10 nejlepších termálních lázní v Rakousku

Když se řeknou termály, českým turistům se vybaví ty Maďarsko a Slovensko. Ani rakouské termální lázně ovšem nestojí opodál. Ty nejlepší termální lázně v Rakousku jsou určené hlavně pro náročnou klientelu. Najdete zde ale i takové, ve kterých si dovolenou užije rodina s dětmi.

Termály Rakousko si oblíbili také karavanisté. U řady rekreačních středisek najdete rozsáhlá parkoviště s možností ubytování za pár stovek korun. Pokud máte chuť na ubytování v hotelu, doporučujeme návštěvu v zimě spojenou s lyžováním v některém z alpských středisek.

1. Aqua Dome u Längenfeldu

Aqua Dome 4 Sterne Superior Hotel & Tirol Therme Längenfeld
Aqua Dome 4 Sterne Superior Hotel & Tirol Therme Längenfeld, zdroj: Booking.com

Hned první rakouské středisko spojuje zimní radovánky s horkou termální vodou. V lázních si dopřejete relaxační masáže a wellness, díky kterým si skvěle odpočinete po celém dni na lyžích.

Rakouské termální lázně Aqua Dome si zakládají na delikátní gastronomii a v hotelové restauraci vám nabídnou rakouské speciality z místní kuchyně. Hoteloví hosté si chválí také bohaté snídaně s variacemi sýrů a lokálních uzenin.

Aqua Dome se nachází v srdci Alp v údolí Ötzal a celé rekreační centrum zabírá přes 50 000 čtverečních metrů. Termály se řadí do kategorie těch dražších – víkendové ubytování pro dva vychází přibližně na 10 000 Kč bez jídla v restauračním bufetu.

2. Laa an der Thaya

Therme Laa
Therme Laa, zdroj: https://www.therme-laa.at/cs/

Wellness ráj v rakouském městečku Laa an der Thaya se nachází u hranic s Českou republikou. Jejich termální lázně Therme Laa se zaměřují na klidné prostředí – celé druhé patro tvoří tzv. Silent Club Floor s boxspring postelemi a speciálními spánkovými procedurami.

Přímo v centru rakouských lázních najdete samoobslužný raut a švédské stoly. Nabídka jídla nezapomíná ani na děti. Samotný resort uvádí, že děti jsou jejich VIP s hosty. Proto doporučujeme tyto rakouské termální lázně v Rakousku blízko u hranic pro víkendové pobyty s dětmi.

Poslední atrakcí je vinný bar přímo v bazénu. Na vinném lístku najdete nápoje od místních vinařů. Laa an der Thaya se totiž nachází v největší vinařské oblasti v Rakousku a jejich vína patří ke světovým špičkám.

3. Felsentherme Bad Gastein

Uprostřed Rakouska v pohoří Vysoké Taury se skrývají rakouské termální lázně s 18 horskými prameny. Díky nadmořské výšce 1100 metrů nad mořem si hosté vychutnají relaxaci spojenou s výhledem na masivní vrcholky rakouských Alp.

Rodinné termály v Felsentherme vám nabídnou soukromí v panoramatických saunách a parních koupelích. Pro sportovce tu jsou připravené plavecké bazény s možností regenerace v páře nebo na masáži.

Tím ovšem speciality těchto lázní nekončí. Jelikož se město nachází na skalním masivu, lázně jsou vybudovány přímo ve skále. Prostředí rakouských termálů má díky tomu jedinečnou přírodní atmosféru i přesto, že jsou lázně moderně vybavené.

Samotné město Bad Gastein se rozléhá přímo v centru zimních sportů. Zhruba hodinu cesty od něj se nachází lyžařské centrum Kaprun. To městečku ovšem přebralo většinu návštěvníků a vy si zde užijete božský klid přímo ve středu horského masivu.

4. Alpentherme Bad HofGastein

Rakouské město Bad HofGastein patří k největším lyžařským centrům v Rakousku. Přímo v Gesteinském údolí, do kterého patří i předchozí termály Rakousko, najdete přes 220 kilometrů precizně upravených sjezdovek. Pokud přijedete v létě, čekají zde na vás stovky kilometrů cyklotras.

Voda s příměsí radonu v komplexu Alpentherme blahodárně působí na respirační potíže a problémy pohybového aparátu. Pobytem zde podpoříte také imunitu a kvalitu pokožky.

Speciální atmosféru rakouských Vánoc si dopřejete při dovolené v prosinci. Ve městě najdete velké trhy plné lokální kuchyně a stánků s lidovou tvořivostí. Kromě ubytování přímo v hotelu Alpentherme město nabízí celou řadu levnějších ubikací a rodinných domů k pronájmu.

5. Tauern Spa Zell am See Kaprun

Tauern Spa Hotel & Therme
Tauern Spa Hotel & Therme, zdroj: Booking.com

Uprostřed národního parku Vysoké Taury se nachází moderní spa resort a čtyřhvězdičkový hotel Tauern Spa. V jeho nitru objevíte velké pokoje s romantickým výhledem na skalní masivy kaprunské oblasti.

Kuchyňské speciality si zde dáte přímo v lázeňské restauraci. Místní gastronomie se skládá z kombinace nabídky lokálních surovin a světové kuchyně. Největší úspěch má ovšem rakouská klasika – vídeňský řízek.

Pro pohodové chvíle strávené s přáteli je resort Tauern Spa vybavený chill-out salónkem s otevřeným krbem. Vedle toho si ale užijete pobyt i díky spa a wellness programům na více než 20 000 metrech čtverečních.

Městečko Zell am See navštivte v zimní sezóně. Kaprunské lyžařské centrum patří k největším v Evropě a sjíždějí se sem lyžaři z celého světa. V létě se vám ale odvděčí kaprunskými cyklostezkami, které si užijete na půjčeném silničním kole.

6. Therme Wien

Therme Wien

Poblíž rakouského hlavního města Vídeň se nacházejí největší termální lázně v Evropě. 26 bazénů, 25 saunových a parních kabin a přes 2500 lehátek termálům zajistilo, že zvítězili v soutěži European Health & Spa Awards.

Moderní centrum se nachází několik stanic od centra Vídně na jedné lince metra. Díky tomu se do Vídně dostanete vlakem a o několik stanic metra dále si užijete pobyt v rakouských termálních lázních ve Vídni. A to vše bez přestupu.

Termální lázně ve Vídni nabízejí dostatek aktivit pro celou rodinu. Prostředí se dělí na čtyři části podle jejich zaměření a užijete si zde zónu krásy, klidu i zážitků. V poslední z nich se přitom nachází divoké tobogány a vyžití pro děti.

Termály Rakousko ve Vídni nabízejí výhodné programy pro krátkodobý pobyt. Za 670 korun získáte kompletní přístup do lázní od 18 do 22 hodin večer. Celý den hýčkání si užijete ve výhodném programu Relax! One day holiday. V ceně navíc dostanete voucher do restaurace v hodnotě 300 Kč.

7. Allegria Resort Stegersbach by Reiters

Reiters Resort Stegersbach - Allegria Hotel
Reiters Resort Stegersbach – Allegria Hotel, zdroj: Booking.com

Jen pár kilometrů od Štýrského Hradce se nachází kombinace vlastního ubytování a resortu Allegria. Čtyřhvězdičkový hotel je kvůli vyšší ceně určený především pro milovníky luxusu. I přes jeho cenu se ale resort řadí mezi nejlepší termální lázně v Rakousku.

Areál termálních lázní se rozkládá přímo uprostřed golfového hřiště. Pokud patříte mezi milovníky tohoto sportu gentlemenů, užijete si celý den na greenu a večer se odměníte pobytem v sauně nebo parní lázni.

Hoteloví hosti si oblíbili také bohaté snídaně formou bufetu. Ty vám poskytnou dostatek energie na celodenní aktivity. Zároveň chválí ochotný personál, který vyjde vstříc všem vašim přáním.

8. Parktherme Bad Radkersburg

Parktherme Bad Radkersburg
Parktherme Bad Radkersburg, zdroj: https://www.parktherme.at/en/

Na hranicích Rakouska a Slovinska se nachází malebné město Radkersburg. Historie termálních lázní zde sahá do roku 1978. V tu dobu zde poprvé využili termální prameny, které ze země proudí pod tlakem 17 barů.

Vyvěrající vodu o teplotě 80 °C  zde zchlazují na příjemných 34 – 36 °C podle bazénu, do kterého proudí. Zbytkové teplo resort využívá pro ohřev zařízení a tak zde extrémně teplá voda nepřichází nazmar. O místní vodě se navíc říká, že patří k jedněm z nejvíce minerálních v rakouských termálech.

Na Parktherme Bad je skvělá restaurace. Zeleninu i maso kupují od místních pěstitelů a farmářů. Díky tomu se jídlo dostane na stůl perfektně čerstvé. To samé platí i o dalších pochutinách včetně vína a piva z místních pivovarů.

Rakouské termály v Radkersburgu nepatří k nejlevnějším. Pro cestovatele je tu ale možnost kempování pod stanem nebo v karavanu. Za jednu noc v karavanu zaplatíte přibližně 280 Kč na osobu, za stan dáte zhruba o polovinu méně. Ceny mimo sezónu jsou dokonce ještě nižší.

9. Thermal Spa Loipersdorf

Privátní lázně a saunový svět jsou hlavním lákadlem v rakouských termálech v Loipersdorfu. Díky luxusnímu vybavení ale bohužel patří k jedněm z nejdražších termálů Rakousko, na které při vybírání narazíte.

Prostory wellness centra se rozdělí do čtyřech částí podle témat. Na obrovském prostoru 36 000 metrů čtverečních se nachází 35 bazénů – z toho 19 obsahuje termální vodu.

Termální lázně v Loipersdorfu se hodí pro zimní i letní dovolenou. Obrovské sauny nabízejí dechberoucí výhledy na skalní panoramata. Pokud sem ale zavítáte, vybavte se alespoň kapesním slovníkem němčiny. S angličtinou se zde neobejdete.

10. Kärntentherme Warmbad-Villach

Kärntentherme Warmbad-Villach
Kärntentherme Warmbad-Villach, zdroj: https://www.kaerntentherme.com/en/

Malé město Villach se rozléhá na styku rakouských, slovinských a italských hranic. Díky jeho poloze v centru alpsko-adriatického regionu si zde ale vychutnáte to nejlepší ze všech třech zemí. Historie města Villach přitom sahá až do roku 3500 před naším letopočtem.

Místní termály Rakousko nabízí atrakce v podobě vodních skluzavek. Na své si přijdou i konzervativnější návštěvníci. Termální venkovní bazény o teplotě 33 °C vytváří příjemnou atmosféru i pro seniorské pobyty. Ty mají možnost celodenních akcí za 520 Kč včetně občerstvení.

Termální lázně ve Villachu jsou nově rekonstruovány a najdete zde řadu prvků moderní architektury. Svojí rukou k dílu přispěli prestižní rakouští umělci, kteří místní prostory vybavili svými uměleckými díly. Prostor si prohlédnete na jejich webových stránkách, kde nabízí 360° fotografie.

Abecední seznam lázní a aquaparků v Rakousku

Naškrobené rakouské stolování

Rakušané si již od dob Habsburků potrpí na etiketu a zásady slušného chování. A protože termální lázně v Rakousku jsou z velké části o jídle a návštěvách restaurací, vyplatí se vám vědět několik zásad rakouského stolování.

Host zvyklý na české poměry může být překvapený ze škrobenosti a přístupu číšníků. Ti sami mají vybrané chování a to samé očekávají od vás. Někde narazíte na jazykovou bariéru – Rakušané jsou na jazyk patřičně hrdí a jídelní lístky, tzv. Speißekarte, vám někde podají pouze v rodné němčině.

Při návštěvě restaurací věnujte pozornost vašemu oblečení. Na rozdíl od termálů v Maďarsku nebo na Slovensku si do Rakouska přibalte neformální sako a dlouhé kalhoty. Do běžných lázeňských barů vás sice vpustí i ve sportovním, do hlavní restaurace se ovšem nedostanete a budete slušně vykázání do náhradního stravovacího zařízení.

Nejlepší termální lázně v Rakousku – pohoda spojená se sportem

Ať už jde o termální lázně v Rakousku u hranic s Českou republikou nebo na jihu Rakouska, využijte všech možností, které vám tato alpská země nabízí. Cyklistika, pěší túry, horolezectví nebo golfový turnaj představují desítky hodin zábavy, po které se uvolníte v místních koupelích.

Rakouské termální lázně představují ideální kombinaci pohybu a všem dobře známého válení. Po sportovních aktivitách o vás bude dobře postaráno v místních wellness centrech a vaše svaly si odpočinou v desítkách finských saun a parních lázních. To vše za doprovodu kvalitní lokální gastronomie a precizního servisu.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *