Palac Saturna Termy Rzymskie – římské lázně u Katovic

Polsko je pro české výletníky a turisty tradičně populární destinací. Svou blízkostí a rozmanitými možnostmi může být velmi atraktivní volbou. Najdete zde hory, moře, historická města, krásná jezera a taky spoustu lázeňských měst a lokalit. Přestože Polsko není takovou tradiční lázeňskou destinací jako třeba Maďarsko, v posledních letech se zde rozvíjí segment kvalitních, moderních termálních hotelů a lázeňských zařízení.

Tato místa se často koncentrují v pohraničních horských oblastech, ale i u velkých měst. Rzymskie Termy Palac Saturna spadají do druhé zmíněné kategorie. Leží totiž u města Katovice v polském Slezsku. Co zde najdete, jaké služby a možnosti tyto římské lázně nabízejí a stojí za to sem vyrazit na lázeňský pobyt nebo jen kratší návštěvu spojenou s odpočinkem a wellness požitky? To se dozvíte v dnešním článku.

Kde leží Palac Saturna Termy Rzymskie

Atraktivní polské termální lázně laděné do antického římského stylu a nazvané přiléhavě Palac Saturna (odkaz na římského boha plodnosti a času Saturna) najdete na okraji městečka Czeladź, které leží jen cca 3 km severně od centra větších Katovic.

Katovice (polsky Katowice) jsou poměrně oblíbeným cílem výletů pro obyvatele české kotliny. Leží jen cca 50 km od našich hranic a 70 km od Ostravy. Návštěvníci sem míří především za kulturou, která je zde velmi rozvinutá. Koná se zde řada festivalů, skvělé vánoční trhy, je zde mnoho divadel a muzeí či galerií.

Samotné cca třicetitisícové město Czeladź má pak oproti Katovicím, které lze označit spíše za „moderní“ město, více tradiční a historický charakter. Lázně Palac Saturna jsou pak šikovně umístěny na jižním okraji města v příjemné lokalitě přímo na rozhraní dvou velkých parků – Park Grabek a Park Jordana.

Jen pár desítek metrů od lázní jsou autobusové stanice linek 100, 723, 902N a 911, kterými se sem lze dostat z různých částí města Czeladź, ale i z blízkých Katovic. Termály se nacházejí v nepřehlédnutelné budově, která skutečně svým architektonickým stylem připomíná klasicistní palác s krásnou kašnou před sloupovým portikem. Dojem zde trochu hyzdí nejbližší okolí, zejména vyčuhující vysoké paneláky. Lázně však samy o sobě působí kultivovaným dojmem a nabízejí i soukromé parkovací prostory se solidní kapacitou.

Římské lázně s největší saunou na světě

Tyto římské termální lázně umístněné příhodně v budově zrekonstruovaného neoklasicistního paláce nabízejí prostor pro odpočinek a příjemné zážitky, ale součástí areálu je taky hotel, takže zde můžete strávit delší čas a dopřát si lázeňskou dovolenou v antickém stylu. Pojďme se nyní podívat na to, jaké služby a vybavení zde můžete využít a na co se můžete těšit.

Bazény

Palac Saturna Termy Rzymskie 5
Palac Saturna Termy Rzymskie 5

Součástí lázeňského komplexu Palac Saturna je na devět bazénů, vnitřních i venkovních.

Je zde větší 20metrový venkovní plavecký bazén, který zaujme svým prostředím. Obklopený je antickými sloupořadími a portiky a rozkládá se nad ním i koncertní podium. Skrz vodní stěnu pak můžete proplout i do vodního baru.

Mezi venkovní bazény patří i bazén s vodopádem a ve vnějších prostorách je taky umělá pláž posetá lehátky. Můžete se zde dokonce občerstvit v plážovém baru. Venku se nacházejí i dvě menší vířivky s horkou, masážní koupelí.

Ve vnitřních prostorách si pak můžete odpočinout v bazénu s masážními lůžky ve velmi stylovém prostředí s antickými nástěnnými freskami a další výzdobou. Skvělou relaxaci nabízí i velký termální bazén až pro 16 osob s hydromasážními funkcemi. Dále je zde taky 16metrový bazén s protiproudem vhodný i pro plavání anebo 36stupňový slaný termální bazén v umělé jeskyni či „antickém sklepení“, jehož voda má blahodárné účinky na pokožku, imunitu a pohybový aparát.

Celkově zde není tolik vodních ploch jako ve větších lázeňských komplexech, ale velmi atraktivní, stylové prostředí vytváří vynikající atmosféru. Lázně jsou vhodné pro relaxaci, regeneraci. Pokud byste hledali místo, kam vyrazit za vodními zážitky s dětmi, Palac Saturna nebude tím pravým místem. Naopak si zde můžete užít příjemný den o samotě, s partnerem či partnerkou anebo i přáteli.

Saunový svět

Palac Saturna Termy Rzymskie 2
Palac Saturna Termy Rzymskie 2

Saunový svět římských termálů Palac Saturna je víc než bohatý a dokáže naprosto konkurovat i velkým a známým wellness a lázeňským areálům a termálním aquaparkům. Najdete zde skoro na dvacítku saun a relaxačních prostorů.

Je zde několik suchých saun zařízených v různém stylu. Za zmínku stojí Rzymska Bania, což je variace na tradiční ruskou suchou saunu s teplotou kolem 70°C. Sauna Wezuwiusza (Vesuv) poskytne extrémní prostředí s teplotami až 130°C pro nejnáročnější zájemce. Dále se můžete ohřát například v Caesarově či Kleopatřině sauně, což jsou suché sauny finského typu.

Je zde i Chrám Venuše, což je solná kamenná sauna, dvě parádní tepidaria v antickém duchu, několik parních lázní, laconium, aroma a květinové i bahenní koupele, solná věž a leccos dalšího.

Nicméně zdaleka největším esem těchto římských lázní je Koloseum sauna arena. Jde údajně dokonce o největší saunu na světě s kapacitou až 300 osob! V této gigantické sauně stylizované do podoby kolosea už se konala řada významných saunovacích soutěží a mistrovství. Sauna je však otevřená jen o speciálních víkendech nebo při návštěvnosti nad 150 lidí.

Palac Saturna Termy Rzymskie 3
Palac Saturna Termy Rzymskie 3

Wellness a spa služby a zařízení

Kromě špičkového saunového světa na světové úrovni nabízejí římské lázně Palac Saturna i další wellness služby a vybavení.

Dopřát si můžete nejrůznější masáže. Od tradičních a relaxačních přes sportovní až po aromaterapeutické, čokoládové, čínské i jiné. Podstoupit můžete i různé účinné kosmetické procedury, koupele a je zde i velká nabídka okouzlujících lázeňských rituálů či hammam ceremonií a dalších procedur a služeb.

Pivní lázně

Samostatnou zmínku si pak jistě zaslouží zdejší pivní lázně. Jde o lázně zaštítěné řetězcem BBB, což je nejstarší a největší skupina provozující tento typ lázní v různých zemích světa a využívající unikátní, patentované postupy a receptury.

Kompletní program pivního lázeňského programu sestává z relaxační části v římských lázních. Následuje samotná pivní lázeň v dřevěné kádi, proces je zakončen odpočinkem na speciálním ovesném lůžku.

Tato kúra podporuje metabolismus, imunitu i zdraví kůže a umožní zásobení organismu vitamíny ze skupiny B. Kromě toho je samozřejmě nesmírně příjemná a osvěžující.

Palac Saturna Termy Rzymskie 6
Palac Saturna Termy Rzymskie 6

Fitness, noční saunování a další možnosti

Součástí římských lázní je i fitness centrum. Najdete ho v pozoruhodných prostorách stylizovaných do podoby staroegyptské hrobky faraona Ramesse II. Prostředí je skutečně unikátní a vybavení kvalitní a moderní.

Ještě zajímavější a lákavější pak mohou být speciální saunové noci, kdy je otevírací doba prodloužena do 2,00 hodin v noci a součástí je vždy i zajímavý program s často významnými hosty ze světa saunování, pohoštěním, hudbou a dalším rozptýlením.

Restaurace

Hotelové, ale i ostatní hosty a návštěvníky přivítá taky restaurace Pompeja, která je součástí komplexu. Pod atraktivně znějícími antikou inspirovanými názvy však nabídne spíše „univerzální“ kuchyni, která na druhou stranu patrně nikoho neurazí a každý si vybere. Těšit se však můžete i na polské pierogy, pokud byste dostali chuť na něco autentičtějšího a více krajového. Restaurace má výborné hodnocení a kvalita je rozhodně na vysoké úrovni.

Palac Saturna Termy Rzymskie - 1
Palac Saturna Termy Rzymskie – 1

Otevírací doba Termy Rzymskie

  • pondělí 15–22:45
  • úterý 10–22:45
  • středa 10–22:45
  • čtvrtek 10–22:45
  • pátek 10–22:45
  • sobota 10–23
  • neděle 10–22
Palac Saturna Termy Rzymskie 7
Palac Saturna Termy Rzymskie 7

Ubytování – Palac Saturna Termy Rzymskie

Pokud se budete chtít v termálech zdržet, ubytovat se můžete přímo zde, v hotelu Pałac Saturna v celkem 25 pokojích a apartmánech. Většina z nich jsou dvoulůžkové, ale jsou zde i čtyřlůžkové varianty pro celé rodiny. Zařízení některých pokojů je možná poněkud „šantánové“ a budou se lépe hodit k romantickému než třeba rodinnému pobytu, ale jsou zde i neutrálněji laděné pokoje. V rámci ubytování máte vstup do římských lázní již zahrnut v ceně.

Palac Saturna Termy Rzymskie 4
Palac Saturna Termy Rzymskie – ubytování přímo v areálu si můžete rezervovat ZDE

Náš tip: Palác u Katowic – snídaně a neomezený vstup do římských lázní s obří saunou aktuálně ve slevě na Slevomat.cz

Nabídku ubytování pak najdete i v okolí, dle hodnocení doporučujeme například:

Celkové hodnocení recenze

Římské lázně v chladném Polsku? Jakkoli to může znít podezřele, tak Palac Saturna nabízí poměrně příjemné prostředí se starověkou stylizací, která však není příliš přehnaně přeplácaná či nevkusná, spíše pěkně navozuje atmosféru. Hotel i lázně mají noblesnější charakter. Největší chloubou jsou pak zdejší sauny včetně největší sauny na světě. Lázně mají vynikající hodnocení, a pokud je navštívíte, jistě nebudete zklamáni a odnesete si příjemné zážitky.

Fotky lázní Palac Saturna Termy Rzymskie, Polsko

Zdroje fotografií: termyrzymskie.pl, booking.com