Termály Goracy Potok – otevírací doba, vstupné, info, ubytování, recenze

Chcete si odpočinout v krásném a zajímavém prostředí? Prohřát si tělo, ulevit bolestem kloubů nebo jiným trápením? Relaxovat nebo si užívat zábavu? Pak není nad to udělat si výlet do termálních lázní nebo sem rovnou vyrazit na delší dovolenou. Ale do kterých, když je jich tolik? Pakliže už máte všechny domácí lázně vyzkoušené nebo vás zkrátka láká blízké zahraničí, máme pro vás tip. Termální lázně Goracy Potok v Polsku byste rozhodně neměli nechat bez povšimnutí. Co zde najdete? Na jaké rozmazlování se můžete těšit? A na kolik vás to vše vyjde? To a ještě mnoho dalšího se dozvíte v dnešním článku, v němž se plně zaměříme právě na skvělé termály Goracy Potok. A že mají co nabídnout, na to se můžete spolehnout.

Termály Goracy Potok 001

Kde to je?

Termální lázně Goracy Potok se nacházejí v mimořádně malebném kraji na sever od polské části Tater. Leží mezi městy Zakopané a Nowy Targ u obce Szaflary. Ke slovenským hranicím je to leteckou čarou asi 20 km, k českých k 90 km. Z Ostravy můžete být na místě za necelé tři hodiny, takže je to opravdu kousek – zejména pro Moravany a Slezany. Ale do těchto lázní se vyplatí udělat si zajížďku i z větší dálky. Jsou totiž opravdu mimořádně pěkné.

Charakter lázní Goracy Potok

Polské termální lázně obecně nejsou tak „slavné“ jako třeba ty Maďarské. Přitom jim mohou snadno konkurovat, ba je v některých ohledech i překonat. Goracy Potok přitom ztělesňuje právě to nejlepší z charakteru polských termálních lázní. Především je to fascinující prostředí a atmosféra. Lázně nejsou jen účelový prostor, kam se lidi jezdí vykoupat nebo léčit některé neduhy. Goracy Potok představuje dokonalé spojení přírody, moderně pojaté rustikální architektury, designu a zábavy.

Zodpovědně lze prohlásit, že jde o jedny z nejkrásnějších a zajisté i nejvíce unikátních termálních lázní ve střední Evropě. Nejde přitom o nijak megalomanský areál se spletěmi stametrových tobogánů nebo s bazény zvíci středně velkého jezera. Naopak. Goracy potok působí spíše komorněji a sází na útulnost. Rozhodně se zde však nebudete nudit. Najdete tady víc než dost vyžití – pro dospělé i pro děti. Goracy Potok se tudíž vyplatí navštívit s celou rodinou a jistě nebude nikdo zklamaný.

Termály Goracy Potok 002

Co nabízí lázně Goracy Potok?

Lázně Goracy Potok jsou poměrně mladý, ale svižně rostoucí areál. Ještě před 10 lety jste mohli jet ulicí Osiedle Nowe a viděli byste pouze stromy a dřevěný plot, který by ve vás zřejmě nevzbudil zvláštní zvědavost. Zakotvili byste jistě u velmi blízkých lázní Szaflary. Stavba areálu Goracy Potok byla dokončena teprve v roce 2014 a otevřelo se o rok později.

Dnes návštěvníky přivítají parádní dřevostavby ze surového jakoby neopracovaného dřeva. Budova registrační pokladny, kterou spatříte jako první, vás určitě nenechá projet ulicí bez zastavení. Je neskutečně stylová. A není to jen falešná vábnička. To, co následuje, se nese ve stejném duchu, ale je to ještě lepší.

Celý areál je umístěný na kraji lesa a v podstatě s ním přirozeně splývá. Mezi stromy jsou roztroušeny dřevěné budovy. Jedna zajímavější než druhá. Najdete v nich šatny, bar či tapas bar, cukrárnu nebo grill, ale i restauraci a bistro. Jídlo je zde naprosto vynikající.

V dalších budovách jsou sauny a různé speciální, úžasné lázně. Třeba rašelinové, sirné a mnohé další. Tato lázeňská a saunová část je situována v klidné zadní části areálu. Vepředu se naopak nacházejí bazény s atrakcemi pro děti. Tobogány, skluzavky, brouzdaliště. Atrakce jsou spletité a rozmanité a děti si je zajisté zamilují. Ikonickým bazénem je členitý Ślebodny Bonior, který přemosťuje stylová dřevěná lávka. Další dominantou je Wartki potok. Umělý potok, který spojuje dětské bazény s lázeňskou částí areálu.

Termály Goracy Potok 003

Termální voda a bazény

Celkově areál Goracy Potok nabízí na 21 bazénů a vodních ploch. Všechny jsou naplněny termální vodou, jejíž teplota se pohybuje mezi 34 až 40°C. Zima vám tedy rozhodně nebude. Díky šetrné UV úpravě vody si ji navíc mohou užívat i lidé citliví na chlór a další bazénovou chemii.

Voda z místního vrtu je bohatá především na síru, mangan, železo či měď, magnesium nebo i sodík a draslík. Příznivě působí na kožní onemocnění a obtíže. Pomáhá i při vypadávání vlasů. Stimuluje rovněž hormonální metabolismus a podporuje kardiovaskulární zdraví. Blahodárné účinky má i na nervový systém a může pomoci proti stresu, či dokonce rozvoji nemocí, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Důvodů, proč tyto lázně navštívit je tedy víc než dost.

Lázně a procedury

Vynikající lázeňské centrum těchto lázní zajisté osloví i náročné návštěvníky. Už jen dokonalá stylovost a kouzlo prostředí přispěje k tomu, abyste se cítili lépe, a vzpruží vás na duchu. V saunovém centru můžete navštívit několik suchých i parních saun anebo solnou věž.

rašelinových lázních si lze dopřát nejrůznější bahenní koupele, zábaly a procedury. Užít si můžete i pestrou škálu lázeňských procedur. Masáže, masky, peelingy. Za zmínku stojí třeba čokoládové masáže (180 PLN) nebo komplexní procedura s vůněmi whisky a tabáku (220 PLN). Tyto procedury se platí vždy zvlášť a cena se pohybuje od 60 PLN po 220 PLN. Trvají přitom 20 až 90 minut.

Skvělou záležitostí jsou soukromé „žulové“ a sirné lázně. Goracy Potok nabízí hned tři objekty, které si můžete zarezervovat a užít si dokonalou péči s partnerem nebo třeba ve skupině přátel.

Termály Goracy Potok 005

Ubytování v lázních Goracy Potok

Ubytování najdete v perfektně stylových apartmánech přímo v areálu. Konkrétně v lázeňské a saunové části. Noc zde můžete strávit za 899 nebo 999 PLN (dle období). To není úplně levná zábava, ale stojí to za to. Jde však o exkluzivní balíček, který zahrnuje i komplexní využívání možností lázeňského a saunového centra. Velké možnosti ubytování samozřejmě nabízí i blízké okolí a obec Szaflary.

Vstupné do lázní Goracy Potok

Vstup do bazénové části areálu začíná na 35 PLN (1,5 h – cca 190 Kč) pro dospělého. Děti do 1 m výšky můžete vzít zdarma, do 18 let platí jen 25 PLN. Dospělá vstupenka bez časového omezení vyjde na 85 PLN – tedy cca 460 Kč, což je stále příjemné. Pokud byste si chtěli užívat bazénovou i lázeňskou část, vstupenka stojí 109 PLN (na 5 h) nebo 129 PLN bez časového omezení.

Využít však můžete i výhodné rodinné balíčky. Např. 2+1 na 2,5 hodiny za 139 PLN. Užít si můžete taky úchvatné večerní koupání, které má v unikátním prostředí lázní Goracy Potok neopakovatelnou atmosféru. Večerní vstupné je za 49 PLN.

Otevírací doba – termály Goracy Potok

  • Pondělí až neděle: 09:00 až 22:00

Termály Goracy Potok 004

Co vidět nebo zažít v okolí?

Pokud si do lázní Goracy Potok uděláte nejen kratší výlet, ale rozhodnete se zde nebo poblíž strávit dovolenou, jistě budete chtít vědět, jaká místa ještě stojí za to navštívit.

Lázně leží jen cca 15 km od centra města Zakopané. Zejména starším ročníkům bude toto oblíbené výletní město nejspíš dobře známé. Leží na úpatí Tater a zejména historické centrum je opravdu velmi krásné. Město proslulo kupříkladu svými trhy a gastronomickým bulvárem v ulici Krupówki, kde můžete ochutnat ty nejlepší (nejen polské) speciality.

V zimě je město centrem zimních sportů. V blízkosti je řada ski-areálů, ale je zde i skokanský můstek Wielka Krokiew, ledový labyrint a hrad i další skvělé atrakce. Okolní příroda pak přímo vábí k výletům a turistice. Nabízí bezpočet uchvacujících výhledů na štíty Tater. Severně od lázní leží naopak města Szaflary a nad nimi Nowy Targ. I ten je významný velkými trhy, ale rovněž nabízí krásné historické centrum, zejména kolem malebného historického rynku.

Lázně Goracy Potok se nacházejí v obklopení hned několika národních parků, takže širší okolí je opravdu mimořádně zajímavé. Především pro milovníky přírody. Ale třeba i pro vodáky. Dunajec, který tudy teče, patří k vyhlášeným splavným řekám. Čeští fanoušci vodní turistiky toto místo navštěvují velmi rádi. Výhledy, které můžete z raftu vidět, jsou opravdu úchvatné.

Ráj termálů

Goracy Potok nejsou jediné termální lázně v daném regionu. Naopak, je jich zde pozoruhodná hojnost. Prakticky hned přes ulici (a nemyslíme to jako metaforu, ale doslova) se nachází areál lázní Termy Szaflary. Ty jsou menší než Goracy Potok a dá se říct, že méně zajímavé. Přesto jsou velmi navštěvované, mají výborné hodnocení a určitě stojí za návštěvu.

Případný „lázeňský maraton“ můžete dále vést ještě přes několik štací. Patří sem opravdu velmi pěkné termály Bialka Tatrzanska. Vzdušnou čarou je to cca 5 km, autem asi 20 minut od lázní Goracy Potok. Termály leží v přírodním prostředí s výhledem na okolní lesnaté kopce.

Prakticky ve stejné vzdálenosti (20 min autem), ale jižněji, leží lázně Bukovina. I ty se mohou pochlubit atraktivním umístěním s výhledem na Tatry.  Asi 30 minut autem západně se pak nacházejí lázně Chocholowskie Termy. Jde o největší polské termální lázně s vodní plochou kolem 3000 m2. Máte se tedy na co těšit.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.goracypotok.pl/sk/