Představujeme: Termální lázně Rimske Terme a hotel Rimski Dvor, Slovinsko

Co takhle si dopřát vynikající lázeňský a wellness pobyt v neobvyklé a minimálně českými turisty poněkud opomíjené destinaci? Rekreační resort a termální lázně Rimske Terme ve slovinském městě Rimske Toplice vám přesně tohle nabídnou. Na co se zde můžete těšit, jaké služby a vybavení a jakou úroveň kvality očekávat? Co je k vidění a prožití v okolí? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Rimske Terme: Lázeňská oáza v srdci slovinské přírody

Termální lázně Rimske Terme bychom mohli označit za skutečný klenot mezi slovinskými lázněmi. Střetává se zde historie s moderním wellness resortem zařízeným na evropské úrovni. Tyto lázně, ukryté v idylickém horském údolí nad řekou Savinja, jsou známé svou dlouhou a bohatou historií, která sahá až do římských dob. Přírodní termální vody zdejších pramenů se pyšní mimořádnými léčivými vlastnostmi a nabízejí mnohé benefity a blahodárné účinky na lidský organismus.

Rimske Terme Resort - 04

Rimske Terme zaujmou širokou škálou služeb a vysokým standardem. Včetně luxusního ubytování v hotelu, který je součástí resortu. Taky však nabídkou lázeňských a wellness procedur, rehabilitačních služeb a mnoha dalších aktivit. Hosté se mohou těšit na relaxaci v termálních bazénech, odpočinek v saunách a využití různých masáží a kosmetických služeb.

Moderní zařízení resortu respektuje historický charakter lokality. Rimske Terme tak poskytují ideální útočiště pro ty, kteří hledají odpočinek a regeneraci těla i duše. V těchto lázních se snoubí krása přírody, bohatství historie s nejmodernějšími spa & wellness technologiemi a vybavením, takže se můžete těšit na nezapomenutelné zážitky.

Kde najdete Rimske Terme?

Resort Rimske Terme se rozkládá v malebném údolí slovinského regionu Savinja obklopeném zelenými kopci a čistou přírodou. Je to opravdu nádherné místo, v okolních lesích rostou i majestátní sekvoje a cedry či cypřiše. Kopce a hory jsou přívětivé pro pěší turistiku, protkává je řada pěšin i značené stezky (zejména blízká Zasavska planinska pot).

Tato oblast se může pochlubit i bohatým kulturním dědictvím. Lázně jsou umístěny v blízkosti historického města Rimske Toplice, což je místo s dějinami sahajícími až do dob Římské říše, o čemž svědčí řada archeologických nálezů v okolí.

Rimske Terme Resort - 02
Rimske Terme Resort – 02

V okolí města se nachází několik významných kulturních a historických památek. Jednou z nich je cca 10 km vzdálený hrad Celje u stejnojmenného města. Majestátní a největší pevnost na Slovinsku ze 14. století, která dominuje krajině a nabízí úchvatné výhledy na celý region. Další úžasnou historickou památkou je například klášter a muzeum Žiče s unikátní architekturou a dlouhou historií, která má kořeny až ve 12. století. V okolí lázní se také nachází mnoho malebných vesnic, které uchovávají tradiční slovinskou architekturu a kulturu.

Přírodní prostředí kolem resortu Rimske Terme je tudíž ideální pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Řeka Savinja, která protéká regionem, nabízí možnosti pro rybaření, rafting a další vodní sporty.

Rimske Terme Resort - 06
Rimske Terme Resort – 06

Jak se sem dostat?

Nejrychlejší a nejpohodlnější možností dopravy je let z Prahy (potažmo např. Vídně nebo i jiných měst) do Lublaně, hlavního města Slovinska. Přímo na letišti nebo ve městě si pak můžete pronajmout auto a vyrazit k městu Rimske Toplice na vlastní pěst. Cesta z Lublaně do Toplic zabere cca hodinu a čtvrt až hodinu a půl.

Pokud preferujete cestu vlastním automobilem. Trasa z ČR z Prahy vede přes Rakousko, nejrychlejší je přes Vídeň, ale lze jet i přes Linz či Salzburg. Cesta z Prahy trvá přibližně 6 až 7 hodin v závislosti na dopravní situaci. Nezapomeňte na rakouskou dálniční známku. Pokud vyrážíte z Moravy, můžete využit opět trasu přes Vídeň, ale taky přes Bratislavu a Maďarsko. Cesta potrvá přibližně 5 až 6 hodin.

Cestovat můžete i hromadnou dopravou. Z Prahy a Brna do Lublaně jezdí přímý autobus (např. přes společnost Flixbus). Ovšem cesta trvá 10 až 12 hodin. Dále se již musíte místní dopravou dostat do Toplic. Naštěstí sem míří vlakový spoj (s cílem v Celje), cesta trvá necelou hodinu a půl a vlak jezdí poměrně často – někdy je nutný přestup ve stanici Zidani Most.

Rimske Terme Resort - 01
Rimske Terme Resort – 01

Lázeňský resort jako odkaz římské velikosti

Již v roce 39 př. n. l. se v místě, kde v současnosti leží moderní resort Rimske Terme, údajně koupali staří Římané v bazénech s teplou i studenou vodou, které zde vybudovali. Po celá staletí zde pak kontinuálně fungovaly lázně sloužící především nejvyšším společenským vrstvám, smetánce. Teprve moderní doba umožnila, aby se dveře lázní otevřely každému.

Nicméně zachovávají si punc luxusu a exkluzivity. Interiéry i exteriéry jsou opravdu mimořádně okouzlující a stylové – nejen na slovinské poměry. Na celkovém dojmu z lázní se však lvím podílem zasloužil především genius loci. Tedy síla a atmosféra místa demonstrovaná překrásnými výhledy do lesy pokryté horské přírody.

Stavby hotelových budov resortu jsou především v klasickém, tradičním stylu. Naproti tomu samotné termální lázně a wellness ležící mezi nimi je unikátním příkladem moderní architektury. Zelená terasovitá budova je dokonale nenápadná a takřka splývá s přírodním prostředím. Vybavení se nese ve špičkovém stylu.

Rimske Terme Resort - 05
Rimske Terme Resort – 05

Zázračná voda

Voda v lázních Rimske Terme je oceňovaná jako jedinečná a coby jeden z nejúčinnějších léčebných pramenů v celém Slovinsku je využívána pro terapii celé řady problémů a onemocnění. S čím tedy můžete vyrazit do těchto římských termálů?

 • Svalové a kloubní problémy – Termální voda má pozitivní účinek na onemocnění pohybového aparátu, ulevit může při artritidě, revmatismu, potížích s páteří nebo třeba poúrazových stavech. Léčí se zde chronické i akutní stavy.
 • Dýchací ústrojí – Zdejší voda pomáhá i v boji s respiračními onemocněními různého druhu.
 • Neurologické poruchy – Do Rimske Terme mohou vyrazit i pacienti s neurologickými či neurodegenerativními poruchami a onemocněními.

Součástí zdejších léčebných programů a procedur je například:

 • Hydroterapie
 • Fyzioterapie
 • Balneologie
 • Kinezioterapie
 • Elektroterapie
 • Magnetoterapie
 • Terapeutické i jiné masáže
 • Termoterapie

Kromě těchto terapií se můžete zúčastnit i různých doplňkových a podpůrných programů. Pomoci vám může například léčebné cvičení nebo programy řízeného cvičení v termálních bazénech. V lázních můžete podstoupit i speciální léčebnou a detoxikační dietu a k dispozici je poradenství a plánování stravování a životního stylu. Celkově zde za jediný týden můžete podstoupit na 23 druhů terapií. Pro komplexní péči se však doporučují delší pobyty.

Rimske Terme Resort - 09
Rimske Terme Resort – 09

Vybavení lázní a wellness centra

Lázně Rimske Terme mají bohaté vybavení, které poskytuje široký výběr wellness a relaxačních služeb. Jejich zařízení je navrženo tak, aby splnilo očekávání různých skupin návštěvníků. Od těch, kteří hledají relaxaci, po ty, kteří preferují poněkud aktivnější odpočinek.

Jsou zde dva panoramatické bazény a čtyři vnitřní a tři venkovní vířivky opatřené masážními lavicemi a tryskami. Celkově je zde na 450 metrů čtverečních vodní plochy. Veškerá voda pochází právě z termálních pramenů a teplota činí 32°C u bazénů a 35°C u vířivek.

Rimske Terme Resort - 07
Rimske Terme Resort – 07

Sauny

Pokud se chcete důkladněji prohřát, rozhodně zde dostanete příležitostí víc než dost. Saunový svět lázní je opravdu krásný a nabízí řadu saun a kabin. Je zde vnitřní a venkovní finská sauna s teplotami 80 až 100°C. Tyto sauny nabízejí i programy a saunové rituály či procedury.

Vysokou vlhkost a teplotu mezi 40 až 55°C skýtá parní sauna, jejíž součástí je aromaterapie podporující dýchací systém. I v této sauně si můžete dopřát procedury jako zábaly či peelingy pod vedením zkušených odborníků.

Přirozené prohřátí jako od horského slunce nabídnou dvě (vnitřní a venkovní) infrasauny s teplotami 45 až 65°C. Skvělá je i solná sauna (do 65°C) podporující krevní oběh a dýchání. Pokud nemáte rádi příliš vysoké teploty, oslovit vás může bylinná bio sauna s teplotou kolem 50°C. Odpočinout si můžete v tepidáriu či relaxační zóně s lehátky. Je zde taky ochlazovací bazén a vířivka.

Wellness samozřejmě zahrnuje i širokou nabídku služeb, jako jsou zejména masáže: relaxační, detoxikační, klasické nebo i dětské. Je zde kosmetický salón i individuální kosmetické a wellness poradenství a služby. Skvělou záležitostí jsou pak privátní římské termální lázně, které jsou ideální pro romantické zážitky ve dvou.

Rimske Terme Resort - 08
Rimske Terme Resort – 08

Ubytování v Rimske Terme a stravování

Resort Rimske Terme nabízí i čtyřhvězdičkové ubytování v hotelových budovách Sofiin Dvor (43 pokojů), Zdraviliški dvor (76 pokojů) či Rimski Dvor (68 pokojů). V těch jsou k dispozici jedno i dvoulůžkové pokoje a apartmány. Rimski Dvor nabízí i apartmány s vířivkou, či dokonce s vířivkou a saunou. Celkově resort nabízí přes 200 pokojů a apartmánů.

Výbornou gastronomii si pak můžete užít v restauraci Sofija, která se inspiruje vídeňskou a středomořskou kuchyní, ale klade důraz na lokální a sezónní suroviny. Restaurace „Císař Ferdinand“ pak nabízí bufetovou formu snídaní i večeří. V resortu je i stylová kavárna Viktorie anebo parádní zimní a letní bazénový bar.

Rimske Terme Resort - 10
Rimske Terme Resort – 10

Otevírací doba Rimski Terme

 • Rimski Terme bazény mají otevřeno denně od 8:00 do 21:00
 • Saunový svět má otevřeno v pondělí až pátek: 12:00 až 21:00 | sobota, neděle a svátky: 11:00 až 21:00

Ceník vstupného Rimski Terme

V případě, že jste ubytování přímo v resortu, máte neomezený vstup do lázní zdarma

Pokud přijdete z ulice jako návštěvník:

 • Denní vstup do bazénů (dospělí): 19 € ve všední den a 24 € o víkendu
 • Denní vstup do bazénů (děti od 6 do 12 let): 14 € ve všední den a 19 € o víkendu
 • Denní vstup do bazénů + sauny (dospělí): 30 € ve všední den a 35 € o víkendu
 • 3 hodinové vstupné do bazénů: 16 € ve všední den a 21 € o víkendu (za sauny na 3 hodiny připočtěte 10 €)

Celkové hodnocení

Lázně a resort Rimske Terme patří rozhodně k vysoce kvalitním, luxusním slovinským lázeňským resortům a dá se říct, že snesou srovnání se západoevropskými standardy, takže osloví i náročnější hosty. Samotné termální lázně nejsou kdovíjak rozlehlé, ale vše vynahrazují nádherným prostředím a skvělou, moderní výbavou i opravdu mimořádně bohatým sortimentem služeb.

Jednou z nevýhod je, že na slovinské poměry je tento resort docela drahý až velmi drahý. Přesto se nedá říct, že by byly ceny vyloženě přemrštěné či nemorální a naopak návštěvníkům z mnoha cizích zemí mohou přijít spíše celkem přívětivé.

Fotky Rimske Terme (Rimske Toplice), Slovinsko

Zdroj fotografií: rimske-terme.si