Nejlepší lázně a lázeňská města v České republice (seznam)

Počátek lázeňské tradice se v České republice datuje přibližně do 15. století. První primitivní lázně se ale objevily mnohem dříve. Možná proto jako Češi pobyty v lázních máme rádi. Jaké jsou ty nejlepší lázně v ČR a kam se vyplatí odjet za rekreací?

České lázně a lázeňská města se od těch na Slovensku, v Maďarsku nebo Rakousku liší. U nás se více zaměřujeme na léčebné procedury, zatímco v zahraničí vás překvapí široká nabídka wellness. I tak ale u nás najdeme dostatek lázní vhodných pro rekreaci.

1. Lázně Karlova Studánka

Nedaleko Bruntálu se nachází horské lázně Karlova Studánka. Ty se zaměřují především na léčebné pobyty. Odlehlé místo uprostřed Jeseníků přímo vybízí k léčbě alergie, astmatu, pohybového aparátu a dalších onemocnění.

Lázně najdete v tradiční horské roubence a nabídnou vám vše, co potřebujete k ozdravné léčbě. Nechybí ani minimarket, lázeňský obchůdek a delikátní cukrárna se sladkou tečkou. Pro ty, kdo zatouží po aktivní dovolené je tu nedaleký Ski Areál Praděd či vodopády Bílá Opava.

České lázně Karlova Studánka se zaměřují především na starší klientelu. Ta zde najde tolik potřebnou pohodu, čerstvý vzduch a nonstop péči. Místní personál pro hosty připravuje také kulturní program, taneční večery a pořádá výlety po okolí.

2. Karlovy Vary

Nejlepší lázně v ČR

Seznam lázeňských měst v ČR nesmí zapomenout na Karlovy Vary. Město v západních Čechách poskytuje turistům nejen lázeňskou léčbu, ale také přepychové ubytování v hotelech Thermal nebo Pupp.

V Karlových Varech se nachází celkem 13 minerálních pramenů s teplotou vody od 30 °C do 72 °C. Nejznámější je karlovarský pramen Vřídlo, který se nachází přímo uprostřed známé kolonády.

Nejznámější léčebné lázně v Karlových Varech jsou Alžbětiny lázně. Nachází se přímo uprostřed města a svým hostům zajišťují lázeňské, wellness a relaxační procedury. V lázních se nachází také veřejně přístupný bazén.

Pokud si chcete užít pohodu v Karlových Varech, vyvarujte se návštěvy během Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Na začátku července se do Varů sjedou tisíce filmových nadšenců a zaplní jinak poklidné město.

3. Kynžvart

Na hranicích Šumavy nedaleko Chebu a Mariánských lázní se nachází město Kynžvart. To využívá svoje příznivé klimatické podmínky, které jsou označeny jako jeden ze čtyř přírodních léčivých zdrojů v České republice.

V lázních Kynžvart si nejen skvěle odpočinete. Místní čerstvý vzduch je navíc vhodný pro léčbu astmatu, alergií a respiračních onemocnění. Hosté si také pochvalují procedury na zlepšení stavu pohybového aparátu a obezity.

Kynžvart lékaři řadí mezi nejlepší lázně v ČR, které se zaměřují na dětské pacienty. Podle studie Efekt lázeňské léčby u dětí dosahuje 75 až 78 % dětí zlepšení zdravotního stavu. Samozřejmostí je možnost doprovodu dospělé osoby.

4. Lázně Třeboň

Třeboň

Třeboňské slatinné lázně svým hostům poskytují hned dva lázeňské domy. První, Aurora, se rozkládá na okraji města u břehu rybníka Svět. Druhý dům nazvaný Bertiny lázně se nachází v těsné blízkosti historického centra přímo u Zlaté stoky – vodního kanálu napájejícího místní rybniční soustavu.

Ve zdejších lázních se při léčbě využívá rašelina (slatina). Ta se těží nedaleko Třeboně a po vytěžení je odvážena do skladovacích hal. Zde čeká na smíchání do správného poměru s vodou a dopravu přímo do slatinných koupelí.

Třeboň hostům kromě ozdravného pobytu dopřeje i kulturně-historické vyžití. Ve městě najdete sídlo Rožmberků a také Schwarzenberskou hrobku obklopenou nádhernými zahradami. O rybniční tradici a městě plném rybích restaurací nemluvě…

5. Léčebné lázně Jáchymov

Vraťme se zpět do západních Čech. Malé historické město Jáchymov v okrese Karlovy Vary v sobě skrývá první radonové lázně na světě. Ty byly založeny v roce 1906 a dodnes patří mezi nejúčinnější svého druhu v Evropě.

léčebných lázních Jáchymov potkáte procedury zaměřující se na pohybové ústrojí, nervové nemoci, oběhové ústrojí, diabetes mellitus a další. Léčba v sobě kombinuje koupele v radonové vodě spolu se špičkovými rehabilitacemi.

Vzhledem k vysokému obsahu radonu ve vodě probíhá před každým pobytem vstupní vyšetření, na jehož základě lékař určí vhodné procedury. Pobyt v místních lázních není určený pro mládež do 18 let.

6. Františkovy lázně

Františkovy lázně

Pokud si říkáte, kam do lázní v ČR, vzpomeňte si na malé město v okresu Cheb. Františkovy lázně se od roku 2021 nachází v Seznamu světového dědictví UNESCO jako Slavné lázeňské město Evropy.

Léčivé účinky zdejší vody jsou známy od 15. století. Voda odsud se v jeden čas dokonce prodávala do Německa. Díky jejím účinkům zde chebský rodák Bernhard Adler nakonec založil slatinné lázně.

Po celém městě najdete 9 lázeňských hotelů. Místní léčba se zaměřuje na onemocnění srdce a cév, nemoci pohybového ústrojí, gynekologická onemocnění či nemoci trávicího traktu. Jako léčebné prostředky lázně využívají vodu, bahno, rašelinu i čerstvý vzduch.

7. Mariánské lázně

Mariánské lázně

Tradiční české lázeňské město se podobně jako Františkovy lázně nachází od roku 2021 v Seznamu světového dědictví UNESCO. Z trojice západočeských lázní se přitom jedná o vůbec nejmladší lázně.

Dnes ovšem představují Mariánské lázně jedny z nejlepších lázní v ČR. Pro léčbu se zde využívá rašelina, přírodní léčivý plyn i minerální prameny. Ty nejlépe zabírají na nemoci pohybového ústrojí, ledviny, močové cesty či obezitu.

Slavnou památkou Mariánských lázní je Zpívající fontána. Tato světová rarita hraje každou lichou hodinu jednu z mnoha známých tuzemských i světových skladeb. Ve večerních hodinách navíc zážitek doplňují i světelné efekty.

8. Poděbrady

Lázeňská kolonáda

„Na srdce jsou Poděbrady,“ zní známé motto středočeských lázní. A je tomu skutečně tak. V Poděbradech se už od roku 1908 léčí především lidé po kardiochirurgických výkonech, srdečních infarktech či po angině pectoris.

Na kvalitu lázeňské péče zde od roku 1997 dohlíží Vědecká rada Lázní Poděbrad složená z odborníků na kardiologii, dietologii, fyziologii a další léčebné obory. O tom, že se to radě daří, svědčí spokojení návštěvníci.

Ti kromě léčebných procedur oceňují lázeňskou atmosféru města. Najdete zde desítky kaváren, bister, cukráren a restaurací. Po městě se navíc nacházejí pítka s unikátní minerální vodou Poděbradka o teplotě 13,5 °C.

9. Luhačovice

Téměř na hranicích se Slovenskem ve Zlínském kraji naleznete další lázně, které nesmí žádný seznam lázeňských měst v ČR opomenout. Luhačovice jsou domovské město pramene Vincentka známého po celé Evropě.

Do Luhačovic nejčastěji míří pacienti s onemocněními dýchacího ústrojí, trávením a obezitou. Zejména pro léčbu posledního zmíněného město nabízí řadu turistických stezek nebo možnost procházek po městě s folklorně laděnou architekturou.

Jelikož se nacházíte ve vinném kraji, najdete zde i restaurace s kvalitní nabídkou na vinném lístku. Luhačovice se tak skvěle hodí i jako relax pro mladé páry. Ti zde najdou odpočinek i romantiku na modernistické kolonádě.

10. Lázně Velichovky

Z roku 1897 pochází tradice lázeňství z Velichovek. V tento rok zde Dr. Kutík objevil léčebné účinky přírodní slatiny, kterou lázně využívají dodnes. Dnes se zde léčí pacienti s onkologickým, nervovým a pohybovým onemocněním.

Velichovky se nacházejí na území přírodního léčivého zdroje s unikátním složením. Místní léčivá rašelina je prostoupena vodami z pramenů bohatých na uhličitan vápenatý i železo. I proto se fyzioterapeuti shodují, že jde o nejlepší lázně v ČR na léčbu pohybového ústrojí.

Kromě léčebných procedur zde hosté najdou i wellness a relaxační aktivity. Hosté si zde oblíbili především pivní, vinné a čokoládové hýčkání – tedy tematicky zaměřené koupele. Nechybí ani masáže, sauny a vodní terapie.

11. Lázně Bělohrad

Bělohradské lázně patří ke druhým v seznamu lázeňských měst v ČR, které se zaměřují na dětské pacienty. V místě obklopeném klidnou zelení se nachází i škola pro studenty základních škol. Starší studenti dostávají mezi procedurami prostor pro samostudium.

Lázních Bělohrad k léčbě využívají především slatinu. Využívají se proto k léčbě onemocnění pohybového aparátu, gynekologických problémů, neurologických onemocnění a dermatologických problémů.

Město nedaleko Hořic se pyšní pěkným barokním zámkem z roku 1550. Ačkoliv to není archivně doloženo, za jednoho z jeho autorů se považuje i slavný architekt Santini. Dnes zámek s parkem slouží jako památník K. V. Raise, který se v Lázních Bělohrad narodil.

12. Lázně Libverda

Lázně Libverda

Až na severu Čech v Libereckém kraji leží obec Lázně Libverda. Ačkoliv jsou tyto české lázně malé svojí rozlohou a počtem obyvatel, vše dohánějí bohatou nabídkou pro lázeňské hosty.

Ve městě najdete celou řadu restaurací, kaváren a dalšího vyžití. Speciální nabídku zprostředkovávají Lázně Libverda pro ženy – jedná se o balíček na dámskou jízdu, který zahrnuje wellness i zábavné vyžití.

Lázně Libverda nejsou ani třicet let staré, zajistily si ovšem místo v seznamu lázeňských měst ČR. Může za to především jejich filozofie s mottem: „Léčíme, relaxujeme, aktivně trávíme volný čas.“ To dokládá i rozmístění lázeňského resortu – ty nejsou pod jednou střechou a nutí tak k pohybu po celém areálu.

13. Bechyně

Bechyně

Po nejmladších lázních ze seznamu lázeňských měst ČR opět navštívíme jedny starší české lázně. Město Bechyně se nachází několik kilometrů severně od Českých Budějovic a léčí se zde nervové nemoci jako Parkinsonova choroba a nemoci pohybového ústrojí.

Celé město Bechyně klade důraz na kvalitní gastronomii. Místní restaurace nabízejí pokrmy připravené z prvotřídních surovin a lokálních zdrojů. Pro hosty místních lázní je otevřený denní bar i restaurace.

Původně se v lázních Bechyně léčilo prameny. Ty ale postupně vysychaly a tak lázně zachránil až tehdejší majitel Josef Krátký. Ten nechal provést rozbor rašeliny a zjistil, že místní slatina vykazuje vysoké léčivé účinky.

Procestujte nejlepší lázně v ČR

České lázně vám možná nenabídnou širokou nabídku wellness služeb a luxusní hotely podobně jako rakouské lázně. Stejně tak u nás nenajdete bohatou nabídku nezvyklé gastronomie, kterou jsou známé termální lázně v Maďarsku.

Čeho se ovšem dočkáte je božský klid a kvalitní léčebné procedury. Léčebné lázně v České republice se zaměřují především na pohybový aparát, onkologická onemocnění a nervové poruchy. I tak v nich ale najdete celou řadu wellness aktivit.

Pokud nevíte, kam do lázní v ČR, vyberte si v našem seznamu. Všechny lázně jsou dobře dostupné a hodí se i pro návštěvu s dětmi. V jejich okolí navíc najdete nepřeberné množství turistických atrakcí a historických památek.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *