Jeskynní termální lázně Miskolc-Tapolca (Miškovec)

Přemýšlíte, že byste se jeli v těchto náročných časech zrekreovat? Těžko si představit lepší místo, kde ze sebe lze setřást starosti a stres, než jsou termální lázně. Ale které si vybrat? V České republice jich pár máme. Zřejmě ještě o dost více jich je u našich sousedů na Slovensku a mezi země termálním lázním zaslíbené pak patří Maďarsko. I to je od nás velice blízko – a tak si můžete udělat pěkný výlet do některých z tamějších termálů. Rozhodně bude z čeho vybírat. Jednou z velice atraktivních možností jsou lázně Miskolc-Tapolca. Tyto lázně jsou v mnoha směrech opravdu unikátní a fascinující. Proč tomu tak je, co je zde k vidění a na co se těšit? To jsou otázky, na které vám odpoví náš dnešní článek. Plně se v něm budeme věnovat právě termálním lázním Miskolc-Tapolca a prozradíme vám, co vše vás čeká přímo v nich i jejich okolí.

termály Miskolc-Tapolca

Kde to je?

Nezastíráme, že lázně Miskolc-Tapolca nejsou pro většinu Čechů úplně nejbližší termály. Nacházejí se na severovýchodě Maďarska, cca 185 km autem od Budapešti. Jejich domovem je město Miskolc, kterému se česky i slovensky někdy přezdívá Miškovec. Se zhruba 160 000 obyvateli jde o čtvrté největší město Maďarska. Svou architekturou má spíše historický charakter a jde o velmi pěkné místo. Město by v tomto směru sneslo srovnání například s českou (resp. moravskou) Olomoucí.

Nenechte se přitom odradit faktem, že jde o významné centrum těžkého průmyslu. Atmosféra je zde skutečně spíše lázeňská, město je velmi malebné – svým rázem velmi podobné českým a slovenským historickým městům a městečkům.

Pokud však budeme chtít navštívit lázně, musíme se vydat nikoli do centra, nýbrž na jihozápadní okraj města. Do městské části Miskolc-Tapolca. Rozkládá se podél toku řeku Hejö a je velmi bohatá na zeleň. Na východním okraji této příjemné čtvrti už v podstatě začíná úpatí významného pohoří Bükk. A právě zde taky leží samotné lázně.

Dostanete se k nim z centra po ulici Miscolctapolcai út. Přímo u lázní jsou taky autobusové zastávky (autobusy č. 2 a 20), takže se sem dostanete nejen autem, ale i hromadnou dopravou. Vystupte na zastávce Miskolctapolca Barlangfürdö.

O lázních Miskolc-Tapolca

Lázně Miskolc-Tapolca jsou rozhodně největší turistickou atrakcí města Miškovec i širého okolí. Jde o jedny z nejznámějších a nejoblíbenějších lázní v Maďarsku a celé střední Evropě. Není se čemu divit. Vždyť jde taky o skutečně unikátní lázně ukryté v jeskyních a rozprostřené v přírodním, lesním a parkovém prostředí úpatí pohoří Bükk.

Lázně ukrývají kryté jeskynní bazény a prostory. Jsou zde však i četné venkovní bazény. Prostředí lázní je naprosto okouzlující. Lidské výtvory a moderní vybavení se zcela plynule snoubí s přírodními skalnatými útvary, lesy a bazény. Už jen prohlídka lázní je skvělý zážitek.

Lázně mají za sebou i poměrně dlouhou historii. Pramen a jeskyně jsou známé už od starověku, už od dob osmanské okupace v 16. století se zde rozvíjely lázně. První „oficiální“ koupaliště zde vzniklo už v roce 1711. Prostory jeskyní se nevyužívaly, koupalo se venku i v chladných pramenech. V roce 1934 pak byla městská část Tapolca uznána za lázeňské město. Došlo zde k zajímavým archeologickým nálezům a taky odhalení nového pramene o teplotě 31,5°C. Od té doby se areál průběžně rozšiřuje a vzkvétá.

termály Miskolc-Tapolca 002

Prameny

Termální prameny, které využívají bazény v lázních Miskolc-Tapolca mají kolem 30°C a mají nižší obsah soli, než je u podobných pramenů běžné. To umožňuje i velmi dlouhý pobyt ve vodě. Voda má mít pozitivní účinky především na klouby, revmatická onemocnění a pohybový aparát obecně.  Samozřejmě můžete využít celou škálu služeb a lázeňských či wellness procedur. Nechybí například aquaterapie či balneoterapie.

Co nabízí areál termálních lázní Miskolc-Tapolca?

Co najdete v samotném areálu lázní? Zřejmě největším lákadlem jsou vnitřní prostory jeskyní, kde po miliony let příroda hloubila spletité chodby. V tomto fascinujícím prostředí jsou zabudovány bazény a další moderní vybavení. Atmosféra je zde opravdu neopakovatelná. Návštěvníci přitom mohou využít hned 7 bazénů. Jsou zde:

 • Dva termální bazény, které nabízejí teplotu 33-35°C
 • Roman hall (římská síň) je menší bazén o teplotě 32°C
 • Old cave (stará jeskyně) je další bazén v jeskynní sluji, tentokrát o přívětivé teplotě 29-30°C
 • Bath hall je asi nejzajímavějším bazénem. Zaujme svou členitostí. Voda má 29-30°C
 • Star hall je speciální bazén se stropem napodobujícím nebeskou, hvězdnatou báň. Voda zde dosahuje teploty 32°C

Mezi důležité atrakce zde patří například „divoký proud“. Velmi příjemná a trochu dobrodružná masážní záležitost, která má v jeskynním prostředí zvláštní kouzlo.

Venkovní koupaliště

termály Miskolc-Tapolca 003
Venkovní část Miskolc-Tapolca

Během sezóny je otevřeno i venkovní koupaliště, které má rozlohu cca 3,6 hektarů. Nejde tedy o kdovíjak rozlehlý areál, ale velikost vynahrazuje krásou prostředí a polohou v lůně lesů. Venkovní část nabízí celkově 6 bazénů.

Jsou zde tři bazény pro děti s různými zábavními prvky. Vybavení jako v aquaparku nebo divoké tobogány nečekejte. Děti (zejména menší) si zde sice jistě docela vyhrají, ale nedá se říct, že by lázně představovaly přímo neodolatelný „Disneyland“. Docení je zřejmě spíše dospělí návštěvníci.

Dominantou je zde bazén s kopulí či spíše ulitou. Dále si můžete vychutnat zážitkový „lake bath“ bazén se zvláštní stavbou na kůlech a zajímavými masážními prvky a nechybí ani rozměrnější plavecký bazén.

Sauny

V areálu nechybí ani saunové centrum. Navštívit zde můžete 2 finské sauny, které jsou určeny až pro 10 osob. Je zde i jedna „lávová“ finská sauna, která pojme dokonce 30 osob. Dále můžete využít parní saunu pro 14 osob a tři menší infrasauny. Na zchlazení jsou k dispozici sprchy anebo bazének o teplotě 16-18°C.

Procedury

Jaké procedury a terapie si můžete v těchto lázních naordinovat? Nabídka je poměrně zajímavá. Vyzkoušet můžete následující služby:

 • Bahenní zábal
 • Speciální „zátěžovou“ koupel vhodnou při problémech s páteří a pohybovým aparátem
 • Šumivá lázeň pro zklidnění kůže a při kardiovaskulárních onemocněních
 • Léčivé masáže s využitím různých technik
 • Podvodní proudová terapie
 • Skupinové terapeutické programy
 • Regenerační masáže
 • Lymfatické masáže
 • Detoxikační terapie a procedury, léčby alergií
 • Relaxační a uvolňující procedury
 • Pedikúra a manikúra (včetně rybičkové)

Ceník / vstupné – termály Miskolc-Tapolca

Základní denní vstupné bez časového omezení pro dospělé je 3 100 HUF, což je asi 209 Kč. Lázně lze tedy považovat na naše poměry za levné. Děti do 4 let mají vstupné zdarma, ostatní děti za 2 500 HUF (170 Kč). Lze využít i různé rodinné a zvýhodněné vstupné.

Procedury a terapie či masáže se pak platí zvlášť. Využít lze různé zajímavé balíčky, které vyjdou cenově výhodně. Průměrná cena procedur však není přehnaně vysoká, pohybuje se od cca 100 do 500 Kč.

Otevírací doba – termály Miskolc-Tapolca

 • Pondělí až neděle: 09:00 až 20:00
 • Bazény se uzavírají v 19:30
 • Pokladna otevřena do 19:00

Kde se ubytovat v lázních Miskolc-Tapolca?

V okolí lázní je skutečně velké množství ubytovacích zařízení a hotelů. Jde koneckonců o významnou turistickou destinaci. V blízkosti se nacházejí například tříhvězdičkové hotely Alfa, Fortuna, Kitty, Dante či Kikelet Club nebo čtyřhvězdičkový hotel Aurora. Kromě toho je zde bezpočet jiných možností ubytování v apartmánech, penzionech a na dalších místech.

Hodnocení lázní Miskolc-Tapolca?

Lázně Miskolc-Tapolca jsou výjimečné svým prostředím a atmosférou a samozřejmě tím, že jde o lázně zabudované do prostor jeskyně. I okolí je velmi krásné, zejména pro milovníky přírody a výletů. Samotné lázně jsou solidně vybavené, nabízejí pěkné bazény, ale celkově jsou spíše menší. Velmi příjemná je ovšem nabídka procedur a lázně potěší i cenami.

Jistou nevýhodou je docela vysoká hlučnost v jeskynních prostorách (zvuky se silně rozléhají), což může trochu narušovat relaxaci. Taky milovníci opravdu velmi horkých koupelí nebudou možná zcela u vytržení, voda ve většině bazénů je spíše příjemně teplá.

Co je k vidění v okolí?

Pokud vyrazíte stovky kilometrů na východ Maďarska, dost možná budete chtít vidět něco víc než vnitřek areálu lázní. Byť tento je skutečně skvostný a můžete v něm strávit spoustu času. Přesto stojí za to rozhlédnout se po okolí. Co zde najdete?

Pohoří Bükk pro milovníky přírody

Při návštěvě lázní budete mít přímo „za zády“ pohoří Bükk. Nejde o pohoří nijak vysoké (nejvyšší kopec má 960 metrů, většina blízkých jen něco přes 300 m), ale zcela mimořádně nádherné. Téměř kompletně celé je pokryto neproniknutelným hávem sytě zelených hlubokých hvozdů. Převažují přitom lesy bukové – čili podoba názvu není čistě náhodná.

Jde o největší souvislou lesní plochu v Maďarsku s rozlohou kolem 100 000 hektarů. Dokonalé místo pro turistiku. Navíc se díky spíše nízkým převýšením nemusíte strhat, což ladí s pohodovou lázeňskou atmosférou. Turistické značky vedou již z blízkosti samotných lázní.

Historické, lázeňské město Miškovec

Na druhou stranu od zelených hor se rozkládá město Miškovec. O tom už jsme se zmínili. Nabízí například krásné historické centrum. I když jde v rámci Maďarska relativně o „velkoměsto“, má spíše ráz hodně roztáhlého malého, klidného a poměrně čistého městečka.

Miškovec leží na místě, které je kontinuálně osídleno od paleolitu. Některé nálezy jsou datovány 70 000 let nazpět. Ve starověku zde žil keltský kmen Kotinů. Během raného středověku se zde začaly usídlovat maďarské kmeny. První zmínka o městu pod nynějším názvem pochází z roku 1210. I další osudy města byly velmi spletité a pohnuté a zanechaly po sobě řadu připomínek.

Mezi nejdůležitější památky patří historické centrum s Radničním náměstím. Gotický kostel na kopci Avas. V centru je i řecký pravoslavný kostel anebo kostel Mindszent. Zřejmě nejkrásnější je ovšem dřevěný kostel, který najdete na severu města, v části Szentpéteri Kapu.

Kromě církevní architektury stojí za pozornost především hrad Diósgyőr. Vznikal od 12. století a působí velmi zachovale a majestátně. Jde o dominantu celého města, kterou byste rozhodně neměli minout.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: barlangfurdo.hu/en