Terme Ptuj, Slovinsko – Termální lázně od Sava Hotels & Resorts

Slovinsko patří mezi destinace, jejichž krásy čeští turisté a návštěvníci spíše teprve objevují. Jsou zde skutečně překrásné velehory vábící k túrám a trekům, úžasně čisté a divoké sjízdné řeky pro milovníky raftu a vodáctví obecně, vyrazit můžete i do přímořských malebných městeček, jako je Piran, Izola, Koper a další.

Slovinsko je známé taky vinařskými oblastmi a rozhodně ne v poslední řadě i lázeňstvím. Společně s Maďarskem jde o evropské země lázeňství (zejména tomu termálnímu) zaslíbené. Mezi velmi pěkné, rozlehlé lázně, které mají charakter aquaparku, pak patří lázně Ptuj.

Leží na severu země a nejsou pro našince tudíž příliš vzdálené. Pokud uvažujete, že byste se sem mohli vypravit, v našem článku se dozvíte vše, co budete potřebovat vědět. Jak se do lázní Terme Ptuj ve Slovinsku dostat, co vás zde čeká, jakou kvalitu služeb a vybavení očekávat, kde se dobře najíst nebo ubytovat… a leccos dalšího. Tak vyrazme do lázní!

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Kde leží Terme Ptuj a jak se sem dostat?

Terme Ptuj najdete ve slovinském regionu Dolní Štýrsko, v tradičním lázeňském městě Ptuj. Ptuj je městečko s ani ne 20 000 obyvateli. Má velmi příjemnou atmosféru a může se pochlubit malebnou historickou architekturou. Svým rázem (aspoň pokud jde o historické jádro) nápadně připomíná některá jihomoravská města, například Mikulov. Podoba přitom není zcela náhodná. Ptuj totiž leží ve vyhlášené, starobylé vinařské oblasti. To lze nepochybně považovat za další dobrý důvod, proč se sem vyrazit podívat.

Ptuj nabízí několik pěkných historických památek v podobě kostelů či zámku. Jde údajně o jedno z historicky vůbec nejdéle osídlených míst ve Slovinsku. Město leží v rovinaté oblasti na řece Dráva. Jen směrem na severozápad od centra stoupá mírná pahorkatina. Ta je vhodným místem k procházkám či pro cykloturistiku. Na jihovýchodě se zase rozkládá velké Ptujské jezero. U jeho břehů jsou i kempy, ale ke koupání jezero vhodné není.

Samotné Terme Ptuj pak leží na opačné (jihozápadní) straně řeky Dráva než centrum města. Jde o klidnou, odlehlejší lokalitu mimo městský ruch. Jsou zde velmi rozlehlé parkovací plochy v podobě asfaltových parkovišť, ale i travnatých luk. Přijet autem tudíž není problém.

Doprava k lázním

Lázně leží na ulici Pot v Toplice, na kterou se můžete cestou z centra města napojit přes Dravski most, následně přes ulice Mariborská, Zadružni Trg a Mlinská. Na severní straně cesty (blíž k řece) se rozkládají samotné lázně. Na druhé straně obrovský hotel Grand Hotel Primus.

Cesta autem z Prahy trvá kolem 6 hodin v závislosti na zvolené trase. Obyvatelé Brna a jižní Moravy mohou být u lázní i za výrazně méně než 5 hodin. Pokud jedete veřejnou dopravou, výhodné je vyrazit z Brna, odkud jezdí autobusy levného dopravce Flixbus do Mariboru. Z Mariboru se do Ptuj (potřebujete spoj Ptuj-Breg) dostanete snadno autobusem. Ovšem musíte cca 1,5 km dojít pěšky. Jet se dá i vlakem, ale stanice je ještě dál.

Termální lázně od řetězce hotelů Sava

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Majitelem a provozovatelem termálů Ptuj je řetězec hotelů Sava Hotels & Resort. Jde o největší společnost svého druhu ve Slovinsku a hotely a lázně Sava můžete najít v nejvýznamnějších destinacích této země. Jsou to například Terme 3000 v Moravských Toplicích či resort u slavného jezera Bled, které patří k nejoblíbenějším turistickým cílům.

Termály v Ptuji jsou poměrně rozlehlé, nejen na slovinské poměry. Najdete v nich na 14 bazénů a celkově nabízejí přes 4 200 metrů čtverečních vodních ploch, což je dost vysoké číslo.

Lázně byly poprvé otevřeny už v roce 1975, tehdy šlo o koupaliště se dvěma bazény. Už tehdy zde však byl bazén s umělým vlnobitím. Voda se čerpala z víc než 1 km hlubokého vrtu, který zde o pár let dříve odhalil minerální, termální pramen. Lázně se od té doby velmi dynamicky rozvíjely. Po přelomu milénia je převzala do vlastnictví právě společnost Sava.

Jak lázně a aquapark vypadají dnes?

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Celý areál se rozrůstal pozvolna. Mezi nejnovější přírůstky patří právě luxusní hotel Sava, který se svými čtyřmi hvězdičkami a vybavením patří rozhodně k lepším (neřku-li) nejlepším slovinským hotelům. Na samotných lázních je místy znát ruka času, ale z větší části jsou stále v relativně dobré kondici. Pokud jde o množství a velikost bazénů, Terme Ptuj rozhodně mají co nabídnout…

Venkovní areál a bazény v Terme Ptuj

Venkovní prostory lázní Ptuj nabízejí několik rozměrných bazénů, ale i tobogány a prostory s lehátky pro relaxaci. Je zde 50metrový plavecký olympijský bazén se skokanskými můstky ve výšce 3 a 5 metrů. V bazéně si můžete vyzkoušet i zorbing.

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Je zde taky rekreační bazén s vlnobitím, jehož pravidelný nástup ohlašuje siréna. Zajímavou atrakcí je i „pomalá řeka“, na které se můžete nechat unášet na nafukovacím kruhu. Pro děti je zde několik menších bazénů se skluzavkami a taky je zde velký tobogánový komplex. Nechybí ani bazén s masážními tryskami a další vybavení.

Plochy kolem bazénů jsou dlážděné, je zde jako dekorace několik palem nebo menších kulis hradu u dětských bazénů. Celkový dojem není nijak ohromující a ve srovnání s modernějším evropskými aquaparky či lázněmi toho Terme Ptuj moc nenabízejí, aspoň pokud jde o styl či estetiku. Zaplavat si, odpočinout nebo užít atrakce si však rozhodně lze i tady.

Vnitřní bazény a vybavení lázní Ptuj

Terme Ptuj tvoří i velký vnitřní areál, ve kterém je možné celoroční koupání. V této části je na sedm bazénů. Nicméně oproti venkovní části jde o podstatně skromnější zónu. Zatímco venku najdete na 3500 m2 vodních ploch, uvnitř jich „zbývá“ jen cca 700 m2. Nicméně i tak se zde skrývá 25metrový plavecký bazén, ale taky dětský bazén, terapeutický bazén anebo tři malé masážní bazénky a taky průchozí bazén, který má i vnější část – ta je rovněž v provozu i přes zimní období.

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Interiéry působí na dnešní poměry spíše prostě a zastarale, přestože jsou stále zachovalé. Příliš se však neliší od běžných městských lázní. Pravděpodobně nejde o zážitek, bez kterého byste se neobešli.

Atrakce

A jak jsou na tom lázně Ptuj s atrakcemi a vodní zábavou? Již jsme zmiňovali například línou řeku anebo umělé vlnobití, které je atrakcí parku už od roku 1975. Kromě toho je zde taky poměrně velký komplex tobogánů. Údajně jde o největší komplex ve Slovinsku. To je sice možné, nicméně pokud jste zvyklí a protřelí návštěvníci velkých českých nebo i německých, slovenských, rakouských či polských aquaparků, pravděpodobně vás kdovíjaký úžas nečeká. Rozhodně se zde však dá – zvláště s dětmi – užít dost zábavy.

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Je zde velmi rychlý žlutý tobogán, kterým prosvištíte rychleji než za 20 vteřin. Dále na vás čeká spirálový zelený tobogán, po kterém se jezdí na nafukovacích kruzích pro dvě osoby. Další velmi rychlý tobogán má modrou barvu a tři červené skluzavky nabízejí sešupy blížící se volnému pádu. Další tobogán „Tajfun“ se sjíždí na raftech. Kromě toho je zde řada menších skluzavek zejména pro malé děti.

Wellness a spa

Wellness centrum v lázních Ptuj taky nechybí. Prostředí se nese v antickém duchu. Svět saun nabízí finskou a extrémní finskou saunu, ale i chromoterapeutickou či aroma saunu, parní a solnou lázeň či bahenní kabinu. Je zde i Kneippův chodník a další vybavení. Pro dokonalé soukromí a romantiku si můžete rezervovat i privátní římskou saunu Antioos.

Lázně Ptuj, Slovinsko
Lázně Ptuj, Slovinsko

Wellness nabízí i perličkové koupele, tematické wellness programy, procedury a služby, masáže, zábaly, kosmetické procedury, terapie a mnoho dalšího. Terme Ptuj poskytují i lázeňské a zdravotní služby. Výběr a kvalita lázeňských a wellness služeb je zde na opravdu velmi dobré úrovni, takže budete určitě spokojeni.

Co se léčí v lázních Ptuj ve Slovinsku?

Termální prameny, které Terme Ptuj využívají, pocházejí z hloubky 1100 m a mají výstupní teplotu 56°C. Vodě jsou připisovány vitalizační a regenerující účinky.

V lázních se léčí onemocnění pohybového aparátu, únava a vyčerpání, poúrazové stavy, metabolické poruchy, obezita, revmatická onemocnění, ale i degenerativní choroby.

Kde se ubytovat v lázních Ptuj?

Kde se v Terme Ptuj ubytovat?

Nejdokonalejší luxus a komfort nabízí přímo zmíněný Grand Hotel Primus od Sava Hotels & Resorts. Jde o 4hvězdičkový hotel s vlastními termálními bazény a wellness, 119 pokoji i dalšími službami. Jako host máte samozřejmě vstup do areálu lázní již v ceně pobytu.

Lázně Ptuj, Slovinsko
Grand Hotel Primus od Sava Hotels & Resorts, rezervace a volné termíny najdete zde

Dostupnější možnost představují například tříhvězdičkové bungalovy Terme Ptuj. Jde o vesničku s celkem dvaceti dobře vybavenými domky.

Velmi levné pak může být ubytování v kempu, který je zde taky. A pak tu jsou oblíbené hotely mimo lázně, jako například:

Atraktivní možností pak může být glampingové ubytování ve vinných sudech (ano, vskutku!) ve Wine Village neboli Vinné vísce.

Vstupné do lázní Ptuj

  • Celodenní vstup ve všední den vás vyjde na 18 eur (na 4 hodiny pak 15 eur)
  • Víkendový vstup je o něco dražší. Celodenní 20 eur, 4 hodinový na 16,5 eur.
  • Děti (5-15 let) zaplatí ve všední den 12,60 eur a o víkendu 14 eur.
  • K dispozici jsou různé zvýhodněné balíčky pro rodiny s dětmi, seniory a studenty.

Kompletní ceník najdete na oficiálních stránkách zde.

Otevírací doba lázní Ptuj, Slovinsko

  • Vnitřní aquaparku a lázně: otevřeno denně od 8:00 do 21:00
  • Venkovní lázně a aquapark mají v zimě zavřeno
  • Vnitřní sauny a venkovní sauny mají vlastní otevírací dobu dle dne návštěvy. Otevřeny jsou však denně do 20:30.

Kde se najíst?

Ani hlady jistě neumřete. Několik restaurací a barů je v Grand Hotelu Primus, přímo v lázních je restaurace Zila, letní bistro a restaurace Amfiteátr či Hrustko bar.

Shrnutí a hodnocení recenze lázní Ptuj

Terme Ptuj jsou na slovinské poměry velký vodní park a termální lázně. Pokud míříte na Slovinsko a chcete se prohřát, osvěžit, pobavit nebo si dopřát nějakou tu masáž a rozmazlování, jistě stojí za to se zde zastavit.

Terme Ptuj však působí již poněkud omšele a ve srovnání s modernějšími evropskými aquaparky nepříliš atraktivně a obyčejně, byť je zde v podstatě vše, co lze od lázní očekávat, včetně kvalitního wellnessu.

Lázně Ptuj jsou nicméně zařazeny mezi nejlepší termální lázně ve Slovinsku.

Fotogalerie lázně Ptuj

Zdroj fotografií: Booking.com, Sava-hotels-resorts.com