TOP 10: Nejlepší termální lázně v Německu

Kam v Německu do termálních lázní? Možností je víc než dost. Němci mají mnoho lázeňských měst a v řadě z nich najdete opravdu úžasné, moderní a často velmi rozlehlé termální komplexy, které představují v mnoha ohledech světovou špičku. Pokud dáváte takovým místům přednost před například spíše komorními a tradičně či historicky působícími termály, jaké nabízí například Maďarsko nebo Slovensko, neváhejte a jeďte k našim západním sousedům na výlet. Mnohé z nejlepších termálních lázní v Německu se navíc nacházejí nedaleko od českých hranic.

Nejlepší termály v Německu u hranic s ČR

1. Bad Füssing – 3 obrovské termální komplexy

Naši okružní cestu po německých termálních lázních nemůžeme začít nikde jinde než v bavorském městečku Bad Füssing, které je skutečnou středoevropskou lázeňskou Mekkou. Přestože zde žije jen něco přes 8 tisíc obyvatel, najdete zde hned tři termální lázeňské komplexy. Rozhodně navíc nejde o žádné malé, zanedbatelné lázničky, ale o poměrně velmi rozlehlé areály, které patří k největším v Německu. Bad Füssing se pochopitelně honosí statutem lázeňského města a jde o důležitý turistický cíl. Z Prahy se sem dostanete autem za cca 4 hodiny, obyvatelé jižních Čech pak mají výhodu, neboť tento lázeňský ráj mají takřka za humny.

Kromě trojice lázní je město plné hotelů a hotelových resortů. Mnohé z nich nabízejí vlastní velká wellness centra a lázeňské kliniky. O různorodé možnosti ubytování a lázeňské služby zde rozhodně není nouze. Pojďme se ale nyní podívat na to, co nabízejí jednotlivé lázeňské komplexy v tomto městě. Stojí za to věnovat pozornost každému zvlášť.

Komplex Therme I

Komplex Therme I, Bad Fussing
Komplex Therme I, Bad Fussing

Lázeňský komplex známý jako Therme Eins čili „Termály Jedna“ leží jen cca 150 metrů od centra a městského parku. Jak název napovídá, jde o zdejší nejstarší lázně. Jejich počátek sahá do roku 1938, kdy zde průzkumný vrt v hloubce 1 km odhalil sirný minerální termální pramen o teplotě kolem 60°C. Po druhé světové válce zde vzniklo improvizované koupaliště a byla odhalena léčivá síla zdejší vody. V roce 1958 pak začala výstavba „poctivých“ lázní. Ty samozřejmě prošly četnými renovacemi a rozšířeními až k současné podobě.

Therme Eins se dnes léčí revmatická onemocnění, kardiovaskulární problémy, metabolické choroby, gynekologické obtíže či pooperační stavy. Záběr lázní je tedy velmi široký a lidé sem přijíždějí i za prostým odpočinkem, relaxací a regenerací v ozdravné vodě.

Venkovní koupaliště zahrnuje kulatý termální bazén, plavecký bazén, rekreační bazén či vířivku a relaxační termální zahradu.

Vnitřní prostory nabídnou mnoho dalších bazénů v krásném prostředí. Chloubou lázní je i skvělý wellness a mimořádně rozlehlý saunový svět. Zdejší „saunový dvůr“ se nese v historickém, rustikálním stylu a ve znamení dřeva. Jsou zde termální a ochlazovací bazénky a především opravdu velké množství různorodých saun. Vždy ovšem velmi stylových a okouzlujících. Doslova ráj pro milovníky saunování. Lázně samozřejmě nabízejí i wellness služby, spa procedury a lékařské kliniky. Najíst se můžete v některé z restaurací. Nechybí zde zkrátka nic.

Komplex Therme II (Europatherme)

Therme II (Europatherme) Bad Fussing
Therme II (Europatherme) Bad Fussing

Druhé lázně v Bad Füssingu jsou známé pod názvem Europa Therme. Rozkládají se asi půl km od lázní Therme I a pravděpodobně jde o druhý největší lázeňský komplex v Bad Füssingu i jeden z největších v Bavorsku. Areál je velmi moderní a je zde na 15 vnitřních i venkovních bazénů. Opět nechybí ani rozlehlé wellness centrum se saunovým světem o ploše přes 1000 metrů čtverečních. Ten skrývá tři suché sauny, několik parních, bylinných a aromatických saun, ruskou saunu a leccos dalšího.

Venkovní prostory nabízejí na deset bazénů. Je zde například i 120metrový průtokový kanál, velký plavecký bazén, hydromasážní bazén, bazén s podvodní hudební reprodukcí, vířivky a tak dále. Uvnitř areálu se nacházejí další termální a terapeutické bazény. Samozřejmostí je restaurace a kavárna.

Europa Therme jsou skvěle hodnocené a opravdu krásné lázně, které oceníte, pokud máte rádi velké bazény a spousty vodních ploch, ale i bohaté wellness vybavení a služby. Zajímavou specialitou je například zdejší unikátní solná věž s mořským vzduchem.

Komplex Therme III (Johannesbad)

Poslední lázeňský areál nese název Johannesbad a leží trochu stranou středu města a zástavby v obklopení zelení. Opět jde o velmi rozlehlý areál – obvykle je rovnou označován za největší v Bad Füssingu a možná i v Německu. Ostatně jen vodní plocha zde zabírá na 4500 metrů čtverečních – a to je hodně. Nachází se zde 13 termálních bazénů.

Prostředí těchto lázní je opravdu obzvlášť krásné, laděné v barevnějším a trochu „rozvernějším“ duchu než dva předchozí komplexy. Plusové body rozhodně přidává spousta stromů a zelených ploch. Venkovní koupaliště zdobí i umělé skály a bazény jsou atraktivně členité a nabízejí různé zajímavé atrakce – byť zde nejsou přímo typické „aquaparkové“ prvky jako tobogány nebo velké skluzavky.

Venkovní koupaliště nabízí například skalní slanou lagunu, víc než stometrový průtokový kanál, plavecký bazén, bazény s protiproudem a mnoho dalšího. Uvnitř pak najdete termální bazény či bazén s vlnobitím, vířivky a hydromasážní bazény a koupele. Rozlehlé wellness centrum skrývá římské lázně, suché sauny, turecké lázně i parní lázně a relaxační zóny. Skvělé místo pro relaxaci a regeneraci.

2. Therme Erding

Termály a aquapark Therme Erding 02
Termály a aquapark Therme Erding 02

Městečko Erding leží necelých 40 km severovýchodně od Mnichova. Cesta sem z Prahy trvá o něco méně než 4 hodiny. A rozhodně se vyplatí ji absolvovat. Toto jinak docela nenápadné město je totiž domovem termálních lázní a aquaparku, které patří k největším a nejunikátnějším na světě.

Therme Erding je opravdový vodní ráj, svou nápaditostí, velikostí a exkluzivitou srovnatelný se zábavními parky jako Legoland či Disneyland – akorát ve vodním (a taky tropickém) provedení. Můžeme tedy považovat za štěstí, že ho coby obyvatele ČR můžeme navštívit poměrně snadno a není od nás nijak daleko.

Megalomanský vodní komplex Therme Erding má vnitřní i vnější části. Budovy komplexu jsou téměř kompletně prosklené, čímž vzniká až futuristický dojem. Jak pravil klasik: Na ničem se nešetřilo. Z interiérů i exteriérů vás bude přecházet zrak. Budete si připadat, jako byste se najednou ocitli nikoli někde u Mnichova, ale spíše kdesi v karibské zátoce. Vodní svět zdobí na tři stovky skutečných palem a množství umělých skal a dalších dekorací evokující pirátskou a tropickou atmosféru.

Tento vodní svět je rozdělený do několika tematických zón. Celkově zde však na ploše přes 185 000 metrů čtverečních najdete na 40 bazénů, 28 tobogánů a skluzavek o celkové délce skoro 3 km nebo 35 saun. Voda ve všech bazénech přitom pochází z termálního vrtu hlubokého na 2,3 km. Zkrátka naprostá fantazie. Výlet do Therme Erding bude zážitek zejména pro rodiny s dětmi a hravé dospělé, ale díky obrovským wellness zónám si zde můžete užít i víc než dost relaxace a romantiky.

3. THERME Bad Wörishofen

THERME Bad Wörishofen
THERME Bad Wörishofen

Další mimořádně krásné a tropicky laděné termální lázně se nacházejí u města Bad Wörishofen na jihozápadě Bavorska. Z ČR je to už o kousíček dál – přes 5 hodin cesty z Prahy – ale pořád nejde o žádnou kosmickou dálavu a vyplatí se sem vypravit na výlet. Lázně jsou sice o něco menší a méně bombastické než ty v Erdingu, ale prostředí je minimálně srovnatelně okouzlující. Vše je do detailu propracované a dojem exkluzivity dýchá z každého koutku. Jde navíc opravdu spíše o lázně než aquapark, tedy o oázu klidu, odpočinku, regenerace a zdraví.

Opět zde najdete vnitřní i venkovní prostory. Vnitřní areál tvoří především hlavní hala, prakticky celoskleněná, a navíc s otevírací střechou. Interiér haly je stylizován do podoby tropického ráje s palmami lagunami, zátočinami a ostrůvky. Dominantou vnější části je zas rozlehlé přírodní jezero, na které přímo navazuje bazén. V lázních je vynikající wellness centrum se saunovým světem, takže nebudete ochuzeni o žádné wellness & spa služby či vybavení. Vynikající místo pro pohodové koupání, romantiku a relax.

4. Obermain Therme

Obermain Therme, Nemecko
Obermain Therme, Nemecko

Termální lázně Obermain Therme leží u lázeňského městečka Bad Staffelstein, které leží asi 60 km severně od Norimberku. Nejkratší cesta z Prahy zabere cca 4 hodiny, takže jde opět o poměrně blízké lázně, zvlášť pro obyvatele západních a severozápadních Čech. Tyto lázně zaujmou velmi upraveným, precizním a nádherně stylovým prostředím. Působí velmi příjemně a poklidně, skoro komorně, přitom překvapí svou rozlehlostí. Jde o poměrně velmi štědrý komplex a jen rozloha zdejších 25 bazénů činí cca 3000 metrů čtverečních.

V architektuře lázní hraje velkou roli dřevo, což jim dodává příjemně hřejivý charakter. Celkový dojem trochu evokuje japonskou zenovou zahradu. Tento dojem umocňuje i přítomnost přírodních jezírek vhodných rovněž ke koupání. Výběr bazénů a koupelí je opravdu rozmanitý, naplněny jsou přitom většinou slanou termální vodou. Zdejší pramen je unikátní, protože koncentrace soli je opravdu obrovská a voda musí být pro použití v bazénech odsolována na hodnotu kolem 3,5 %, která odpovídá mořské vodě.

5. Kristall Palm Beach Stein

Kristall Palm Beach Stein
Kristall Palm Beach Stein

Na okraji Norimberku leží město Stein, které může návštěvníkům nabídnout turistickou atrakci v podobě velkého aquaparku a lázní s názvem Kristall Palm Beach. Tento vodní svět využívá vodu z podzemního termálního pramene uloženého v hloubce přes 300 metrů. Místo je centrem zábavy, ale i relaxace, regenerace a zdraví – léčí se zde zejména kožní nemoci a problémy s pohybovým aparátem.

Aquapark nabízí množství vnitřních i venkovních bazénů různého druhu s nejrozmanitějšími atrakcemi. Je zde přes 13 tobogánů, z nichž nejdelší má na 170 metrů. Těšit se můžete na bazén s vlnobitím, línou řeku, plavecký bazén, vířivé a hydromasážní bazény anebo taky na opravdu vynikající a zvlášť velký saunový svět a wellness centrum s nádhernými venkovními saunami a dalším vybavením. Díky vyvážené kombinaci zábavního a odpočinkového světa si tyto lázně zamilují děti i dospělí.

6. Therme Bad Griesbach

Therme Bad Griesbach
Therme Bad Griesbach

Lázně Wohlfühl-Therme jsou spíše menší termální lázně, které jsou však součástí poměrně pozoruhodného a opravdu masivního lázeňského resortu Bad Griesbach. Prostředí tohoto umělého lázeňského „města“, které je de facto soustavou nejrůznějších lázeňských hotelů, zařízení a wellness center, hospůdek a restaurací je ve skutečnosti docela okouzlující a jedinečné. Celý resort s termálními lázněmi Wohlfühl se nachází na „zelené louce“ u městečka Bad Griesbach im Rottal cca 20 km od Pasova, tedy velmi blízko českých hranic.

Zdejší lázně čerpají termální vodu s vysokou koncentrací fluoru z 1500 m hlubokého vrtu a v 16 bazénech o ploše cca 1600 metrů čtverečních najdete prostor pro relaxaci, regeneraci i různé aktivity. V lázních je taky bohatý saunový svět, solná jeskyně, turecké lázně hammam a lázeňské kliniky. Vyzkoušet můžete nejrůznější programy a procedury pro léčbu či utužení zdraví.

7. KissSalis Therme Bad Kissingen

KissSalis Therme Bad Kissingen
KissSalis Therme Bad Kissingen

Město s přívětivým názvem Bad Kissingen leží cca na půl cesty mezi Norimberkem a Frankfurtem a necelých 5 hodin cesty z Prahy. Největší atrakcí města jsou pak nepochybně zdejší termální lázně nazvané KissSalis Therme. Leží v klidném prostředí na okraji města a jde o velmi moderní a architektonicky zajímavý komplex.

Rozlohou nejde o extrémně velké lázně, vodní plocha zde činí cca 1000 metrů čtverečních. Rozhodně však stojí za návštěvu a nabídnou skvělé vybavení i služby. Je zde 10 venkovních i vnitřních bazénů naplněných léčivou termální vodou. Kromě různorodých bazénů se můžete samozřejmě těšit i na sauny a vířivky či koupele a lázeňské a wellness služby, procedury či terapie.

Seznam termálních lázní v Německu

Při návštěvách lázeňských komplexů a aquaparků Německa nesmíme opomenout ani velmi oblíbený aquapark Tropical Island u Berlína. V bývalém hangáru na výrobu vzducholodí vznikla ojedinělá stavba rozprostírající se na ploše 8 fotbalových hřišť. Pokud vás zajímá více informací a o Tropical Island Berlín, připravily jsme pro vás samostatného průvodce.

Stejně jako v ostatních zemích Evropy i termální lázně Německo mají léčebné a zdravotní účinky. Lidé sem jezdí léčit své pooperační a poúrazové stavy, problémy s pohybovým ústrojím ia revmatismem. Mimo to ale mají termální lázně v Německu také blahodárné účinky na naši psychiku. Relaxací a odpočinkem odbouráváme stres a nabíjíme se novou energií.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 comment