Lázně Luhačovice

Na východě Moravy, takřka u hranic se Slovenskem, se nachází lázně Luhačovice, které nejen, že mají dlouholetou lázeňskou tradici, ale také jsou největšími lázněmi na Moravě.

Lázně Luhačovice nabízí tradiční léčbu dýchacích cest (astma, alergické problémy, chronická bronchitida, atd.), trávicího ústrojí, poruch látkové výměny (cukrovka) nebo pohybových aparátů, nemocí oběhového ústrojí či onkologických nemocí. Lázeňská léčba kombinuje využití přírodních léčivých zdrojů s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami.

Kam vyrazit na příjemnou lázeňskou dovolenou, za osvěžením těla i mysli nebo ozdravením neduhů a nemocí? Naše země není na vhodná místa nijak chudá. Nejvýznamnější lokality se však soustřeďují především na západě Čech. Ale co když jste z Moravy a tak daleko se vám nechce anebo jste vás rušnost Karlových Varů či Mariánských Lázní dvakrát neimponuje? Ano, i na východě naší malebné země můžete najít krásná lázeňská místa. Mezi nejoblíbenější a nejvyhlášenější přitom zajisté patří Luhačovice ležící ve Zlínském kraji. Co na vás zde čeká? S jakými problémy sem lidé nejčastěji chodí? Kde se nejlépe ubytovat nebo najíst? Kam se podívat? Na tyto i mnohé další otázky vám odpovíme v našem dnešním článku. Čeká vás obsáhlý průvodce lázněmi Luhačovice – perlou východní Moravy.

Luhačovice
Luhačovice

Lázně Luhačovice – kde leží a co je zde k vidění

Pojedete-li z centra Baťova města zeleně – tedy Zlína – na jih, během cca 25 minut dorazíte do okouzlujícího městečka Luhačovice. Leží v lůně kraje, který se příznačně nazývá „Luhačovické Zálesí“. Je to krásná krajina tvořená kopci a hlubokými lesy. Ideální místo pro lázně. Luhačovice samotné mají kolem 5000 obyvatel. Opět jde tedy spíše o městečko. Centrum se soustředí kolem Masarykovy ulice, kde najdete i spoustu významných hotelů, restaurace a můžete se kochat zajímavou lázeňskou architekturou.

V srdci lázní

Masarykova třída vás dovede na kruhové náměstí 28. října zde vklouznete na ulici Dr. Veselého, za níž začínají ty „pravé lázně“. Kolonáda, prameny, Inhalatorium, hotely, cukrárny a kavárny. To vše v krásném parku v úzkém údolí sevřeném lesnatými svahy. Krásné prostředí plné zeleně a klidu. O cca 1,5 km dál pak leží další „centrum“ luhačovického turismu. Zdejší přehrada. Opět se můžete těšit na nádhernou přírodu a procházka kolem ní je lázeňsky osvěžující. Osvěžit se však můžete i v řadě hospůdek a restaurací po cestě. Zrovna tak zde můžete najít ubytování v celé řadě hotelů a wellness hotelů nebo třeba v autokempu.

Do Luhačovic se sjíždějí lidé z širokého okolí nejen kvůli lázním, ale právě za vycházkami a odpočinkem v nádherném prostředí. Lokalita mimořádně přeje i turistům, takže pokud nepřijíždíte zrovna s vážnými problémy s pohybovým aparátem, můžete se vydat po některé z četných stezek vinoucích se okolními kopci. A v zimě si zde můžete i zalyžovat. Zdejší sjezdovka není nijak gigantická, ale může vám zpříjemnit pobyt.

Luhačovice
Luhačovice

Příroda, památky i aquaparky

Vzdálenější okolí slibuje celou řadu dalších možností. Zhruba čtvrt hodinu autem leží Uherský Brod. Historické městečko s malým, ale příjemným aquaparkem i wellness centrem. Asi půl hodiny daleko od Luhačovic je pak Uherské Hradiště – krásné a větší město s větším aquaparkem. Zde se na tobogánech a sjezdech i jiných atrakcích vyřádí děti i dospělí.

Luhačovice se taky nachází na hranici CHKO Bílé Karpaty. Nádherné krajinné oblasti s mnoha nedotčenými přírodními místy a autentickými vesničkami, jako je například Žítková. Známá z již takřka kultovní knihy Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové.

Přehrada Luhačovice
Přehrada Luhačovice

Kde se ubytovat v Luhačovicích?

I v lázních musíte někde složit hlavu. Luhačovice nabízejí víc než dost možností ubytování v nejrůznějších zařízeních a cenových relacích. Například…

Přímo v centru města na Masarykově třídě se nachází velmi známý hotel Alexandria. Patří mezi ikony Luhačovic. Nabízí čtyřhvězdičkový luxus v krásném prostředí, které se pyšní čistým stylem odkazujícím k prvorepublikové noblese. Je zde i opravdu nádherné wellness centrum v antickém stylu s velkým bazénem obehnaným sloupovím, vířivkou, saunami a nejrůznějšími procedurami.

Radun je menší hotýlek nacházející se stranou centra, v prostředí lesoparku. Velmi příjemná lokalita, hotel je elegantní, čtyřhvězdičkový – tedy s vynikající úrovní služeb i vybavení. Nechybí zde menší, nicméně příjemný a útulný wellness a je to jen pár kroků k městské plovárně.

Další velmi příjemný hotel mimo centrum města, v příjemné lokalitě u Pozlovického potoka. Hotel patří mezi architektonicky hodnotné stavby města a nabízí ubytování v 9 apartmánech. Má i wellness centrum, které nabízí vyhlášené relaxační masáže, muzikoterapie a balneoterapie. Hotýlek přímo navazuje na…

Tento skvělý hotel nabízí špičkové lázeňské služby. Až 60 procedur a velké vodní relax centrum s rozlehlým bazénem, vířivkou, parní lázní, finskou saunou a mnoha dalšími prvky.

Bezesporu jeden z nejlepších a nejkrásnějších hotelů v Luhačovicích i okolí. Nachází se v klidném prostředí s vlastní rozlehlou zahradou. Jde o čtyřhvězdičkový, mimořádně stylový a klidný hotel s perfektně vybaveným wellness centrem, které okouzlí i náročné hosty. Ideální pro lázeňskou či romantickou dovolenou.

Oblíbený a známý hotel, který se nachází v blízkosti luhačovické přehrady. Najdete zde čtyřhvězdičkový luxus a špičkový wellness s 15m bazénem, vířivkou, saunami či tepidariem. Hotel má taky jedno z nejlepších zázemí pro děti v širém okolí. Především opravdu krásné a velké venkovní hřiště. Ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Další hotel blízko přehrady. Nivamare je moderní a výborně zařízený hotel, který se může pochlubit i velkým venkovním bazénem. Nabízí nádherné výhledy do zeleně a skrývá i prvotřídní wellness centrum s celou paletou procedur a služeb.

Zřejmě největší klasika Luhačovic. Tento známý hotel s tradiční lázeňskou architekturou leží přímo u kolonády. Je to tedy lázeňský hotel v tom nejryzejším smyslu. Nabízí velmi stylové ubytování a profesionální lázeňské a léčebné služby.

Tento hotel leží bezprostředně u přehrady a přiléhá k němu venkovní koupaliště – či spíše malý aquapark – Duha. Vynikající poloha a skvělá úroveň ubytování i služeb. Nechybí ani wellness s finskou saunou či vířivkou.

Další hotel u přehrady s výborně zařízeným wellness centrem. Velmi příjemná a klidná lokalita a velmi dobrá volba i pro rodinnou dovolenou.

Náš tip: Kam na nejlepší wellness pobyt do Luhačovic

Co se léčí v Luhačovicích?

Lázně Luhačovice mají dlouhou lázeňskou historii. Samotná lokalita je osídlena již od nejstarších dob, máme odtud nálezy pocházející např. i z velkomoravského období. Nejstarší psaná zmínka o názvu města však pochází až z roku 1412. Od 17. století zde lidé začali objevovat a využívat léčivé prameny, v 18. století již vznikají první budovy v typické „lázeňské“ architektuře.

Luhačovice
Luhačovice

Léčebné prameny

V luhačovické lokalitě bylo odhaleno 17 pramenů s léčebným potenciálem. Z chemického hlediska jde o hydrogen-uhličitano-chlorido-sodné kyselky. Kromě toho zde najdete i jeden sirný pramen. Tyto prameny pocházejí z třetihorního období a jde o relikt původního moře, které se zde tehdy nacházelo. Podle některých zdrojů byly některé zdejší prameny lidem známy již v prehistorickém období.

Prameny jsou bohaté na nejrůznější minerální látky. Především jód, sodík, draslík, hořčík, ale i vápník, měď, stroncium, hliník, fluor, bór, nikl, mangan, zinek a mnohé další. Které prameny jsou nejznámější?

Vincentka – symbol Luhačovic

Bezesporu nejznámějším pramenem Luhačovic je Vincentka, která vyvěrá blízko již zmíněného hotelu Jurkovičův dům. Zřídlo a pítko se nachází v severovýchodní části kolonády. V kolonádě se pak nachází taky zřídlo pramene Amandka (údajně nejstarší pramen města). Ale vraťme se ještě zpět k Vincentce.

Tento 60 milionů let starý dar přírody má pověst takřka „všeléku“. Největší uplatnění však rozhodně nachází při léčbě onemocnění spojených s dýchacími cestami. Pomoci však může i s obtížemi s trávicím traktem, s hlasivkami, používá se na metabolické poruchy, jaterní choroby, diabetes.

Luhačovice
Luhačovice

Funguje taky jako „ionťák“ pro sportovce po výkonu určený pro rychlejší regeneraci organismu a doplnění solí a minerálů, které se vyplavili s potem. Vincentka pomáhá i k regeneraci po konzumaci alkoholu.

S Vincentkou se však musí opatrně. Nejde o minerálku, kterou byste měli popíjet po lahvích, ale skutečně o velmi intenzivní medicínu. Například pouhý jediný lok může suplementovat denní dávku jódu! Vincentka se používá pro léčbu akutních i chronických potíží i jako preventivní prostředek proti zánětům či zubním kazům pro děti i dospělé. Určitě však neplatí, že vím více Vincentky, tím lépe. Vždy dodržujte lékařem doporučené dávkování.

Za Vincentkou však nemusíte až do Luhačovic. Prodává se v lékárnách v lahvích v čisté podobě. Ale existuje i řada sirupů, pastilek, nosních sprejů a jiných přípravků s obsahem Vincentky. Všechny produkuje značka „Vincentka“.

Další prameny

Kromě Vincentky jsou veřejnosti přístupné i prameny Aloiska či Ottovka, dále prameny Dr. Šťastný, Svatý Josef, Viola nebo Nový Jubilejní, který vyvěrá přes potok u hotelu Jurkovičův dům. Další prameny nejsou veřejně přístupné a podléhají výzkumu. Jiné jsou „soukromé“ – využívají je jednotlivé lázeňské hotely a zařízení.

Luhačovice
Luhačovice

Na co se v Luhačovicích zaměřují?

Do Luhačovic míří především pacienti s  onemocněními dýchacího ústrojí. Mohou to být astmata, alergie a jiné chronické obtíže, ale i nejrůznější akutní stavy či pooperační stavy. Léčí se zde i problémy s hlasivkami a hlasem.

Velká pozornost je dále věnována všemu, co souvisí s trávicím ústrojím. Od nechutenství až po vleklé vředové choroby, záněty atd.

Dalším typickým okruhem jsou metabolické poruchy. Diabetes, obezita, ale i mnohé jiné druhy obtíží související s látkovou výměnou.

Do Luhačovic můžete přijet i s problémy s pohybovým aparátem. S bolestmi kloubů, revmatem, se záněty šlach i jinými potížemi. Mezi další indikace patří nemoci oběhového systému, ba i onkologická onemocnění.

V celé řadě hotelů a lázeňských zařízení můžete podstoupit desítky léčebných procedur. Pitnými kúrami počínaje přes inhalace a koupele až po elektroléčbu, masáže a nejrůznější speciální procedury a terapie. Léčebná zařízení a lázeňské hotely provozují společnosti Lázně Luhačovice, a. s., Lázeňské hotely Miramare Luhačovice či Lázeňský a léčebný dům Praha.

Kde se dobře najíst v Luhačovicích?

Kam si skočit po masáži či jiné kúře na pořádný „dlabanec“? Mezi vyhlášené podniky patří restaurace Racek v kolonádě u hotelu Jurkovičův dům. Je zde i kavárna Caffé Corso nebo palačinkárna Salon de Luhačovice. U Bruselské fontány je známá Restaurace a kavárna v lázních. Další desítky restaurací, vináren, kaváren, cukráren a dalších podniků najdete v centru města či okolí přehrady.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.luhacovice.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 comment