Termální bazén hotelu Thermal v Karlových Varech

Kam se jít v Karlových Varech vykoupat do termálního bazénu? Ačkoli tohle lázeňské město zcela logicky nabízí možností víc než dost, za pozornost určitě stojí legendární termální bazén hotelu Thermal, který je od roku 2021 zase v provozu po letité odmlce. Co na vás čeká?

Thermal bazén & Saunia, Karlovy Vary
Thermal bazén & Saunia, Karlovy Vary

Kde najít Thermal bazén a Saunia resort?

Hotel Thermal patří mezi poměrně výrazné a velké karlovarské hotely. Mezi jeho výhody patří i poloha přímo na nábřeží říčky Teplá na ulici I. P. Pavlova. Hotel je pak z druhé strany již obklopen zelení Slavkovského lesa a vyrůstá za ním kopec Ottova výšina, který je protkaný velmi oblíbenými stezkami. Ty většinou směřují k parádní a vyhlášené vyhlídce Tři kříže na místě bývalé pozorovatelny civilní obrany. Ještě výše – přímo na vrcholu kopce – se pak nachází další vyhlídka známá jako Ottova. Je zde taky památka Ottův sloup. Vypravit se samozřejmě můžete i dál, například k blízké Goethově rozhledně ve věži z roku 1889 na protějším kopci.

Stejně jako je to z hotelu a resortu Thermal jen krůček do hlubokých lesů, budete mít jako na dlani i samotné město Karlovy Vary s jeho nejkrásnějšími zákoutími. Hned přes řeku naproti resortu leží malebné Dvořákovy sady a nádherná Sadová kolonáda. Ani ne 300 m od hotelu je pak půvabné Mlýnské nábřeží se stejnojmennou kolonádou. A další kolonády následují. Resort Thermal se tedy nachází v nejlukrativnější části města a je ideálním místem nejen pro osvěžení ve zdejším bazénu a wellness centru, ale i pro ubytování na případné lázeňské dovolené.

A kde přesně hotel a termální bazén leží?

Jak se k Thermalu dostat a kde hotel leží?

V případě, že cestujete veřejnou dopravou, nejbližší zastávkou je autobusová stanice U Jara, která leží nad bazénem Thermal. Stačí sejít chodníkem z kopce cca 150 metrů. Na tuto zastávku míří velké množství spojů z různých částí Karlových Varů – včetně hlavního autobusového a vlakového nádraží.

Pokud jedete vlastním vozem, můžete dojet až k hotelu na I. P. Pavlova a auto zaparkovat ve vysokokapacitních podzemních garážích, cena parkování je 50 Kč za hodinu (500 Kč/den). K samotnému bazénu se můžete dostat přes lesopark anebo vnitřkem hotelu přes recepci a poté výtahem do patra. Další možnost parkování je na venkovním parkovišti, které leží u krytého a cena za je stejná.

Thermal bazén & Saunia, Karlovy Vary 2
Thermal bazén & Saunia, Karlovy Vary 2

Termální bazén hotelu Thermal

Bazén hotelu Thermal je, dá se říct, jednou z typických ikon Karlových Varů. Tento bazén se otevřel veřejnosti poprvé už v roce 1976 a stal se velmi oblíbeným a vyhledávaným místem v tomto lázeňském městě – zejména díky své poloze na vysoké terase, čímž budí dojem de facto střešního bazénu a nabízí překrásné panoramatické výhledy na nejvýznamnější části Karlových Varů a na lesy pokryté pahorky, které město obklopují. Tento osvěžující výhled a úžasné umístění dávají bazénu Thermal jedinečný charakter a atraktivitu.

Naneštěstí se bazénu nedostávalo po celé dekády takové péče, jakou by zasluhoval. Jediná oprava proběhla v roce 1996. Ale nebyla dostatečně komplexní a bazén dál chátral až do roku 2014, kdy byl konečně uzavřen v rámci plánované rozsáhlé rekonstrukce. Ta se netýkala pouze samotného koupaliště, ale celého resortu, který konečně dostal nový kabát. Bazén byl znovuotevřen teprve o sedm let později! Tedy v roce 2021. Dnes je ale v provozu a přivítá vás v upraveném prostředí v rámci komplexu, který zahrnuje i wellness centrum s bohatým saunovým světem.

Thermal bazén & Saunia, Karlovy Vary 5
Thermal bazén & Saunia, Karlovy Vary 5

Nejslavnější termální bazén ve Varech

Bazén byl původně jednolitým celkem o délce skoro 50 metrů. Během rekonstrukce však došlo k jeho šikovnému rozčlenění. Bazén má nyní termální část o rozloze 10 × 15,5 metrů (což jej činí největším termálním bazénem ve Varech). Tato část je naplněna čistou a 100procentní karlovarskou vřídelní termální vodou, jíž zde každý den „nateče“ 110 000 litrů a má teplotu velmi relaxačních a uvolňujících 38°C.

Tento termální bazén nabízí léčivé účinky a je otevřený celoročně, bez ohledu na počasí. V zimě má navíc koupel o to zajímavější atmosféru, že z horké vody stoupá pára, která celý bazén zahaluje.

Pramen, který bazén plní, je známý od roku 1571 a je bohatý na oxid uhličitý, vápník, hořčík, draslík, sodík i celou škálu dalších minerálních látek. Voda je vhodná pro léčbu různorodých potíží s pohybovým aparátem, ale působí i proti stresu a vyčerpání, posiluje imunitu a zlepšuje zdraví pokožky.

Jak vytěžit z léčivé vody maximum?

Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího účinku vody, doporučuje se 6 až 10 koupelí po cca 20 minutách v termálním bazénu, mezi nimiž si můžete odpočinout v relaxačním bazénu anebo si zaplavat ve sportovních drahách.

Sportovní a relaxační část hotelu Thermal

Na čistě termální léčivý bazén navazuje rozlehlá sportovní a relaxační část. Ta je řešená velmi zajímavým způsobem, kdy uprostřed bazénu je oddělení se čtyřmi 25metrovými plaveckými dráhami a kolem této středové části je volná relaxační část. Celková plocha tohoto bazénu pak činí parádních 3 200 m2. Jde tedy o velmi rozlehlý bazén.

Ve sportovně relaxační části má voda nižší, trochu více osvěžující, ale stále komfortní a příjemnou teplotu 30 až 32°C. Díky tomu může být v provozu po celý rok, včetně zimního období.

Okolí bazénu a vybavení

Bazén je obklopen dlážděnou terasou posetou pohodlnými lehátky. Dokonce jsou zde i luxusnější lehátka s „nebesy“. Směrem ke Slavkovskému lesu se pak rozkládají i travnaté plochy, které v létě nabídnou další prostory pro relaxaci. Prostředí bazénu je po modernizaci čisté a pěkné, byť nenabízí nic zvláštního, ať už z hlediska designu či vybavení. Návštěva bazénu je vhodná i pro rodiče s dětmi, ale pro děti zde není přílišné vyžití. Kromě vodních chrličů nenabízí bazén Thermal žádné atrakce. Ideální je tedy spíše pro odpočinek, léčbu či sport než pro zábavu s dětmi.

Občerstvení

Pokud budete chtít něco zakousnout nebo si dát něco osvěžujícího k pití, i tuto možnost koupaliště Thermal nabízí. Je zde příjemný snack bar u vstupu do bazénu s výběrem různých bufetových dobrot a v létě je pak otevřený i navazující venkovní snack, který nabízí i zmrzlinu.

Saunový svět hotelu Thermal v Karlových Varech

Saunový svět je další chloubou koupaliště Thermal a nese název Saunia. Jde o nové, moderní wellness centrum s celoročním provozem, ve kterém najdete na 8 saun a 4 různé druhy ochlazovacího vybavení. Samozřejmě jsou zde i odpočinkové zóny (vnitřní i vnější) a nechybí ani saunový bar. Každý den si pak v saunách můžete dopřát i vynikající saunové rituály a procedury. A na jaké sauny se těšit?

Thermal bazén & Saunia - saunový svět
Thermal bazén & Saunia – saunový svět

Je zde klasická a populární suchá finská sauna, kde teplota dosahuje až 100°C při minimální vlhkosti do 20 %. Ideální místo pro detoxikaci organismu a posílení imunity.

Tropická sauna vás přivítá teplotou kolem 50 až 60°C a vyšší vlhkostí až k 60 %. Pobyt v sauně pomůže především uvolnit dýchací cesty, na které má zdejší prostředí blahodárný vliv. Vhodná je i pro uvolnění svalů a proti revmatickým i jiným bolestem kloubů.

herbal sauně si pak můžete dopřát parádní aromaterapii s vůněmi eukalyptu či peprmintu a citrusových silic. V této sauně jsou velmi příjemné a snesitelné podmínky, takže je vhodná i pro nováčky a méně náročné zájemce.

Solná sauna opět podpoří především dýchací cesty, ale pomáhá i s kožními problémy, proti alergiím a posiluje imunitu. Prostředí simuluje mořský vzduch a s teplotou do 50°C a vlhkosti 15 až 30 % jsou zde podmínky opět velmi příjemné.

Za zmínku pak stojí třeba i parní lázeň s aroma terapií. V této lázni je maximální vlhkost vzduchu při teplotě kolem 40 až 50°C. Lázeň je skvělá pro regeneraci svalů, uvolnění (i psychické) a prokrvení pokožky.

A kde se po saunování ochladit? Využít můžete klasický ochlazovací bazének, ale je zde i ledová studna anebo ochlazovací vědra.

Kolik stojí vstupné do termálů hotelu Thermal?

Bazén je plně přístupný běžné veřejnosti, tak jak bylo zvykem i v jeho původní formě a totéž platí pro wellness centrum a saunový svět. Vstupné ovšem není zrovna lidové, což je asi jedna z největších nevýhod tohoto jinak velmi pěkného termálního „koupaliště“.

  • Vstupné pro dospělého na 1 hodinu činí 499 Kč, dítě do 15 let má vstup za 399 Kč. Rodinné vstupné 2+1 vyjde na 1099 Kč. Zde je nutné podotknout, že 1 hodina je v tomto velkém areálu poměrně velmi málo, čas se počítá už od pokladny a značnou část času spolknout jen přesuny a nutné úkony (sprchy, převlékání,…).
  • Vstupné pro dospělého na 3 hodiny vyjde na 699 Kč, děti 499 Kč a rodina 2+1 1599 Kč. Tato doba už je adekvátnější i pro absolvování několika „cyklů“ v termálním léčivém bazénu.
  • Celodenní vstupné vyjde 899 Kč, pro děti 599 Kč a pro rodinu (2+1) 2099Kč.

Rozhodně nelze opomenout ani fantastické večerní koupání. Bazén má velmi dlouhou otevírací dobu od 9,00 do 23,00. Plavat či odpočívat v termálním bazénu tak můžete i pod širým večerním nebem a svitem hvězd. Krásný zážitek.

Otevírací doba bazénu a saun Thermal, Karlovy Vary

  • Termální bazén je otevřen denně od 9:00 do 23:00 (celoročně)
  • Saunový svět je otevřen denně od 9:00 do 23:00 (celoročně)

Ubytování v hotelu Thermal nebo jeho blízkosti

Nejlepší přístup do termálního bazénu budete mít pokud se ubytujete přímo v hotelu Thermal.

Hotel Thermal, Karlovy Vary
Doporučujeme ubytování přímo v hotelu Thermal, Karlovy Vary pro nejsnadnější přístup k termálnímu bazénu

Pokud se chcete ubytovat v okolí, doporučujeme:

  • Hotel Romania – nachází se hned přes řeku u hotelu Thermal a má slušné hodnocení. Může být zajímavou volbou.
  • Star Hotel – poblíž hotelu Thermal, 400 metrů od Mlýnské kolonády.
  • Grandhotel Pupp – nejznámější hotel v Karlových Varech.

Shrnutí a hodnocení

Bazén hotelu Thermal je ikonickou záležitostí, ale jeho věhlas nemusí jít nutně ruku v ruce se stejnou kvalitou. Po modernizaci je bazén zajímavě řešený, ale přestože se pyšní značnou rozlohou, zejména termální část může být poměrně stísněná, zejména v dobách větší vytíženosti koupaliště. Pak se zde obecně projevuje jistá omezenost prostoru. Koupaliště zpravidla nebývá vyloženě „přecpané“, ale stejně je příjemnější vyrazit sem mimo špičku. Totéž platí pro saunový svět.

Skvělému umístění nelze nic vytknout a bazén má nepochybně svůj genius loci. Výbornou výhodou je celoroční provoz a dlouhá otevírací doba s možností večerního koupání. Saunový svět je skvěle vybavený a saunové ceremoniály si zaslouží rovněž velkou pochvalu.

Ovšem nevýhodu představuje naopak cena, která je velmi vysoká, srovnatelná s cenou vstupu do některých aquaparků a větších termálních lázeňských komplexů, které nabízejí více možností, bazénů či prostoru a atrakcí pro děti. Poměr „cena/výkon“ tedy není zrovna oslnivý. V rámci Karlových Varů jde ale o unikátní koupaliště, které stojí za to navštívit, pokud vám vyšší vstupné příliš nevadí.

Fotky termální bazén hotelu Thermal v Karlových Varech

Zdroj fotografií: booking.com, saunia.cz, thermal.cz