11 nejlepších termálních lázní v Maďarsku

Hornaté podloží na maďarském území obsahuje přes 1300 termálních pramenů. Díky nim zde v obrovské množství termálních lázní. Jaké jsou ale nejlepší termální lázně v Maďarsku? My jsme pro vás vypsali ty nejhezčí lázně a tipy na to, co v jejich okolí dělat.

Bazén nebo koupaliště s teplou vodou najdete v Maďarsku v každém větším městě. Termály Maďarsko ročně navštíví tisíce turistů. Ti zde léčí pohybová a dýchací onemocnění nebo jen relaxují v horké minerální vodě. Termální lázně navíc doplňují saunové světy se speciálními terapiemi a celá řada dalších wellness služeb.

Chystáte se do termálů v Maďarsku? Sepsali jsme pro vás 11 nejlepších termálních lázní a další tipy na místa, které byste při vaší dovolené určitě neměli vynechat.

1. Mosonmagyaróvár

Lázně Mošoň

Pohoda v lázních u slovenských hranic

Jihozápad Maďarska ukrývá malebné město Mosonmagyaróvár. To se nachází pouhých 38 kilometrů od známého Győru. V tradičních maďarských termálech se léčí nemoci jako lumbago, deformita nebo Bechtěrevova choroba. Lázně jsou oblíbené i mezi sportovci, kteří si zde regenerují svaly a kosti po ortopedických zákrocích.

Nově rekonstruované bazény se pyšní pátou nejléčivější vodou v Evropě. Kromě terapeutických pacientů si na své přijdou i rekreační návštěvníci. Těm prohřejí kosti bazény s teplotou vody od 27 do 38 °C. Plocha největšího 1,5 metru hlubokého bazénu je přitom ďábelských 666 metrů čtverečních. Návštěvníky potěší i vstupné – dospělý člověk zaplatí pouze 250 Kč za celodenní pobyt.

2. Bükfürdő

Termální lázně Bükfürdő

Soukromí pro pacienty s pohybovým onemocněním

Malé městečko Bük nedaleko maďarsko-rakouských hranic v sobě skrývá perlu v podobě nejmladších termálních lázní. Ty se specializují na léčbu pohybového aparátu a jsou k tomuto účelu bohatě vybaveny. V nabídce jejich procedur najdete i DEXA test – speciálně navržené zařízení na odhalení rizika osteoporózy a dalších onemocnění pohybového aparátu hned zárodku.

Lázně jsou zaměřené spíše na starší klientelu. Na své si ale přijdou i rodiče s dětmi. Součástí termálních lázní Bükfürdő je Bazén čtyř ročních období a bazén Acapulco. V něm se nachází atrakce jako vlnobití nebo seskokový záliv. Voda v termálech Bükfürdő dosahuje teploty až 39 °C. Za celodenní vstupenku do rekreační části zaplatíte 390 Kč.

3. Győr

Prohřejte se v luxusním saunovém světě

Šesté největší maďarské město se nachází 60 kilometrů od Bratislavy a z České republiky sem autem dojedete za přibližně šest hodin. Historie města sahá hluboko do minulosti a je spojena hned s několika národy, které zde zanechaly svoje stopy. Městu dominuje opravené barokní centrum, které vybízí k romantickým procházkám.

Győr je turistické město se vším všudy. Vedle řady hotelů stojí i jedny z největších maďarských termálů. Léčivá voda v Győru se využívá pro napravování kostí a kloubů. Lázně v roce 2018 prošly kompletní rekonstrukcí a jejich dominantou je dvoupatrový saunový svět, z něhož celé jedno patro tvoří venkovní zahrada s finskými a aroma saunami.

4. Sárvár

Termály Sarvár

Skvělé maďarské termály s vyžitím pro děti i dospělé

Termály Sárvár se označují jako nejlepší termální lázně v Maďarsku pro rodiny s dětmi. Jde o tradiční lázeňské město, které naleznete jen pár kilometrů od sousedního Büku. Při procházce v historickém centru objevíte lanový park, botanickou zahradu s arboretem a spoustu tradičních maďarských hospůdek nazývaných čardy.

Rekreační část termálních lázní Sárvár je přísně oddělená od té terapeutické. Sárvárská termální sůl obsažená ve zdejší vodě pomáhá při léčbě kožních onemocnění a poruchách pohybového aparátu.

Děti si zde zase užijí 106 metrů dlouhý tobogán a několik bazénů s umělým vlnobitím. Maminky ocení soukromé kojící místnosti a spoustu dětských koutků.

5. Hévíz

termalní lázně Hevíz

Termální lázně uprostřed vinařské oblasti

Nedaleko maďarského „moře“ Balaton se nachází malebné městečko Hévíz. Zdejší termální lázně jsou unikátní – vyvěrající prameny zde vytvořily jezero Hévízí-tó. Vodní plocha se nachází přímo uprostřed města a v létě dosahuje voda teploty až 36 °C.

Přímo u jezera najdete areál se saunami a wellness službami. Celkem 4650 metrů čtverečních vodní plochy vybízí k vodním radovánkám. V otevřeném jezeru se ale vykoupete i v zimě – teplota vody se v lednu pohybuje na příjemných 26 °C.

Hévíz není známý pouze tradičními termálními lázněmi. Jedná se o centrum vinařské oblasti. Během večerní procházky ve městě narazíte na spoustu útulných vináren nabízející lokální odrůdy vína. Místo jako stvořené pro romantickou dovolenou ve dvou.

6. Széchenyi – Budapešť

Széchenyi, Budapešť

Lázně na kraji moderní metropole

Mnozí považují termály Széchenyi za ty nejlepší termální lázně v Maďarsku. Historické artéské lázně čerpají z horkých pramenů přímo pod hlavním městem Budapešť. Novogotický areál lázní ročně přiláká desítky tisíc milovníků horké vody, saun a wellness zkrášlování. Lázně fungují již od roku 1913 a staly se nejrozsáhlejším termálním střediskem v Evropě.

Budapešť ale kromě lázní ukrývá spoustu dalších překvapení. Pokud se sem vypravíte, vyčleňte si alespoň dva dny na prozkoumání hlavního města. Do centra se dostanete hromadnou dopravou za půl hodiny a do svého itineráře zařaďte Budínský hrad, budovu maďarského parlamentu Országház a nezapomeňte ani na tradiční maďarské trhy přímo v centru města.

Hlavní město Budapešť je moderní metropole se vším všudy. Vedle krásných historických budov zda najdete moderní architekturu. Za shlédnutí stojí moderní lanový most s neopakovatelným výhledem na maďarskou Sochu svobody, který spojuje obě historické části města. Přímo do centra Budapešti se navíc dostanete přímým vlakem z Prahy.

7. Zalakaros

Lázně s výhledem na Balaton

Nedaleko od Balatonu směrem na jih naleznete i malebné lázně Zalakaros. Za mírně radioaktivní vodou z pramenu o teplotě 96 °C sem jezdí lidé s onemocněním svalů a osteoporózou. Na své si ovšem přijdou i rodiny s dětmi.

Pestré barvy lázeňského vybavení si děti totiž jednoduše zamilují. Tobogán s tajuplným názvem Černá díra je napěchovaný zvukovými a světelnými efekty a jedna jízda na něm zkrátka nestačí. Termální lázně Zalakaros si užijí všichni, kteří touží po soukromí a vyhovuje jim týdenní pobyt na jednom místě. Mnoho jiného vyžití totiž město nenabízí.

8. Pápa

Historické centrum na hranici hlubokých lesů

Častý turistický cíl v západním Maďarsku naleznete na hranicích Bakoňského lesa. Krasové pohoří s pohodlně dostupným vrcholem ve výšce 709 metrů nad mořem přímo vybízí ke zdravotním procházkám. Uprostřed města najdete barokní centrum se zachovalými architektonickými památkami.

Tím ale výčet zajímavostí nekončí. Město se pyšní muzeem modrotisku a turisté navštěvují i zámek rodu Esterházyů. Ten město v roce 2012 nově zrekonstruovalo. Další oblíbenou památkou je i nejstarší dům ve městě – tzv. Korvínův dům pocházející z přelomu 15. a 16. století.

Termální lázně ve městě Pápa se rozléhají na 3500 metrech čtverečních plochy. Najdete zde 16 bazénů s vodou o teplotě až 38 °C. Zdejší vodu kvalifikovali jako osmou nejléčivější na světě. Pomáhá při degenerativních bolestech páteře, artróze a doléčování po úrazech a operacích.

9. Miskolc-Tapolca (Miškovec)

termály Miskolc-Tapolca

Nádherné lázně uprostřed skalních útesů

Čtvrté největší maďarské město Miškovec v sobě skrývá světovou raritu – jeskynní termální lázně s dechberoucími sceneriemi. Zdejší návštěvníci si užijí vodní radovánky přímo mezi krápníky a skalními soutěskami. Skryté tmavé chodby nabízejí i spoustu příležitostí pro intimní posezení s lahví sektu.

Až vás omrzí pobyt v jeskynních lázních, navštivte v Miškovci dřevěný kostel z roku 1938. Ten postavili měšťané těsně před druhou světovou válkou v gotickém stylu a vybavili ho pompézní zvonicí. Za vidění stojí také budova divadla a staré radnice, které najdete v historickém centru.

Miškovec je velké město, jeho poloha ale umožňuje toulky přírodou. Turistickou atrakcí je lesní železnice mezi Miškovcem a sousedním městečkem Lillifüred. Ta původně sloužila pro převoz klád, dnes ovšem vozí návštěvníky stopadesátitisícového města.

10. Egerszalók

Jedinečný výhled na přírodní krásy

U přírodních divů ještě zůstaneme. Malé město Egerszalók ukrývá zajímavost, kterou uvidíte jen zřídka. Pramen ukrytý 400 metrů pod  zemí vytváří malá terasovitá jezírka naplněná horkou vodou. Ty za dobu vyvěrání vytvořila rozlehlou slanou plochu, na kterou mají výhled návštěvníci zdejšího lázeňské střediska.

Díky vodě s vysokým obsahem soli se v termálech léčí hlavně kožní nemoci jako lupenka a další ekzémy. Vodní plocha se rozkládá na úctyhodných 1900 metrech čtverečních a najdete zde i pivní zahradu a 19 dalších bazénů. Kaskádově uspořádaný hotel navíc umožňuje nezapomenutelné pohledy na slunce zapadající nad rozlehlými lesy.

11. Lenti

Doplňte energii v lázních na jihu Maďarska

Speciální termální lázně najdete v městečku Lenti nedaleko od hranic Maďarska se Slovinskem. Areál lázní kombinuje léčebné účinky termální vody z místních pramenů a zemskou energie. Městem prochází Linie svatého Jiří a proto zde vytvořili Energetický park svatého Jiří. Ten odborníci na přírodní medicínu označují jako perfektní místo k načerpání energie a harmonizaci vnitřní síly.

Kromě parku, ve kterém se můžete procházet a čerpat energii i v županu a pantoflích, najdete v lázních Lenti pět bazénů s vodou o teplotě až 38 °C. Díky jedinečné kombinaci léčivé vody a zemské energie z lázní odjedete jako znovuzrození. Pouhých 80 kilometrů odsud se navíc nachází Balaton, který nabízí další turistické vyžití.

Abecední seznam lázní a aquaparků v Maďarsku

Maďarsko – země léčivých pramenů

Dostali jste zálusk na romantickou nebo akční dovolenou? Za teplou vodou nemusíte jezdit k moři. Do Maďarska dojedete za pár hodin autem a nemusíte se tísnit na plážích se stovkami dalších turistů. Termály Maďarsko jsou navíc proslulé i svým ubytováním. Téměř v každých lázních naleznete jak luxusní hotely, tak i levné kempy nebo apartmánové chatky s malebnou terasou.

Je na vás, jaké nejlepší termální lázně v Maďarsku zvolíte. Jedno je ale jisté. Maďarsko obsahuje širokou škálu vyžití a vedle léčivé vody zde najdete historické zámky, panenskou přírodu a úžasnou lokální gastronomii. Maďarské termální lázně vás zkrátka dobijí energií a přivezete si odsud nezapomenutelné zážitky.

Termální lázně Maďarsko každoročně navštěvují statisíce turistů z celého světa. Jedná se o zemi s největším výskytem termálních pramenů v Evropě. Voda v termálních lázních obsahuje rozpuštěné minerály, které mají blahodárný vliv na člověka. Své pooperační zákroky a zdravotní problémy sem jezdí léčit lidé ze států celé Evropy. Často budete překvapeni, jakou barvu a zápach jednotlivé koupele mají, je tudíž dobré číst informační tabulky u jednotlivých termálních bazénu, které vám napoví v čem se vůbec koupete a jaká je doporučená doba koupání. Ignorace těchto tabulek může vést k nevolnostem.

Termální lázně Maďarsko čítají v současné době více jak 1300 pramenů termální vody s minimální teplotou vody 30 °C. Většina z těchto pramenů má léčivé účinky. Říká se, že pokud v Maďarsku zapíchnete kdekoliv hůl dostatečně hluboko, tam můžete provozovat termální lázně. Něco na tom je, protože lázeňské komplexy jsou v Maďarsku rozsety téměř po celém státě.

Termální lázně Maďarko nevítají pouze lidé se zdravotními problémy, ale i pro zdravého člověka může být pobyt v lázních prospěšný. I proto je ve většině termálních koupališť v Maďarsku možnost pobývat s celou rodinou včetně těch nejmenších, pro které jsou v jednotlivých komplexech připraveny zábavné programy a hry.

Hlavním město Maďarska, Budapešť se také nazývá – hlavní město lázeňství, protože je to jediné město na světě, které se může pyšnit horkými termálními prameny ve svém nitru. Termální lázně Maďarsko se mohou pochlubit mnoha moderními lázeňskými komplexy, které nabízejí svým návštěvníkům pohodlí a exkluzivní služby, které jsou stále modernizovány a vylepšovány ve prospěch návštěvníka. Jmenujme například zmíněné lázně v Budapešti, Zalakaros, Bükfürdó, Eger, Harkány, Hevíz či Sarvár.

Zde najdete průvodce po nejlepších termálních lázních v Maďarsku, tak jak jej vidíme my. Doufejme, že vám přineseme zajímavé informace, které jste hledali.