Termální lázně Termy Szaflary, Polsko – menší lázně ve stínu velkého souseda

Tradice lázeňské kultury v Polsku panuje již od středověku. Vodu z pramenů plných minerálů a vyživujících látek Poláci kdysi prodávali i do sousedních států. Dnes v Polsku najdeme množství lázeňských areálů, mezi které patří i termální lázně Termy Szaflary.

Termály Termy Szaflary se nacházejí v malém městě Szaflary nedaleko obce Zakopane. Z Prahy se sem návštěvníci dostanou autem za přibližně 7 hodin. Po příjezdu se jim ale otevře moderní lázeňský areál určený k zábavě i odpočinku.

Termální lázně Termy Szaflary - 02
Termální lázně Termy Szaflary – 02

Kde leží lázně Termy Szaflary?

Termály Szaflary ocení především Slováci. Leží totiž jen pár kilometrů od hranic u Vysokých Tater. Z Prahy se sem projedete. Cesta má téměř 550 kilometrů a zabere až 7 hodin jízdy. Nejbližším velkým českým městem je Ostrava. I přesto sem cesta zabere přibližně 3 hodiny a budete muset překonat 200 kilometrů.

V obci Szaflary se ovšem nachází i další nádherné lázně – pojmenované termály Goracy Potok. Ty jsou podstatně větší (nabízejí 21 bazénů). Pokud se tedy rozhodnote Zakopané navštívit, doporučujeme vyzkoušet oba vodní světy.

Co se léčí v lázních Termy Szaflary?

Voda v termálech Termy Szaflary pochází z vrtu IG1 a obsahuje 24 minerálních látek. Její složení se využívá především k léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Pozitivní účinky jejího složení ale sahají mnohem dál.

 • Snižuje hmotnost a pomáhá s obezitou.
 • Zlepšuje nespavost.
 • Eliminuje slabost a bolesti hlavy.
 • Snižuje stres a zlepšuje náladu.
 • Stabilizuje nervový systém.
 • Zlepšuje vnitřní metabolické procesy.
 • Napravuje hormonální nerovnováhu.
Termální lázně Termy Szaflary - 05
Termální lázně Termy Szaflary – 05

Vysoce mineralizovaná léčivá voda má unikátní složení. Rozbory ji vyhodnotily dokonce jako nejvíce mineralizovanou vodu v oblasti Podhalí spadající do kategorie relaxačních vod. Jaké chemické prvky se ve vodě objevují?

  Koncentrace (mg/dm3)
Draslík 44,73
Sodík 435,20
Hořčík 40,06
Vápník 197,70
Železo 0,181

Bazény a tobogány v Termy Szaflary

Areál termálů Termy Szaflary nepatří k největším (vodní plocha čítá 1 000 m²). Skládá se ze dvou vnitřních a dvou venkovních bazénů. Jako takový je určený především k relaxaci. Na své si zde ale přijdou i rodiny s dětmi.

Voda v bazénech Termy Szaflary dosahuje až 38 °C. Teplota vody ve venkovním areálu závisí na ročním období, v kryté části se pak drží na stabilní a příjemné teplotě.

Bazény leží blízko sebe a umožňují plynulý přechod z kryté do venkovní části. Na břehu bazénů se nachází dostatečné množství lehátek, což dokládá fakt, že termály Termy Szaflary slouží především k relaxaci.

Termální lázně Termy Szaflary - 04
Termální lázně Termy Szaflary – 04

Termální lázně Termy Szaflary zahrnují plavecké i relaxační bazény. Ty jsou přirozeně propojeny a doplňuje je další vybavení:

 • hydromasážní hlavice,
 • vodní trysky,
 • ježci,
 • gejzíry,
 • trysky na masáž šíje a zad.

Děti si přijdou na své na tobogánech. Na výběr mají rodinný třídráhový tobogán a pro milovníky adrenalinu a divoké jízdy se ve vnější části nachází 55 metrů dlouhá skluzavka. Další možnosti vyžití se ale v areálu bohužel nenachází.

Termální lázně Termy Szaflary - 03
Termální lázně Termy Szaflary – 03

Sauny a wellness

Co chybím lázním Termy Szaflary v kategorii bazénů, to dohánějí jejich bohaté relaxační a wellness služby. Otevírací doba se ovšem liší od té v bazénové části:

 • Otevírací doba saunaria ve všední dny – 14:00 až 22:00
 • Otevírací doba saunaria přes víkend – 10:00 až 22:00

V saunariu panuje přesně opačná atmosféra, která vládne v bazénové části. Termály termy Szaflary dělají vše pro to, aby se hosté v saunáriu a wellness části cítili jako v bavlnce. V intimní a příjemné atmosféře si každý návštěvník najde svoji oázu klidu.

Termální lázně Termy Szaflary - 06
Termální lázně Termy Szaflary – 06

Saunarium se skládá ze čtyřech druhů saun:

 • Finská sauna
 • Infrasauna
 • Bylinková sauna
 • Aromaterapie a parní místnost

V každé z místností se konají pravidelné saunové seance. Tyto procedury spojené se saunováním se zaměřují na očistu lidského těla i ducha. Mezi oblíbené patří bylinný a přírodní peeling, různé krémy a masky a tepelná aroma seance.

Pobyt v saunariu termální lázně Termy Szaflary nastavili tak, aby návštěvník prošel kompletním rituálem, který se skládá z několika části:

 • Příprava – pečlivé umytí a osušení těla v přilehlých sprchách, během kterého dochází k prvnímu postupného prohřívání těla od nohou směrem nahoru.
 • První pobyt v sauně – terapie začíná na nejnižších lavicích s nohama nataženýma na lavici nebo volně svěšenýma dolů. Host postupně postupuje na vrchní lavice, až se dostane do nejvyšší patra. Délka pobytu závisí na teplotě v místnosti.
 • Ochlazení a krátký odpočinek – ochlazení probíhá vždy od nohou a mělo by trvat déle než pobyt v sauně. Během prvního ochlazení nedochází k omývání ve studeném bazénku.
 • Druhý pobyt v sauně – začíná se na druhé nebo třetí lavici. Pobyt probíhá ve stavu plné relaxace v pohodlné poloze, obecně se ale doporučuje poloha vleže.
 • Konec saunové relaxace – prudké ochlazení v bazénku nebo kádi s ledem následované studenou sprchou bez mýdla. Následuje alespoň 15–20 minut odpočinku na lehátku. Je možné doprovodit nenáročným rozmasírováním namáhaných partií.
Termální lázně Termy Szaflary - 07
Termální lázně Termy Szaflary – 07

Termální lázně Termy Szaflary nabízejí i wellness procedury. Akademie relaxu, jak se wellness zóna nazývá, poskytuje služby profesionálních fyzioterapeutů, kosmetiček, vizážistek a dalších odborných profesí.

Mezi nejoblíbenější patří procedury péče o pleť. Maska s vitaminem C, liftingová kúra s peptidy a regenerační a hydratační ošetření pak doplňují klasické procedury jako peeling kombinovaný s maskou a balzámem.

V rámci dalších SPA procedur nabízejí termály Termy Szaflary také masáže:

 • klasická masáž,
 • léčivá masáž,
 • masáž kobido (japonská ručníková masáž obličeje),
 • masáže hlavy, krku, tváře a dekoltu,
 • masáž chodidel spojená s peelingem a další.
Termální lázně Termy Szaflary - 08(1)
Termální lázně Termy Szaflary – 08(1)

Ceník vstupného

Kolik stojí termální lázně Termy Szaflary? Ceníků na webových stránkách ukazují léčebné lázně dost. To ale neznamená, že je to špatně. Nejobsáhlejší je základní vstupné, které rozděluje návštěvy podle doby strávené v lázních.

Základní vstupné v lázních Termy Szaflary

  1,5 hodiny 2,5 hodiny 4,5 hodiny Celodenní
Klasické 79 PLN 89 PLN 99 PLN 109 PLN
Děti do 120 cm Zdarma Zdarma Zdarma Zdarma
Děti do 16 let 69 PLN 79 PLN 89 PLN 99 PLN
Senioři nad 60 let 69 PLN 79 PLN 89 PLN 99 PLN
ZTP + opatrovník 78 PLN 88 PLN 98 PLN 108 PLN
Bazény + sauna 135 PLN 165 PLN 169 PLN
Překročení doby 1 PLN

Pokud hosté neplánují celodenní návštěvu, potěší je vstupné na kratší dobu v méně exponovaných hodinách. To rozděluje návštěvníky do dvou kategorií – ti, kteří si rádi přivstanou a užijí si prázdný areál, a ti, kteří preferují návštěvu v pozdních večerních hodinách.

Ceník zkráceného vstupného

Ranní vstupné od 9:00 do 11:00 68 PLN
Příplatek po 11:00 3 PLN / minuta
Večerní vstupné od 19:00 do 22:00 69 PLN
Večerní vstupné pro dítě do 16 let 55 PLN
Příplatek po 22:00 3 PLN / minuta

Termální lázně Termy Szaflary udělají radost také rodinám s dětmi. Ceník poskytuje zkrácené i celodenní vstupné za necelých 2000 Kč při návštěvě dvou rodičů a dvou dětí. Každé další dítě je za zvýhodněný příplatek.

Rodinné vstupné

Typ 2,5 hodiny Celodenní
2+1 199 PLN 272 PLN
2+2 279 PLN 329 PLN
Další dítě 45 PLN 45 PLN

Je běžnou tradicí, že wellness zóna a koupaliště mají odlišné vstupné. To se týká i lázní Termy Szaflary. Kolik hosté zaplatí za pobyt v saunách a ve wellness zóně?

Ceník wellness zóny

Doba ve wellness zóně Cena
1,5 hodiny 61 PLN
2,5 hodiny 71 PLN
4,5 hodiny 87 PLN
Termální lázně Termy Szaflary - 01
Termální lázně Termy Szaflary – 01

Otevírací doba Termy Szaflary

Otevírací doba bazénů kryté i venkovní části je v sezoně každý den od 9:00 do 22:00. Znamená to tedy, že celodenní vstupné do bazénů začíná v době, kdy se do areálu dostávají i hosté s zkrácenými vstupenkami.

Odlišná je otevírací doba saunaria. Sem se hosté dostanou každý den od 10:00 až 22:00 o víkendech. Ve všední dny je otevírací doba wellness části od 14:00 do 22:00.

Možnosti ubytování v lázních Termy Szaflary

Termální lázně Termy Szaflary - 09
Ubytování přímo v areálu lázní Termy Szaflary – rezervace a volné termíny najdete ZDE

Termální lázně Termy Szaflary mají vlastní hotel se dvěma restauracemi. Ubytování apartmánového typu zaujme především skvěle vybavenými pokoji, které vynikají nad polskými standardy.

Hosté v nadstandardních apartmánech mají vstupné do termálů a wellness zdarma. Díky tomu si zde užijí pobyt se vším všudy. Snídaně probíhají formou bufetu a nechybí ani soukromé parkoviště zdarma.

Vedle vlastních apartmánů poblíž Termy Szaflary najdeme i další ubytování:

 • Przy Termach – pobyt se snídaní v lázeňském resortu včetně vstupů do termálních lázní. 70 metrů od Termy Szaflary a 150 metrů od lázní Goracy Potok.
 • Nowe Izby – příjemný hotel s otevřeným lobby a vlastním parkovištěm. Menší pokoje mají vlastní koupelnu a neposkytují příliš mnoho prostoru. To hotel kompenzuje velkou terasou a dobrou cenovou dostupností.
 • Perła Podhala – udržitelný penzion se nachází pár minut jízdy od Termy Szaflary. Hodí se jak k zimním, tak k letním pobytům. Na přístupné zahradě disponuje prostornou terasou a velkým grilem.
 • Borowy Dwór- Biznes, Spa & Fun – oblíbené ubytování pro rodiny s dětmi s bowlingovou dráhou a dětskou hernou. Vlastní wellness centrum pro dospělé.

Recenze a zkušenosti návštěvníků

Co si o termálech Termy Szaflary myslí ostatní hosté? Recenze si lázně vesměs chválí. Návštěvníci oceňují teplou vodu a čisté prostředí. Příjemná je také obsluha v hotelu, dokládají zkušenosti ubytovaných hostů.

Co naopak recenze hostů příliš nechválí, je prostředí wellness. Navzdory proklamacím je přeplněné a hosté si v saunách občas sedí takzvaně na klíně. To se ale týká hlavně víkendů a polských státních svátků, což je v termálech obecně běžný stav.

Zkušenosti návštěvníků zmiňují i fakt, že se jedná především o termální lázně, nikoliv akvapark. Proto se zde nenachází velké množství atrakcí pro děti. Na druhou stranu nemá obsluha problém s přístupem kočárků a nosítek do areálů bazénu.

Nejlepší léčebné lázně v Polsku?

Polské termální lázně možná nevynikají svojí velikostí, to ale dohánějí nadstandardními službami. Které polské termály jsou ale nejlepší a proč to nejsou termály Termy Szaflary?

Pobyt v lázních je příjemný, na druhou stranu ale lázně nevynikají nad průměrem. V jejich prospěch nehraje ani fakt, že o poznání blíže se nacházejí polské aquaparky v blízkosti českých hranic.

Doporučili bychom pobyt rodinám s dětmi? Pokud plánují krátkou zastávku, tak ano. Při delším pobytu ale počítejte s nastupující nudou. Termální lázně Termy Szaflary se zaměřují především na starší osazenstvo. Pro ty ale dělají maximum toho, co je v jejich silách.

Fotky lázně Termy Szaflary

Zdroj fotografií: Booking.com, termyszaflary.com/sk/