Termální lázně Terme Olimia, Podčetrtek, Slovinsko

Kam ve Slovinsku do termálních lázní za zábavou, wellness rozptýlením nebo i zdravotními kúrami? Pokud si potrpíte na vysokou úroveň kvality služeb i vybavení a krásné prostředí, vynikající volbou mohou být lázně Terme Olimia na východě země.

Kde najdete lázně Terme Olimia?

Terme Olimia představují poměrně velký a komplexní rekreační lázeňský resort, který najdete ve východním Slovinsku – a když řekneme, že sousední Chorvatsko je odsud coby kamenem dohodil, tentokrát ani nepůjde o přílišnou nadsázku. Termály leží prakticky na hranicích.

Resort může zaujmout už svou polohou v opravdu krásné, malebné krajině, kterou tvoří půvabné pahorky zalesněné převážně listnatými lesy. Nejbližším městem, či spíše vískou, je slovinský Podčetrtek. Jde o mimořádně pěknou a příjemnou obec s nádherným okolím a dominantou v podobě hradu z počátku 13. století (současná podoba má však kořeny zejména v 17. století), který vyrůstá z lesa nad městem.

Na poměry malé vesnice má Podčetrtek velmi dobré turistické zázemí. Je zde rozlehlé sportoviště, muzeum, dětská hřiště, několik zájezdních hospod a barů, ale i rychlé občerstvení, ba dokonce supermarket. Ať už se ubytujete přímo v termálním resortu nebo až v samotném městečku, které v tomto směru nabízí víc než dost možností, rozhodně vám zde nebude nic chybět.

Dokonalé místo pro výlety do přírody

Okolí Terme Olimia a městečka Podčetrtek je protkané lesními cestičkami a stezkami. Lehčí procházku si můžete udělat k velmi blízké rozhledně Silovec (622 m. n. m.), která vám odhalí všechny krásy zdejšího kraje. Vypravit se však můžete i dál. Třeba do blízké Olimje, která je významným poutním místem díky přítomnosti opravdu fascinujícího a unikátního kláštera Nanebevzetí Panny Marie. Tato malinká obec získala dokonce ocenění Nejkrásnější vesnice Evropy, takže rozhodně stojí za to se sem podívat.

Celkově je tato oblast pro svou krásnou přírodu ideální pro milovníky vycházek, výletů nebo jen pobytu v náručí lesů. Jen těžko si lze přát lepší prostředí pro odpočinkový nebo i aktivnější lázeňský pobyt. Ať už přijíždíte jen načerpat novou energii nebo třeba i s vážnějšími zdravotními problémy.

Nejbližšími většími městy jsou Celje, které leží cca 20 km západně, a turisticky velmi známý Maribor, který najdete cca 45 km severně na úpatí alpského pohoří Pohorje.

Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko - 1
Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko – 1

Terme Olimia – moderní luxusní lázně v zapomenutém koutě Slovinska

Termální lázně a resort Olimia leží pod kopcem Palčnik a rozkládá se na ploše cca 17 hektarů – jeho součástí je i pár set metrů vzdálený aquapark s přilehlým kempem. Ačkoli jde o velmi odlehlou lokalitu, dopravní dostupnost není tak špatná, jak by se mohlo zdát. Bezprostředně u resortu totiž leží vlaková stanice a na tu dokonce míří i přímý vlakový spoj z Lublaně. Nicméně frekvence je velmi nízká. Nejlepší je tak přicestovat vlastním nebo vypůjčeným vozem, který vám dá časovou svobodu a flexibilitu i možnost lépe prozkoumat širší okolí.

Samotné termální lázně mají docela dlouhou a zajímavou tradici. Od dávné minulosti byly zdejší prameny využívány místními obyvateli, ale teprve v 50. letech minulého století se objevila myšlenka na jejich léčebné využití. Uskutečněno bylo několik vrtů a lidé se koupali v polopřírodních skalních lagunách známých tehdy ještě pod názvem Atomské toplice. V roce 1966 zde vznikl první dřevěný termální bazén. V roce 1977 zde pak vyrostl první lázeňský hotel a další bazény – o dalších deset let později byla zřízena rekreační vesnička.

Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko - 6
Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko – 6

Navzdory delší historii zdejších lázní je však současná podoba Terme Olimia výsledkem moderní výstavby a rekonstrukcí. Nejen na slovinské poměry jsou termály Olimia velmi stylové, nabízejí pozoruhodnou architekturu a působí až exkluzivním dojmem. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že přijedete do zanedbaných a omšelých „východoevropských“ lázní.

Naopak, tyto lázně svým prostředím nadchnou i náročné hosty a dá se říct, že naplňují nejvyšší evropské nároky a standardy. Prostředí je velmi čisté, nové a krásné. Vybavení je navíc víc než bohaté – a to ve všech směrech. Ať už jde o vodní radovánky a atrakce, spa a wellness služby, ubytování, stravování, sport a jinou zábavu, vyžití pro děti a podobně.

Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko - 2
Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko – 2

Léčivá voda

Termální lázně Olimia využívají pro své bazény a léčebné kúry termální vodu pocházející z vrtu hlubokých až 520 metrů. Původní teplota pramenů se pohybuje v rozmezí 24 až 44°C a pro použití v bazénech je optimální konečné teploty dosaženo mísením vod z jednotlivých studen o různé teplotě.

Zdejší voda je mírně radioaktivní, což jí paradoxně dává velmi silné léčivé a blahodárné účinky. Obsahuje taky minerály, jako je hořčík, vápník, hydrogenuhličitany a další cenné látky. Voda se používá pro pitnou kúru i koupele a má pozitivní vliv na regeneraci, uvolnění svalového napětí i psychického stresu, na imunitu a vitalitu.

Součástí lázní je i lázeňská zdravotní klinika Olimia Health Center, která je součástí zdejšího hotelu Breza. Podstoupit zde můžete různé kosmetické, rehabilitační, lázeňské a zdravotní kúry, terapie a procedury. Klinika se zaměřuje především na obnovení vitality, zdraví pohybového aparátu a léčbu chronických bolestí.

Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko - 4
Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko – 4

Vodní park Aqualuna, Olimia

Pokud do termálů Olimia vyrazíte s dětmi, největším lákadlem bude pravděpodobně zdejší zábavní aquapark Aqualuna. Tento park leží kus stranou od samotného termálního a lázeňského resortu, což je vlastně velmi chytré řešení, protože tato poklidnější část není ruchem aquaparku vyrušována. Vodní park má sám o sobě asi 35 000 m2, dal by se tedy označit za středně velký. Přiléhá k němu ještě Kemp Natura, kde se můžete ubytovat ve vlastním obytném voze/stanu či v luxusních mobilních domech.

Park má asi 8 bazénů, zhruba stejný počet tobogánů a skluzavek a ještě řadu dalších atrakcí, mezi které patří například velmi pěkný prolézací dětský vodní hrad se spoustou zábavních prvků nebo bazén se zábavní soustavou pro menší děti. Nechybí ani bazén s umělým vlnobitím.

Tento venkovní aquapark nabízí spoustu travnatých ploch a krásné výhledy na okolní přírodu. Zdobí ho makety zvířat. Jsou zde bary i restaurace. Opravdu velmi pěkné místo pro celou rodinu.

Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko - 3
Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko – 3

Rodinné termální lázně a wellness (Family Wellness Termalija)

Přímo v srdci hlavní části resortu se pak nachází rodinné zábavní a wellness lázně Family Wellness Termalija. Ty zaujmou už svou unikátní, moderní architekturou a členitostí. Tvoří je především vnitřní prostory, ale je zde i venkovní bazén.

Jak název napovídá, je zde spousta místa a možností pro zábavu s dětmi i odpočinek. Jsou zde bazény, skluzavky a tobogány i další zábavní prvky. Nechybí herna a multimediální herna nebo 7D kino či odpočinkové prostory či zázemí pro matky s nejmenšími dětmi. Skvělý je zdejší saunový svět s několika saunami, kneippovým chodníkem, ochlazovacími i relaxačními bazény. Nechybí zde bary, restaurace ani fitness centrum.

Wellness Orhidelia

Orhidelia je exkluzivní wellness a spa komplex, který je rovněž součástí resortu Olimia. Prostředí je velmi stylové, luxusní a krásné. Na vynikající úrovni je vybavení i služby. Skvělé místo pro romantiku i odpočinek.

Najdete zde finskou, bio či infra saunu, parní sauny, termální koupele, bazén s muzikoterapií, světelnou jeskyni, bazény a leccos dalšího. Opět jsou zde venkovní i vnitřní prostory, odpočinkové zóny i bar a restaurace.

Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko - 5
Termální lázně Terme Olimia, Slovinsko – 5

Armoria Spa

Lázně Armoria jsou pak místem, kde si můžete dopřát především důkladnou a skvělou péči. Masáže, kosmetické a antiaging procedury, kúry, koupele… výběr je opravdu obrovský a kvalita vynikající.

Kde se ubytovat v lázních Olimia ve Slovinsku?

Širší resort termálů Olimia nabízí poměrně velmi bohaté a různorodé možnosti ubytování. Je zde velmi stylový a exkluzivní hotel (či spíše penzion) Sotelia hodnocený jako čtyřhvězdičkový superior a vhodný i pro náročné návštěvníky. Hotel je spojen s Wellness Centre Termalija a Wellness Orhidelia podzemním koridorem.

Rovněž špičkovou kvalitu ubytování nabídne čtyřhvězdičkový hotel Breza. S wellness centrem Termalija je spojen podzemním koridorem.

Anebo je tu velmi pěkný apartmánový hotel Rosa, který nabídne rozlehlé a kompletně vybavené apartmány i pro více osob (velkou rodinu, skupinu přátel, dlouhé pobyty,…). Podzemní chodba zajišťuje spojení z Aparthotel Rosa do wellness centra Termalija a hotelu Breza. Využívat můžete také služeb Aquaparku Thermal Park Aqualuna. Vše v ceně pobytu.

Pro méně náročné je zde opravdu příjemný a autentický penzion Lipa, který má horský a rustikální charakter a tříhvězdičkovou úroveň komfortu. Pokud milujete kempování ve velkém stylu, určitě budete nadšení z luxusního glampingu Adria Village s ubytováním v exkluzivních, rozlehlých glampingových stanech. A nakonec je zde i zmíněný klasický kemp Natura s možností ubytování ve vlastním voze či stanu.

Glamping Olimia Adria village
Glamping Olimia Adria village – rezervace tohoto ubytování zde

Otevírací doba lázní Terme Olimia

  • Pondělí až čtvrtek + neděle: od 10:00 do 22:00 h
  • Pátek a sobota: od 10:00 do 24:00 h

Celkové hodnocení lázní Terme Olimia

Terme Olimia jsou velkým a velmi příjemným překvapením, protože v zapadlém koutě Slovinska by tak moderní resort se špičkovým zařízením i službami čekal jen málokdo. Komplex je pozoruhodný už z architektonického hlediska a nabízí skvělé možnosti pro zábavu i odpočinek. Vybírat můžete z několika wellness zařízení i zábavních vodních areálů. Bohaté jsou i možnosti ubytování. Celkově si tyto termály plně zaslouží doporučení i vysoké hodnocení – a bonusem je opravdu fantastické okolí a krajina.

Fotky lázní Terme Olimia, Slovinsko

Zdroje fotografií: terme-olimia.com, booking.com