TOP 10: Nejlepší české lázně na léčbu pohybového ústrojí

Česká země je na léčivé prameny mimořádně bohatá a lázeňství zde má dlouhou tradici. Největší koncentrací lázní se může pochlubit západ Čech, především kraj Plzeňský a Karlovarský. Lázeňská města jsou však roztroušena po celé republice. V dnešním článku se podíváme na ta, která se zaměřují na léčbu pohybového ústrojí a jsou v tomto směru vyhlášená. Do žebříčku jsme zařadili lázně větší i menší, známé i málo známé. Zkrátka ty nejlepší lázně na pohybové ústrojí u nás. Stačí si jen vybrat…

Seznam lázní, kde léči pohybový aparát

1. Konstantinovy Lázně

Západ Čech je regionem obzvláště hojným na ozdravné a unikátní přírodní prameny. Právě zde se nacházejí slavné Karlovy Vary i Mariánské lázně – a mnoho dalších lázní více či méně zvučných jmen. Mezi ně patří třeba právě Konstantinovy Lázně. Toto tradiční lázeňské městečko v okrese Tachov v Plzeňském kraji naláká především milovníky poklidnějších míst.

Samotné město připomíná rozlehlý lesopark, kde ze zeleně jen tu a tam vykoukne nějaká ta budova. Obec má ostatně ani ne 900 obyvatel. Leží v lesnaté krajině v poměrně vysoké nadmořské výšce 520 metrů. Historie zdejších lázní sahá do roku 1803, kdy zde vyrostl první lázeňský dům.

V rámci ČR jde o jedny z menších, ale taky velmi klidných lázní. Ideální místo pro relaxaci. Zdejší prameny jsou mimořádně bohaté na CO2 (nejvíce u nás), jsou to železnaté kyselky s obsahem kyseliny křemičité. Za obecně významnější je považován pramen Prusík vyvěrající ze 40 m hlubokého vrtu. Sekunduje mu Kokašický pramen, který je například trochu bohatší na obsah železa. Pramenů je zde však celkem pět.

V Konstantinových Lázních se léčí především kardiovaskulární onemocnění, ale i nemoci pohybového aparátu a další neduhy. I když jde o malé lázně, je zde na deset lázeňských domů, spousta možností ubytování a taky atraktivní okolí, které láká k výletům – zejména pokud máte rádi krásnou přírodu a zříceniny hradů či pozůstatky hradišť.

2. Jáchymov

I další (ale nikoli poslední) lázně z našeho žebříčku leží v západních Čechách. Tentokrát se konkrétně nacházíme přímo v karlovarském okrese, jen cca 7 km od hranic s Německem. Jáchymov měl původně spíše těžební charakter. V novověku se zde dolovalo stříbro. V 16. století šlo dokonce o jedno z nejlidnatějších měst tehdejšího Českého království. A kdy se z průmyslového centra staly lázně?

Lázeňská tradice je zde poměrně mladá, začíná v roce 1906. Ještě velkou část dvacátého století se však ve městě stále těžilo. Místo stříbra to však byl uran. Zdejší lázně jsou tak poměrně unikátní úkaz. A to i v tom, že se zde léčí „radonovou vodou“. Složení zdejších pramenů je natolik specifické, že lázně budí celosvětový zájem.

Voda se používá především pro léčbu nemocí pohybového aparátu, má pozitivní vliv na revmatická a zánětlivá onemocnění, ale i na cévní choroby. S úspěchem se zde léčí i poruchy periferních nervů, dna, ostruhy či degenerativní choroby kloubů. V Jáchymově se nachází na 12 lázeňských domů. Nejstarším z nich je dům Agricola, jehož součástí je od nedávné doby i celoroční aquapark.

3. Třeboň

Do Třeboně nemusíte vyrazit jen na kapry, ale třeba i do lázní. Lázeňská tradice zde sahá do roku 1883, kdy zde vyrostl první lázeňský dům – Bertiny lázně. V nich se využívalo hojivých a léčivých účinků rašeliny (slatiny) získávané z místních blat, močálů a mokřin. Zdejší slatina vzniká z rostlinného základu, především z ostřice, rákosu a orobince, a obsahuje i bohatství minerálů – zejména síru a železo.

Slatina se pro lázeňské účely mělní a mísí a zahřívá na cca 39°C v obrovských kádích. Odtud přímo proudí do koupelí, jejichž teplota se pohybuje mezi 37-40°C dle konkrétních zdravotních potřeb. V lázních se aplikují i zábaly. A co se zdejšími procedurami léčí?

Do třeboňských lázní přicházejí pacienti s degenerativními onemocněními kloubů, například s osteoartrózou, s revmatickými chorobami, dnou, osteoporózou, artritidou, s funkčními kloubními a svalovými poruchami, bechtěrevovou  nemocí i s dalšími problémy.

Lázně Karlovy Vary
Lázně Karlovy Vary

4. Kynžvart

Lázně Kynžvart leží jen cca 6 km severozápadně od výrazně známějších Mariánských Lázní. Město má dlouhou historickou tradici sahající až do roku 1287, z nějž pochází první zmínka o zdejším hradu. Současnou dominantní pamětihodností je však spíše opravdu krásný zámek. Okolí Kynžvartu nabízí i nádhernou a takřka panenskou přírodu Slavkovského lesa. Skvělé místo pro výlety, vycházky a turistiku.

Kynžvart využívá místního unikátního klimatu, pramenů, ale i slatiny k léčebným účelům. Zdejší podmínky a zdroje jsou ideální pro léčbu různých nemocí, především onemocnění dýchacích cest, kožních problémů, ale i problémů s pohybovým ústrojím. Lázeňská péče je zde se zvláštním důrazem zaměřena i na dětské a mladé pacienty. Kynžvart tak může být skvělým místem, kam vzít na ozdravnou dovolenou své ratolesti.

5. Darkov

Tentokrát v našem žebříčku pro změnu přeskočíme na prakticky opačný konec republiky. Do nejzazších koutů Slezska. Právě zde se, ve městě Karviná, nacházejí Lázně Darkov. Jde o městskou část při jižním okraji města, která v jinak typicky průmyslovém a na dřině a potu vystaveném městě nabízí koutek klidu a odpočinku. U lázní se nachází i poměrně rozlehlý lázeňský park.

Možná vás překvapí, že Lázně Darkov patří mezi lázně s velmi dlouhou historickou tradicí. Ta sahá až do roku 1862, kdy zde pokusný vrt odhalil mimořádně slaný pramen, šlo o třetihorní vodu s vysokým obsahem jódu a bromu. Od roku 1865 se zde prováděly první lázeňské koupele a procedury a ještě téhož roku rovnou vznikla i první lázeňská budova – Skleník.

Dnes se v lázních léčí především poruchy pohybového aparátu a pooperační či poúrazové stavy. Využívají se k tomu především zábaly a koupele. Přicházet sem mohou rovněž pacienti s nervovými či oběhovými poruchami anebo kožními či gynekologickými onemocněními.

6. Velichovky

Velichovky jsou poměrně malé a málo známé lázně. Nacházejí se v královehradeckém kraji. V obci samotné žije jen na 700 obyvatel. Lázeňská historie zde sahá do roku 1897, kdy zde začal jistý Dr. Kutík využívat ozdravných účinků místní křídové slatiny. Téhož roku byl položen základní kámen první lázeňské budovy.

Dnes sem míří především pacienti s onemocněními pohybového aparátu. Léčí se zde taky stavy po úrazech a operacích. Podle některých zdrojů jsou tyto nenápadné lázně jedny z nejlepších u nás, pokud jde právě o léčbu pohybového aparátu. Za úvahu tedy jistě stojí.

Lázně Libverda
Lázně Libverda

7. Libverda

V jednom z nejsevernějších koutů Čech se ukrývají malé, ale pěkné lázně. Situovány jsou ve městě Lázně Libverda, které má jen asi 400 obyvatel a leží v libereckém okrese, kousek východně od Frýdlantu.

Lázně se mohou pochlubit velmi pěknou okolní přírodou s výhledem na chráněnou oblast Jizerskohorské bučiny, která je dokonce zapsána na seznamu UNESCO. V lázních je několik hotelů a lázeňských domů.

Zdejší kyselka se používá pro léčbu diabetu, neurologických a taky onkologických onemocnění, ale výrazně pomáhá mírnit i problémy spojené s pohybovým aparátem.

8. Bělohrad

Lázně Bělohrad jsou další slatinné lázně v našem žebříčku. Nacházejí se v okrese Jičín, zhruba 16 km východně od tohoto města. Samotné Lázně Bělohrad mají skoro 4 tisíce obyvatel, je to příjemné menší město s pěkným historickým centrem.

Lázně mají víc než stoletou tradici, léčí se zde především potíže a onemocnění pohybového aparátu, ale rovněž gynekologické poruchy a neurologické či onkologické a kožní problémy. Nachází se zde i speciální dětské lázně, v nichž se rovněž zaměřují na pohybový aparát, ale taky třeba na léčbu obezity.

9. Františkovy Lázně

Františkovy Lázně ležící v Karlovarském kraji v okrese Cheb, patří rozhodně mezi ty známější. Spíše velmi známé. Samotné město má přes 5 tisíc obyvatel, a dokonce patří na seznam UNESCO v kategorii „slavných lázeňských měst“. Lázeňská tradice sem sahá až do 15. století, už tehdy se zdejší voda prodávala po celém Německu.

Ve Františkových Lázních se nachází na 23 pramenů. Lázně využívají i lokální sírno-železitou slatinu či suché zřídelní plyny. Lázeňské vybavení a služby jsou zde na skvělé úrovni, najdete zde nepřeberné množství lázeňských domů, wellness center, hotelů a jiných možností ubytování. Léčí se zde zejména onemocnění kloubů a pohybového ústrojí obecně, kromě toho taky kožní nebo srdeční obtíže, ale i gynekologické poruchy.

10. Karlovy Vary

Představení těchto nejvýznamnějších českých lázní by vydalo minimální na celou knihu, ne-li ságu. Avšak potřebují Karlovy Vary vůbec nějaké představení? Zná je přece každý. Proto se omezíme na stručné shrnutí.

Karlovy Vary jsou nejnavštěvovanější lázně v ČR a patří na seznam UNESCO. Historie města sahá do 14. století – a už tehdy měl být objeven léčivý pramen a odhalen jeho léčivý potenciál. Město skýtá obrovské množství nádherných památek, nejen z kategorie lázeňské architektury. Krásná je i okolní příroda.

Karlovy Vary mají na 81 pramenů, 15 z nich je otevřených pro veřejnost a 12 se používá pro celosvětově známé léčebné procedury. Do Varů chodí pacienti s poruchami trávicího traktu či látkové výměny (diabetes, dna,…), s nemocemi pohybového ústrojí (především poruchy páteře) i se zubními problémy.