Termály Velký Meder

Slovensko je země plná termálních pramenů, a proto na jeho území najdete desítky větších či menších termálních lázní. Lázně Velký Meder patří k těm nejznámějším destinacím, které jsou populární zejména u českých turistů.

Lázně Velký Meder, Slovensko je klasické moderní koupaliště. Kromě toho se nachází nedaleko další termální metropole – maďarského města Györ. Během jedné dovolené tak zvládnete návštěvu hned několika termálních koupališť.

Samotné město a jeho okolí je protkáno zajímavými historickými a kulturními památkami, hlavní turistickým lákadlem jsou ovšem místní termální lázně s přírodními léčivými prameny vyvěrajícími z hloubky 1 500 metrů o teplotě 56 – 76,5 °C.

Velký Meder

Kde se nachází lázně Velký Meder?

První písemná zmínka o Velkém Mederu pochází z roku 1268. Leží v okrese Dunajská Streda v Trnavském kraji a nachází se 65 kilometrů jižně od Bratislavy. Pouhých 35 kilometrů dále najdete město Komárno a směrem na jih už jednou zmiňovaný Györ nebo kousek vyhlášený aquapark Dunajská Streda.

Pro lázeňské hosty se termální lázně Velký Meder otevřely v roce 1974, kdy městečko navázalo na slovenskou lázeňskou tradici. O tři dekády později, v roce 2004, prošly lázně zásadní rekonstrukcí a přejmenovaly se na Termálpark – Thermal Corvinus Velký Meder.

I přes svoje jméno nepatří Velký Meder k rozlehlým slovenským městům. Bydlí zde necelých 9000 obyvatel, z nichž se přibližně 85 % hlásí k maďarské národnosti.

Co se léčí v lázních Velký Meder?

Bazény ve Velkém Mederu čerpají vodu ze dvou termálních pramenů. Ty se nacházejí 1500 metrů pod zemí a teplota vody se pohybuje mezi 57 a 72 °C. Prameny obsahují velké množství léčivých látek, které prospívají místním hostům.

Složení vody ve Velkém Mederu:

Sodík 197,10 mg/l
Draslík 0,72 mg/l
Amonium 1,30 mg/l
Železo 0,01 mg/l
Vápenaté sloučeniny 6 mg/l
Hořečnaté sloučeniny 3 mg/l
Dusičnany 8,60 mg/l

Místní minerální voda prospívá při problémech s pohybovým aparátem. Blahodárné účinky pocítíte také při regeneraci páteře, svalstva a kloubních onemocnění. Zapomenout nesmíme ani na regenerační účinky – po pobytu zde se cítíte jako znovuzrození.

Termální koupaliště Velký Meder nejsou lázně v klasickém slova smyslu. Jak název resortu napovídá, jedná se spíše o koupaliště s minerální vodou. Přímo v lázních tak nenajdete léčebné procedury. Za těmi musíte do nedalekých maďarských termálů.

Bazény a tobogány

Co ztrácí lázně Velký Meder na svém léčivém potenciálu, to dohání na tom zábavním. Termální lázně Velký Meder přináší zábavu pro celou rodinu. Areál je rozdělený na venkovní a vnitřní část a na své si zde přijde opravdu každý.

Velký Meder

Venkovní areál

Exteriérům dominuje bazén s umělým vlnobitím spojený s dětským bazénem a spray parkem. Voda dosahuje v průměru 28 až 30 °C a v hloubce 220 cm nedosáhnou ani ti nejvyšší čahouni.

Zábavu si užijete v bazéně s divokou řekou. Proud vody vás provede umělou relaxační jeskyní a prohlédnete si také umělý ostrov s fontánou a pláží.

Areálu nechybí ani 25 metrů dlouhý plavecký bazén se skokanskými můstky. Ten má na rozdíl od ostatních nižší teplotu mezi 20 až 25 °C. Pro děti je zde zase venkovní bazén s hracími elementy – vodním trychtýřem a dělem.

Celkem tvoří venkovní areál 6 bazénů o celkové rozloze přes 4000 metrů čtverečních. Nechybí ani bazén s tobogány, které přinášejí adrenalin těm nejodvážnějším návštěvníkům.

Vnitřní areál

Vnitřní areál je hostům dostupný po celý rok a dominuje mu částečně zastřešený rekreační bazén. V něm se nachází masážní trysky a vodopády, ve kterých zrelaxujete unavené svaly.

Stejně jako venku, tak i uvnitř najdete plavecký bazén. Ten se zde nachází dokonce ve dvojím provedení. První, klasický, měří 25 metrů a druhý plavecký bazén má atypický tvar a voda zde dosahuje teploty až 30 °C. Jeho součástí je perličkový bazén o teplotě 33 °C.

Uvnitř termálních lázní nechybí ani dětský bazén s atrakcemi a rodinný bazén. Najdete zde i dva celoroční tobogány se světelnými efekty. Každý z nich přináší jízdu dlouhou přes 65 metrů. Vodní plochy v interiéru se nachází na majestátních 695 metrech čtverečních.

Wellness & Spa

Co by to bylo za termální lázně bez sauny a masáží? Termální koupaliště Velký Meder nabízí možnost využití obojího.

V areálu termálů najdete finskou, parní, bylinkovou i solnou saunu. Všechny sauny mají jedinečnou architekturu interiéru i exteriéru. Pro perfektní zážitek nechybí ani solná komora a ochlazovací bazén.

S masážemi je to složitější. Nacházejí se v nedalekých hotelech Thermal Varga *** a Aqua *** a platí se za ně na recepcích. Najdete zde procedury s thajským kokosem, lymfodrenážní masáže a hosté si oblíbili také rašelinové zábaly na záda spojené s masáží.

Velký Meder v zimě

Ceník koupaliště Velký Meder

Lázně Velký Meder nabízejí poměrně strohý ceník. Vstupné zaplatíte buď na tři hodiny, nebo na celý den. Líbí se nám zvýhodněné vstupné pro celou rodinu provedené hned v několika verzích.

Základní vstupné do termálních lázní Velký Meder:

  3 hodiny Celý den
Dospělí 10,90 € 15,90 €
Senioři nad 62 let, děti 3-15 let, ZTP 10,90 € 12,90 €
Rodinné vstupné – 2 dospělí, dítě 3–15 let 24,90 € 34,90 €
Rodinné vstupné – 2 dospělí, 2 děti 3–15 let 34,90 € 44,90 €
Rodinné vstupné – 1 dospělý, 2 děti 3–15 let 24,90 € 32,90 €
Děti do 3 let Zdarma Zdarma

V ceně vstupného získáváte pouze jeden vstup. Vaši návštěvu si tak dobře naplánujte. Pokud opustíte areál lázní, na původní vstupenku znovu neprojdete.

Pokud se ubytujete přímo ve městě, mají pro vás lázně Velký Meder, Slovensko speciální nabídku. Za zvýhodněnou cenu získáte vstupné až na 7 dní. V ceně máte navíc dva vstupy denně – můžete se tak v klidu odejít občerstvit se do hotelové restaurace.

Vstupné do lázních Velký Meder pro hotelové hosty:

  2 dny 3 dny 4 dny 5 dní 6 dní 7 dní
Dospělí 29,80 € 44,80 € 56,90 € 74,50 € 89,40 € 99,90 €
Dospělí nad 62 let, děti 3–15 let, ZTP 26 € 38 € 49 € 61 € 71,50 € 89,90 €

Vstup do lázní zaplatíte v hotovosti v EUR nebo platební kartou Visa, Maestro a MasterCard. V areálu platíte buď pouze v hotovosti nebo bezkontaktně přes čipový náramek, který dostanete při vstupu. Ten nabijete částkou od 5 do 50 €.

Platební náramek vám doporučujeme. Vyhnete se tak nošení peněženky do barů a restaurací v areálu termálního koupaliště. Příležitostí k občerstvení najdete uvnitř hned několik:

  • restaurace Beatrix ve vstupní hale,
  • mokrý bar Beatrix u zábavního bazénu,
  • samoobslužná jídelna Corvin u polokrytého bazénu,
  • bar u krytého plaveckého bazénu.

Otevírací doba – lázně Velký Meder

Stejně jako vstupné je strohá i otevírací doba. Kromě nepředvídatelných událostí mají termální lázně Velký Meder otevřeno denně.

Otevírací doba v lázních Velký Meder

Pondělí až neděle 9:00 až 20:00

Hlavní sezóna je v lázních přibližně od dubna do října. Během této doby se vám otevírají všechny venkovní i vnitřní bazény. Mimo sezónu jsou venkovní bazény zavřené. Otevřený je pouze polokrytý relaxační bazén s teplou vodou.

Nezapomeňte na to, že i vnitřní bazény podléhají údržbě. Před návštěvou si tak ověřte dostupnost oblíbených bazénů. To provedete buď telefonátem nebo se podívejte na on-line webkameru.

Možnosti ubytování

V areálů termálních lázní Velký Meder žádný hotelový resort nenajdete. Pouze 80 metrů od areálu se ale nachází hned dva tříhvězdičkové hotely.

  • Hotel Thermal Varga *** – rodinný hotel pro širokou veřejnost. Nabízí speciální typy pobytů od relaxačního až po pohybový. 5denní ubytování pro dva zde stojí od 424 € podle typu pokoje.
  • Hotel Aqua *** – takřka totožný s předešlým hotelem. Najdete zde moderní pokoje s balkonem i malé útulné garsonky. V hotelu se nachází masáže, lázně, wellness a další možnosti rekreace. Za 5denní pobyt zaplatíte od 424 € podle typu pokoje.

Dva hotely ale nejsou jedinou možností ubytování. Pokud vám nevadí dojíždění, levnější hotely najdete v nedalekém maďarském Györu. Přímo ve městě se také nachází několik ubytovatelů – noc pro dva zde stojí od 718 Kč a jejich nabídku najdete třeba na tomto portálu.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Velký Meder je moderní areál, který ročně navštíví tisíce hostů. S tím se samozřejmě pojí i jisté nepříjemnosti. Nejvíce stížností proto souvisí s přeplněností a dlouhými frontami. Pokud tedy toužíte po klidu, navštivte lázně Velký Meder mimo sezónu.

Nezapomeňte také na to, že uvnitř areálu neberou platební karty. Za občerstvení zaplatíte v hotovosti a platebním náramkem. Jeho rezervaci vám znovu doporučujeme – zaplatíte s ním veškeré občerstvení a pokud vám na něm dojdou peníze, útratu doplatíte v hotovosti.

Některé hosty také překvapují wellness a masáže mimo areál lázní. To ale lázně Velký Meder dostatečně oznamují na svých webových stránkách. Jde tak spíše o neinformovanost hostů předem.

Velký Meder

Co dělat v okolí Velkého Mederu?

Pokud vás omrzí termální koupaliště Velký Meder, nabízí se vám spousta dalších aktivit. Za návštěvu určitě stojí Tarzánia Velký Meder. Tento největší lanový park na Slovensku leží nedaleko od termálního koupaliště mezi Dunajskou Stredou a Komárnem.

Tarzánia Velký Meder poskytuje aktivní zábavu pro celou rodinu. Pro dospělé se zde otevírá přes 650 metrů překážek na dvou trasách. Na své si přijdou také děti. Pro ně je zde připravená separátní lanová dráha ve výšce metr nad zemí.

Tím ale aktivity kolem Velkého Mederu nekončí. Doporučujeme vám návštěvu v nedalekém Komárně a maďarském Györu. Za návštěvu stojí i technická památka Vodní dílo Gabčíkovo.

Relaxace ve Velkém Mederu

V termálních lázních Velký Meder si užijete zábavu pro celou rodinu. Příjemný areál uprostřed lesoparku o rozloze 100 ha nejenže oplývá léčivou vodou. Místní flóra zajistí i čerstvý vzduch a příjemné prostředí s naprostou absencí nepříjemných veder.

Slovenské termální lázně možná nepatří k těm největším ve střední Evropě. Kromě relaxu v termální vodě ochutnáte také delikátní slovenskou kuchyni. Kromě toho je jih Slovenska, kde se lázně Velký Meder, nacházejí, také bohatou vinařskou oblastí.

Užijte si příjemný pobyt v termálních lázních Velký Meder. Pokud patříte mezi fanoušky koupališť a nejde vám o lázeňské procedury, místní lázně jsou jako stvořené k pobytům pro celou rodinu.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.thermalcorvinus.eu

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 comments