Představujeme unikátní skalní lázně Felsentherme Bad Gastein v Rakousku. Ze sjezdovky přímo do lázní

Rakouská kombinace čerstvého horského vzduchu, wellness a lyžování každoročně láká turisty a milovníky sportu. Jedním ze středisek, kde se kombinaci radovánek oddávají je Felsentherme v Bad Gastein. Zdejší lázně nabízejí unikátní atmosféru a jsou na dohled od lyžařského centra.

Lázeňské město a centrum zimních sportů se nachází na úpatí hory Graukogel v pohoří Vysoké Taury. Skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein pravidelně navštěvují milovníci lyžování dychtící po večerech strávených ve wellness centru.

O městě Bad Gastein

Pohled na město Bad Gastein
Pohled na město Bad Gastein

Vysoké Taury skrývají nespočet horských středisek. Bad Gastein se nachází v nadmořské výšce 1002 metrů nad mořem a díky necelým čtyřem tisícům obyvatel zde turisté najdou božský klid. O ten se postará i lázeňské centrum Felsentherme v Bad Gastein.

V minulosti fungovalo městečko Bad Gastein především jako lázeňské centrum. V poslední době ale turisté volí jako svůj cíl skiareály v okolí a termální lázně s hotely postupně opouštějí. Skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein jsou ale díky jedinečné atmosféře výjimkou.

Jak se dostat do Bad Gastein?

Z hlavního města to mají lyžaři přibližně 5 hodin cesty autem. Vzhledem k poloze přibližně ve středu Rakouska na hranicích spolkových zemí Salcbursko a Korutany to sem mají nejblíže obyvatelé jižních Čech. Z Českých Budějovic trvá cesta zhruba 4 hodiny.

Milovníkům pohodlného cestování se nabízí cesta vlakem. Ve městečku Bad Gastein se nachází vlakové nádraží a z Prahy se do Bad Gastein turisté dostanou za půl dne s jedním nebo dvěma přestupy. Cesta do lázní se tak může stát i zajímavým poznávacím dobrodružstvím.

Skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein

Lázně vybudované přímo ve skalách leží v nadmořské výšce 1100 metrů nad mořem. Areál se nachází 20 minut chůze od centra Bad Gastein. Během krátké procházky ale načerpete dostatek energie na to, abyste si užili obrovský saunový komplex spolu s venkovním a vnitřním areálem.

Felsentherme v Bad Gastein
Felsentherme v Bad Gastein

Felsentherme v Bad Gastein se skládají ze čtyř částí:

 • Lázně Tranquility – relaxační zóna uprostřed skal
 • Dobrodružné lázně – zábavní část pro celou rodinu se 70 metrů dlouhým tobogánem
 • Venkovní termální lázně – sportovní a horký bazén s panoramatickým výhledem na Vysoké Taury
 • Saunová zóna

Aby si zážitek ve skalních lázních užili všichni návštěvníci, jsou rozdělené na klidovou a zážitkovou zónu. V klidové části lázní panuje božský klid a slouží k relaxaci těla i ducha, v té zábavní zážitkové si užijete plnými doušky vodní radovánky.

Účinky vody v lázních Felsentherme

Termální voda obohacená o minerální látky prýští z 18 různých pramenů. Ty se na místě nacházejí už tisíce let a nasávají všechny blahodárné prvky obsažené v sedimentech pohoří Vysokých Taur.

Areál Felsentherme v Bad Gastein v zimě
Areál Felsentherme v Bad Gastein v zimě

Voda slouží především k relaxačním účelům. Přesto ale hosté benefitují na běžných účincích pobytu v lázních:

 • očista těla i ducha,
 • harmonizace tělesných funkcí,
 • psychická svoboda,
 • úleva od svalové únavy,
 • rozproudění krevního oběhu.

Pozitiva má také pobyt v samotném skalním komplexu. Do těla se dostane více kyslíku a nabude tak znovu kontakt s radostmi běžného života. Velkou roli v neposlední řadě hraje také pobyt na čerstvém vzduchu v nadmořské výšce 1100 metrů nad mořem.

Účinky minerální vody v lázní Felsentherme znali již naši předkové. Areál pravidelně navštěvovala Alžběta Bavorská, kterou známe pod přezdívkou Sissi, a František Josef I. Dnes je to turisticky atraktivní oblast vyhledávaná milovníky letních i zimních radovánek.

Teplota vody 44,3 °C
pH 8,0 při 44,3 °C

Bazény ve Felsentherme

Lázně se dělí na venkovní a vnitřní část. Vnitřní část tvoří velká skalní hala s bazénem o teplotě 32 °C. Obě části se rozkládají na ploše 600 metrů čtverečních a umožňují radovánky pro děti i dospělé.

Ve starobylé Gasteinské skále se nachází relaxační zóna s lehátky. Ta ovšem nepatří do klidové části lázní. Tu najdete až v uzavřené části – o tom ale až později.

Vnitřní bazén Felsentherme v Bad Gastein
Vnitřní bazén Felsentherme v Bad Gastein

O něco zajímavější je celoročně otevřená venkovní zóna. Díky teplé vodě a horskému sluníčku si užijete koupání i v zimě. Dva spojené bazény odděluje vodní záclona a nacházejí se v nich vodní atrakce:

 • masážní lehátka,
 • gejzíry,
 • vodní proudy.

Bazén s venkovními horskými prameny obsahuje relaxační bubliny. Voda zde je extrémně minerální a slouží k ozdravným pobytům. Kromě toho, že pobyt v termální vodě působí blahodárně na lidského ducha, otevře se vám pohled na majestátní Vysoké Taury.

Příjemným zpestřením je sportovní bazén. Certifikovaný plavecký bazén o teplotě 24 °C se skvěle hodí k rozproudění unavených svalů, nebo naopak k regeneraci svalů namožených po celodenním lyžování.

Tobogány ve Felsentherme

Co se tobogánů a skluzavek týče, lázně jsou poměrně skoupé. Chtělo by se ale říct, že sází spíše na kvalitu než kvantitu. Vnitřnímu areálu dominuje 70 metrů dlouhá skluzavka určená pro děti i dospělé.

V areálu se nachází také tobogán pro děti. Další vodní atrakce zastupuje kanál s rychlým proudem vody. V něm se zejména děti rády nechávají unášet pod dozorem dospělých, kteří situaci jistí z pohodlí lehátka na kraji bazénu.

Sauny a wellness

Felsentherme v Bad Gastein jsou známé zejména bohatým saunovým areálem. Sem mají přístup pouze návštěvníci starší 16 let. Ta pravá ničím nerušená relaxační zóna uprostřed skalního areálu začíná totiž až zde.

 • Sudová sauna – 90 °C horký vzduch v nadmořské výšce 1100 metrů nad mořem působí jako životabudič. Kombinace finské a rituální sauny zprostředkuje skvělý zážitek s výhledem na horu Graukogel.
 • Sluneční sauna s horským bazénkem – ačkoliv se nejedná o saunu v pravém slova smyslu, pobyt na horském sluníčku o teplotě až 30 °C a následném ochlazení ve studené vodě s teplotou 12 °C vám vlije do žil novou krev.
 • Panoramatická sauna – obrovská sauna s teplotou vzduchu 80 °C a velkou prosklenou stěnou patří k těm nejvíce využívaným. Skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein jsou známé výhledy na velehory a panoramatická sauna skýtá ty nejlepší.
 • Borovicová sauna – pobyt v sauně obložené ze dřeva švýcarské borovice limba je regenerační a skvěle uklidňuje. Sauna vznikla na základech původní Knappovy sauny, prošla ovšem modernizací. Teplota vzduchu dosahuje 90 °C.
 • Infračervená sauna a saunárium – díky prohřátí organismu a zvýšené cirkulaci krve infračervená sauna zlepšuje krevní oběh. Pobyt zde také posiluje kardiovaskulární systém. Vše doplňují působivé světelné efekty.
 • Saline Grotto – solné inhalační místnosti využívají sůl z Mrtvého moře. Klidný pobyt a dýchání slaného vzduchu utužuje dýchací cesty a zlepšuje krevní oběh.
 • Parní lázně – vysoká vlhkost vzduchu s teplotou 40 až 50 °C blahodárně působí na hydrataci organismu a má skvělé pozitivní dermatologické účinky. Pobyt zde také zlepšuje funkci dýchacích cest.
 • Felsentherme v Bad Gastein 3

Ceník a vstupné do lázní

Kolik stojí lázně Felsentherme v Bad Gastein? Rakouské termály nejsou pověstné nízkými cenami a oproti nedalekým maďarským a slovenským lázním jsou dražší. Týká se to i skalních lázní v Bad Gastein?

Ceník platí pro lázeňskou i saunovou část dohromady. Uvážíme-li kombinaci obou, cena vychází relativně příznivě, alespoň tedy v rámci rakouských a německých cen.

Vstupné do lázeňské části ve Felsentherme v Bad Gastein:

3 hodiny 31 €
Příplatek za každou minutu navíc 2 €
Večerní vstupné (3 hodiny před zavírací dobou) 25,50 €
Celodenní vstupné 36 €
Vstupné na celý týden 120 €
3 hodiny 6–16 let 16 €
Příplatek za každou minutu navíc 1,50 €
Děti do 6 let (pouze wellness) Zdarma

Pokud si při cestě do lázní zapomenete ručník, župan nebo dokonce plavky, mají pro vás skalní lázně ve Felsentherme v Bad Gastein speciální nabídku:

 • Skříňka – 5 €
 • Ručník – 4,5 €
 • Župan – 5,5 €
 • Žabky – 3,5 €
 • Plavky – 4 €
 • Dámské plavky – 4 €
 • Dětské rukávky – 2,5 €

Otevírací doba

Felsentherme v Bad Gastein se otevírají každý den od 9:00 do 21:00. Lázně běžně fungují i během státních svátků a jiných významných událostí. Vždy se ale vyplatí sledovat otevírací dobu na webových stránkách.

Skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein ovšem tvoří i saunové centrum. To je otevřeno denně od 10:00 do 20:45. Přesnou otevírací dobu ve svátcích najdete opět na webových stránkách.

Ubytování

Možností ubytování v Bad Gastein je díky poloze v blízkosti nedalekého skiareálu poměrně dost. Navíc díky poloze lázní v centru města je většina ubytování v docházkové vzdálenosti do 1 kilometru. Většina však již do několika set metrů.

Samotné lázně své vlastní ubytování nemají. Ale doporučujeme se podívat například na:

 • Pension St.Leonhard – leží prakticky hned vedle lázní (jen 70 metrů). Penzion s parkováním zdarma a snídaní může být dobrou volbou pro ubytování.
 • MONDI Hotel Bellevue Gastein – moderní hotelový resort z pěti budov pár minut od lázní. Pokoje s balkonem a kuchyňským koutem jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. V hotelu se nachází také malé wellness centrum.
 • Residence AlpenHeart – klidná lokalita, ve které se hotel nachází, leží 500 metrů od lanovek a 5 minut chůze od Felsentherme. Hotel nabízí saunu a fitness centrum. Pokoje v alpském stylu vynikají nadstandardním vybavením. Navíc se jedná o český hotel s česky mluvícím personálem.
 • Das REGINA Boutiquehotel – jedno z nejlepších ubytování u Felsentherme v Bad Gastein. Moderní butikový hotel se otevřel relativně nedávno. Tradiční pokoje s koupelnou v retro stylu nabízí panoramatické výhledy na blízké hory.

Recenze a zkušenosti návštěvníků

Jak si stojí skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein v očích hostů? Recenze návštěvníků vycházejí pozitivně a lázně si odnášejí pozitivní hodnocení návštěvníků. Ti oceňují především prostředí skalních jeskyní a atrakce pro celou rodinu.

Jestliže recenze něco hodnotí negativně, jsou to pohyblivé otevírací doby. Saunové centrum se občas uzavře o trochu dříve, než uvádí otevírací doba. Hosté se zkušeností s jinými termálními lázněmi byli také nemile překvapeni z menší velikosti areálu.

Relaxace na úpatí velehor ve Felsentherme v Bad Gastein

Skalní lázně Felsentherme v Bad Gastein vynikají skvělým prostředím a panoramatickými výhledy. Těm se přizpůsobují celé lázně. Prakticky z každého místa vidíte alespoň kousek zasněžených Vysokých Taur nebo nejvyšší horu Graukogel.

Co se týče atrakcí, nejedná se o největší termální lázně. O to tu ale nejde. Felsentherme v Bad Gastein slouží především k relaxaci. Ostatně atrakcí si užijete dostatek na nedalekých zasněžených svazích.

Fotky Felsentherme v Bad Gastein, Rakousko