Představujeme: Spa Resort Pawlik – Aquaforum Františkovy Lázně – vyhlášený aquapark v českých lázních

Chcete si udělat pěkný výlet, víkend nebo i delší pobyt v lázních třeba i s celou rodinou? Lázně mohou být skvělým místem pro odpočinek, regeneraci, ale třeba i zábavu a poznávání a nemusí vás sem přivést nutně jen zdravotní problémy. Lázeňská atmosféra prospěje každému. A kam vyrazit? Inu, lázeňských měst je u nás víc než dost a mnohá z nich (neřku-li všechna) jsou vskutku překrásná. Karlovy Vary nebo Mariánské Lázně jsou největší a nejslavnější, ale taky nejrušnější. Pokud dáte přednost menším lázním a vaší lokalitou jsou Západní Čechy, skvělou volbou mohou být Františkovy Lázně. Skvělou cílovou stanicí se pak může stát Spa Resort Pawlik – Aquaforum Františkovy lázně.

Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM - 01
Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM – 01

V tomto resortu najdete velmi pěkný aquapark, lázeňské kliniky i příjemné ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s vlastním lesoparkem – a to rozhodně není vše. Pokud máte pocit, že by Spa Resort Pawlik mohl být tou pravou volbou, ale chcete se o tom ujistit a dozvědět se víc o tom, co nabízí, jste na správném místě. V následující recenzi vás tímto resortem velmi podrobně provedeme a poradíme vám, co se dá dělat nejen přímo v něm, ale i v okolí.

Kde najdete Spa Resort Pawlik?

Jak už bylo zmíněno výše, Spa Resort Pawlik najdete ve Františkových Lázních v Karlovarském kraji v okrese Cheb. Resort se nachází na samotném východním okraji městečka, naproti překrásným Sadům Bedřicha Smetany, které připomínají spíše lesopark. Díky své poloze nabízí hotel dokonale klidné prostředí – zároveň je však blízko centra veškerého dění.

Dopravní dostupnost je skvělá. Přímo za hotelem se nachází železniční stanice Františkovy Lázně – Aquaforum, takže nemusíte se zavazadly nikam docházet. Tento lázeňský resort nabízí i dostatek parkovacích míst pro hosty, kteří přijedou vlastním autem.

Aquaforum – největší lázeňský aquapark

Vraťme se nyní zase k samotnému resortu Pawlik. Jeho největší chloubou a lákadlem je dozajista skvělý lázeňský aquapark. Svou rozlohou přes 4000 metrů čtverečních jde o největší aquapark českých lázní. A hostům hotelu Pawlik je tento skvělý vodní park k dispozici zdarma po celou dobu pobytu, využívat navíc mohou exkluzivní přístup krytou chodbou přímo z hotelu.

Aquaforum tvoří vnitřní i venkovní prostory, takže koupání je možné celoročně. Je zde několik bazénů, ale i wellness a další vybavení. Na co se těšit?

Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM - 04
Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM – 04

Bazény a další vybavení

Dominantou aquaparku Aquaforum jsou dva rozlehlé bazény – jeden vnitřní a jeden venkovní. Oba jsou velmi členité a vhodné pro rekreaci a zábavu. Ale venkovní bazén má i plaveckou část vhodnou pro sportovní aktivity a kondiční plavání. Rovněž uvnitř se nachází i samostatný plavecký bazén. Odpočívat a ohřát se můžete taky ve vířivkách. Vnitřní je součástí rekreačního bazénu, venkovní je větší a samostatná. V obou částech (vnitřní i vnější) je taky malý dětský bazének s atrakcemi pro nejmenší.

A co atrakce pro větší děti nebo i hravé dospělé? Ve venkovní části si můžete užít jízdu na tobogánu a je zde i strmá tříproudá skluzavka, nechybí ani vodní hřib či vodní jeskyně a drobnější prvky. Co se týče atrakcí, nemůže se tento vodní park poměřovat s velkými zábavními aquaparky, jako je pražský Aquapalace nebo Aqualand Moravia na Pálavě. Jde ale o lázeňský, komornější aquapark s opravdu krásným prostředím a atmosférou. Určitě oceníte velmi stylové a elegantní vnější i vnitřní prostory a upravené čisté prostředí (včetně travnaté pláže), které je pohlazením pro duši.

Kromě veřejných vířivek je součástí wellness vybavení i finská sauna, kde se můžete pořádně prohřát. Výhodou je, že vířivky i sauny jsou přístupné všem v rámci vstupného a hostům hotelu samozřejmě zdarma.

Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM - 02
Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM – 02

Císařské lázně

Součástí Spa Resortu Pawlik jsou i Císařské lázně v útrobách novorenesanční budovy, která je s hotelem propojená vytápěnou chodbou. Hosté mají tedy opět komfortní a exkluzivní přístup. Zde si můžete dopřát výše podrobněji popsané, unikátní slatinné koupele a samozřejmě i celou škálu dalších procedur, jako je vodoléčba, masáže, zábaly apod. V Císařských lázních se léčí:

  • Srdce a cévní systém
  • Pohybový aparát
  • Gynekologické potíže
  • Onemocnění nervové soustavy
  • Trávicí ústrojí
  • Duševní problémy
  • Diabetes mellitus

Kromě toho se léčba zaměřuje i na prevenci či naopak péči po zdravotních problémech a léčbě – včetně onkologické léčby.

Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM - 06
Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM – 06

Lázeňská klinika

Moderní a nejnovější součástí resortu je pak lázeňská klinika. Zde můžete podstoupit léčebné, lázeňské a wellness programy a procedury. Jde dokonce o největší a nejlépe zařízenou kliniku v celém Karlovarském kraji. Služby jsou dostupné pro veřejnost a samozřejmě v rámci léčebných pobytů. Využít můžete i dárkové poukazy na pobyty s procedurami.

Parádní rekreační lesopark

Resort nabízí i rozlehlé a nádherně upravené venkovní prostory, kde můžete sportovat i relaxovat a nabírat novou energii. Součástí prostorů je například slunečná louka s lehátky, která přímo navazuje na aquapark. Je zde zmíněný lesopark s naučnou stezkou a příjemným altánem. Využít můžete hřiště pro plážový volejbal, prostory pro pétanque, jsou zde zahradní šachy či stolní tenis a specialitou je venkovní, suchý Kneippův chodník.

Čtyřhvězdičkový komfort hotelu Pawlik

Hotel Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM
Hotel Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM

Hotel samotný se nachází v unikátní historické budově, která vás okouzlí na první pohled. Tradice hotelu sahá až do roku 1868 a interiéry i exteriéry dýchají staromódní noblesou a elegancí. Hotel skrývá dohromady přes 260 pokojů a 4 luxusní apartmá – včetně mezonetového.

Je zde skvělá restaurace a taky stylová kavárna s letní terasou. Rozhodně stojí za zmínku, že hotel nabízí k pobytům automaticky all inclusive program na neomezenou konzumaci nápojů během obědů a večeří.

Součástí hotelu je tančírna, kde pravidelně hraje živá hudba. V Císařských lázních pak najdete rozlehlý koncertní sál. Čtenáři ocení rozsáhlou knihovnu a milovníci modernější zábavy zase „game-centrum“ s videohrami, ale i kulečníkem, stolním fotbalem a podobně. Prostředí hotelu je opravdu okouzlující a služby jsou na špičkové úrovni.

Pokud si chcete rezerovat jen ubytování, doporučujeme využít portál Booking.com. Řadu tématických pobyty jako například: Františkolázeňská léčebná kúra na 7 nocí, Psychosomatika na 7 nocí, Léčebná kúra PREVENCE apod. to vše najdete na portálu Spa.cz kde si můžete zároveň pobyty rezervovat.

Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM - 05
Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM – 05

Celkové zhodnocení

Resort Pawlik je v rámci Františkových Lázní zřejmě vůbec nejexkluzivnějším a nejlépe vybaveným lázeňským zařízením. Císařské lázně a klinika nabídnou jedinečné procedury a léčebné programy na nejvyšší úrovni. Hotel je komfortní a velmi příjemný, byť by se dalo obrazně říct, že pokud jde o luxus, hotel se pohybuje spíše u spodní hranice spektra čtyřhvězdičkových hotelů. Přesto budou hosté, kteří nejsou enormně nároční, jistě spokojeni.

Přístup do pěkného aquaparku je velký bonus a výhoda. Aquapark je spíše menší, ale solidně vybavený a potěší i děti. Jistou nevýhodou je možná ne zcela okouzlující poměr ceny a „výkonu“, ale nedá se říct, že by byl aquapark přímo předražený. Pokud hledáte cíl pro lázeňský pobyt s co nejrozmanitějšími možnostmi a na špičkové úrovni, resort Pawlik rozhodně patří i na vysoké poměry lázeňství v ČR k tomu nejlepšímu.

Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM - 07
Spa Resort PAWLIK-AQUAFORUM – 07

Fotky

Proč se vypravit do Františkových Lázní?

Františkovy Lázně jsou pravděpodobně nejzápadněji položené významné lázeňské město v ČR. Leží asi 5 km od Chebu a žije zde ani ne 6 tisíc obyvatel. Jde tedy o velmi malé město, ale to mu nic neubírá na významu a věhlasu. Ostatně od roku 2021 je součástí seznamu UNESCO coby slavné lázeňské město Evropy.

Františkovy Lázně jsou vpravdě a veskrze parkové město. Vše důležité se koncentruje okolo a mezi rozlehlými parky Městské sady a Sady Bedřicha Smetany. Ty pak na jihu navazují na Sady Solného a Lučního pramene. Ze západu město ohraničuje Westend Park. Pokud milujete zeleň, ale i civilizaci a kulturu, ve Františkových Lázních se budete cítit jako v sedmém nebi. Parky svým upraveným, ale zároveň takřka lesním charakterem přímo vybízejí k dlouhým procházkám, odpočinku a načerpávání energie.

Léčivé síly přírody

Léčivé prameny, které ve městě vyvěrají, jsou známé již od středověku. Už v 15. století dokonce místní obyvatelé s ozdravnou vodou obchodovali a vyváželi ji do Německých zemí. Samotné město však patří mezi nejmladší u nás a založeno bylo teprve v roce 1793 samotným císařem Františkem I., po kterém dostaly i jméno.

Unikátní na Františkových lázních je to, že jde o nejstarší slatinné lázně na světě. Léčivá zde není jen voda, ale i zázračné „bláto“ – respektive sirnoželezitá slatina. Ta má výjimečné pozitivní účinky na kožní nemoci či onemocnění pohybového aparátu. Tlumí bolest, uvolňuje svaly, podporuje prokrvení, zmírňuje zánět a bojuje i proti mykózám či bakteriím. Účinně se používá i na různé gynekologické problémy.

Těžba a zpracování slatiny

Slatina se těží v přírodních ložiscích pomocí bagrů anebo dokonce ručně, pokud jde o tzv. panenskou slatinu, která se používá právě pro léčbu zmíněných gynekologických obtíží. Slatina se dopravuje do speciálního mlýna, kde se mele, ohřívá a míchá s vodou. Tak vzniká slatina pro zábaly. Slatina pro koupele cestuje ještě do nádrží s minerální vodou. Tato směs se pak ohřívá a mísí s „ostrou parou“. Na jedinou koupel se používá až 80 kg vytěžené slatiny.

Léčivé prameny

Františkovy Lázně se samozřejmě kromě slatiny pyšní i léčivými prameny, jichž je zde rovnou dvacítka. Jsou středně až intenzivně mineralizované a používají se pro pitné kúry, koupele, inhalace i třeba irigace. Ve Františkových Lázních se však dokonce separují i léčivé plyny vulkanického původu.

Co vidět ve městě a okolí?

Františkovy Lázně leží v rovinatém kraji jen pár km od západních hranic s Německem. Pokud byste si chtěli udělat vycházku i za město, ideálním cílem jsou zdejší rybníky a vodní nádrže. Jsou bohaté především na vzácné vodní ptactvo a je zde krásná příroda.

Nejzajímavější je pravděpodobně přírodní rezervace Amerika kolem stejnojmenného rybníka, který je nejrozlehlejší v okolí. Kolem rybníků je i několik kempů. I okolí tohoto malebného lázeňského městečka tedy vábí k odpočinkovým, lehkým výletům a relaxaci ve volné přírodě.

Zdroj fotografií: Booking.com