10 nejlepších termálních lázní v Polsku

Polsko je země rozlehlá, převážně rovinatá, nicméně bohatá na krásnou přírodu i okouzlující města. Odedávna je její severní pobřeží u Baltského moře taky cílem českých turistů. Ačkoli je Balt v porovnání se středomořskými oblastmi považován spíše za destinaci „druhé kategorie“, má rozhodně co nabídnout. Ale patří mezi polská lákadla i termální lázně? Obvykle to asi není první země, která nás v souvislosti s tímto druhem kratochvílí napadne. Ale možná byste se o to více divili, jak pěkné a zajímavé lázně se dají u našich severních sousedů najít. V dnešním článku jsme se vám proto rozhodli ukázat, že za termálními prameny a lázeňským relaxem nemusíte vyrážet jen do obligátního Maďarska nebo na Slovensko. Pokud chcete zvolit originálnější směr, připravili jsme si pro vás výběr toho nejlepšího z termálů Polska.

Výhodou může být zajisté i fakt, že Polské destinace – zvláště ty blízko hranic s ČR – mohou být pro mnohé našince, zejména ze Slezska, severní Moravy či severních Čech velmi blízko. Potěší třeba i to, že v Polsku i na cizí jazyky méně zdatní čeští návštěvníci lépe zorientují díky podstatně menší jazykové bariéře, než jaká nás dělí kupříkladu od Maďarska. Jiné cestovatele zase může lákat vidina přece jen lepší cenové dostupnosti oproti zejména západním státům, jako je Německo či Rakousko. A co je hlavní… mnohé polské lázně dokážou překvapit až zaskočit krásou svého prostředí.

Polsko tedy rozhodně patří mezi destinace, které stojí za to brát v potaz – a to i pokud jde o termální lázně, kterých je v této zemi přes čtyři desítky. My jsme však vybrali jen devět nejlepších anebo nejbližších.

NEJŠIRŠÍ NABÍDKA POBYTŮ V POLSKÝCH LÁZNÍCH

1. Termy Gorący Potok

Termály Goracy Potok
Termály Goracy Potok, zdroj: goracypotok.pl/sk

Termy Gorący Potok leží asi 20 km od slovenských a 85 km od nejbližších českých hranic. Nejde tedy o úplně nejbližší lázně, ale zato rozhodně o jedny z nejkrásnějších – a to možná nejen v samotném Polsku. Toto místo nabízí opravdu úchvatnou a okouzlující atmosféru. Členité bazény jsou obestaveny krásnými stylovými sruby z přírodního dřeva v hrubém, rustikálním opracování.

Podobně jsou zpracovány i mnohé atrakce jako různé přístřešky, most přes umělou řeku. Stejně tak jsou zde i fontány a vodopády a další parádní věci. Tento styl není zvolen jen tak náhodně, lázně jsou opravdu v úzkém sepjetí s okolní přírodou a dokonale do něj zapadají či s ním přímo splývají. Přitom nabízejí i množství tobogánu, je zde i rozlehlý dětský hrad se skluzavkami a „opičími dráhami“ i větší lanová dráha, lezecká zeď či nafukovací ráj. Odrostlejší návštěvníci budou zas možná nadšení z několika opravdu skvěle zpracovaných a nápaditých barů a restaurací. A to není ani zdaleka kompletní výčet atrakcí a zajímavostí, které vás zde čekají.

Termální voda je bohatá na síru, železo, mangan, měď, hořčík, sodík či draslík. Pomáhá při kožních nemocech i vypadávání vlasů, podporuje hormonální rovnováhu, dokonce snad pomáhá i při boji s obezitou, ale lidé se sem jezdí léčit i s kardiovaskulárními problémy, ze stresu a nervových obtíží nebo i s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Navštívit můžete saunárium včetně solné věže, vyzkoušet bahenní lázně a dopřát si celou škálu dalších procedur. Lázně jsou skvělým cílem pro rodiny s dětmi, ale i pro dospělé toužící po odpočinku.

Vstupné se slevou: Celodenní vstup se slevou (od 439 Kč) | Vstup do termálů i wellness zóny (od 679)

2. Chocholowskie Termy

Lázně Chocholowskie Termy leží asi 10 km od notoricky známého polského městečka Zakopané, které bylo kdysi rájem slovenských a českých turistů. Zakopané je velmi krásné horské městečko, které i dnes stojí za návštěvu. V zimě zde najdou skvělé vyžití lyžaři a milovníci dalších zimních sportů. V létě fanoušci turistiky nebo relaxace v lůně horské přírody. Termální lázně mohou být už jen třešničkou na dortu. Ale pořádně masitou.

Chocholowskie termy jsou totiž největší polské termální lázně. Tento rozlehlý komplex, který skýtá skvostné výhledy na okolní horskou krajinu, nabízí na 3000 m2 vodní plochy. Dohromady je zde na 30 bazénů. Jen vířivek je zde osm. Nechybí obrovský tobogán a skluzavky, fascinující panoramatická bazénová terasa, velké saunové centrum a další atrakce a možnosti.

Poláci opět ukazují, že když chtějí, umí perfektně skloubit lázně s přírodním prostředím a prodchnout je úžasnou atmosférou. Služby taky fungují perfektně a užijete si i výborné jídlo. Snad jedinou vadou na kráse je fakt, že lázně bývají dost naplněné. Pokud však zvolíte méně vytížené období, jsme si jisti, že budete nadšení. Celodenní vstupné pro dospělé přitom činí docela příjemných 95 PLN (cca 500 Kč) a můžete využít i velmi výhodné rodinné balíčky.

Vstupné se slevou: Celodenní vstup do termálů se slevou (od 519 Kč) | Vstup do termálů, bazénového světa i saun (od 689)

3. Park wodny Tropikana, Karpacz

Tropikana Karpacz
Tropikana Karpacz, zdroj: golebiewski.pl

Vodní park Tropikana se nachází u obce Visla a leží jen něco přes 3 km vzdušnou čarou od českých hranic. Do centra Ostravy je to odtud pouze 45 km. Park Tropikana je spojený s rozlehlým hotelovým komplexem. Dominantou je velký venkovní bazén. Je zde ale i sportovní bazén s drahami, bazén s vlnobitím, divoká řeka, dětská brouzdaliště a nejrůznější prolézačky, skluzavky a další herní prvky, plážový volejbal, osm vířivek – včetně bahenní, minerální či aromatické. Vířivky nabídnou teplotu až 37°C.

Dále můžete navštívit parní saunu, solnou i ledovou jeskyni, suchou saunu s aromaterapií a zajít si můžete i do posilovny. Tropikana Karpacz možná nejsou úplně nejskvostnější nebo nejnápaditější lázně v Polsku. Avšak svou blízkostí a spojením s hotelem umístěným v krásném přírodním prostředí mezi lesnatými kopci je toto místo skvělou volbou pro poklidnou dovolenou spojenou s vodními radovánkami a turistikou.

4. Termy Cieplickie (Therme Warmbrunn)

Cieplickie Termy jsou dalšími lázněmi, které se nachází v bezprostřední blízkosti hranic ČR. Vzdušnou čarou je to necelých 10 km, cesta z Prahy pak činí nějakých 160 km. Lázně leží u města Jelenia Gora při severním úpatí polských Krkonoš. Jde o oblast turisticky velmi lákavou. Jelenia Gora je krásné, historické město a její přírodní okolí, zejména směrem na jih, je ještě malebnější.

Samotné lázně se rozkládají v nitru zeleného lesoparku a jsou velmi pěkně zařízené. Najdete zde vnější i vnitřní bazény. Sportovní bazén, bazény s atrakcemi, termální bazény. Nechybí divoká řeka, gejzíry, vodní houpačky či masážní lavice. Lázeňská část zahrnuje vířivky, několik druhů saun, tepidarium, sněžnou jeskyni a ledovou fontánu a další zajímavé prvky.

vodní plochou cca 1100 m2 nejde o největší lázně, ani bychom je asi neoznačili za nejlépe vybavené. Přesto jde o pěkné lázně na skvělém místě, které navíc potěší docela příznivými cenami. Celodenní vstup do bazénů i lázeňské části vyjde na 90 PLN pro dospělého.

5. Terma Bania, Białka Tatrzańska

Terma Bania, Białka Tatrzańska
Terma Bania, Białka Tatrzańska, zdroj: termabania.pl/sk/

Ráj skluzavek v polských Tatrách asi 90 km vzdušnou čarou od českých hranic bude skvělým místem zejména pro děti a hravé dospělé. Areál je poměrně rozlehlý a opravdu nadupaný atrakcemi. Nachází se navíc opět na krásném místě, úzce spojený a „sladěný“ s okolní přírodou. Tohle prostě Poláci umí výborně. Sama za sebe mluví zatravněná, zvlněná střecha hlavní budovy, která tvoří jakýsi umělý kopeček splývající s těmi okolními, pravými.

Prostor je rozdělen na „fun zónu“ protkanou tobogány, řadami skluzavek, vodními děly, vodopády, gejzíry, divokou řekou a dalšími vnějšími i vnitřními atrakcemi. Druhou tvář lázní tvoří relaxační zóna, oáza klidu s nádhernými výhledy, termálními bazény, vířivkami, lehátky, barem a dalšími možnostmi. Těšit se můžete i na velké saunové centrum s finskou, ruskou či horskou nebo parní saunou a solnými jeskyněmi i bazénem. Užít si můžete i řadu lázeňských procedur. To jsou lázně a aquapark Terma Bania.

6. Termy Szaflary

Termy Szaflary
Termy Szaflary, zdroj: termyszaflary.com

Tyto termální lázně jsou zajímavé už jen tím, že se nacházejí de facto přes ulici naproti jiným lázním v tomto žebříčku, Gorący Potok. Ty bychom asi mohli označit za vyhledávanější a zajímavější. Ale Szaflary taky rozhodně mají co nabídnout. A pokud už budete na místě třeba ubytovaní, můžete vyzkoušet oba komplexy a pak je mezi sebou sami porovnat.

Szaflary nejsou nijak velké lázně. Mohou se však pochlubit tobogánem a čtyřmi bazény – vnitřními i vnějšími. Celková vodní plocha je 950 m2. V lázních je i saunové centrum s finskou nebo infra saunou. Užít si můžete aromaterapii, bylinné koupele a další procedury. Vstupenka pro dospělého na celý den navíc vyjde jen na 76 PLN.

7. Termy Bukowina

Poměrně vyhledávané termální lázně Bukowina se nacházejí ve velmi oblíbené oblasti polských Tater, necelých 10 km východně od centra města Zakopané. I tentokrát musíme pochválit především opravdu báječné umístění a prostředí. Lázně leží mezi kopci, s výhledem na nekonečné lesy s majestátními horskými štíty v pozadí. Skvělé místo nejen na výlet za koupáním, ale opět i dovolenou spojenou s odpočinkem a/nebo turistikou.

Lázně využívají vodu z 2,4 km hlubokého termálního vrtu, která je bohatá na vápník a řadu dalších minerálů. Voda v bazénech dosahuje teplot od 30 do 38°C. Komplex zahrnuje vnitřní i vnější bazény a taky pěkný tobogán. Nechybí ani sauny a široká nabídka wellness a lázeňských služeb a procedur.

8. Meander Thermal&Ski Resort

Meander Thermal&Ski Resort
Meander Thermal&Ski Resort, zdroj: meanderoravice.sk

Tento zajímavý komplex, který spojuje termální lázně se ski resortem, se nachází technicky spíše na Slovensku, v bezprostřední blízkosti polských hranic. Jde o skvělé místo pro aktivní i odpočinkovou dovolenou. V zimě si zde užijete lyžování a pak můžete prohřát svaly v lázních, v létě můžete vyrazit na četné výlety a věnovat se turistice.

Lázně nabízejí například bazén s mořským vlnobitím, sportovní bazén, dětský bazén, relaxační bazény, tobogán, vířivky a další atrakce. Voda v bazénech je až 38°C. Voda je bohatá na vápník, mangan, železo, sírany a další minerály.

9. Kudowa Zdrój

Většina lázní v našem žebříčku měla spíš podobu velmi moderních a stylových areálů. Kudowa Zdrój je však lázeňským městem v tom nejtradičnějším slova smyslu. Ve městě, které má něco přes 9 tisíc obyvatel a leží prakticky na hranicích s ČR, najdete krásný a velký lázeňský park i s rozlehlým rybníčkem, nechybí kolonády, altány nebo dětská hřiště.

Město nabízí spoustu možností ubytování, nachází se navíc v sousedství národního parku Gór Stolowých, který nabízí opravdu úchvatné přírodní scenérie. Například známé Bludné skály. Blízko je i kostnice známá jako Kaple lebek. Město i jeho okolí tudíž nabízí víc než dost příležitostí k lázeňskému odpočinku, ale i výletům, turistice a poznávání zajímavých míst.

NEJŠIRŠÍ NABÍDKA POBYTŮ V POLSKÝCH LÁZNÍCH

Abecední seznam lázní a aquaparků v Polsku