Termální lázně a aquapark Dunajská Streda, Slovensko

Slovenský Žitný ostrov vyniká nejen nekonečnými cyklostezkami a šťavnatými loukami. Nedaleko Gabčíkova se ukrývá i historické město Dunajská Streda. Okresní město je už více než padesát let lázeňským centrem a oblíbeným letoviskem. Čím nás zaujaly lázně Dunajská Streda?

První písemná zmínka o městečku Dunajská Streda pochází z roku 1254. V té době se zde začaly formovat silné židovské a maďarské komunity. Ostatně příslušnost k maďarskému národu uvádí více než tři čtvrtiny z 23 tisíc obyvatel dodnes.

Thermalpark Dunajská Streda

Kde leží lázně Dunajská Streda?

Aquapark a lázně Dunajská Streda leží na jihu Slovenska, kousek za Bratislavou a poblíž hranic s Maďarskem. V blízkosti se také nachází termální lázně Velký Meder.

Co se léčí v lázních Dunajská Streda?

Termály Dunajská Streda, Slovensko nejsou klasické léčebné lázně. Jedná se o zábavní komplex plný atrakcí, ve kterém si mimo jiné užijete i vodu ze zdejších pramenů.

Termální lázně blahodárně prospívají při léčbě pohybové soustavy. Teplá voda nadnáší tělo a uvolňuje svaly. Působí tak na onemocnění kloubů a využívá se také při léčbě poúrazových zranění.

Složení vody v termálech Dunajská Streda

Lázně Dunajská Streda čerpají vodu z hloubky 1600 metrů pod zemí. Silný pramen s výtěžností mezi 14 až 16 litry za sekundu má teplotu 57 °C. Voda se následně ochlazuje a proudí do několika bazénů v Thermalparku.

Termály Dunajská Streda využívají svojí polohy na Žitném ostrově. V jeho podzemí se nachází přes 10 miliard m3 podzemní vody, kterou obohacuje černozem s minerály a vrstevnatými sedimenty.

Voda obsahuje velké množství sodíkových kationtů, dále draslík a amonné ionty. Kompletní výčet pozitivních iontů ukazuje tabulka níže.

Thermalpark Dunajská Streda 2

Kationt   Koncentrace (mg/l)
Na+ Sodík 391
K+ Draslík 2,6
NH4+ Amonné ionty 1,4
Ca2+ Ionizovaný vápník 4,1
Mg2+ Ionizovaný hořčík 3,4

Sedimenty z podloží vodu obohacují také o anionty. Mezi nejvýraznější patří chloridy přirozeně se objevující ve většině přírodních sloučenin. Vedle nich ale průzkumy prokázaly také nezanedbatelné množství síranů.

Aniont   Koncentrace (mg/l)
Cl Chloridy 90
Br Bromidy <0,5
SO42- Sírany 11,5
NO2 Dusitany <0,02
NO3 Dusičnany <1

Bazény a areál lázní Dunajská Streda

Termální lázně Dunajská Streda patří k nejnavštěvovanějším rekreačním střediskům na jihu Slovenska. Přesto to ale zdaleka nejsou největší termální lázně na Slovensku. Na ploše přibližně 18 hektarů se rozkládá vnitřní a venkovní areál s bazény, wellness centrem a dalšími atrakcemi.

Svým zaměřením si lázně nejvíce užijí rodiny s dětmi. Mladí i staří ocení vnitřní i venkovní bazény s pramenitou a termální vodou. A když vás vodní radovánky omrzí, vydejte se do rozlehlého wellness centra.

Venkovní bazény v termálech Dunajská Streda

Thermalpark Dunajská Streda 6

Termály Dunajská Streda mají otevřeno celoročně a to včetně venkovních bazénů. Teplá termální nebo pramenitá voda poskytuje dokonalou úlevu, i když venku nepanuje zrovna letní počasí.

To ale neznamená, že se jsou všechny bazény otevřeny pořád. Zejména rekreační a dětský bazén podléhají pravidelné a důkladné údržbě, čili je možné, že se do těchto venkovních bazénů nedostanete.

Venkovní bazény:

Typ bazénu Hloubka Teplota Voda Otevřeno
Italský s vířivkou 120–175 cm 28–36 °C Pramenitá Celoročně
Rotunda – exteriér 120 cm 36–39 °C Termální Celoročně
Klidový 70 cm 34–36 °C Termální Celoročně
Rekreační 90 cm 27–30 °C Pramenitý Celoročně až na výjimky
Dětský se skluzavkou 45 cm 30–32 °C Pramenitá Celoročně až na výjimky
Velký zážitkový 115–185 cm 26–28 °C Pramenitá V hlavní sezóně

Vnitřní bazény v termálech Dunajská Streda

Thermalpark Dunajská Streda 5

Čtyři vnitřní bazény jsou na dohled od recepce a přivítají po celý rok. Uvnitř areálu panuje příjemné klima s teplotou vody kolem 30 °C. Na první pohled zaujme vnitřní bazén Rotunda s panoramatickou střechou a plynulým přechodem do venkovní části.

Typ bazénu Hloubka Teplota Voda Otevřeno
Wellness 120 cm 30–33 °C Pramenitá Celoročně
Rotunda – interiér 120 cm 36–39 °C Termální Celoročně
Vnitřní rekreační 145 cm 27–28 °C Pramenitá Celoročně
BABY dětský 25 cm 29–31 °C Pramenitá Celoročně

Součástí venkovní části je tobogánová věž se sedmi skluzavkami. Ta se otevírá pouze v letní sezóně a ústí do vlastního bazénu – milovníci adrenalinu tak neobtěžují návštěvníky v rekreačních bazénech. Vstup na tobogánovou věž je zdarma a pro děti od 6 let a 120 cm.

Při letmém pohledu na venkovní část vás překvapí absence lehátek. Ty vám za poplatek pronajmou na recepci. Stín a pohodlí na dece ovšem najdete ve stínu jednoho ze 600 vysázených stromů v areálu.

Wellness a SPA

Saunová svět Thermalpark Dunajská Streda překvapí vysokou kvalitou služeb a moderním technickým vybavením. O vaše pohodlí se postará vyškolený personál, fyzioterapeuti a odborníci na lázeňské procedury a balneoterapii.

V útrobách wellness termálů Dunajské Streda se nachází finská, infra a parní sauna. Dále zde najdete parní a solární kabinu, jacuzzi koupele a nechybí ani ochlazovací bazének. Na konci nezapomeňte na návštěvu zážitkových sprch s jedinečnou atmosférou.

V saunách se konají pravidelné saunové rituály. Jejich rozpis najdete na webových stránkách. Rituály probíhají se saunovým mistrem, který nejprve navodí příjemnou atmosféru a pak se věnuje každému individuálně.

Masáže a terapie

Termální koupaliště Dunajská Streda nabízí i masáže a léčebné terapie. Není jich sice tolik jako v ozdravných lázních, nároční klienti se přesto přijdou na své.

Z masáží doporučujeme klasickou a ozdravnou masáž. Dámy ocení lady masáž zaměřenou na rozvoj jejich ženského já. Mezi místní speciality patří i dětské masáže a baňkování.

Moderní technologie v lázních Dunajská Streda umožňují kyslíkovou terapii a magnetoterapii BEME. Zimní splín a vnitřní pohodu vám zajistí světelná terapie, při níž relaxujete v příjemném osvětlení.

Ceník lázní Thermalpark Dunajská Streda

Na pokladně a vnitřní restauraci přijímají hotovostní i bezhotovostní platby. Přímo v areálu lázní berou pouze hotovost, platební kartu tedy nechte ve skříňce. V areálu je ale možná bezhotovostní platba náramkem, který dostanete při vstupu.

Podmínkou pro platbu náramkem je registrace do věrnostního programu. Tu provedete buď na recepci, nebo si formulář vytiskněte a doneste si ho s sebou. K registraci dostanete nezávaznou členskou kartu, na které vám zůstanou nevyužité peníze.

Stejně jako jiné termální lázně na Slovensku, tak i termální lázně Dunajská Streda mají jiné vstupné v týdnu a jiné o víkendu. Pozitivem je studentská a seniorní sleva. Nárok na ni ale musíte prokázat na pokladně studentskou kartou nebo seniorním průkazem.

Ceník vstupného do Thermalparku Dunajská Streda

  V týdnu mimo sezónu Víkendy, svátky, sezóna
Dospělý 13 € 15 €
Senior 62+, ZTP, student, děti 3–14 let 11 € 13 €
Děti do 3 let Zdarma Zdarma

Kromě celodenního vstupného nabízí ceník v lázních Dunajské Streda také zkrácený tříhodinový vstup. Zde si ale pravidelně kontrolujte hodinky. Každá započatá hodina strávená v areálu Thermalparku vás vyjde na dalších 0,5 €.

Tříhodinové vstupné do Thermalparku Dunajská Streda

  V týdnu mimo sezónu Víkendy, svátky, sezóna
Dospělý 11 € 13 €
Senior 62+, ZTP, student, děti 3–14 let 10 € 12 €
Děti do 3 let Zdarma Zdarma

Termály Dunajská Streda, Slovensko umožňují zvýhodněné vstupné pro rodiny s dětmi. To dělí stejně jako další na vstupné v týdnu a na vstupné o víkendu, svátcích a v sezoně od června do srpna.

Rodinné vstupné do Thermalparku Dunajská Streda

  V týdnu mimo sezónu Víkendy, svátky, sezóna
2 dospělí + dítě do 14 let 32 € 36 €
2 dospělí + 2 děti do 14 let 39 € 45 €

Mezi další zvýhodněné vstupné patří skupina nad 30 osob a na své si přijdou také obyvatelé Dunajské Stredy, pro které mají zdejší lázně speciální ceník.

Zaplacením vstupného ovšem náklady na pobyt v lázních nekončí. Za půjčení lehátka na celý den zaplatíte 2 € a parkování před koupalištěm vyjde na 2 €. Pokud s sebou máte větší kufr a chcete úložný box, připravte si 1 € na poplatek a 5 € na zálohu.

Speciální ceník má také saunový svět. Ten můžete navštívit i bez návštěvy Thermalparku. Výhodněji vás ale vyjde při návštěvě celého koupaliště, kdy získáte neomezený vstup.

Pracovní dny
  13:00 až 16:00 16:00 až 20:30
Samostatný vstup 12 € 14 €
Spolu s Thermalparkem 10 € 12 €
Víkendy a svátky
  Celodenní
Samostatný vstup 14 €
Spolu s Thermalparkem 12 €

Otevírací doba lázní Dunajská Streda

Termální koupaliště Dunajská Streda je otevřeno po celý rok, což platí také o většina jejich bazénů. V den svátků jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo Nový rok si ale na webových stránkách ověřte otevírací dobu.

Brány koupaliště se otevírají v 9:00 a zavírají ve 20:00. Na odchod si vyčleňte dostatek času. Plavčíci vyklízejí bazény přibližně půl hodiny před uzavřením celého areálu.

Speciální otevírací doba se týká saunového světa. Ten se ve všední dny otevírá od 13:00 do 20:30, o víkendech a svátcích pak od 10:00 do 20:30.

Ubytování v Thermalparku Dunajská Streda

Koupaliště Dunajská Streda disponuje vlastním ubytováním. Na výběr máte hned z několika možností od tříhvězdičkového hotelu až po kemp u jezera.

  • Hotel Thermalpark*** – příjemný rodinný hotel vás ubytuje v jednom ze 47 pokojů s výhledem na areál bazénů a jezero. Do bazénu a saunového centra to máte jen pár kroků. Personál hotelu nabízí propojení pokojů pro větší rodiny a skupiny přátel.
  • Penzion Biely Dom – nachází se asi 150 metrů od hlavní budovy v tiché části areálu. Na výběr máte ze dvou nebo třílůžkových pokojů se společnou kuchyňkou. Pokud se vám nechce vařit, rezervujte si stůl v hotelové restauraci.
  • Apartmán U Jezera – příjemné ubytování pro větší skupiny se čtyřmi dvoulůžkovými pokoji. Součástí apartmánu je velká společenská místnost s kuchyňkou. Recenze a zkušenosti návštěvníků si tento typ ubytování chválí nejvíce.
  • Kemping Thermalpark – vlastní kemp se sociálním zázemím a elektrickými přípojkami je připravený na karavany, obytné automobily i stany. Zaparkujete buď na trávě nebo makadamu. Majitelé karavanů mají možnost vyprázdnit chemickou toaletu.

Ve městě najdete také celou řadu ubytování mimo areál lázní, ale stále v docházkové vzdálenosti. Mezi oblíbená ubytování patří například:

  • Penzion Fortune – jen 50 metrů od termálních lázní a 1 km od centra města
  • Villa Ephélia – apartmán pro 4 dospělé a až 3 děti jen 50 metrů od lázní
  • Villa Dunaj – penzion v docházkové vzdálenosti od lázní nabízí ubytování se snídaní ve dvou, tří i čtyřlůžkových pokojích s možností přistýlky.
  • Apartmány Termál – skvěle hodnocené apartmány v bezprostřední blízkosti termálů.
  • Apartments Relax – ubytování v apartmánech až pro 8 lidí poblíž aquaparku.

Řadu tématických pobytů se vstupem do aquaparku a lázní nabízí například portál TravelKing.cz – jejich nabídku najdete ZDE.

Příjemné rodinné lázně Dunajská Streda – co říkají recenze a zkušenosti

Termály Dunajská Streda na Slovensku jsou určené především pro rodiny s dětmi. Jak říkají recenze a zkušenosti návštěvníků, na své si přijdou i zamilované páry nebo skupiny dospělých. Nejnavštěvovanější termály na jihu Slovenska vás překvapí svou pohostinností.

Svojí polohou je termální koupaliště Dunajská Streda nejblíže obyvatelům Moravy a východních Čech. Ti si užijí i jednodenní pobyt v minerální termální vodě. Jestli se vydáte na jih Slovenska z větší dálky, vyhraďte si na návštěvu více dní.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: thermalpark.sk