Termální lázně Vadaš Štúrovo

Zatoužili jste po hřejivém náručí termálních pramenů, troše (nebo i spoustě) klidu, pohodlí a rozmazlování? Pak se nabízí jasné řešení. Vyrazit do některých z mnoha termálních lázní na Slovensku. Ale které lázně jsou ty pravé a jak si z tolika možností vybrat?

Na tuto otázku vám sice dnes přímo neodpovíme, podíváme se však velmi podrobně na kobylku jedné velice zajímavé možnosti. Nepochybujeme, že stojí minimálně za vážnou úvahu. Dnes pro vás máme recenzi termálních lázní Vadaš Štúrovo s kompletním přehledem toho, na co se můžete těšit a co zde můžete zažít. Zda tuhle příležitost chytíte za pačesy, to už je jen na vás.

Areál Vadaš Štúrovo
Areál Vadaš Štúrovo

Kde to je?

Termální lázně Štúrovo představují poměrně významnou a atraktivní destinaci, která se nachází na území našich slovenských „bratří“. Konkrétně v prosluněné a malebné krajině Podunajska na jižním Slovensku. Lázně – jak název napovídá – leží ve městě Štúrovo. Přímo na hranicích s Maďarskem. Země od sebe dělí nepřehlédnutelná hranice v podobě širokého toku majestátní řeky Dunaj. Štúrovo leží přímo naproti maďarského města Ostřihom.

Výhodou je, že termální lázně Vadaš leží prakticky vedle centra města. To zajišťuje velmi snadnou dostupnost, ať už přijedete autem anebo jakkoli jinak. Samotný areál je přitom velmi klidný. Ubytovací zařízení a bazény se nacházejí v prostorech parku plného zeleně. Prostředí působí jako velmi příjemná, osvěžující oáza a o stín zde v horkých dnech taky není nouze. Ostatně, termální lázně vznikly na místě, kde se předtím rozkládaly vlahé louky a mokřiny. Na tento fakt odkazuje i název. Vadaš je označení pro žírné louky plné zvěře. Celková rozloha areálu je přitom kolem 30 hektarů, takže opravdu nejde o stísněné prostory.

Lázně samotné nejsou žádným historickým areálem. Odhalení geotermálních pramenů a následný rozvoj koupaliště je záležitostí moderní historie. První bazének vznikl na tomto místě v roce 1952. Od té doby se areál průběžně mění, rozšiřuje a vylepšuje. Je nejdůležitějším turistickým cílem širokého okolí.

Co nabízí areál termálních lázní Vadaš?

I v samotném areálu lázní Vadaš je ovšem zábavy a atrakcí víc než dost. Na co se můžete těšit?

 Tobogánový park

Jednou z největších atrakcí aquaparku, který je součástí lázní Vadaš, je zajisté parádní tobogánový park. Nachází se v něm šest rozsáhlých a vysokých tobogánů nazvaných podle zvířat a odlišených podle barev. Největší je 81metrový modrozelený krokodýl. Následují dva 80metrové tobogány velbloud (ťava) a anakonda. Zajisté taky potěší, že vstup na tobogány je zadarmo.

Zážitkový bazén II

Plážové i jiné sporty

V areálu je k dispozici taky celá řada kurtů a sportovních prostor. Zahrát si můžete například plážový volejbal a fotbal nebo stolní tenis. Tyto aktivity jsou zadarmo. Za příplatek si můžete zahrát minigolf na velmi pěkném hřišti. Jsou zde i tenisové kurty.

Zábavní park

Velkou severozápadní část areálu zaujímá rozlehlé jezero s poloostrovem. Toto místo je zároveň prostorem zábavního parku se spoustou atrakcí. Zřejmě nejzajímavější (přímo na ostrůvku) je relativně nový (2016) lanový park. Park nabízí 54 překážek na 6 drahách. Vyřádí se zde děti i dospělí. Návštěva lanové dráhy je ovšem placená. U jezera se můžete taky oddat rybolovu anebo si půjčit šlapadlo. Milovníci adrenalinu si však mohou vyzkoušet i wakeboard – čili surfování na laně.

Motokárová dráha a další

Aby toho nebylo málo, nabízí Vadaš i motokárovou dráhu. Opět jde o placenou službu, ale rozhodně stojí za to. Menší děti se zase mohou vydovádět v mohutných nafukovacích hradech.

Bazény

Jaké bazény nabízí aquapark a lázně Vadaš? Je jich dost a rozhodně mají co nabídnout. Zřejmě nejzajímavějším je bazén Laguna, který nabízí i atrakci v podobě umělého vlnobití. Ještě zajímavější je však jeho rozloha. Má totiž 3800 metrů čtverečních – to z něj činí největší bazén na Slovensku. Teplota vody v něm je ovšem do 30°C, takže se příliš neprohřejete.

Dalším bazénem je Oáza. Má 1145 m2 a vhodný je především pro děti. Nabízí spletitý tvar a nízkou hloubku. Dospělí a plavci naopak navštíví spíše Plavecký bazén. Má 50 × 21 metrů, což je dost i pro náročnější zájemce. Dále park nabízí několik zážitkových bazénů (Relax a 1350 m2 velký bazén Hviezda), dětský bazén, perličkový bazén – a dokonce je zde k dispozici i nudistická pláž.

Celodenní vstupenka pro dospělého stojí v hlavní sezónu 11 Eur (pro děti 8 Eur).

Vadaš, Štúrovo

Kryté bazény, sauny a vířivky

Zastřešené prostory areálu skrývají 25metrový plavecký bazén, dětský bazén a náleží k nim i venkovní sedací bazén o rozloze 200 m2. Bazény mají vysokou teplotu vody – od 30 po 36°C. V těchto prostorách můžete využít i další služby, jako jsou dvě finské sauny nebo vířivka.

Základní dospělé vstupné do krytých bazénů je 5 Eur na 4 hodiny, pro děti 2,5 Eur. Sauna se platí zvlášť, rovněž 5 Eur.

Hotel Thermal a wellness centrum

Mezi zásadní lákadla lázní Vadaš zajisté patří wellness centrum propojené s tamějším tříhvězdičkovým hotelem Thermal.

Centrum pro milovníky relaxace a regenerace je zpřístupněno hostům hotelů jako součást služeb. Ostatní hosté platí vstupné 10 Eur na 3 hodiny (děti polovinu, senioři 8 Eur).

Ve wellness centru se nacházejí tři bazény s termální vodou o celkové rozloze skoro 1000 m2. Je zde zážitkový bazén s divokou řekou, relaxační bazén s hydromasážemi nebo dětský bazén s vodopádem. Teplota vody je v bazénech až 36°C. Bazény jsou vybaveny taky tryskami, chrliči a dalšími relaxačními a zábavními prvky.

Vadaš Štúrovo, hotel Thermal
Vadaš Štúrovo, hotel Thermal

Navštívit můžete i solnou kabinu. Vzduch je zde prosycen zápornými ionty z vysoké koncentrace soli. Díky tomu je prostředí vhodné pro léčbu, stimulaci a regeneraci dýchacích cest, ale i imunity celkově.

Dalším zajímavým prvkem jsou zážitkové sprchy, v nichž se můžete oddat relaxační světelné a zvukové terapii. Čeká na vás i saunový svět. Nachází se zde:

 • Finská sauna až pro 7 osob
 • Parní sauna pro 4 osoby
 • Infra sauna pro 4 osoby

A jako třešnička na dortu se ve wellness centru skví vířivka s jedinečným výhledem právě na výše zmiňovanou baziliku v Ostřihomi.

Kde se ubytovat v lázních Štúrovo?

Areál lázní Vadaš nabízí hned několik možností ubytování. Náročnější hosté mohou zvolit ubytování přímo v hotelu Thermal. Díky tomu získáte i exkluzivní přístup k termálnímu wellness centru a jeho službám a využít můžete různé výhodné pobytové balíčky. Tato možnost je ideální pro komfortní romantickou či relaxační dovolenou.

Dalších možností ubytování je víc než dostatek. Jsou zde k dispozici například velmi příjemné apartmány Westend. Jednoduše zařízené, ale čisté a útulné. Hosté mají neomezený vstup do venkovních bazénů, na tobogány, k dispozici budou mít dvě lehátka se slunečníkem, parkování nebo Wi-Fi. V apartmánech je i kuchyňka. Podobné možnosti a styl ubytování nabízejí i apartmány Smaragd či apartmány Platan.

Každé ze jmenovaných ubytování nabízí specifické pokoje i zařízení a taky se mohou lišit některé výhody.

Cenově dostupnější, ale stále velice kultivované ubytování najdete i v ubytovně Gold. Opět je zajištěn vstup do bazénů a na tobogány nebo parkování. Nejdostupnější možností je pak autokemping. Pojme cca 600 osob a nabízí sociální zařízení nebo připojení k elektřině. I hosté kempu mají přitom výhodu volného vstupu do venkovních bazénů a na tobogány či některá hřiště.

Ubytování v kterémkoli zařízení i v kempu je možné si rezervovat online. Vybírat můžete i z různých balíčků a zvýhodněných akčních pobytů.

Hodnocení lázní Vadaš Štúrovo

Thermální lázně Vadaš Štúrovo patří mezi nejzajímavější a nejnavštěvovanější minimálně na jihu Slovenska. Lázně se nacházejí v malebné, romantické krajině a samotný areál je rozlehlý a skvěle vybavený. Nabízí nejen bazény, ale i řadu atrakcí a sportovních i relaxačních aktivit.

Potěší i bohaté možnosti ubytování přímo v areálu. Místo nabízí dostatek možností pro celou rodinu. Těší se i obecně velmi dobrému hodnocení. Na Google drží momentálně 4,5 hvězd (90 %). Lidé pozitivně hodnotí zejména prostředí a přírodu v areálu a okolí, možnosti pro rodiny s dětmi, wellness centrum, bazény a atrakce a taky celkovou atmosféru lázní. Spíše lehce nadprůměrně je hodnoceno stravování nebo vybavenost ubytovacích zařízení.

Ceník / vstupné – termály Vadaš Štúrovo

Krytá část – vstupenky na 4 hodiny

 • Dospělí – 5,00 €
 • Dítě (4-14,99 rokov) – 2,50 €
 • Senior – 2,50 €

Wellness centrum hotelu Thermal

 • Dospělí – 10,00 € na 3 hodiny / 12,00 € na celý den
 • Dítě (4-14,99 rokov) – 5,00 € na 3 hodiny / 6,00 € na celý den
 • Senior – 8,00 € na 3 hodiny / 9,00 € na celý den

Kompletní ceník najdete na oficiálních stránkách lázní (ZDE). Zde najdete také kompletní ceník pro pernamentkáře a další zvýhodněné možnosti vstupného.

Otevírací doba – termály Vadaš Štúrovo

Krytá část

 • Pondělí až pátek: 12:00 až 21:00
 • Sobota, neděle: 10:00 až 21:00

Wellness centrum hotelu Thermal

 • pro hotelové hosty – pondělí: 12:00 až 21:00
 • pro hotelové hosty – úterý až neděle: 10:00 až 21:00
 • pro hosty mimo hotel Thermal – pondělí až neděle: 12:00 až 21:00

Co je k vidění ve Štúrovu a okolí?

Vraťme se ještě k místu, kde se lázně Vadaš nacházejí. Dost možná nebudete chtít strávit celou dovolenou jen naložení v bazénu. A může se stát, že vám nakonec bude připadat malý i celý rozsáhlý areál lázní Vadaš. Pak třeba vyrazíte na průzkum okolí. Co je zde k vidění?

Štúrovo je malé, ale kouzelné městečko. Má jen něco přes 10 tisíc obyvatel. Pochlubit se však může dlouhou historií. Dějiny Štúrova však sahají až hluboko do pravěku a starověku. V době Římské říše těmito kraji dokonce kráčel císař a filozof Markus Aurelius a vedla tudy ona známá hraniční linie a síť opevnění Limes Romanus. Ta oddělovala svět patřící Římu od toho, kterému vládli „barbaři“.

Během středověku a novověku se město stalo důležitým tržištěm. Od toho taky získali svůj někdejší název Parkan. V maďarštině je město dodnes nazýváno Párkány. Své nynější jméno si město vysloužilo teprve v roce 1918 – nazváno bylo po národním buditeli Ľudovítu Štúrovi.

Památky

Přílišným množstvím dech beroucích památek se samotné Štúrovo pochlubit nemůže. Těšit se ale můžete na malebné, čisté a opravené široké ulice, spoustu příjemných hospůdek a restaurací a celkově velmi příjemnou atmosféru.

Architektonická dominanta okolí leží teprve na druhém břehu Dunaje. Tam se snadno dostanete třeba přes známý a pozoruhodný most Marie Valérie. Zblízka pak můžete spatřit nádhernou ostřihomskou baziliku, která se skví nad vlnami Dunaje. Jde o památku evropského významu. V bezprostřední blízkosti se pak nachází i pozůstatky ostřihomského hradu.

Příroda a další zajímavosti

Okolí Štúrova je ideální lokalitou pro vycházky i větší pěší nebo cyklistické výlety a turistiku. Směrem na východ od města se pozvolna zvedají zelené kopečky. Počínaje kopcem Plešivec, který následně přechází v Kovačovské kopce označované jako Burda. Ty představují přírodní dominantu okolí. Jsou skalnaté, pokryté nekonečnými lesy. Opravdu jde o mimořádně krásné místo a okolí Štúrova stojí za prozkoumání.

Směrem na západ je krajina o něco méně romantická a zajímavá. Rozléhají se zde především roviny. Ale pokud popojede o něco dále, stojí za to navštívit známé Pařížské močály u obce Gbelce (cca 20 km od Štúrova) nebo unikátní Čenkovskou lesostep jihozápadně pod obcí Mužla.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: vadasthermal.sk