Které nejlepší lázně v Budapešti navštívit?

Každé hlavní město má něco, co je pro něj typické a příznačné – něco, v čem vyniká. V případě Budapešti jsou to jednoznačně lázně. Zdejší lázeňská tradice trvá mnoho set let a výsledkem je nebývalá a bezkonkurenční koncentrace lázeňských „dómů“, termálních koupališť a dalších podobných zařízení. A taky velmi silná lázeňská kultura. Ale, do kterých lázní si tedy při návštěvě Budapešti zajít, když je jich tolik? S výběrem vám pomůže náš článek, do kterého jsme vybrali desítku nejlepších lázní v Budapešti.

Termály v Budapešti

1. Termální lázně Széchenyi

termální lázně Széchenyi 005

Termální lázně Széchenyi jsou doslova velevýznamné a vyhlášené budapešťské lázně. Jde o největší tradiční lázeňský komplex nejen v tomhle městě, ale taky v celé Evropě. Už proto zajisté stojí za to tyto lázně navštívit. Prostředí rozlehlého parku Városliget (druhého největšího městského parku a lesoparku ve městě) okouzlí krásnou, vysloveně lázeňskou atmosférou. Dočista zapomenete, že se nacházíte v srdci rušné metropole.

Samotné lázně se nesou v klasicistním duchu a působí historicky, noblesně a nonšalantně. Táhnou se zde zdobné sloupové kolonády se spoustou úžasných uměleckých soch a kašen. Navzdory až antickému dojmu je komplex poměrně nedávného data, vznikal mezi lety 1909 až 1913 – samotný objev léčivých pramenů v této lokalitě se datuje do druhé poloviny 19. století. Lázně jsou tedy ve srovnání s jinými (jako Rudas, Király apod.) dočista mladé.

Zdejší léčivá voda je bohatá na vápník či síru, ale i hydrogenuhličitany a léčí se zde především nejrůznější problémy a onemocnění pohybového aparátu, ale i potíže se zažíváním, gynekologické poruchy apod.

Čeká vás 15 vnitřních a 3 venkovní bazény, sauny, parní lázně či plavecký bazén.

Kde se ubytovat v okolí: Alice Hotel | D50 Hotel | Benczur Hotel

Otevírací doba

Pracovní dny: od 7:00 do 20:00

Víkendy: od 8:00 do 20:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 9 400/10 900 HUF

2. Termální lázně Gellért

Gellértovy termální lázně Budapešť 001

Termální lázně Gellért jsou zřejmě druhé nejvýznamnější budapešťské lázně. Leží na úpatí stejnojmenného, zelení pokrytého vrchu při břehu Dunaje, na jehož vrcholku se tyčí budapešťská citadela. Opět jde o poměrně velmi rozlehlé lázně laděné v klasickém stylu. Prostředí působí až luxusně a zajisté zanechá velmi silný dojem.

Historie lázní na tomto místě sahá až do 13. století. Ale navzdory de facto kontinuální, staleté tradici je dnešní podoba lázní relativně moderní – budova byla dokončena po první světové válce. Je zde větší počet vnitřních i venkovních bazénů (6 vnitřních a 2 venkovní bazény), které slouží k rekreaci a odpočinku, ale nechybí např. ani krytý plavecký bazén ve velké atriu či různé druhy saun.

Voda v bazénech má teplotu od 26 až do 40°C a získává se z termálních, léčivých pramenů s vysokým podílem sodíku, síranů a fluoridů. Velmi blahodárně opět působí především na pohybový aparát. Léčí se zde artritida, onemocnění páteře, plotýnek, kloubů, ale i cévní problémy či astma apod.

Kde se ubytovat v okolí lázní: Bohem Art Hotel | Alta Moda Fashion Hotel | Boutique Hotel Budapest | – vše na protějším břehu Dunaje

Otevírací doba

Každý den od 9:00 do 19:00

Sauny a páry: od 10:00 do 18:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 9 400/10 900 HUF

3. Termální lázně Rudas

Lázně Rudas, Budapešť
Lázně Rudas, Budapešť

Lázně Rudas jsou považovány za jedny z nejstarších, dosud částečně zachovalých lázní v Budapešti. Některé části se datují do období turecké nadvlády v druhé polovině 16. století. Turecký hammam připomíná typická osmanská kopule s oktogonálním bazénem pod ní. Bazénů je zde však celkem sedm, z toho jeden je plavecký a zbytek ozdravné. Teplota v některých z nich dosahuje až 42°C, takže jde o pořádně horkou lázeň.

Lázně leží jen cca 600 m podél břehu Dunaje od výše zmíněných lázní Gellért. Zdejší voda je nasycená vápníkem, hořčíkem a sírany a s její pomocí se léčí pacienti s degenerativními onemocněními kloubů či páteře či s poruchami příjmu vápníku, ale i dalšími problémy. Rozhodně jde o jedny z nejtypičtějších a nejslavnějších lázní v Budapešti a vyplatí se je navštívit. Samozřejmě zde kromě bazénů nechybí ani sauny a další wellness vybavení.

Kde se ubytovat v okolí lázní: Hotel Vision | Matild Palace | La Prima Fashion Hotel Budapest

Otevírací doba

Po až čt: od 6:00 do 20:00

Ne: od 6:00 do 14:00

Noční koupání (pá, so): 22:00 až 3:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 8 600/12 200 HUF

4. Termální lázně Lukács

Termální lázně Lukács
Termální lázně Lukács

Tyto známé lázně s tradicí sahající prý až do 12. století leží na břehu majestátního Dunaje, naproti známého budapešťského Margitina ostrova, který je sám o sobě domovem několika lázní. Lázně Lukács navíc přímo sousedí s lázněmi Veli Bej (viz níže).

Jde o již poněkud menší lázně, ale stále skvěle vybavené. Je zde na pět bazénů, plaveckých i rekreačních, venkovních i vnitřních. Teplota v některých dosahuje až 40°C. Těšit se taky můžete na finskou saunu, parní saunu i jiné typy saun, turecké i jiné masáže, Kneippův bazén a další wellness a spa vybavení.

Lukács jsou výborně hodnocené a populární lázně, takže pokud si zvolíte právě tuto možnost, určitě nebudete litovat. Navíc jsou přece jen o něco levnější než některé z největších lázeňských komplexů, jako je Gellért nebo Széchenyi.

Podobně jako jiné budapešťské prameny jsou i ty zdejší především bohaté na vápník, hořčík, sírany, ale i fluoridové ionty či chloridy. A opět sem míří především pacienti, které trápí nějaké onemocnění pohybového ústrojí. Artritida, deformity páteře, problémy s plotýnkami, kýla, neuralgie,… to některé z problémů, které se zde s úspěchem léčí.

Kde se ubytovat v okolí lázní: Budapest Csaszar Hotel | Novotel Budapest Danube

Otevírací doba

Každý den od 7:00 do 19:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 4 400/4 800 HUF

5. Termální lázně Palatinus

Termální lázně Palatinus
Termální lázně Palatinus

Nyní se můžeme přesunout již přímo na zmíněný Margit-sziget neboli Margitin ostrov na Dunaji. Ostrov de facto tvoří velký a krásný zelený park, ve kterém jsou starobylé památky, letní kino a amfiteátr, řada sportovišť, okrasné zahrady, ale taky lázně a klasické venkovní koupaliště Palatinus. Nutno říct, že prostředí koupaliště je díky množství zeleně opravdu okouzlující a osvěžující, a pokud na vás v létě v Budapešti trochu dolehne tíha všudypřítomného rozpáleného kamene, asfaltu a betonu, Palatinus je skvělé místo, kde si můžete odpočinout a načerpat nové síly.

Koupaliště je výborně vybavené a velmi rozlehlé. Hlavní část tvoří obrovský bazén dlouhý skoro 200 m, který je rozdělen na několik dílčích částí určených pro plavání, odpočinek, zábavu. Jednotlivé části mají až 50 m, takže je zde prostor i pro náročné plavce. Unikátní je zdejší vodní labyrint, těšit se můžete i na několik docela velkých tobogánů a nechybí ani umělé vlnobití a další atrakce.

Voda v bazénech je samozřejmě opět termální a ozdravná, uleví kloubům i jiným neduhům. Ke koupališti patří i hřiště a sportoviště pro dospělé i děti.

Otevírací doba

Každý den od 9:00 do 16:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 3 200/3 500 HUF

Děti a senioři: 2 200/2 400 HUF

6. Termální lázně Dagály

Termální lázně Dagály
Termální lázně Dagály

Na východním břehu, kousek od Margitina ostrova na břehu Dunaje, leží další parádní termální venkovní koupaliště. Je celkovou rozlohou nejspíš ještě větší než Palatinus a často je považováno za největší městské koupaliště v Budapešti. Naprosto konkurenceschopné je vůči Palatinu i po stránce prostředí a estetiky. Rozlehlé travnaté plochy se stromy poskytujícími vlahý stín, výhled na mocný Dunaj, na jehož druhém břehu se zvedají zelení pokryté kopce. Opravdu nádherné místo a panoramata.

Dagály mají (na rozdíl od většiny zde zmíněných lázní) spíše vyloženě moderní charakter, ale zase si nelze představovat něco na způsob atraktivních, trendy aquaparků. Stále zde působí stará tradice budapešťského lázeňství. Bazénů je zde hojnost. Převážně jsou menší až středně velké. Ještě více je zde odpočinkových ploch. Celkově jde opravdu o velmi pěkné a příjemné městské koupaliště s termální vodou.

Otevírací doba

Každý den od 6:00 do 20:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 3 400/3 700 HUF

Děti a senioři: 2 300/2 900 HUF

7. Termální lázně Dandár

Termální lázně Dandár
Termální lázně Dandár

Dáte přednost menším, komornějším lázním před rozlehlými termálními koupališti a lázeňskými komplexy? Pak by se vám rozhodně mohly líbit termální lázně Dandár, které jsou sice veskrze nenápadné, ale opravdu příjemné. Najdete je na jižním okraji centra města a ukrývají se ve stylové cihlové budově, kterou byste patrně zařadili spíše někam do Londýna.

Lázně Dandár nabízejí útulné vnitřní i vnější prostory. Venkovní kruhový malý bazén se choulí na dvoře a celkově lázně připomínají spíše větší soukromé wellness centrum. Vše působí trochu domáčtěji a další výhodou je, že tyto lázně nejsou příliš vytížené, takže se vyhnete davům a návalům. A ještě jeden bonus – nízká cena. Lázně Dandár jsou poměrně levné i na budapešťské poměry. Dohromady je zde na pět bazénů, několik saun a pára a využít můžete wellness i lázeňské služby.

Otevírací doba

Každý den od 9:00 do 19:00

Sauny: od 10:00 do 19:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 3 400/3 500 HUF

8. Termální lázně Veli Bej

Lázně Veli Bej
Lázně Veli Bej

O těchto lázních, kterým se taky říká Császár Fürdo, jsme se již zmínili výše v souvislosti s lázněmi Lukács. Obě leží totiž de facto hned u sebe. Lázně Veli Bej kombinují velmi moderní prostory s několika zachovalými a autentickými historickými částmi, jejichž původ spadá do období turecké nadvlády. Tento kontrast působí velmi zajímavě a lázně jsou opravdu pěkné. Zároveň však nejsou až tak turisticky vytížené, takže se většinou vyhnete výraznějším návalům.

Turecká část lázní pochází z 16. století, jde o soubor klasických osmanských kupolí. Celkově je v lázních pět bazénů naplněných vodou bohatou na sodík, draslík, hořčík, vápník či chloridy. I zde můžete poléčit především bolavé klouby či páteř anebo načerpat vápník, pokud vám chybí. Někteří lázně Veli Bej označují za jedny z nejpěknějších ve městě. Jejich návštěvy proto zajisté nebudete litovat.

Otevírací doba

Každý den: od 15:00 do 21:00

Plus ranní koupání (so, ne): od 6:00 do 12:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 4 500/5 000 HUF

9. Aquincum Hotel Budapest

The Aquincum Hotel Budapest
The Aquincum Hotel Budapest

Hotel Aquincum patří mezi velmi známé, špičkové budapešťské hotely. V nitru tohoto čtyřhvězdičkového zařízení se navíc skrývají krásné lázně a wellness centrum. Vše je zařízeno v luxusním duchu. Některé tradiční budapešťské lázně mohou i navzdory jisté noblese už působit trochu „omšelým“ dojmem. Aquincum má v tomto směru přece jen blíže k módním wellness centrum, jak je známe i z ČR a dalších zemí.

Lázně skrývají několik druhů saun, je zde i fitness centrum a samozřejmě řada bazénů s různým určením. Toto místo může rozhodně zaujmout i návštěvníky, kteří mají vyšší nároky a chtějí si užít vysokou míru luxusu a komfortu. V kombinaci s ubytováním v hotelu může jít o opravdu báječnou dovolenou, třeba i romantickou.

Otevírací doba

Každý den: od 6:00 do 22:00

Cena vstupného

Denní vstupné všední dny/víkend: 4 600/5 200 HUF

Náš tip: Budapešť v historické části: 4* The Aquincum Hotel s termálními bazény neomezeně + polopenze a dítě zdarma

10. Termální lázně Király

Termální lázně Király
Termální lázně Király

Lázně Király jsou opravdu velmi slavné a takřka ikonické. Obecně jsou považovány za možná nejstarší dosud zachovalé budapešťské lázně a jejich původ je třeba opět hledat někdy v 16. století v období turecké nadvlády. Király nabízejí unikátní prostory a atmosféru historického hammamu.

Zmiňujeme je však až na konci žebříčku z prostého důvodu… tyto lázně jsou už delší dobu uzavřené a zatím se neví, kdy (nebo zda vůbec) se znovu otevřou.