Termální lázně Termy Uniejów v Polsku

Když se řekne polské termály, většině lidí se vybaví lázně a aquaparky v horských oblastech blízko českých nebo slovenských hranic. Ale velmi pěkné termální lázně se skrývají i v rovinatém srdci Polska. Například ty u městečka Uniejów mají rozhodně co nabídnout. Pyšní se krásným prostředím i zajímavými atrakcemi a službami. Pokud byste si do termálních lázní Uniejów chtěli udělat výlet, určitě se vám vyplatí o nich vědět víc.

Termální lázně Termy Uniejów 1
Termální lázně Termy Uniejów 1

Kde leží Termy Uniejów?

Termální lázně Uniejów najdete u stejnojmenného města, které se nachází asi 50 km západně od Lodže a 150 km od Varšavy. Uniejów je malé městečko, přesto je na něm i v jeho okolí leccos zajímavého. V první řadě je třeba říct, že Uniejów se honosí titulem lázeňského města – a to od roku 2012. Samotné termální lázně zde však fungují již od roku 2008.

Město má cca 3 tisíce obyvatel a leží v nížinaté oblasti u řeky Warta. V okolí je spousta jezírek a nádherné lužní lesy nejen v rámci rozlehlého zámeckého parku, ke kterému se ještě dostaneme. Náleží totiž k místnímu hradu, který je zároveň považován de facto za součást lázní. Lokalita kromě toho nabízí několik výborných cyklostezek, takže může být skvělým cílem i pro aktivnější dovolenou. A kam se vyplatí podívat kromě samotných lázní, pokud se zde zdržíte déle?

Zábavní park s indiánskou osadou a mlýnskou vesnicí

Když pojedete od lázní po ulici Zamkowa na jih, projedete kolem rozlehlých stadionů a dostanete se k dalšímu velmi atraktivnímu místu, které Uniejów nabízí. Je to cca půl kilometru daleko. Najdete zde malou indiánskou osadu se stany typu teepee, hlavním lákadlem je však skanzen mlýnské vesnice s historickými mlýny i statkem. Je zde i skvělá rustikální restaurace.

Toulky po jezerech

Pokud budete cestovat po zdejší krajině třeba na zmíněném kole, určitě narazíte na spoustu příjemných jezer obklopených krásnou přírodou. Poměrně známé je jezero Gajówka, které vzniklo zatopením někdejšího uhelného dolu a pyšní se neuvěřitelně krásnou, průzračnou vodou. Proto patří k oblíbeným výletním cílům. Dalším velmi známým vodním útvarem je již mnohem větší Jeziorsko, umělá nádrž přímo na řece Warta. Jde o jednu z největších polských přehrad.

Do safari

Pokud máte rádi zvířátka, můžete se na výletě či dovolené v termálech Uniejów vypravit i do cca 9 km vzdáleného ZOO a safari Borysew. Možná budete překvapeni, o jak pěkné ZOO jde. Najdete zde zejména obrovské množství krásných i ohrožených šelem, ale i méně nebezpečná zvířátka a prostředí je velmi příjemné.

Termální lázně Termy Uniejów 3
Termální lázně Termy Uniejów 3

Co se léčí v lázních Uniejów?

Termální lázně Uniejów využívají unikátní termální vodní zdroj z vrtu hlubokého na 2 km. Zdejší geotermální voda má 68°C a je mimořádně bohatá na síru, radon, fluor, železo, jód, chloridy mědi a další cenné látky. Jen pro zajímavost – například koncentrace jódu je ve zdejší vodě srovnatelná s obsahem v Baltském moři.

A s jakými obtížemi vám zdejší voda může pomoci? V lázních se léčí především revmatoidní onemocnění kloubů, diskopatie a stavy po operacích pohybového aparátu. Dále je voda blahodárná pro kožní onemocnění, nemoci dýchacích cest či uší nebo nervové poruchy a neurózy.

Bazény a atrakce v lázních Uniejów

Srdcem termálů je samozřejmě zdejší vodní park s bazény a atrakcemi, který má již parametry poctivého aquaparku. Ovšem s benefitem v podobě koupání v zdraví prospěšné vodě. Bazénový komplex se nachází ve venkovních i vnitřních prostorách, větší část je ovšem venkovní. Pojďme se nyní podívat na to, co všechno tento vodní park nabízí.

Termální lázně Termy Uniejów 7
Termální lázně Termy Uniejów 7

Vnitřní koupaliště

Vnitřní prostory prosklené haly nabízí několik spíše menších bazénů vhodných zejména pro děti. Je zde bazén s pirátskou lodí a taky umělá skála s jeskyněmi propojujícími vnitřní a venkovní prostor. Nechybí vířivý a hydromasážní bazén. K odpočinku a relaxaci je určen zdejší solný a lázeňský bazén, který obklopují komfortní lehátka. Uvolnění a oddech nabízí taky solánková relaxační zóna.

Venkovní prostory

Termální lázně Termy Uniejów 9
Termální lázně Termy Uniejów 9

Vnější koupaliště nabízí podstatně větší a bohatší možnosti. Je zde velký solný bazén s umělým skalnatým ostrovem a hydromasážní zónou. Pro děti je zde dětský bazén s širokou skluzavkou a vodním prolézačkovým hradem. Aktivní sportovci mohou využít 25 metrů dlouhý plavecký bazén se čtyřmi dráhami a osvěžující teplotou vody kolem 25 až 27°C. Dále se můžete těšit na velký půlměsícový rekreační bazén, ostrovní vířivku, vodní záliv s bazénovým bufetem, umělou řeku a leccos dalšího.

I když nejde o kdovíjak velký aquapark, bazénů je zde poměrně dost a prostředí je opravdu pěkné, členité a atraktivní. Je zde dost atrakcí, užít si můžete i jízdu na tobogánech, z nichž nejdelší má solidních 58 metrů.

Wellness a saunový svět

Termy Uniejów nabízejí v rámci lázní i příjemný saunový svět s různorodým vybavením. Ideální místo pro regeneraci a odpočinek. Je zde tradiční suchá sauna s teplotou až 90°C, taky infračervená sauna a aromatické či turecké lázně. Nechybí parní lázeň, ale taky opalovací „slunečná“ louka nebo naopak sněhová komora či ledový ochlazovací bazén. Dopřát si můžete i různé druhy masáží – včetně speciálních, jako je čokoládová či „sopečná“.

Termální lázně Termy Uniejów 10
Termální lázně Termy Uniejów 10

Ceník vstupného do lázní Uniejów

Vstupné do samotné bazénové části stojí od 29 PLN (na hodinu) pro dospělého a 26 PLN pro děti od 7 let. Děti do 7 let mají vstup zdarma. Vstupné na 5 hodin stojí 99 PLN/84 PLN. Sauny jsou za příplatek a to 21 PLN (hodina).

1 PLN = cca 5,5 až 6 Kč

Kde se ubytovat v lázních Uniejów a okolí?

Pokud byste chtěli v termálech Uniejów zůstat déle, hodí se vědět, jaké jsou zde možnosti ubytování. Rozhodně jich je dostatek a některé nabízejí lecjaké další atrakce a možnosti…

Hrad Uniejów – lázeňský zámek i s ubytováním

Zdejší hrad jsme již zmiňovali výše. Jde o středověkou pevnost, ve které dnes sídlí lázeňský a chateau hotel. Ubytovat se můžete v historických apartmánech evokujících středověkou atmosféru – včetně dobových koupelen s dřevěnou koupací kádí. Jsou zde však i stylové apartmány a pokoje v modernějším, luxusním stylu.

Hrad nabízí i parádní vyhlídkovou věž a pravidelně se zde konají rytířské turnaje, různé středověké jarmarky, festivaly a další akce – vyplatí se svůj výlet či dovolenou cílit na tato data, protože jde o další pěkný zážitek. Kolem hradu se rozkládá i obrovský park, respektive lesopark. V něm najdete například i velmi pěkný lanový park. Ubytování přímo v tomto hradu tudíž můžeme vřele doporučit, ať už sem zamíříte na romantickou nebo rodinnou dovolenou.

Hotel Termalny Uniejów

Pokud chcete být bazénovému komplexu lázní co nejblíže, pak můžeme doporučit ubytování právě v tomto hotelu, který leží hned u koupaliště. Je zde velmi pěkná, moderní kavárna a restaurace, bufetové snídaně i pěkně zařízené pokoje. Hotel Termalny Uniejów je obecně výborně hodnocený a rozhodně ho lze doporučit.

ApartHotel Termy Uniejów

Asi 400 metrů vzdušnou čarou od samotných lázní pak leží další ubytovací zařízení. Apartmánový hotel Termy Uniejów. Jde o moderní, elegantní a 4hvězdičkový hotel, ve kterém se vám dostane skvělého komfortu. Hotel má i vlastní wellness a spa centrum s rozměrným bazénem či dvěma druhy saun, nabídkou masáží, ale i s posilovnou. Taky je zde vynikající restaurace a lobby bar. Apartmány nabízejí kompletní vybavení a jsou vhodné pro rodinné dovolené i pro delší pobyty.

Další skvěle hodnocené hotely a ubytování jsou například:

Termální lázně Termy Uniejów 2
Termální lázně Termy Uniejów 2

Shrnutí a hodnocení recenze lázní Uniejów

Termální lázně Uniejów nejsou našincům příliš známé. Důvodem může být i větší vzdálenost od českých hranic (cca 200 km a např. 360 km od Prahy). Přesto jde o zajímavé místo, které se vyplatí navštívit třeba v rámci výletu či road tripu po Polsku – anebo zde strávit i delší poklidnou dovolenou. Samotný termální vodní park je menší, ale pěkně vybavený. Zajímavý bude pro děti i dospělé. V okolí je navíc spousta zajímavých míst a lázně nabízejí řadu možností skvělého ubytování.

Fotky lázní Uniejów, Polsko

Zdroje fotografií: termyuniejow.pl