýra. Zatímco si dospělí pochutnávají na domácích lahůdkách, jejich ratolesti se vyběhají v místní mini zoo.

3. Wellness centrum Aquamarin – Podhájska

Termální koupaliště Podhájská

Jen několik kilometrů za Bratislavou najdete oblíbené slovenské termály na Podhájské. Místní provozovatel zde v roce 2012 způsobil termální revoluci, když vedle termálního koupaliště otevřel i moderní wellness centrum Aquamarin.

Vitální svět, jak se zdejší balíček procedur jmenuje, vám nabídne relaxační kúry pro uvolnění těla. Na své si přijdou i milovníci saun, kteří prohřejí kosti ve finské, bio a infrasauně. Při kúrách se využívá místní voda, která je podobné té z Černého moře. Díky tomu blahodárně působí na akné, vyrážky a další dermatologické problémy.

4. Velký Meder

 

Na hranicích Maďarska se Slovenskem se nachází populární slovenské termální lázně Velký Meder. Místní středisko se otevřelo v roce 1974 na dvou termálních pramenech s vodou o teplotě 27 až 38 °C. Místní klientela si sem jezdí léčit onemocnění pohybového ústrojí a revmatické potíže.

Termální lázně Velký Meder prošly v roce 2004 velkou rekonstrukcí. Provozovatel nový areál pojmenoval Termálpark – Thermalcovinus Velký Meder a vybavil ho sedacími, rodinnými a dalšími bazény. Že je opravdu o co stát se přesvědčíte na jejich webkameře.

5. Lázně Trenčianske Teplice

Grand bazén v Trenčianských Teplicích
Grand bazén v Trenčianských Teplicích

Termální lázně Trenčianské Teplice se svojí sádro-sirnou vodou jsou jedny z nejdostupnějších lázní pro české hosty. Nachází se totiž hned za hranicemi se Slovenskem. Jde přitom o jedny z nejstarších a nejvyhledávanějších termálních lázní na Slovensku. Lázeňští hosté si zde léčí oblast pohybového ústrojí a sirná voda pomáhá také při fyzioterapiích.

Prameny v Trenčianských Teplicích podle pověsti objevil ve 13. století pastýř, který hledal ztracenou ovci. V pramenech si léčil dlouhou chůzí unavené nohy. Pověst o léčivých pramenech se rychle rozšířila a dnes je využívají tisíce hostů ročně.

6. Bojnice

Nedaleko od Trenčína, bývá malá Katarina… Kde přesně to bylo nevíme, ale česká lidová píseň dost možná zpívá o Bojnici. Toto slovenské turistické centrum se totiž nachází jen pár kilometrů od  okresního města Trenčín. Lázně Bojnice obklopují hluboké lesy a nádherná příroda středního Slovenska. Turisté si ale centrum rychle našli – ostatně nachází se zde nejnavštěvovanější slovenská zoo.

V lázních Bojnice si pacienti léčí onemocnění pohybového ústrojí, revmatická onemocnění a nervové choroby. Vedle lázní se nachází jeden z nejkrásnějších lázeňských parků na Slovensku. Pro vodní terapie je v Bojnici připraveno 7 hypertermálních a isotermních bazénů.

7. Lázně Turčianske Teplice

Turčianské teplice aquapark

Na středním Slovensku ještě chvíli zůstaneme. Lázeňský park v Turčianských Teplicích z roku 1873 je součástí velkého léčebného akvaparku. Hosté si zde léčí problémy s trávicí soustavou a neurologické problémy. Ostatně díky nedalekému národnímu parku Veľká Fatra je zdejší příroda skutečný balzám na duši. Místní lázeňský park se hodí na dlouhé procházky, které vám zpestří nedávno nainstalované železné sochy.

8. Štúrovo, Vadaš

Areál Vadaš Štúrovo
Areál Vadaš Štúrovo

Ve městě Štúrovo se nachází slovenské termální lázně Vadaš. Bazén s vlnobitím, široké možnosti stravování a 35 hektarů velké termální koupaliště znamená, že Vadaš patří mezi nejlepší termální lázně na Slovensku. U města navíc najdete i rozlehlé jezero s možností rybolovu a téměř kilometr čtvereční rozlehlé wellness centrum se saunami. Aktivní dovolenou vám zajistí lanový park, který najdete na ostrově na jezeře.

Historie tohoto místa přitom sahá až do doby kamenné. Místní léčivou vodu užívali již Kelti, kteří zde v době rané historie tohoto města pobývali. Štúrovo je regionální centrum jižního Slovenska a svým hostům nabídne celou řadu aktivit. Místní termální koupaliště patří k jedněm z nich.

9. Lázně Aphrodite Rajecké Teplice

Pokud stojíte o skutečně prosluněnou dovolenou, navštivte slovenské termální lázně Aphrodite. Oblast jižního Slovenska se pyšní největší počtem slunečních dní v roce – v kombinaci s tichým a čistým prostředím se tak jedná o zážitek, který si rádi zopakujete.

Lázeňské domy Rubín, Smaragd a hotel Minerál obsahují léčivou vodu s unikátní kombinací oxidu siřičitého a sirovodíku. Lidé si zde napravují onemocnění pohybového aparátu, léčivá voda ale pomáhá i na neurologická onemocnění a nemoci z povolání. Vedle léčivých procedur zde objevíte i řadu sportovních aktivit. Zázemí lázeňských domů skrývá fitness centrum, squashový kurt a nechybí ani tenisové kurty.

Rajecké Teplice mají ale ještě jednu specialitu. Zdejší jižní svahy jsou velmi úrodné a místní vinaři na nich pěstují svoje vlastní víno. Při návštěvě doporučujeme návštěvu jednoho z místních vinných sklepů.

10. AquaCity Poprad

Aquacity Poprad

Z jihu Slovenska se přesouváme na východ. Popradská voda obsahuje přes 20 minerálů a díky teplotě 49 °C se skvěle hodí na balneoterapii. O skvělý gastronomický zážitek se v areálu Aquacity Poprad starají restaurace Lighthouse a High Tatras. Večerní zábavu vám zajistí lázeňské bary s míchanými drinky z celého světa.

Do popradských termálních pramenů lidé jezdí za léčbou kardiovaskulárního systému a nervové soustavy. Terapeuticky působí i místní příroda. Poprad se nachází na úpatí nejvyšších slovenských hor a ne nadarmo se mu říká vstupní brána do Vysokých Tater.

11. Lázně Nimnica

Relaxačný bazén, lázně Nimnica
Relaxačný bazén, lázně Nimnica

Nejmladší slovenské termální lázně najdete v malé vesničce Nimnica. V místním lesoparku je rozmístěno několik lázeňských domů, které těží z přírodního zdroje léčivého B8. Ten blahodárně působí na onkologické choroby a nemoci trávicí soustavy.

Klidná vesnice se 700 obyvateli vybízí k dlouhým procházkám. Nachází se zde i půjčovna kol a nově otevřená cukrárna s možností venkovního posezení. Termální lázně Nimnice jsou zaměřené na léčivé kúry a tak zde zábavní bazény nehledejte. Naopak si užijete božského klidu a ničím nerušeného odpočinku.

12. Tatralandia

Tobogány Tatralandia
Tobogány Tatralandia

Vodní centrum na břehu vodní nádrže Liptovská Mara je přesným opakem nimnických lázní. Obrovské centrum obsahuje vodní tobogány a bazény pro celou rodinu. Místní specialitou je tropický ráj. Zde je celoročně udržována teplota nad 30 °C a najdete zde řadu atrakcí jako bazén s mořskou vodou, vodní bar a šnorchlovací bazén. O místní flóru se postarají tropické palmy.

Tatralandie se nachází v regionu plném folkloru a lidových tradic. Pokud sem zavítáte v zimě, navštivte zimní resort Jasná. Místní sjezdovky zaručují perfektní zázemí pro řadu zimních sportů. Vlastní zimní atrakce ale nabízí i aquapark Tatralandia.

13. Bardejovské lázně

Až na východním slovensku se nachází tradiční slovenské termální lázně v Bardejově. Toto město s 32 tisíci obyvateli je od roku 2000 zapsané mezi lokality Světového dědictví. Samotné lázně leží v klidné oblasti obklopené lesy zhruba 5 kilometrů od centra města.

V lázních Bardejov se nachází jediná lázeňská kolonáda na Slovensku. Ta čerpá z osmi pramenů minerální vody, z nichž každý má jiné léčivé účinky. Jejich kombinace se skvěle hodí pro celou řadu klimatických i balneologických terapií. Místní lázně v roce 1895 navštívila i rakouská císařovna Sissi, která odsud, podle svých slov, odjížděla neobyčejně odpočatá a zbavená stresu.

14. Dunajská Streda

V hraničním městě Dunajská Streda uslyšíte spíše maďarštinu než slovenštinu. Poslední sčítání lidu ukázalo, že zde žije více než 75 procent Maďarů. Ti jsou ale na termální lázně specialisté. Termální park Dunajská Streda čerpá vodu z hloubky 1600 metrů o teplotě až 57 °C.

V areálu termálů se nachází 10 bazénů, velký saunový svět, parní a solární kabiny i masážní centrum. Pokud vás relaxování omrzí, město skýtá i další možnosti. Pár kilometrů odsud objevíte technologickou památku funkční vodní dílo Gabčíkovo – přehradní hráz s vodní elektrárnou.

Abecední seznam lázní a aquaparků v Maďarsku

Termály Slovensko – pohoda v centru přírody

Existuje pár věcí, které bychom mohli našim hraničním sousedům závidět. Jednou z těch věcí jsou i termální lázně Slovensko. U našich sousedů jich totiž najdeme více jak čtyřicet. Údajně se tu nachází až 1400 termálních pramenů, zda-li je to pravda necháme na posouzení každého z vás.

Slovenské termální lázně kombinují unikátní léčivé schopnosti místních pramenů s klidným prostředním v srdci přírody. Ať už navštívíte slunné lázně na jihu nebo termální lázně ve středním či východním Slovensku, domů se vrátíte zrelaxovaní a odpočatí.

Nejlepší termální lázně na Slovensku vám doslova učarují. Celodenní vstupné stojí kolem 10 EUR a většina z nich je otevřena po celý rok. Před odjezdem si ale zkontrolujte dostupnost a dopředu si zarezervujte ubytování. Zejména v sezónních měsících a o svátcích zde bývá rušno.

Slovensko kromě termálních lázní nabízí i celou řadu památek a v neposlední řadě skvělou gastronomii. Proslulé slovenské koliby vám naservírují pochoutky z domácích sýrů nebo tradiční slovenský pokrm – halušky s bryndzou.

Účinky léčivé vody pocítíte už po několika dnech pobytu. Slováci si zakládají na kvalitním personálu a tak s patnáctkou nejlepších slovenských termálů nešlápnete vedle. Slovenské termály vám zkrátka nabídnou jedinečné zážitky a budete se do nich rádi vracet.

Díky obrovskému zájmu o pobyty v termálních lázních na Slovensku prošla řada letovisek nákladnými rekonstrukcemi tak, aby splnily náročné podmínky svých návštěvníků. Ti totiž termální lázně Slovensko nevyužívají pouze k rekreaci a rodinné dovolené, ale také k léčbě různých zdravotních problémů a pooperačních stavů. Odreagovat se do termálních koupališť jezdí i celé rodiny. Výhodou je teplota bazénů, která ve většině případů převyšuje 30°C a koupání se tak stává velice příjemným zážitkem nejen pro malé děti, ale i pro vás rodiče.

Díky velkému zájmu je na Slovensku naplánována výstavba několika dalších areálů a aquaparků. Poptávka v tuto chvíli převyšuje nabídku a tak se pro mnohé investory přímo nabízí investovat do rozvoje lázeňství na Slovensku.

Termální lázně Slovensko jsou také častým cílem českých turistů. Lákají nás především dobré ceny a celková dostupnost cestování na Slovensko, která když se spojí s vhodnými výlety například do Tater, může nahradit i plnohodnotnou dovolenou u moře. Častým cílem jsou především známé termální koupaliště Bešeňová, Štúrovo, Podhájská, Velký Meder či Rajecké Teplice. Mimo již zmíněných termálních koupališť najdete na našich stránkách i ty méně významné či českými turisty dosud nepoznané termální lázně.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 comment