TAUERN SPA Zell am See – Kaprun, Rakousko

Resort na zelené louce. Tak bychom mohli nazvat lázně Tauern Spa Zell am See Kaprun v Rakousku. A není to jen tak ledajaká zelená louka, ale přímo alpská louka, na kterou ze všech stran přísným, avšak okouzlujícím a charismatickým, pohledem dohlížejí majestátní vrcholky velehor.

TAUERN SPA Zell am See – Kaprun - 01

Kde najdete Tauern Spa?

Máte políčeno na dovolenou u alpských jezer anebo rovnou v Kaprunu či samotných lázních Tauern Spa? Vydat se budete muset přes velkou část Rakouska až k jihozápadnímu koutu spolkové země Salzbursko, jejímž hlavním městem je věhlasný Salzburg. Právě zde najdete známé a turisticky velmi oblíbené jezero Zell am See, které omývá břehy stejnojmenného města. Vzdušnou čarou je to od jezera k lázním Tauern Spa už jen necelých 5 km – autem 10 minut, pěšky hodinu a půl.

Autem z Prahy sem dojedete za cca 6 hodin. Nejkratší trasa vede přes Linz a Salzburg a má cca 480 km. Jet se dá i trasami přes Německo. Cesta veřejnou dopravou bude komplikovanější a vyžádá si řadu přestupů (většinou v Linci a Salzburgu), takže se může nepříjemně protáhnout. Z nádraží v Zell am See pak jezdí do Kaprunu autobusová linka 660.

Jak vypadají lázně Tauern Spa?

Do Kaprunu však lidé nejčastěji míří kvůli zimním sportům, anebo právě do lázní Tauern Spa, které jsou zdejší největší chloubou. Od centra obce leží něco přes půl km po silnici Landestrasse. Nutno říct, že tyto lázně nezdobí Kaprun nijak dlouho.

Položení základního kamene proběhlo v září roku 2008. 2. prosince 2010 se pak místní i turisté dočkali slavnostního otevření. Projekt vyšel na 83 milionů Eur – tedy víc než 2 miliardy Kč. Nový wellness a spa resort nabídl přes 2100 metrů čtverečních čisté vodní plochy.

TAUERN SPA Zell am See – Kaprun - 03
TAUERN SPA Zell am See – Kaprun – 03

Architektura s úctou k alpské přírodě

Projekt Tauern Spa si vzali na starost zkušení architekti ze Skyline Architekten ZT. Lázně přizpůsobili jejich unikátní vysokohorské poloze. Díky velkoplošným skleněným stěnám nabízejí i vnitřní prostory neustálý výhled na hory. Především na vrchol Kitzsteinhorn, k němuž jsou lázně obráceny čelem. Prostředí lázní je tedy skutečně úchvatné a objetí hor přináší jedinečnou atmosféru, která je sama o sobě velkolepým zážitkem.

20 000 m2 lázeňského luxusu

Lázně Tauern Spa zahrnují vodní a saunový svět s wellness centrem i luxusní hotel a další vybavení a zařízení. Dohromady vše tvoří jeden exkluzivní, alpský čtyřhvězdičkový resort – oázu relaxace, ale i sportu a zábavy mezi horskými štíty. Jen samotný vodní svět a wellness má na 20 000 m2 a rozkládá se ve vnitřních i venkovních prostorách.

A proč resort vznikl? Po odhalení léčivé vody pomocí hlubinných vrtů poblíž hradu v Kaprunu vznikl nápad na vytvoření komplexního turistického zázemí pro horské turisty, lyžaře a cestovatele s přidanou hodnotou právě v podobě lázní.

TAUERN SPA Zell am See – Kaprun - 04
TAUERN SPA Zell am See – Kaprun – 04

Resort Tauern Spa je tedy ideální, zejména pokud se chystáte na jakékoli výpravy či expedice do alpského pohoří Vysokých Taur, podle nichž dostaly lázně i název. Stejně tak jsou zaměřeny na návštěvníky ledovce Kitzsteinhorn a samozřejmě na lyžaře, snowboardisty a další zimní sportovce. Všem těmto návštěvníkům nabídne hotel perfektní zázemí a služby. Včetně půjčoven vybavení. Hotel leží jen cca 1 km od skiareálu v Kaprunu. Hotel je díky svému vybavení vhodný i pro rodinnou dovolenou s dětmi.

Vodní svět Tauern SPA

2100 m2 vodních ploch ve 12 bazénech s termální vodou. Vodní svět zahrnuje i dětské lázně Kidstein SPA, které nabízejí například i 127 metrů dlouhý tobogán a mnoho menších skluzavek i jiných atrakcí. Pro děti jsou zde i animační koordinované programy, dětské hřiště, lezecká stěna a náročná dobrodružná 3D prolézačka, kreativní a multimediální centrum s dětskými dílnami či karaoke a mnoho dalšího. K dispozici je hlídání dětí, které je dokonce v konkrétní časy pro děti od 3 do 12 let zdarma. Využít lze i kurzy plavání.

TAUERN SPA Zell am See – Kaprun - 02
TAUERN SPA Zell am See – Kaprun – 02

TIP

Zajímavou možností je uspořádání narozenin pro dítě a „narozeninová vstupenka“, která zahrnuje 3hodinový vstup, koordinovaný program, dětské narozeninové jídlo v restauraci Genussalle s nápojem a se zmrzlinou. To vše za pouhých 30 Eur za dítě. Oslavenci samotní mají pak vstup do vodního světa zdarma.

Součástí vodního světa jsou plavecké i relaxační bazény. Je zde i parádní bazén na terase, který vyvolá dojem, že se koupete na skalním převisu. Voda v termálních bazénech dosahuje teploty 34 až 36°C, takže se můžete i báječně prohřát.

VIDEO

Spa & wellness

Lázně nabízejí i rozlehlé wellness a spa centrum s nejrůznějším vybavením a službami. Skvělý je zdejší saunový svět zahrnující 13 saun nejrůznějších druhů. Nechybí finská sauna, bio sauna, parní lázeň či alpská sauna. Jsou zde saunovací workshopy, kde se o této „činnosti“ dozvíte naprosto vše. Podstoupit můžete nejrůznější lázeňské rituály a wellness procedury. Dopřát si můžete zábaly, koupele, kosmetické procedury, masáže i mnoho dalšího. Nechybí krásné odpočinkové zóny s dokonalou atmosférou a rozlehlé fitness centrum.

Ubytování v Tauern Spa Zell am See, Kaprun

Hotel Tauern Spa Hotel & Therme, který je přímo součástí lázní s přímým krytým vstupem, nabízí na 160 pokojů, zejména dvoulůžkové pokoje, ale i rozlehlejší suity a apartmány. Mnohé nabízejí z balkonů a teras úžasné výhledy na Alpy a ledovec a mohou mít i vlastní krb, či dokonce saunu. Hotel má vlastní wellness, panoramatický, terasový bazén, odpočinkovou „adults only“ zónu a další vybavení.

Hotel je oblíbený a skvěle hodnocený. Na platformě Booking.com se těší hodnocení 9 z 10ti a lidé zde nejčastěji chválí lokalitu, pohodlí, personál, zařízení a čistotu. Je však třeba počítat s tím, že ceny mohou být vyšší. Hosté však mají vstup do lázní v ceně ubytování. Volné termíny a pokoje si můžete ověřit zde.

Hotel TAUERN SPA Zell am See – Kaprun
Hotel TAUERN SPA Zell am See – Kaprun / rezervace zde

Chcete-li ušetřit, můžete se zkusit ubytovat v okolí lázní a zakoupit si vstupenku zvlášť. Do lázní však budete muset pravděpodobně vyrazit autem, protože nejbližší ubytování je vzdáleno přibližně 1 km a více. Oblíbené ubytování v okolí tvoří například:

  • Sonja Alpine Resort – čtyřhvězdičkové ubytování, 1,2 km od lázní, skvělé hodnocení
  • Das Alpenhaus Kaprun – ubytování v Kaprunu, 1,7 km od lázní, hotel s vlastním krytým i venkovním bazénem
  • Lederer’s living – vyjímečné ubytování nabízí i tento designový hotel. Leží v Kaprunu, přibližně 1,7 km od lázní a všichni hosté mají volný vstup do lázní Tauern Spa Kaprun.
  • Boutique Hotel Pinzgauerhof – dále můžeme doporučit butikový hotel, jen 200 metrů od lanovky a zároveň 2,6 km od lázní.

Gastronomie

Resort Tauern Spa nabízí hned několik restaurací, bister a barů. Je zde lázeňská restaurace Genussalle, saunové bistro Heisskalt či bar Kitzblick. Těšit se můžete na jedinečnou gastronomii, která kombinuje tradiční alpskou kuchyni s moderními postupy a kulinářstvím. Těšit se můžete i na gril, salátový bar a skvělé dezerty.

Ceník vstupného do Tauern Spa

A jak je to v Tauern Spa s cenami?

  • 3hodinnové vstupenky začínají na ceně kolem 16 Eur.
  • Celodenní vstupenka pak vyjde na 36 či 20 Eur (dospělí/děti).
  • Rodinné vstupenky lze pořídit od 77 Eur.

Tauern Spa nabízejí obrovské množství nejrůznějších speciálních balíčků se službami nebo i ubytováním. Voucher do těchto lázní tak může být i skvělým dárkem.

Otevírací doba Tauern Spa

  • Vodní svět – každý den od 9:00 do 21:00
  • SPA Sauna World – každý den od 10:00 do 21:00

Shrnutí

Lázně Tauern Spa nabízejí krásné prostředí a koupání i wellness v alpské přírodě. Lázně jsou velmi moderní, postavené a otevřené nedávno, což je na vybavení znát. Vypadají skvěle. Na špičkové úrovni jsou i všechny služby. Vodní svět nabízí odpočinek i zábavu, byť nejde o atrakcemi nadupaný aquapark. Wellness je zde úžasný a rozsáhlý. Celkově vzato na návštěvu, pobyt či dovolenou zde rozhodně nikdy nezapomenete.

Co vidět v okolí lázní Tauern Spa?

Tauern Spa leží v oblasti, která patří k turistickým rájům a nejnavštěvovanějším regionům nejen Rakouska, ale celé střední Evropy. Jde o skvělé místo pro sport, poznávání krás přírody, koupání a odpočinek, zábavu i jakékoli jiné činnosti či kratochvíle. Pojďme tedy zjistit, co konkrétně je v okolí Tauern Spa k vidění a prožití.

Mozartovo město

Salzburg patří nesporně mezi nejkrásnější města Rakouska i střední Evropy. Díky své poloze na úpatí Alp atraktivitou v jistém ohledu překonává i Vídeň. Salzburg je proslavený nádhernými vánočními trhy, na které pravidelně míří houfy českých turistů. Je taky rodištěm Amadea Mozarta.

Salzburg budete mít přímo po cestě do (nebo z) Tauern Spa u Zell am See – pokud zvolíte tuhle trasu, nic vám nebrání město navštívit. Ba byl by vyloženě hřích ho jen tak minout, bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou zrovna Vánoce. Pevnost Hohensalzburg, na desítku zámků a neméně krásných katedrál a kostelů jsou tu pro vás vždy. Stejně tak úžasné a živé historické uličky města.

Jakmile se posilníte Mozartovými koulemi a spláchnete to místním skvělým pivem, můžete pokračovat v cestě.

Nejkrásnější horská jezera

Východně od Salzburgu leží zřejmě nejznámější a turisticky nejoblíbenější jezerní oblast Rakouských Alp. Pokud nemáte naspěch a máte místo v programu, návštěvu těchto jezer do svého itineráře určitě zařaďte. Kdybyste je neměli možnost prozkoumat všechny, udělejte si zastávku aspoň u Halštatského jezera s městem Hallstatt. Panoramata, která vás zde čekají, jsou neuvěřitelná a Hallstatt patří mezi nejkrásnější místa celé Evropy.

Jezera jako Halštatské, Attersee, Traunsee, Mondsee a další nabízejí dokonalé prostředí pro vysokohorskou turistiku, neboť je obklopují alpské vrcholy, z nichž některé tyčí i do výše přes 1800 metrů nad mořem. Ze stejných důvodů se zde v sedmém nebi ocitnou milovníci lyžování a dalších zimních sportů. V létě pak jezera ožívají vodními sporty a dá se v nich i koupat, i když to mimo nejteplejší období vyžaduje trochu více otužilosti než koupání u prosluněných břehů například Středozemního moře.

Zell am See – město a jezero

Nyní už můžete docestovat až téměř k cíli. K Zell am See, blízko kterého se lázně Tauern Spa rozkládají. Na západním břehu jezera leží město Zell am See. Je to krásné a čisté město poměrně silně ovlivněné turismem. Rozhodně tu není nouze o ubytování – zvolit můžete luxusnější horské hotely i dostupnější penziony a ubytovny.

Kolem jezera jsou roztroušeny vesměs travnaté, velmi pěkné pláže. Vždy se můžete těšit výhledem nejen na jezero, ale i na hory. Někdy jsou u jezera i bazény či tobogány (Strandbad Zell am See,…). Po jezeře si můžete udělat okružní projížďku na výletní lodi. Seshora si pak jezero a město Zell am See můžete prohlédnout třeba z vršku Schmittenhöhe, který má 1965 m. n. m. Hřeben je protkán lanovkami i turistickými. Blízko jezera je taky ledovec Kitzsteinhorn a spousta dalších krásných míst.

Malebný Kaprun a lázně Tauern Spa

Do Kaprunu, kde se již nacházejí samotné lázně Tauern Spa, se dostanete autobusem 660 ze Zell am See. Kaprun není žádná zapadlá víska, nýbrž velmi významné alpské letovisko. Není zde nouze o hory ani o vodu. Kaprun má vlastní přehradu. Je zde obří bobová dráha, hrad, kostel na skále. Okolní hory jsou pokryty typickými alpskými pastvinami, které zřejmě znáte z pohlednic. Rozhodně byste si neměli nechat ujít ani krásnou skalní soutěsku Sigmund Thun Klamm s dřevěnou mostní stezkou.

Fotogalerie

Zdroj fotografií a informací: Booking.com, Tauernspakaprun.com