Nejbližší termální lázně za hranicemi ČR

Všude samá práce a stres? Nejvyšší čas hodit vše na chvíli za hlavu a vyrazit zotavit svou mysl i tělo do termálních lázní. Zvlášť pokud vás pobolívají klouby, záda nebo rovnou trpíte nějakými vážnějšími problémy. Lázně mohou prospět v mnoha ohledech. Ale do kterých vyrazit, když je jich tolik. Pokud vás láká vůně ciziny a chcete lázeňskou regeneraci spojit třeba i s poznáváním jiných míst a zemí, není nad to vyrazit do zahraničí. A pokud nemáte zrovna nekonečný rozpočet nebo neomezené časové možnosti, možná budete pokukovat po něčem bližším.

Naše sousední státy rozhodně nabízejí víc než dost lázeňského vyžití. Skvělé možnosti jsou především na Slovensku a ve skoro-sousedním Maďarsku. Ale i Neměcko, Polsko nebo Rakousko mají něco do sebe. V dnešním článku pro vás proto máme výběr nejlepších a nejbližších termálních lázní za hranicemi ČR. Pojďte s námi vyrazit na malou okružní jízdu kolem naší sladké země.

V našem výběru najdete polské, rakouské, německé, maďarské i slovenské termály u hranic. Vybírat můžete z velkých lázeňských komplexů i útulnějších a poklidnějších míst. Jistě najdete lázně, které vás osloví.

Nejlepší termály poblíž českých hranic podle naší redakce

Bad Schandau, Německo – 35 km od českých hranic

Vzdálenost Praha – Bad Schandau: cca 135 km

Bad Schandau je mimořádně malebné lázeňské městečko, které se nachází velmi blízko severočeských hranic – v nádherné krajině Saského Švýcarska. Tato oblast je vlastně německou částí Českého Švýcarska. Jde o lokalitu naprosto ideální pro milovníky přírody, výletů, procházek, turistiky nebo cykloturistiky. Mezi nejzajímavější místa patří skalní vyhlídka Bastei s mimořádně známým a fotogenickým kamenným mostem. Blízko leží zřícenina hradu Neurathen. Za zmínku a vidění stojí rozhodně i stolová hora Pfaffenstein, hrad Stolpen či úchvatné soutěsky na řece Křinici.

A pak je tu samozřejmě samotné městečko Bad Schandau. To nabízí krásné historické centrum a lázeňský charakter. Celé město i širé okolí si pak můžete prohlédnout z unikátního proskleného výtahu. Největší atrakcí jsou však jistě termální lázně Toskana Therme. Lázně nejsou nijak velké, ale opravdu pěkné. Nabídnou 4 vnitřní bazény i venkovní bazén, vodní svět, vířivky, slané lázně, rozlehlé saunové prostory, wellness vybavení a procedury i skvělé jídlo. Unikátním zážitkem je především bazén se světelnou a zvukovou produkcí doprovázenou i aromaterapeutickými vjemy.

V rámci wellness a lázeňských procedur můžete podstoupit například terapii minerálním sopečným bahnem či bylinnou koupel. Nechybí zde ani dětské atrakce včetně divoké řeky. Lázně se nacházejí na břehu řeky Labe, jen pár minut pěšky od hlavního náměstí. Základní vstupné pro dospělé je 20 Eur na 2 hodiny, pro děti za 16 Eur. Celodenní vstupenka stojí 34 Eur, rodinná vstupenka je za zvýhodněnou cenu – 42 Eur na 2 hodiny nebo 69 Eur na den. Už pro své umístění představuje Bad Schandau s lázněmi Toskana Therme skvělou volbu na výlet nebo dovolenou.

Mosonmagyaróvár, Maďarsko

Vzdálenost Praha – Mosonmagyaróvár: cca 369 km
Vzdálenost Brno – Mosonmagyaróvár: cca 170 km

Maďaři jsou evropští i světoví experti na termální lázně a v tomto směru opravdu mají co nabídnout. Mezi lázně, které jsou pro našince nejbližší, rozhodně patří ty, které se nacházejí ve městě Mosonmagyaróvár. Nachází se v nejseverozápadnějším cípu Maďarska, u hranic se Slovenskem. Město samotné má něco přes 30 tisíc obyvatel. Působí velmi příjemným a povědomým dojmem, nemuseli byste ani poznat, že se nenacházíte v některém z moravských měst, k jejichž charakteru má velmi blízko. Ve městě se nachází krásný hrad (zámek) a jsou tady taky termální lázně.

Lázně Mošoň

Ve zdejších lázních se léčí především problémy spojené s pohybovým ústrojím plynoucím z opotřebení, ale i zánětlivá kloubí a svalová onemocnění, revma, osteoporóza či poúrazové stavy. Zdejší voda pomáhá i s léčbou neurologických či gynekologických poruch a taky s nemocemi dýchacích cest. Lázně nabízejí termální bazény s teplotou vody až 38°C, ale můžete si i zasportovat v plaveckých bazénech s příznivou teplotou kolem 26°C. Samozřejmostí jsou početné lázeňské a wellness procedury. Prostředí lázní je velmi příjemné.

Bad Füssing, Německo

Vzdálenost Praha – Bad Füssing: cca 251 km
Vzdálenost Brno – Bad Füssing: cca 362 km

Na první pohled docela nenápadné městečko s cca 7 tisíci obyvateli nacházející se v Německu u východních hranic s Rakouskem. Ve skutečnosti je však tato obec jednoho z nejrozsáhlejších lázeňských komplexů v Evropě. Samotné městečko působí velmi moderním, čistým a prostorným dojmem. Nachází se v příjemné rovinaté krajině, která může být skvělým místem například pro nenáročnou cyklistiku.

Lázně v Bad Füssing jsou rozděleny do tří hlavních areálů. Lázně Therme I se nacházejí nejblíže centru a nabídnou na 12 bazénů s teplotou až 42°C. Nechybí sauny, sirné lázně, vířivky či relaxační místnost. Využít můžete masáže a další lázeňské a wellness služby a procedury.

Lázně Europatherme neboli Therme II nabízejí velkou vodní plochu (3 km2) s termální vodou. Specialitou je 120metrový kanál s divokým proudem o různé intenzitě. Je zde 5 vnitřních a 10 venkovních bazénů. Nechybí ani zážitkové bazény, 40 masážních vodních lehátek, saunový ráj o ploše 1000 m2 s množstvím různých druhů saun. Lázně se navíc nacházejí u krásného lázeňského parku.

Areál Therme III neboli Johannesbad nabídne největší vodní, termální plochy – celkem 4,5 km2. Voda pochází z 1 km hlubokého vrtu, z pramene Johannesquelle. Najdete zde na desítku vnitřních a venkovních bazénů, sirné lázně i plavecký bazén. Samozřejmostí je množství saun: finské, indické, osmanské, římské. A je toho mnohem víc. Bad Füssing tedy nabízí opravdu dokonalé lázeňské vyžití.

Laa an der Thaya, Rakousko

Vzdálenost Praha – Laa an der Thaya: cca 236 km
Vzdálenost Brno – Laa an der Thaya: cca 63 km

Laa an der Thaya je malé, sedmitisícové, městečko, které leží v severním Rakousku, těsně u českých hranic s Moravou. Obec je vzdálena jen cca 2 km od Hevlína na Znojemsku. Laa an der Thaya je pěkné město, jehož dominantu tvoří majestátní městská radnice z 19. století. Rovinaté okolí podobného charakteru jako na sousední jižní Moravě láká k nenáročným pěším túrám a cyklovýletům. Krajinu tvoří především nekonečné lány polí oddělené remízky. Lesy zde prakticky nenajdete.

Therme Laa
Therme Laa, zdroj: https://www.therme-laa.at/cs/

Samotné termální lázně nabízejí několik bazénů, termální, solný, masážní… Termální pramen prospívá kardiovaskulárnímu zdraví, léčí i onemocnění kloubů a pohybového aparátu celkově, ale i neurologické problémy, a dokonce některé oční onemocnění. Lázně ukrývají saunový svět s několika typy saun. Nechybí ani dětský vodní svět s nejrůznějšími atrakcemi. Samozřejmostí jsou lázeňské procedury, masáže a další wellness služby. Na své si tak v lázních Laa an der Thaya přijde celá rodina. V současnosti je cena pro dospělé za 3 hodiny 21,50 Eur, pro děti 14 Eur.

TERMÁLY Malé Bielice, Slovensko

Vzdálenost Praha – Malé Bielice: cca 379 km
Vzdálenost Brno – Malé Bielice: cca 177 km

V žádném případě nemůžeme opomenout ani lázně u našich slovenských „bratří“. Leží v obci Malé Bielice u města Partizánské do roku 1949 známého jako Baťovany. Jde o jakousi menší slovenskou variantu Zlína s charakteristickou architekturou včetně baťovských domků. Toto místo stojí na úpatí tajuplného pohoří Tribeč. Představuje tak výhodnou lokalitu i pro turistiku a výlety do přírody. Pokud máte pro strach uděláno. Tribeč se dostal do povědomí díky hororové knize Trhlina slovenského autora Jozefa Kariky, podle které byl natočen i film. Tribeč však nabízí především nádhernou přírodu s převahou bukových lesů.

Samotné termály jsou spíše menší, spojené s komornějším aquaparkem. Prostředí je však velmi příjemné. Nechybí saunové centrum s finskou a infra saunou, využít můžete masáže a další služby. Celkově lázně nabízejí pět bazénů – z toho dva vnitřní. Našince potěší i příznivé ceny.

Sárvár, Maďarsko

Vzdálenost Praha – Sárvár: cca 423 km
Vzdálenost Brno – Sárvár: cca 260 km

Město Sárvár leží v severozápadním Maďarsku, zhruba v půli cesty mezi rakouskými hranicemi a slavným Balatonem. Jde o příjemné lázeňské město, které celkově nabízí na 5 km2 termálních vodních ploch. Ve městě se kromě lázní nachází i známé Arboretum nebo hrad či lanové centrum. Pravděpodobně sem však málokdo z větší dálky zavítá kvůli něčemu jinému než lázním.

Termály Sarvár

Lázně jsou atraktivní pro dospělé i děti. Nabízejí řadu tobogánů a dlouhých skluzavek, pirátskou loď, umělé vlnobití i jiné zábavné prvky. Nacházejí se zde vnitřní i vnější bazény. Jen léčebná část lázní zahrnuje pět bazénů s termální vodou o teplotě až 38°C. Jeden z pramenů vyvěrá z hloubky až 2 km a má výstupní teplotu 83°C (je samozřejmě ochlazován). Léčí se zde především pohybová onemocnění, gynekologické a neurologické obtíže. Samozřejmě nechybí ani saunový svět a rozsáhlá nabídka služeb.

Termy Cieplickie, Polsko

Vzdálenost Praha – Termy Cieplickie: cca 162 km
Vzdálenost Brno – Termy Cieplickie: cca 266 km

Cieplickie Termy jsou polské termální lázně, které se nacházejí ve městě Jelení Hora (Jelenia Góra) blízko severočeských hranic. Město je v obklopení pohoří. Z jihu ho ohraničují Krkonoše. Jde o velmi krásné, historické město v malebné krajině. Stojí tedy za návštěvu už samo o sobě. V zimě nabízí město možnosti pro lyžování. V ostatních obdobích pro turistiku. A kdykoli si můžete jít prohřát a uvolnit tělo do místních lázní.

Termy Cieplickie nabízejí několik venkovních i vnitřních bazénů. Je zde i tobogán, plavecký bazén, několik dětských bazénů a brouzdališť, termální bazény. Využít můžete hydromasáže, vířivky, sauny (finská, parní, infra,…), tepidarium, sněžnou jeskyni i další lázeňské vybavení a služby. Jde o velmi pěkné lázně na ještě krásnějším místě, které se rozhodně vyplatí navštívit.

Thermal Corvinus Velký Meder, Slovensko

Vzdálenost Praha – Velký Meder: cca 398 km
Vzdálenost Brno – Velký Meder: cca 199 km

S posledním místem si ještě jednou odskočíme na Slovensko. Lázně Thermal Corvinus se nachází ve městě Velký Meder na jižním Slovensku blízko maďarských hranic. Nabízejí několik venkovních i vnitřních bazénů. Nechybí tobogán, velký plavecký bazén, dětský bazén s vlnobitím, dokonce je zde i dětské lezecké centrum a řada dalších vodních i jiných atrakcí a prvků. To platí i pro vnitřní část.

Dá se říct, že lázně Thermal Corvinus patří k velmi dobře vybaveným a lákavým. Nechybí pochopitelně termální bazény s vodou o teplotě až 38°C, hydromasáže, sauny a zajít si můžete i na masáže. Navzdory poměrně velkým možnostem potěší lázně i mimořádně příznivými cenami. Velký Meder je tedy destinace, kterou byste neměli minout.