THERMALIUM v lázních Teplice

Teplice patří mezi tradiční a největší česká lázeňská města. Dnes se podíváme, jaké lázeňské možnosti a služby toto město nabízí – zejména se pak zaměříme termální lázně Thermalium a lázeňský dům Beethoven, který je údajně i nejstarším českým lázeňským domem.

Thermalium v Teplicích - 1
Thermalium v Teplicích – 1

Lázeňské domy v Teplicích

V Teplicích je hned několik vyhlášených lázeňských domů skrývajících skvělé kliniky i další vybavení. Nejluxusnější volbou (pokud jde o ubytování) je Lázeňský dům Císařské lázně s 4hvězdičkovým hotelem v noblesní, rozlehlé budově z roku 1845.

V novobarokním stylu vás přivítá lázeňský dům Kamenné lázně u Šanovského parku. Podobně výborné služby nabízejí i lázeňské domy Jirásek, Sadové lázně či Nové lázně. Největšímu věhlasu se však těší jiný lázeňský dům…

Lázeňský dům Beethoven – sídlo lázní Thermalium

Lázeňský dům Beethoven
Lázeňský dům Beethoven

Tento lázeňský dům má v rámci Teplic specificky výsadní postavení. Nejenže je největší, ale stojí i přímo v místě, kde vyvěrá nejvýznamnější teplický pramen Pravřídlo. Areál Beethovenova lázeňského domu nabízí komplexní lázeňské služby a vybavení na jednom místě. Včetně termálních bazénů a wellness centra v rámci lázní Thermalium.

Zdejší lázeňské služby se zaměřují především na dospělé a představují špičku v oblasti léčby především poruch spojených s pohybovým aparátem. Velmi oblíbený je i mezi sportovci, kteří sem jezdí například s problémy způsobenými příliš intenzivní či jednostrannou námahou.

Thermalium v Teplicích - 3
Thermalium v Teplicích – 3

Ubytování a stravování

Lázeňský dům Beethoven skrývá tříhvězdičkový hotel, který nabízí pěkné, elegantní a čisté ubytování za příznivé ceny. Hosté velmi dobře hodnotí prostornost pokojů a komfortní zařízení. V každém pokoji je vlastní koupelna a WC, ale i kuchyňský koutek, velká TV, trezor a další vybavení.

V hotelu je jídelna, kde se podávají snídaně, obědy i večeře formou štědrého bufetu. Najíst či občerstvit se můžete taky v denním baru s příjemným výhledem či v luxusnější restauraci Café Restaurant Beethoven s terasou, klavírními večery a vynikající lázeňskou kávou.

Pokud se nechcete ubytovat přímo v lázeňském domě, můžete zvolit ubytování v blízkém okolí, např.:

Co nabízí Thermalium?

Termální lázně Thermalium najdete v 1. patře lázeňského domu Beethoven a jde o komplexní a exkluzivní lázně s bazény i wellness a spa službami. Lázně jsou zařízené v moderním stylu a působí velmi čistě, svěže a příjemně.

Bazény

Thermalium v Teplicích - 4
Thermalium v Teplicích – 4

Bazény v termálních lázních Thermalium jsou naplněny výhradně vodou z léčivého pramene Pravřídlo. Proto zdejší koupele představují samy o sobě velmi intenzivní lázeňskou a ozdravnou kúru.

Hlavním bazénem je léčivý bazén, který má teplotu 35°C. Má rozměry 23 × 13 × 1,3 metrů a slouží pro odpočinek, relaxaci a vodní léčbu. Je zde na stovku masážních a dalších speciálních prvků zpříjemňujících a zintenzivňujících pobyt. V tomto bazénu se doporučuje pobyt do cca 20 minut, koupel je však možné několikrát opakovat s pauzami.

Dalším bazénem je plavecký, rekreační bazén o velikosti 20 × 6 metrů a hloubce 1,5 metrů. V tomto bazéně je rovněž výhradně voda z Pravřídla, nicméně je ochlazována na osvěžujících a sportu lépe vyhovujících 29°C. Bazén je vhodný i pro delší pobyt a fyzicky náročnější aktivity.

Dalším vybavením lázní je Kneippův chodník, který pomocí vody a různorodých smyslových vjemů stimuluje především krevní oběh v dolních končetinách. Chodník má teplou (40°C) i studenou (10°C) lázeň a opět využívá čistou vodu z Pravřídla.

Sauny a další wellness vybavení

Thermalium v Teplicích - 2
Thermalium v Teplicích – 2

Pokud si chcete užít trochu wellness zážitků, budete v lázních Thermalium rovněž na správné adrese. Je zde velmi pěkně vybavený saunový svět. Ten nabízí finskou suchou saunu s teplotou 90°C a vlhkostí kolem 10 %. Dále je zde finská solná sauna s podobnými podmínkami, avšak vzduch simuluje přímořské klima nasycené solí, což skvěle působí na dýchací cesty, ale i na zdraví pokožky.

Zajít si můžete i do tropické sauny, kde se ohřejete při 40°C a vlhkosti až 40 %. Dále je zde biosauna (55°C a až 60% vlhkost) či parní sauna (40°C a 100% vlhkost). Wellness zahrnuje i odpočinkové zóny a ve druhém patře budovy je i slunná střešní terasa s lehátky.

Masáže a další procedury

Lázeňský dům Beethoven nabízí specializované kliniky a lázeňské terapie, ale široká veřejnost zajisté ocení i „běžnější“ wellness služby například v podobě vynikajících masáží. Vychutnat si můžete masáže ájurvédské, masáže horkými kameny či masáže lomi-lomi a další. Vyzkoušet taky lze různé koupele, lymfodrenáže anebo pobyt v parádní solné jeskyni.

Na recepci můžete rovněž zakoupit speciální přípravky Thermalium pro lepší regeneraci svalů a uvolnění bolesti kloubů či zad.

Sledujte obsazenost lázní

Lázně Thermalium jsou velmi pěkně vybavené, ale prostory nejsou příliš velké. Z toho důvodu je zde omezená kapacita návštěvníků. Web lázní sice uvádí aktuální obsazenost a počet volných míst (https://www.lazneteplice.cz/tipy-na-vylety/thermalium), ale i když se na webu může zdát, že volných míst je dost a dostat se do lázní nebude problém, u vstupu můžete přesto narazit na fronty a někdy i velmi dlouhé čekání. Lepší je tedy navštívit lázně mimo „špičku“ a příliš nespoléhat na zdánlivě příznivé aktuality z webu.

Otevírací doba lázní Thermalium

  • Po – Pá: 9:30 – 21:00 (sauny 13:00 – 21:00)
  • So – Ne: 7:30 – 21:00 (sauny 13:00 – 21:00)

Vstupné do lázní Thermalium

Základní vstupné do léčivého termálního a plaveckého bazénu a na Kneippův chodník činí 290 Kč na 90 minut.

Komplexní vstupenka zahrnující i wellness se saunovým světem vyjde na 390 Kč na 150 minut.

Kde Thermalium najdete?

Termální lázně Thermalium jsou součástí lázeňského domu Beethoven, který leží kousek od centra Teplic, na ulici Lázeňská. Budova přímo přiléhá k Lázeňskému sadu, nádherně upravenému a plnému svěží zeleně. Za lázeňským domem se pak rozkládá rozlehlejší lesopark. Ten nabízí i řadu zajímavých míst včetně discgolfového hřiště, zříceniny hradu Škvárovník nebo třeba známé rozhledny Letná.

Ta se nachází v nejvyšší věži velmi půvabného hrádku, který připomíná zámek z pohádky. Vznikl ostatně s tímto záměrem jako romantická stavba v roce 1897 – tehdy šlo o poutní hostinec.

V Teplicích je ale i spousta dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu, pokud zde budete trávit čas v rámci lázeňské či jiné dovolené. Za prozkoumání každopádně stojí malebné centrum tohoto padesátitisícového města, kterému se kdysi říkalo „Malá Paříž“.

Mezi nejznámější památky patří Děkanský kostel sv. Jana Křtitele, kostel svaté Alžběty Uherské či takzvaný Červený kostel nebo luteránský kostel svatého Bartoloměje a mnoho dalších. Milovníci sakrální architektury budou nadšení, protože mnohé teplické kostely jsou opravdu úžasná díla.

Thermalium v Teplicích - 6
Thermalium v Teplicích – 6

V Teplicích najdete i krásné a rozlehlé botanické zahrady, poměrně oblíbenou atrakcí je pak turistický vláček Humboldt, který objíždí nejzajímavější místa a pamětihodnosti Teplic, včetně Zámecké zahrady, což je další oblíbená destinace v rámci Teplic. Najdete zde rybníky, ale třeba i minizoo – a samozřejmě taky samotný zámek.

Co ještě vidět v Teplicích a okolí?

Teplice jsou však taky bohatým centrem kultury se spoustou muzeí, divadel či koncertních sálů. Je zde taky oblíbená hvězdárna. V okolí Teplic se nachází řada významných míst a památek. Za zmínku stojí hornická krajina Krupka zapsaná na seznam UNESCO zahrnující i hrad a štolu Svatý Martin.

Jen 15 km od lázní je známý vrchol Milešovka, který bychom mohli s trochou nadsázky označit za „druhý Říp“. Slavný a okouzlující je taky zdejší zřícenina Házmburk a mnoho dalších míst. Nemluvě o krásách Krušných hor a nedalekého Českého Švýcarska.

Historie teplických lázní a zdejší léčivé vody

Teplické lázeňství má velmi dlouhou tradici. První dochovaná zmínka o zdejších „teplých pramenech“ pochází už ze 12. století od Vincentia, kdy zde vznikl klášter zasvěcený sv. Janu Křtiteli, patronu vody. Z 15. století je pak již doložena přímo existence lázní a o století později jsou tyto lázně známé už i za hranicemi Českých zemí.

Během následujících staletí se zde rekreovali či léčili mnozí slavní lidé. Například i samotný Beethoven, po kterém dostal jméno jeden z lázeňských domů, ale i Chopin, Schumann, Wagner, Schubert a jiní z nejslavnějších skladatelů. Zalíbení v Teplicích našli i obrozenci jako J. Dobrovský, Palacký, Jungmann či Tyl nebo K. H. Borovský.

Co se zde léčí?

Thermalium v Teplicích - 5
Thermalium v Teplicích – 5

Nejdůležitějším a nejstarším pramenem Teplic je Pravřídlo. Vodu z právě tohoto pramene čerpá i samotný Beethovenův lázeňský dům pro účely termálních lázní Thermalium. Voda z Pravřídla léčí především onemocnění pohybového aparátu.

Teplické lázeňské domy si připisují skvělé úspěchy v léčbě nemocí a obtíží jako revmatická artritida či artróza, osteoporóza, Běchtěrevova nemoc a další zánětlivé či degenerativní choroby pohybového ústrojí. Stejně tak jsou lázně Teplice skvělé v léčbě pooperačních a poúrazových stavů, ale i vrozených vad, skoliózy apod.

Kromě pohybového aparátu se lázeňské domy a kliniky soustřeďují rovněž na nemoci nervové soustavy. Stavy po mozkových příhodách, dětská obrna, stavy po zánětech mozku a míchy, Parkinsonova nemoc, diabetické polyneuropatie… s tím vším může pomoci zdejší voda, její léčivé vlastnosti a zkušenosti zdejších lékařů a dalších profesionálů.

Do Teplic však přijíždějí i pacienti s cévními onemocněními anebo s projevy tzv. post-covidového syndromu, který se projevuje zejména chronickým vyčerpáním, slabostí, poruchami spánku a dalšími velmi nepříjemnými symptomy.

Celkové hodnocení a shrnutí

Lázeňský dům Beethoven patří v rámci ČR mezi velmi vyhlášené, známé a věhlasné lázeňské zařízení s velmi dlouhou tradicí. Zdejší lázně Thermalium pak osloví pěkným moderním prostředím a velmi intenzivní kúrou v čistě termálních bazénech. I zdejší wellness je skvěle hodnocený. Nevýhodou může být větší obsazenost ve vytížených časech.

Dům nabízí i pobytové balíčky, které zahrnují volný (ale omezený) vstup do lázní Thermalia. Samotné ubytování je čisté a příjemné, ale nijak extra luxusní. Rovněž kvalita stravování je spíše průměrná (což ale neplatí pro zvlášť placené restaurace a bary). Rozhodně jde však o osvědčené a obecně vysoce hodnocené místo pro lázeňský pobyt.

Fotky Thermalium, Teplice

Zdroj fotografií: spa.cz