Kúpele Brusno a nově otevřené římské lázně CARACALLA SPA

V našem dnešním článku si uděláme výlet do lůna slovenské horské přírody, do lázeňského areálu Brusno, které sice mezi našinci není příliš známé, ale rozhodně je to velká škoda. Termální lázně Kúpele Brusno totiž rozhodně mají co nabídnout.

Caracalla Spa - římské koupele, relaxační bazén
Caracalla Spa – římské koupele, relaxační bazén

Kde najdete Kúpele Brusno?

Lázeňský resort Kúpele Brusno leží v nádherné slovenské přírodě na rozhraní pohoří Poľana a Nízkých Tater. Resort leží utopený v hlubokých lesích mezi kopci Kopok, Rakytovec a Mukyňová (896 m. n. m.), jsou odsud úžasné výhledy na okolní pohoří – včetně tatranských hřebenů, jako je přes 1700 m vysoká Veľká Chochuľa.

I když jsou lázně v lůně horské přírody, je to odtud ve skutečnosti jen kousek do obce Brusno. Jde o lázeňskou obec s cca dvěma tisíci obyvateli. Je zde řada restaurací, kaváren, hospod, ale i obchody, hotely či penziony a další vybavení. Z obce vede i oblíbená stezka a cyklostezka známá jako Brusnianský okruh, která vás provede přírodou obou výše zmíněných pohoří. Jsou zde i další trasy vedoucí do Nízkých Tater i na opačnou stranu – právě kolem lázní.

Resort je tudíž ideální výchozí stanicí i pro vycházky, výlety i náročnější túry a cyklotúry po okolí. Podívat se můžete například na vrchol zmíněné Veľké Chochuľy v národním parku Nízké Tatry.

Z Prahy sem přes D1 na Brno a Bratislavu pojedete přibližně 5,5 hodiny a zdoláte 565 km. Druhá trasa vede přes Olomouc a Žilinu, má cca stejnou délku 565 km, ale ujedete ji za 6,5 hodiny. Obyvatelé Brna se do kúpelí Brusno dostanou do 4 hodin.

Nejkrásnější zákoutí Slovenska

Národní park Nízké Tatry leží od lázní necelých 10 km. Jen o něco dále (cca 20 km) leží neméně populární a nádherný národní park – Veľká Fatra. O něco dále na opačnou stranu je to zase národní park Muránská planina. Zhruba 15 km na západ pak leží velmi známé horské město Banská Bystrica.

Banská Bystrica je jedním z nejhezčích a taky největších slovenských měst a dá se zde dělat a vidět opravdu spousta věcí. Návštěvou městského hradu počínaje a túrami do hor či třeba k nedalekým Kralickým vodopádům konče. V okolí je taky hned několik lyžařských areálů.

V lázních Brusno se tedy určitě nudit nebudete ani za předpokladu, že sem vyrazíte na poněkud aktivnější lázeňský pobyt.

Víc než 200 let tradice – historie

Caracalla Spa - oddychový bazén s vodou
Caracalla Spa – oddychový bazén s vodou

Lázeňská historie místa, na kterém dnes leží resort Kúpele Brusno, sahá minimálně k počátkům 19. století. Z roku 1818 máme první písemnou zprávu o zdejších léčivých pramenech. V roce 1834 se zde začal budovat první lázeňský dům.

Ve dvacátých letech zde už byly etablované lázně, které se dokonce honosily přídomkem „slovenské Karlovy Vary“, protože zdejší prameny byly svým složením velmi podobné těm karlovarským. Lázně začaly využívat i zdejší unikátní radioaktivní rašeliniště, které dávaly ozdravnou rašelinu, jakou by mohli závidět i ve Františkových Lázních. Už tehdy zde byl taky hotel nabízející ubytování ve víc než 150 pokojích.

V současnosti tvoří resort především dva lázeňské domy. Kúpeľný dom Brusnianka, který se nese více v klasickém stylu. A 4hvězdičkový Kúpeľný hotel Poľana, který je modernější a taky rozlehlejší.

Léčivé prameny

V lázeňském komplexu najdete zřídla hned několika léčivých pramenů. Nejblíže u vstupu vyvěrají léčivé minerální prameny Paula a Ondrej. Výše jsou položeny prameny Ďumbier a Ludvig. Tyto čtyři prameny jsou využívány k lázeňským kúrám a procedurám. Ještě jsou zde však zřídla dalších pramenů jako Vepor či Hedviga.

Složení pramenů je velmi podobné. Nejvíce využívaný je však pramen Ondrej, který se i stáčí a prodává běžně v obchodech jako minerálka Brusnianka. Přímo v lázních se prameny využívají k pitným kúrám a minerálním koupelím.

Pramen Ludvig, Ondrej a Paula jsou středně mineralizované, bohaté je na vápník, hořčík i sodík či fluor. Velmi účinné jsou při léčbě nechutenství, ale i proti onemocněním a zánětům močových cest a ledvin. Pramen Ďumbier se používá i pro léčbu zánětlivých onemocnění trávicího traktu.

Jaké procedury lázně nabízejí a co vše se zde léčí?

Do lázní a na kliniky lázeňského resortu Brusná přichází na 6 000 pacientů ročně. Léčí se zde široká škála problémů. Onkologická onemocnění, nemoci srdce a oběhové soustavy, choroby trávicího traktu, metabolické poruchy, nemoci ledvin a močových cest, ale i některé nemoci dýchacích cest a nemoci z povolání.

Caracalla Spa - dětská zóna
Caracalla Spa – dětská zóna

Dopřejte si koupele i masáže…

Do lázní Brusno ale rozhodně nemusíte přijet jen s vážnějšími problémy či onemocněními. Pestrá plejáda zdejších programů, kúr a procedur je dostupná i pro ostatní hosty a veřejnost.

Dopřát si můžete regenerující a ozdravné minerální koupele různého druhu, včetně rašelinových koupelí nebo koupelí s himalájskou solí či vonnými oleji. Skvělý je výběr a kvalita zdejších masáží. V nabídce jsou klasické i reflexní, olejové, medové, lávové či baňkové masáže.

Nechybí velký výběr různých fyzikálních terapií a procedur, včetně biolampy, ultrazvuku, lymfodrenáže apod. Dále si můžete užít podvodní masáže, skotské střiky, vířivé koupele, termoterapii s parafínovými zábaly, oxygenoterapii (inhalace kyslíku) a leccos dalšího.

Hotel Poľana a římské lázně Caracalla Spa

Kúpele Brusno - LD Poľana
Kúpele Brusno – LD Poľana (rezervace hotelu zde)

Kúpeľný dom Poľana je dominantou lázeňského areálu. Jde o čtyřhvězdičkový hotel, který zde stojí již od roku 1975, ale před časem prošel důkladnou rekonstrukcí. Navzdory tomu, že zvenčí hotel stále neoslní a působí už poněkud „zánovně“, interiéry jsou čisté a pěkně zařízené. Najdete v nich přes 120 pokojů a 4 apartmány. Nechybí ani bezbariérové pokoje.

Pokoje mají vlastní koupelnu s vanou i sprchovým koutem, TV, kuchyňský koutek, minibar, trezor a taky balkon skýtající nádherné výhledy na okolní krajinu. V hotelu je knihovna, pořádají se zde taneční a hudební večery a vystoupení. Posedět můžete v lobby baru nebo nočním baru a je zde několik jídelen.

Caracalla Spa – lázně v antickém duchu

Caracalla Spa Kupele Brusno - 02
Caracalla Spa Kupele Brusno – 02

Římské lázně a wellness a spa centrum Caracalla jsou jednoznačně největší pýchou hotelu Poľana i celého lázeňského resortu. Celé lázně mají plochu 3 300 metrů čtverečních a jen vodní plocha zdejších bazénů činí 770 metrů čtverečních, za což by se nemusel stydět malý aquapark.

Lázně jsou zařízené v antickém stylu. Jsou zde sloupoví a portiky – oproti hotelu je vše výrazně novější a designové. Prostředí je opravdu velmi noblesní a určitě osloví i náročnější a náročné hosty s přísným kritickým okem a vysokými nároky na stylovou i hygienickou čistotu.

A na co vše se zde můžete těšit?

Bazénový svět

Caracalla Spa nabízejí velmi bohatý bazénový svět, který zahrnuje i 25metrový plavecký bazén, zážitkový bazén s chrliči, perličkovou koupelí a dalšími prvky. Nechybí bazén s masážními lavicemi, dětský bazén i s drobnějšími atrakcemi, jako je skluzavka, a je zde dokonce i divoká řeka.

Caracalla Spa - zážitkový bazén se stromy
Caracalla Spa – zážitkový bazén se stromy

Saunový svět

Ani saunový svět nezaostává co do pestrosti a velikost. Je zde hned 8 saun. Vyzkoušet můžete turecké lázně hammam, odpočinout si v unikátním tepidáriu, dopřát si smyslovou stimulaci na Kneippově chodníku nebo relaxovat v bazénu či vířivce. Samozřejmostí jsou suché, finské sauny a dopřát si můžete i masáže.

Caracalla Spa - alpská bylinná sauna
Caracalla Spa – alpská bylinná sauna

Ceník vstupného do lázní Caracalla v kúpele Brusno

Lázně Caracalla s kapacitou až 250 osob jsou dostupné pro hosty, ale i pro veřejnost – a to i bez předchozí rezervace. Ceny však nejsou zrovna lidové.

Základní celodenní vstupné pro dospělého vyjde na 28 Eur (přes 700 Kč), přičemž tříhodinový vstup stojí jen o tři Eura méně, takže se příliš nevyplatí. Děti do 100 cm mají vstup za 3 nebo 6 Eur (tři hodiny/celý den). Děti nad 100 cm (tedy cca 3 až 4 roky věku) do 18 let už platí 22/25 Eur. Rodinné vstupné stojí 75/85 Eur, ale vstupné neplatí do saunového světa.

Platí se navíc 15 Eur na osobu a podle informací některých hostů nelze saunový svět přikoupit k rodinné vstupence. O to zajímavější může být 2hodinový balíček bazénového plus saunového světa za 20 Eur.

Pro koho jsou lázně vhodné?

V lázních Caracalla si můžete užít klid, relaxaci a regeneraci v bazénech i saunách – a to ideálně o samotě či ve dvou. Pokud vyrazíte s rodinou, počítejte s tím, že děti jsou zde spíše „trpěné“ než kdovíjak vítané. Rovněž zde nečekejte zrovna kdovíjak vysokou nebo pestrou gastronomii. Bistro zde je, ale jeho úroveň je spíše slabší.

Kde se ubytovat v lázních Kúpele Brusno?

  • Lázeňský dům Poľana – právě zde se nachází nově otevřené a moderní lázně Caracalla Spa.
  • Seniorské a wellness pobyty včetně procedur si můžete zarezervovat na SPA.cz
  • V samotném okolí pak příliš mnoho dalších ubytování k dispozici není.

Náš tip: Relaxační pobyt se slevou v lázních Brusno: polopenze i neomezený vstup do římských lázní

Shrnutí a hodnocení

Lázně Brusno jsou velmi oblíbený lázeňský areál v překrásném prostředí. Vybavení i nabídka služeb, terapií a procedur jsou skvělé. Opravdu pěkné místo pro dovolenou či lázeňský pobyt, pokud je pro vás důležitá blízkost přírodě. Málokteré lázně se pyšní tak pěknou lokalitou. Dalším esem jsou zdejší lázně Caracalla s opravdu velkým bazénovým i saunovým světem a službami včetně masáží a saunových rituálů.

Caracalla Spa Kupele Brusno - 01
Caracalla Spa Kupele Brusno – 01

Nevýhodou může být trochu omšelejší stav budov (což se netýká skoro fungl nových a zářících Caracalla Spa) a spíše průměrná gastronomie. Lázně a wellness Caracalla mají taky pár drobných mušek, například personál, který není dvakrát nejpřívětivější k rodinám s malými dětmi. Ostatně pro děti je zde tak jako tak spíše minimum vyžití. Jinak jde ale o skvěle hodnocené lázně, které se určitě vyplatí navštívit.

Fotky lázní Caracalla SPA v kúpele Brusno

Zdroje fotografií: caracallaspa.sk, booking.com