Nejlepší a největší aquaparky v Maďarsku – TOP 8

Maďarsko patří mezi světové lázeňské velmoci a panonská pánev je extrémně bohatá na podzemní termální prameny. Většina zdejších lázní má spíše tradičnější charakter, ale najdete zde i řadu modernějších a více na rodinnou zábavu zaměřených aquaparků. My jsme pro vás vybrali hned osm nejlepších aquaparků v Maďarsku. Jsou mezi nimi venkovní i vnitřní areály, velké i menší vodní parky v různých koutech země. Stačí si vybrat.

Nejlepší vodní parky v Maďarsku

1. Aquaworld Resort, Budapešť

Aquaworld Resort Budapest
Aquaworld Resort Budapest

Tento velký maďarský aquapark najdete přímo v hlavním městě země, Budapešti. Leží kus od centra, v severovýchodní části města u mostu Megyeri híd. Jde o skvělé místo, které můžete navštívit, pokud budete na dovolené či vícedenním výletě v Budapešti a budete si chtít užít trochu vodní zábavy a odpočinku třeba s celou rodinou.

Aquaworld Resort, Budapešť vznikl v roce 2008 a jde o typický moderní aquapark, který tvoří převážně kryté prostory. Výhodou je tedy celoroční provoz většiny komplexu. Na rozloze cca 10 hektarů najdete na 17 bazénů s celkovou vodní plochou kolem 3300 metrů čtverečních. Srdcem komplexu je prosklená kopule o průměru 72 metrů. Pod ní se skrývají bazény a vodní svět s výzdobou ve stylu pralesního města Angkor v Kambodži. Jsou zde palmy i velkolepé kulisy budící silně exotický dojem.

Aquaworld nabízí i množství atrakcí. Je zde přes deset tobogánů a skluzavek a těšit se můžete třeba i na surfařský simulátor, umělé vlnobití, aquazorbing, divokou řeku a řadu dalších možností a zábavy. Aquaworld má i venkovní část s několika bazény, rozsáhlými odpočinkovými prostory, ale i s velkým dětským hřištěm s prolézačkami, lanovým parkem a dalšími atrakcemi. Pro děti má aquapark i samostatný dětský vnitřní bazén pro nejmenší anebo parádní hernu Bongo Kids Club.

Rodiče si zase mohou užít chvilku klidu v obrovském a skvěle vybaveném třípatrovém wellness centru s vlastními bazény, saunami, vířivkami, fitness centrem a samozřejmě rozsáhlou nabídkou wellness a lázeňských služeb a procedur.

Navíc se můžete ubytovat přímo v aquaparku v hotelu Aquaworld Resort Budapest.

2. Aquaréna Mogyoród

Aquaréna Mogyoród
Aquaréna Mogyoród

Aquapark Aquaréna se nachází jen kousek severovýchodně od maďarské metropole Budapešť. Konkrétně u městečka Mogyoród a z centra Budapešti se sem dostanete za cca 30 minut jízdy autem nebo sem můžete doputovat taky veřejnou dopravou (pravidelná autobusová linka 321). Jde o venkovní vodní park, který leží mimo zástavbu ve volné krajině.

Tento nepříliš rozlehlý aquapark se rozkládá na ploše cca 5 hektarů (přes 11 celkově i s kempem a parkovišti), ale nabízí mimořádně příjemnou atmosféru. Prostředí je velmi pěkné, i když už zrovna „nevoní novotou“. Je zde ale spousta zeleně a travnatých ploch pro odpočinek a velkou chloubou aquaparku jsou opravdu velké a dlouhé tobogány a skluzavky či pořádná umělá řeka. Celkově je zde 28 tobogánů o celkové délce 1,5 km, což je rozhodně impozantní počet i délka.

V aquaparku nechybí vířivky, ochlazovací bazény a samozřejmě větší bazény pro zábavu i relaxaci nebo i nějaký ten sport. Jsou zde dva větší členité bazény ve spodní části parku a několik dalších méně rozlehlých, které se nacházejí pod velkými tobogány a skluzavkami. Jde o skvělé místo především pro zábavu s celou rodinou – méně už pro kondiční plavání.

Výhodou aquaparku je zmíněné klidné prostředí a pěkné sjezdy, ale i fakt, že většinou nebývá zvlášť plný. Nevýhodou jsou omezenější plochy bazénů, místy je na vybavení znát ruka času a taky ceny jsou na maďarské poměry spíše vyšší. Přímo u aquaparku se případně můžete ubytovat v kempu.

3. AquaCity Waterslide and Adventure Park, Zalaegerszeg

AquaCity Waterslide and Adventure Park, Zalaegerszeg
AquaCity Waterslide and Adventure Park, Zalaegerszeg

Dalším pěkným a příjemným i výborně vybaveným čistě venkovním aquaparkem ve volné krajině je AquaCity Waterslide and Adventure Park ležící u města Zalaegerszeg. Toto město leží v západním Maďarsku jen něco přes 30 km od břehů Balatonu a srovnatelně daleko od rakouských hranic. Vodní park leží mimo město – asi 3 km od centra. Jen asi 50 metrů od rozlehlého přírodního jezera Gébárti-tó, které nabízí další skvělé možnosti ke koupání a je turisticky velmi oblíbené. V jeho blízkosti se nachází kemp i další možnosti ubytování.

Samotný aquapark AquaCity se rozkládá na ploše kolem 8 hektarů, ale nabízí skutečně mimořádně rozlehlé vodní plochy. Jsou zde velké bazény, jejichž celková vodní plocha činí 6000 metrů čtverečních, což je docela hodně nejen na Maďarsko, ale i obecně na poměry evropských aquaparků. V tomto směru je tedy AquaCity v podstatě opakem Aquarény z předchozí příčky.

V aquaparku najdete několik velmi velkých bazénů, umělé vlnobití, 300 m dlouhou línou řeku, tři vířivé bazény, dětský bazén, hluboký bazén i se skokanským můstkem a taky sedm tobogánů a skluzavek. Kromě toho je zde lezecká stěna, sportovní hřiště, dětské hřiště, dokonce i venkovní workout park, vodní překážková dráha, vodní děla a leccos dalšího. Park lze tedy označit za velmi pěkně vybavený, i když není zrovna nejnovější. Je však taky mimořádně prostorný a těší se i velmi dobrému hodnocení. Návštěvy jistě nebudete litovat.

4. Hungarospa Aquapark, Hajdúszoboszló

Hungarospa je gigantický a zajímavý, i když ne úplně mladý, venkovní i vnitřní termální aquapark, který leží na okraji lázeňského města Hajdúszoboszló blízko města Debrecín na severovýchodním konci Maďarska.

Největší část komplexu (který má přes 40 hektarů) tvoří především venkovní koupaliště rozkládající se kolem přírodní vodní nádrže a protkané velkými tobogány a skluzavkami, ale i dalšími zajímavými prvky. Koupaliště je poměrně velmi rozlehlé a nabízí množství vodních ploch. Například je zde více než 100 metrů dlouhý bazén, který navíc zdobí kulisa velké lodi, vysoký maják a je zde i bazénový bar nebo umělá písečná pláž. U dalších bazénů najdete například působivé umělé skály s vodopády, v dětském bazénu jsou kulisy hradu, nechybí umělá řeka a spousta dalších zajímavých prvků.

Vnitřní část s názvem AquaPalace s celoročním provozem má pak dalších vlastních 20 menších bazénů, tobogány, zajímavé prostředí včetně umělé jeskyně a další vybavení. Samozřejmě nechybí mimořádně velké a bohaté wellness centrum s nejrůznějšími lázněmi, termálními bazény a saunami.

Ve výsledku působí tento vodní park poměrně velmi opulentně, ale na druhou stranu již taky poněkud omšele. Pokud však máte rádi opravdu hodně velká koupaliště a aquaparky, rozhodně tohle místo navštivte. Cena vstupného je sice vyšší, srovnatelná s mnohem modernějšími evropskými aquaparky. Na druhou stranu je zde skutečně všechno možné a všeho hodně, takže pravděpodobně nebudete mít pocit, že jste peníze investovali nevýhodně.

Ubytovat se můžete přímo v aquaparku v dobře hodnoceném hotelu Hungarospa Thermal Hotel nebo v mobilních domcích.

5. Annagora Aquapark, Balatonfüred

Annagora Aquapark, Balatonfüred
Annagora Aquapark, Balatonfüred

Tento aquapark najdete přímo u Balatonu, leží necelého půl km od jeho břehů u města Balatonfüred v turisticky oblíbené lokalitě s řadou kempů a dalších možností ubytování. Toto vnitřní i venkovní koupaliště není extrémně rozlehlé (cca 4 hektary plochy), ale prostředí je opravdu zde opravdu velmi pěkné. Všude vás obklopuje sytá zeleň a spousta stínu díky vysokým, krásným a všudypřítomným stromům.

Koupaliště působí členitě se spoustou kulis a ozdobných prvků včetně můstků a mostů, altánků, přístřešků či zídek. Je zde taky řada tobogánů a skluzavek nebo třeba bazén s umělým vlnobitím. Nechybí ani divoká řeka či pláže se slunečníky jako u moře.

Nevelké vnitřní prostory pak skrývají především wellness zázemí. Je zde vířivka a dva masážní bazény, několik saun a parních kabin, ledová jeskyně, tepidarium i další vybavení. Základní celodenní vstupné (včetně vstupu na tobogány) však nevychází na maďarské poměry zrovna levně (9000 Ft).

Odhlédneme-li však od spíše trochu vyšších cen, je tento aquapark opravdu velmi pěkným místem pro celodenní rodinnou zábavu i odpočinek. Opět se dá ovšem říct, že místy by už některé prvky zasloužily renovaci. Přesto patří Annagora mezi staršími maďarskými aquaparky k těm pěknějším, upraveným a zachovalým.

Balaton je navíc krásnou dovolenkovou destinací, takže návštěvu aquaparku můžete spojit s poznáváním jezera. Nabídky levného ubytování naleznete zde.

6. Gyulai Várfürdő

Město Gyula leží na jihovýchodních hranicích Maďarska a turisty láká na termální lázně, ale taky úchvatné památky. Dominantou města je zdejší hrad a zámek, které obklopují krásné parky. Přímo u těchto pamětihodností se pak nachází právě i předmětný aquapark Gyulai Várfürdő známý taky jako Gyula Castle Spa.

Opět jde o termální koupaliště, které tvoří venkovní i vnitřní části. Celkem zde na ploše kolem 7 hektarů najdete na 23 bazénů s vodní plochou cca 5500 metrů čtverečních. Na vodní kratochvíle všeho druhu – od odpočinku přes zábavu až po sport – je zde tedy prostoru víc než dost.

Venkovní část nabízí například velký plavecký bazén či dětský bazén s rozlehlým vodním prolézacím hradem se skluzavkami a dalšími zábavními prvky. Vnitřní část (AquaPalace) je otevřena od roku 2013 a dá se říct, že v případě tohoto aquaparku představuje tu hlavní a zajímavější část. Většina atrakcí se koncentruje zde. Prostředí je navíc velmi atraktivní. Jsou zde vysoké stropy s velkými sloupy a umělými skalami, spletité tobogány, umělé jeskyně a řeky a nechybí ani výborně vybavené wellness centrum.

Gyulai Várfürdő jsou výborně hodnocené lázně a aquapark, jejichž benefitem je velmi koncentrovaná termální léčivá voda. Prostředí a možnosti potěší jak děti, tak i rodiče nebo prarodiče. Zkrátka pěkné místo pro všechny.

7. Sunshine Aquapolis Szeged

Sunshine Aquapolis Szeged
Sunshine Aquapolis Szeged

Město Szeged známé mezi našinci a českými milovníky gulášů jako Segedín, které leží na samotném jihu Maďarska u hranic se Srbskem, je domovem nejen krásných památek a výspou maďarské gastronomie, ale nacházejí se zde i pěkné lázně a aquapark Sunshine Aquapolis.

Jde o velký venkovní i vnitřní komplex, který skrývá spoustu bazénů, ale i atrakcí. Celkově koupaliště nabízí na 4400 metrů čtverečních vodních ploch. Chloubou komplexu jsou opravdu obrovské tobogány, které mají 223 a 272 metrů na délku. Tím se jednoznačně řadí mezi vůbec nejdelší tobogány v Evropě a mohou nabídnout úžasný a intenzivní zážitek pro děti i dospělé. Tím spíš, že sjezd začíná v 30 metrů vysoké věži.

Kromě toho je zde ještě celá řada dalších tobogánů a skluzavek o celkové délce víc než 1000 metrů. Jsou zde dětské bazény i bazény pro relaxaci nebo plavání. Výborný je i zdejší wellness s 25metrovým plaveckým bazénem, vířivkami, finskou, solnou či parní nebo aroma saunou a venkovní srubovou saunou.

Aquapark můžete navštívit v každém ročním období a i v zimě, kdy je venkovní část uzavřena, toho stále nabízí víc než dost. Při návštěvě Segedínu či okolí jde o ideální místo pro osvěžení a trochu vodních radovánek.

8. Aqua Island Esztergom

Aqua Island Esztergom
Aqua Island Esztergom

Maďarské město Esztergom neboli Ostřihom leží přímo u hranic Slovenska. Na protějším břehu Dunaje, který město ohraničuje, již leží slovenské lázně Štúrovo. Dominantou tohoto historicky velmi významného města plného památek je skalnatý ostroh s Bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Jen asi 300 metrů od této velkolepé pamětihodnosti se pak nachází aquapark Aqua Island, z nějž na baziliku můžete krásně dohlédnout.

Aquapark má i venkovní bazény, nicméně hlavní část je vnitřní. Tento vodní park se kvalitou vybavení, velikostí i stavem může zhruba srovnávat se středně velkými staršími českými aquaparky. Jinými slovy, není pravděpodobně sám o sobě důvodem vážit delší cestu, ale pokud budete v Ostřihomi nebo poblíž, můžete si zde užít vodní zábavu, zaplavat si, dopřát si wellness služby apod.

Uvnitř i venku se nachází několik bazénů, divoká řeka a taky tobogány, jichž není zvlášť velký počet, ale méně náročným návštěvníkům postačí. Navíc tento aquapark potěší relativně příznivými cenami – i velká pětičlenná rodina si zde může užít den za v přepočtu cca 1000 Kč, což je opravdu výborné.