10 nejlepších termálních lázní ve Slovinsku

Slovinsko je země, které se v posledních letech dostává stále více pozornosti ze strany cestovatelů a turistů. Tato kdysi dost opomíjená destinace totiž nabízí leccos zajímavého. Nádherné a divoké hory i krásnou přírodu obecně, moře, ale třeba taky dostupné ceny a jakýsi punc neokoukanosti. Pro našince rozhodně zajímavá a lákavá kombinace. A co víc, vyrazit sem můžete i do termálních lázní, kterých zde rozhodně není málo. Ať už se stanou jen vedlejší zastávkou na vaší cestě, nebo rovnou hlavním cílem, máte se na co těšit. V dnešním článku jsme pro vás připravili výběr desíti nejlepších termálů Slovinska. Do žebříčku jsme zařadili poklidná a menší lázeňská místečka, ale i vytížené a mimořádně rozsáhlé komplexy s atraktivními aquaparky. Stačí se rozhodnout, co vás oslovuje víc, sbalit se a vyrazit na dobrodružnou cestu za poznáním této země, která neleží zase tak daleko od té naší.

1. Termální lázně Bled

Na úpatí Julských Alp při břehu Bledského jezera leží městečko Bled, které patří k nejvyhledávanějším a nejvíce oceňovaným lázeňským městům v celém Slovinsku. Nejenže zde díky jezeru a blízkým horám panuje unikátní, uzdravující mikroklima – ještě navíc se zde nachází hned několik zřídel termálních pramenů. Ostatně lázně zde fungují už od poloviny 19. století.

Jde o ideální místo nejen pro lázeňský odpočinek, na své si přijdou i milovníci aktivní dovolené. Město leží v lůně nádherné přírody. Samotné jezero láká o sezóně ke koupání (navzdory vysoké nadmořské výšce přes 500 m), ale i vodním sportům. Jezero střeží úchvatný Bledský hrad shlížející z vysokého ostrého útesu. V širém okolí jsou vysoké kopce a posléze hory protkané pěšinami, cestami a stezkami. Pro turistiku jako stvořené.

Samotné prameny se využívají k léčbě především revmatismu, stresových poruch, vysokého tlaku nebo i neurologických potíží, srdečních chorob či gynekologických problémů. Termální bazény najdete např. v Grand Hotelu Toplice či Rikli Balance Hotel (z hotelu pochází i úvodní video) nebo Hotel Park, ale i řadě dalších. Většina ubytovacích zařízení zde nabízí i bohaté wellness služby. Těšit se můžete na ubytování s vysokým standardem kvality. Ve městě je i spousta příjemných hospůdek a restaurací.

2. Ptuj

Hluboko ve vnitrozemí v rovinaté krajině Dolního Štýrska leží město Ptuj. Má jen něco přes 17 tisíc obyvatel, ale je historicky poměrně významné a turisticky velmi zajímavé. Jde totiž o důležité lázeňské město, které navíc leží ve vinařském kraji. Kombinace vína a lázní zní jistě mimořádně lákavě a jde o ideální místo pro odpočinkovější dovolenou.

Ptuj je považováno za jedno z nejstarších slovinských měst. Jsou zde pozůstatky již z dob římské říše, přičemž místo bylo kontinuálně osídleno již od doby kamenné. Na konci starověku šlo o významné centrum s více než 10 tisíci obyvateli – na svou dobu velkoměsto. Později zde řádili Hunové i Gótové a taky Avaři. V 6. století začali místo osídlovat Slované.

Město má dnes historický ráz, tvoří ho spousta okouzlujících historických uliček. Kromě hradu rozkládajícím se na kopci uvnitř města zde však nečekejte mnoho majestátních pamětihodností. Město má však velmi příjemnou, poklidnou atmosféru.

Ve městě vyvěrají dva termální prameny o teplotě až 54°C. Tvoří je zdravotně významná uhličitá voda. V místních lázních se léčí především problémy s pohybovým ústrojím, ale i degenerativní choroby či poúrazové stavy. Centrum lázní najdete při západním pobřeží řeky Dráva. Ubytování zde můžete najít v kempu nebo hotelu (Terme Ptuj Sava Hotels & Resorts). Tento komplex nabízí 4,200 m2 vodní plochy, spoustu tobogánů pro děti, 7 venkovních a 7 vnitřních bazénů.

3. Terme Lendava

Thermal Resort Lendava, Slovinsko

Poměrně zajímavým místem, opět ve vinařském kraji na východě země, je město Lendava, které má kolem 2 tisíc obyvatel. Není to příliš dávno (1965), co byl v tomto městečku odhalen termální pramen. Stalo se tak díky ropným vrtům a ukázalo se, že pramen je velmi bohatý na parafín pocházející právě z kontaktu s ropnými ložisky. Koupání v „ropě“ na první pohled možná nezní až tak lákavě, ale ve skutečnosti má voda s tímto specifickým složením významné zdravotní účinky. Především na kožní onemocnění anebo pohybové ústrojí. Teplota vody je až 62°C.

Centrum lázní leží kolem hotelu Thermal Resort Lendava, v blízkosti je i kemp, takže můžete zvolit různé formy ubytování. Lázně i hotel jsou spíše menší a nepůsobí nijak zvlášť noblesně, spíše obyčejně. Těší se však dobrému hodnocení a voda je velmi účinným lékem. Oceníte i poměrně malé množství lidí, takže se můžete těšit skutečně na příjemnou, pohodovou návštěvu a koupání.

4. Terme Radenci

Zdravilišče Radenci

Ještě na chvíli zůstaneme na východě Slovinska, ve vinařském regionu, který slibuje velmi odpočinkovou, relaxační dovolenou. Nachází se zde i lázeňské městečko Radenci. Jde spíše o vísku rozprostřenou velmi řídce na poměrně velké ploše a ozdobenou docela rozlehlým centrálním parkem.

Radenci je sídlo s historií sahající až do roku 1436. Avšak termální prameny zde teprve v roce 1833 odhalil jistý Karol F. Henn. První lázeňští hosté sem však přijeli teprve v roce 1882. V současnosti je lázeňské centrum soustředěno na východě města kolem hotelového resortu a komplexu Radenci. Je zde několik venkovních i vnitřních bazénů a další atrakce. Stáčí se zde i Radenská minerálka.

5. Čatež

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Terme Čatež (@terme_catez)

Zatím jste se v našem žebříčku mohli setkat spíše s menšími, komorními lázněmi. Ani Slovinsko však není zcela prosto poměrně megalomanských lázeňských center s atraktivními aquaparky. Mezi nejvýraznější zástupce jistě patří termály Čatež. Nachází se v blízkosti velmi malé vesnice Čatež ob Savi v regionu Dolní Sáva.

Lázně Čatež jsou, dá se říct, poměrně gigantické a nijak nezapadnou ani v rámci širšího středoevropského kontextu. Nabízejí více jak 10 000 m2 vodních ploch. Ty jsou zásobovány 11 termálními prameny s původní teplotou vody až 63°C. Voda z nich prospívá při léčbě neurologických poruch, revmatických onemocnění, při problémech s pohybovým aparátem, rehabilitacích atd.

Jen vnější část lázní nabízí na 10 bazénů, nechybí vířivky, tobogány, divoká řeka, skluzavky, pirátský ostrov a další atrakce. Jde o skvělou destinaci nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Ubytovat se můžete přímo v areálu lázní, v hotelu Čatež – Terme Čatež

6. Moravské Toplice

Moravské Toplice, Slovinsko

S dalším místem našeho žebříčku budeme pokračovat s rozlehlými lázeňskými komplexy. Takže pokud máte rádi více lidí, více bazénů, více atrakcí… zpozorněte. Řeč bude tentokrát o Moravských Toplicích a areálu Terme 3000. Ale nenechte se mýlit, budete muset vyrazit dál než na naši Moravu. Jde totiž o obec na nejhlubším východě Slovinska, která je známá především díky robustním lázním a aquaparku.

Podobně jako v již zmíněné Lendavě zde lidé objevili prameny významně ovlivněné přítomností nafty. Mluví se o tzv. „černé vodě“. Trochu kalné, mírně slané a s charakteristickou vůní i účinky. Voda pomáhá při onemocněních kloubů a pohybového ústrojí obecně, kožních nemocech, poúrazových stavech či plicních chorobách.

Moravské Toplice (ves má jen něco přes 700 obyvatel) se rozkládají hned dva lázeňské komplexy. Terme Vivat leží na severu obce, nabídnou několik venkovních i vnitřních bazénů a přilehlý 4hvězdičkový hotel. Na jihu obce však leží monumentální komplex Termy 3000 (ubytování přímo v komplexu si zajistíte zde).

Na slovinské poměry je značně moderní a taky opravdu velký. Jen samotné vodní plochy přesahují rozlohou 5000 m2. Komplex pak dále sestává z množství tobogánů a atrakcí, jsou zde chatkové osady a kempy i luxusnější hotelové resorty. Opravdu zajímavé místo i pro rodiny s dětmi a náročnější návštěvníky.

7. Rogaška Slatina

Rogaška Slatina terme, Slovinsko

Pokud dáváte přednost tradičnějším lázním v klasickém stylu – zkrátka něčemu jako naše Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo třeba Luhačovice – neměli byste minout lázeňské město Rogaška Slatina. Leží v krásné, lesnaté a kopcovité oblasti Savinjského regionu a má na 5 tisíc obyvatel. Toto místo bylo významné už ve starověku a od 17. století se zde vyvíjelo lázeňské centrum. Pro Slovince je Rogaška Slatina synonymem a symbolem lázeňství.

Město je klidné a malebné – s vysloveně lázeňským charakterem, k čemuž patří i značné množství zeleně, spousta parků, promenád a kolonády. Okolí přeje výletům a procházkám pěšky i na kole. Samozřejmostí je velké množství hotelů a jiných ubytovacích zařízení, z nichž většina nabízí lázeňské procedury, wellness služby a další možnosti.

8. Dobrna

Hotel Vita - Terme Dobrna
Hotel Vita – Terme Dobrna, zdroj: Booking.com

Další tradiční lázně nabízí obec Dobrna, opět v Savinjském regionu v Dolním Štýrsku. Je zde několik hotýlků propojených velmi příjemným parkem s budovami v lázeňské architektuře. Největším komplexem je Hotel Vita – Terme Dobrna s venkovními i vnitřními bazény, wellness centrem a dalšími službami a vybavením. Opět se můžete těšit na krásnou okolní přírodu, která láká k výletům a procházkám.

9. Dolenjske Toplice

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Terme Krka (@terme_krka)

U tradičních a historických lázeňských center ještě zůstaneme. Dolenjske Toplice patří rozhodně mezi ty nejváženější a nejstarší. Přitom zde v posledních letech vyrostl moderní a pěkný areál Terme Dolenjske Spa a těšit se můžete na špičkové služby a evropské standardy kvality a komfortu. Lázně leží v hornaté oblasti jižního Slovinska, takže na vás čeká i nádherná příroda se spoustou stezek pro turistiku i cyklistiku. Skvělé místo pro odpočinkovou, ale i aktivní dovolenou.

10. Thermana Laško

Hotel Thermana Park Laško
Hotel Thermana Park Laško, zdroj: Booking.com

Obec Laško v Dolním Štýrsku je známá především ze dvou důvodů: díky pivu a lázním. Pokud jste fanoušky obou těchto příjemností, neváhejte toto místo navštívit. Největším lákadlem je jistě moderní a odvážný resort Thermana Laško s dominantou v podobě skleněné kopule. Najdete zde lázeňské centrum i aquapark se spoustou vnitřních i vnějších bazénů a atrakcí.

Termální voda, která má teplotu až 34°C, je bohatá na sodík, vápník či magnesium. Pokud vás trápí klouby nebo hledáte místo pro rehabilitaci po úrazu či nemoci, Laško může být skvělým místem. Voda však pomáhá zmírňovat i duševní napětí. Hodí se pro úlevu od stresu a dalších problémů. V těchto termálech si na své navíc přijdou i děti.