Termály a aquapark Terma Bania, Polsko

Uvažujete, že byste vyrazili do polských Tater za lyžováním, turistikou či jinými aktivitami a chtěli byste zde taky občerstvit tělo i mysl v termálních lázních? V dnešním článku pro vás máme recenzi termálů a aquaparku Terma Bania, které zde na vás čekají.

Terma Bania, Polsko
Terma Bania, Polsko

Kde leží lázně Terma Bania?

Jak dostat do termálních lázní Terma Bania?

Lázně Terma Bania leží blízko slovenských hranic a budou logicky nejdostupnější pro návštěvníky z východní Moravy či Slezska. Cesta autem z Ostravy zabere kolem 3 hodin, ze Zlína kolem 4 hodin, z Brna necelých 5 hodin, ale z Prahy (dle zvolené trasy) již spíše k 7 hodinám.

Hromadnou dopravou se cestuje obvykle přes blízká větší města. Zejména Krakow a dále případně přes Nowy Targ, potažmo Zakopane, odkud se dá již autobusovými linkami dojet do obce Bialka Tatrzanska. Ovšem například společnost FlixBus nabízí spojení do Bialky a k Terma Bania přímo z Krakowa – cesta stojí cca 40 až 60 Zlotých čili kolem 200 – 300 Kč. Flix Bus nabízí přímé spojení i z jiných měst, včetně Varšavy.

Dopravní dostupnost tedy není vůbec špatná, přestože jde o odlehlou horskou obec. Díky velkému turistickému vytížení (ski areály, lázně,…) sem však míří řada spojů, které můžete využít.

Co nabízejí termální lázně Terma Bania?

Terma Bania, Polsko
Terma Bania, Polsko

Termální lázně v horské obci Bialka Tatrzanska patří k moderním termálům. Plán na jejich vybudování vznikl teprve v roce 2006 a hotové lázně se veřejnosti otevřely v roce 2011. Na první pohled zaujmou unikátní architekturou a schopností splynout s nádherným přírodním okolím. Hlavní budovy jsou koncipovány do podoby umělých kopečků.

Mají vlnitý tvar a dokonce trávou pokrytou střechu. Obklopeny jsou venkovním bazénovým a zábavním areálem s množstvím relaxačních lehátkových zón na přírodních travnatých plochách. Díky tomu nepůsobí lázně v krajině jako rušivý element, ale naopak jako její plynulá součást.

Lázně leží v regionu Podhale, který je na termální prameny nesmírně bohatý – hustota jejich výskytu je pozoruhodná. Lázně Terma Bania využívají termální pramen, který vyvěrá z vrtu hlubokého 2,5 km. Tato termální, minerální voda má v hlubinách teplotu 72°C. Nemusíte se však bát, že se v bazénech a vířivkách uvaříte jako raci. Voda je samozřejmě ochlazována a vy se můžete prohřát v termálních bazénech při příjemných teplotách mezi 34 až 38°C.

Terma Bania vnitřní část, Polsko
Terma Bania vnitřní část, Polsko

Co umí termální voda v Terma Bania?

Voda, která se zde používá, je bohatá na minerální látky jako draslík, vápník, oxid křemičitý, síra či hořčík a železo. Vodě jsou připisovány různé pozitivní účinky. Má snižovat hladinu stresu a napomáhat k psychické i fyzické regeneraci, odolnosti a rovnováze. Koupele zde prý podporují i metabolismus a hubnutí, pomáhají proti chronickým bolestem a neurotickým poruchám, působí blahodárně na klouby i zdraví pokožky.

Vybavení lázní

Terma Bania jsou středně velké termály. Vnitřní i vnější areál společně zabírají něco pod 25 000 m2, přičemž desetinu (cca 2400 m2) tvoří vodní plocha, tedy bazény, vířivky atd. Dohromady lázně disponují 14 bazény a jsou rozděleny do 3 různě zaměřených a nezávislých zón. Co v jednotlivých zónách najdete?

Zábavná zóna lázní Terma Bania

Terma Bania zábavní venkovní zóna, Polsko
Terma Bania zábavní venkovní zóna, Polsko

Jak název napovídá, slouží tato zóna k poněkud aktivnějšímu odpočinku. Součástí zóny jsou vnitřní i vnější bazény, jejichž teplota se pohybuje mezi 34 až 38°C, tudíž jsou mnohé z nich přístupné celý rok. Stejně tak zde naleznete i celoroční skluzavky. Jde o celoroční skluzavky a tobogány s názvy Anakonda a Turbo a dále je zde pontonová a rodinná skluzavka. Celková délka těchto skluzavek přesahuje 300 m. Nejrychlejší z nich, jak název napovídá, je skluzavka Turbo, na které si trochu adrenalinu užijí i dospělí. Kromě toho je zde tří dráhová letní skluzavka s celkovou délkou 150 metrů.

Kromě skluzavek a tobogánů se můžete vy či vaše děti těšit i na pestrou škálu dalších atrakcí. Velkou atrakcí je bazén s umělým vlnobitím, nechybí zde umělá jeskyně s vodním gejzírem či vodopád, vodní děla či kolotoče.

V Terma Bania mysleli i na nejmenší návštěvníky. Proto je zde i vnitřní vodní hřiště s brouzdališti, malou skluzavkou a spoustou zábavních prvků. Rodiče pak mohou odpočívat ve dvou vířivkách naplněných termální vodou o teplotě 37°C, které slibují parádní relaxaci a prohřátí.

Letní zábava

Mezi venkovními bazény se nachází i letní bazén s vodním prolézačkovým hradem, tobogány a překážkovou dráhou. V létě zde vyrůstá i nafukovací vodní hřiště s nafukovacími skluzavkami. Děti se mohou vyřádit i na suchém hřišti a v malém zábavním parku.

Samozřejmě jsou zde i lehátka pro příjemnou relaxaci. Celkově je zde přes 500 lehátek, na kterých můžete chytat bronz a odpočívat po divoké zábavě v bazénech. V létě si můžete zahrát i plážový volejbal.

Relaxační zóna

Terma Bania - relaxační zóna
Terma Bania – relaxační zóna

Tato část termálních lázní Terma Bania už slibuje poněkud poklidnější prožitky. Můžete zde odpočívat a nabírat síly či čerpat energii a zdraví z unikátní vody – a to vše ve společnosti překrásných výhledů, které nabízejí okolní hory. Přímo z lázní je vidět na majestátní horské štíty a divokou přírodu v dálce.

Součástí zóny jsou dva bazény, které mají vnitřní i vnější část s teplotou od 34 do 38°C, takže vás nemusí trápit, ani pokud je venku syrovo. Kromě toho je zde vnitřní vířivka, bylinná a finská sauna, ochlazovací bazén či káď se sněhem. V bazénech nechybí nejrůznější hydromasážní prvky, perličkové masáže, vodní trysky či protiproudy. Vnější část nabízí i odpočinkovou zónu s 200 lehátky.

Pokud vám z horkých termálních pramenů vyschne hrdlo, můžete se občerstvit v místní restauraci anebo koktejl baru či venkovním baru, který však funguje pouze během letní sezóny. Nechybí zde ani bazénový bar. V relaxační zóně se můžete i výborně najíst – vyzkoušet například místní regionální či polské speciality. A to vše s výhledem na Tatry.

Terma Bania
Terma Bania

Saunová zóna

Milovníci saun budou jistě nadšeni ze saunového světa. Jeho součástí je například ruská bania – unikátní, rustikální, srubová sauna ze dřeva a kamene. Teplota je zde 65°C a vlhkost 60 %.

Dále je zde dřevěná horalská sauna „Old Highlander“ s 60°C a nízkou vlhkostí 35 %. Pochopitelně nechybí ani finská sauna se 100°C a vlhkostí do 20 %. Velmi zajímavá je sauna v kamenné jeskyni – zde je 50°C a vlhkost 45 %.

Kromě toho můžete navštívit parní saunu, infračervenou saunu, solnou jeskyni, solný bazén a odpočinout si v příjemné relaxační místnosti s lehátky.

Lázeňské a wellness služby

Termální lázně Terma Bania pochopitelně nabízejí i bohaté wellness a spa služby. Využít můžete nejrůznější terapie a procedury. Nechybí fyzioterapie s různými druhy masáží či lymfodrenáží. Vyzkoušet můžete procedury proti bolesti, striím a celulitidě, chronickým bolestem i mnohé další.

Terma Bania
Terma Bania

Otevírací doba Terma Bania, Białka Tatrzańska

  • Otevírací doba: denně od 9:00 do 22:00

Kolik stojí vstupné do lázní a aquaparku Terma Bania?

  • Vstupné pro dospělé do zábavní zóny stojí od 75 PLN na 3,5 hod ve všední dny.
  • Pro děti do 13 let je to ve stejnou dobu 55 PLN.
  • Vstupné o víkendech či na jinou délku pobytu se různí až po 109 PLN (dospělá osoba na 4,5 hod o víkendu).
  • Vstupné kombinující zábavnou a relaxační zónu je v průměru o 10 PLN vyšší.
  • Dále můžete koupit i další kombinace (saunový svět, sauny + relaxační zóna,…) a je zde i komplexní vstupenka, která vyjde na 115 až 169 PLN pro dospělého.

Kompletní ceník: https://www.termabania.pl/sk/cennik-page-129659

Kde se ubytovat v lázních Terma Bania v Polsku?

Hotel Bania Thermal & Ski
Hotel Bania Thermal & Ski s přímým vstupem do lázní, rezervace ubytování ZDE

Termální lázně provozují hotel Bania Thermal & Ski s přímým a neomezeným vstupem do lázní. Hotel leží v bezprostřední blízkosti lázní. Má krásný výhled na Tatry a zákazníky je fantasticky hodnocen. Zároveň se jedná o nejoblíbenější ubytování v okolí.

Chcete se ubytovat někde v okolí lázní Terma Bania? Pak doporučujeme:

Shrnutí a hodnocení

Termály Terma Bania těží z opravdu vynikající lokality, kterou velmi příjemně a atraktivně doplňují. Nejde o největší či nejlépe vybavené lázně široko daleko, ale najdete zde zábavu jako v aquaparku i relaxaci a klid jako v klasických lázních. Lázně jsou výborně hodnocené, zařízení je příjemné a služby na slušné úrovni. Cenová relace je spíše trochu vyšší. Přesto tyto lázně jistě stojí za návštěvu.

Přečtěte si také: 10 nejlepších lázní v Polsku

Fotogalerie

Polské Tatry – nejen ráj termálů

Termální lázně Terma Bania leží v polské obci Bialka Tatrzanska jen cca 10 km od slovenských hranic a Tatranského národního parku. Jde tedy o lázně v nádherném prostředí tatranského předhůří. Nacházejí se v hlubokém údolí říčky Bialka obklopené vysokými, téměř tisícimetrovými kopci a překrásnou přírodou.

Dokonalé lyžování a letní turistika

Bezprostředně u termálů se nachází lyžařský areál na kopci Kotelnica, který má 917 metrů. Jde o poměrně rozlehlý a dobře vybavený ski resort. Po lyžovačce se pak můžete skočit prohřát právě do lázní, které nabízejí i vnitřní – celoroční – provoz. Další sjezdovky i s lanovkami nabízí okolní kopce Jankulakowski Wierch, Wysoki Wierch, Litwinka i další. V létě se pro změnu můžete oddávat například horské turistice.

Po hřebenech kopců nad lázněmi vede oblíbená turistická stezka, po které můžete dojít až do města Bukowina Tatrzanska či Brzegi. Dalších stezek je zde velké množství a slibují nádherné výhledy.

Termály Terma Bania leží mezi městy Nowy Targ a Zakopané. V obou případech jde o známá a turisticky velmi významná tatranská centra. Zejména Zakopané je významné horské letovisko, které zná i většina Čechů – zejména v minulosti šlo o oblíbené výletní město, do kterého se jezdilo nejen za lyžováním či přírodou, ale taky za nákupy a skvělými trhy i dalšími kratochvílemi.

Termály, kam se podíváš…

Zakopané má mimo jiné i vlastní termály s překrásnými horskými panoramaty a výborným vybavením. Nejde však o jediné kvalitní termály v okolí. Tato oblast je špičkovými termálními lázněmi a aquaparky doslova obsypaná a mohli bychom ji nazvat vpravdě „rájem termálů“. Kromě zmíněných lázní v Zakopaném a lázní Terma Bania, kterým se budeme věnovat podrobně, zde můžete navštívit i Termy Szaflary a sousedící lázně Goracy Potok.

Zejména druhé zmíněné lázně jsou skutečně unikátní a nádherné – patří k nejstylovějším a nejlepším nejen v Polsku, ale možná celé střední Evropě. Na našem webu již najdete podrobnou recenzi. Od lázní Terma Bania jsou přitom vzdušnou čarou vzdáleny jen cca 5 km. Autem pak cca 15 minut cesty.

Velmi krásným prostředím se mohou pochlubit i lázně Bukowina, které leží asi 13 minut cesty na jih od Terma Bania. A pak jsou tu samozřejmě ještě Chocholowskie termy u města Chocholów, které jsou asi 45 minut jízdy na západ.

Je tedy jasné, že oblast kolem Bialka Tatrzanska je mimořádně skvělá destinace, ať už přijíždíte za odpočinkem v termálech, za lyžováním či jinými zimními i letními sporty, za zábavou, kulturou nebo třeba jen krásami přírody.

Přečtěte si: Nejlepší aquaparky v Polsku

Zdroj fotografií: termabania.pl/sk/