Aquapark a vodní park Krakow v Polsku – oblíbený turistický cíl Čechů

Kde se v Krakově vykoupat, trochu si zaplavat, ale především si užít spoustu vodní zábavy pro celou rodinu? Ideálním místem může být krytý aquapark Krakov, který nabízí zábavu i odpočinek pod jednou střechou.

Kde leží krakovský vodní park?

Odpověď je samozřejmě v Krakově. Konkrétněji pak na ulici Dobreho Pasterza 126 vedle hotelu Swing Krakow a Multikina Krakow. Jde o odlehlejší a klidnější severní okraj města s rozlehlými parkovacími plochami. Z města sem jezdí celá řada autobusových linek. Zejména linky 125, 129, 138, 139, 142, 152 a 182, ale i další. Zastávka autobusu je hned přes parkoviště naproti vstupu do aquaparku. Dopravní dostupnost je tedy výborná.

Proč vyrazit do aquaparku v Krakově?

Krakovský aquapark může být skvělým místem, kde se osvěžit a užít si vodní zábavu s celou rodinou, pokud například plánujete výlet či dovolenou v Krakově – nebo tudy budete jen projíždět. Aquapark je krytý, takže poskytne „útočiště“ třeba i v případě, že se během vaší návštěvy polské metropole pokazí počasí a budete hledat způsob, jak si přesto užít skvělý den. Navíc sem můžete vyrazit v kterékoli roční období.

Krakov (Kraków) patří mezi nejvýznamnější polská města a počtem obyvatel (přes 800 000) je druhé největší po Varšavě. Zároveň však Kraków leží velmi blízko českých hranic (zejména se severní Moravou a Slezskem), což z něj činí oblíbený cíl českých turistů.

Krakovské historické centrum je typické svým pravidelným šachovnicovým uspořádáním. Srdcem této části je náměstí Rynek Główny (hlavní rynek). Zdejší dominantou je krytá tržnice Sukiennice, ale i velkolepá bazilika Nanebevzetí Panny Marie a samozřejmě Radniční věž.

Mezi další slavné památky města patří katedrála a obrovský královský hrad na Wawelu (nízké návrší). Slavná je i brána Barbakán a rozhodně se nezapomeňte projít po Floriańské ulici s její nádhernou architekturou a čilým ruchem.

Krakov nabízí i zajímavé možnosti pro vodní radovánky. Zatímco aquapark, kterému se budeme dnes věnovat, je skvělou volbou pro celoroční zábavu a je nadupaný atrakcemi pro děti i dospělé, za krásného letního počasí se vyplatí navštívit i jiné místo. Je jím velmi známé koupaliště Zakrzówek, které jsme pro vás už kdysi obšírně recenzovali. Tomuto přírodnímu koupališti, které vyrostlo v zatopeném lomu, se někdy přezdívá „Polské Maledivy“.

Co nabízí vodní park v Krakově?

Krakovský vodní park je často označovaný za jeden z největších polských krytých aquaparků a jde o populární cíl milovníků vodních radovánek.  Dnes už jsou v Polsku sice i větší, modernější a bombastičtěji zařízené a vybavené aquaparky (příkladem za všechny může být vodní svět Suntago), ale krakovský vodní park má stále co nabídnout – a není to jen skvělá poloha blízko centra turisticky možná nejzajímavějšího města země.

Aquapark Krakow
Aquapark Krakow

Tento park má za sebou už čtvrt století existence, přesto se má stále k světu. Nabízí čisté, velmi pěkně upravené a kvalitně vybavené prostředí, které je průběžně renovováno. Byť výraznější a komplexnější rekonstrukce by mu rozhodně prospěla taky.

Aquapark nabízí přes 2 000 metrů čtverečních vodních ploch, především vnitřních. Samozřejmostí jsou, kromě bazénů, i tobogány a další atrakce. Vodní park má i saunový svět a wellness se zajímavými službami, rovněž si můžete zajít trochu rozproudit krev ve svalech do velkého fitcentra. Pojďme se teď na jednotlivé vybavení podívat blíže.

Bazény

Hlavní část vnitřního komplexu má půlkruhový tvar a dominantou jsou zde tři velké bazény obklopené ještě řadou různých menších bazénků, připojených nebo samostatných. Prostor není nijak zvlášť obrovský, ale o to více zapůsobí hustota atrakcí, kterých je zde opravdu poměrně slušné množství.

Aquapark Krakow
Aquapark Krakow

Voda v bazénech je ošetřována ozónem – tedy bez chlóru. To je velká výhoda pro citlivější osoby, osoby s kožními problémy, alergiky, ale samozřejmě i pro děti, včetně velmi malých dětí a miminek. V krakovském vodním parku si tudíž může užívat zábavu každý bez obavy z podráždění očí nebo kůže a přitom stále s dodržením vysokého standardu hygieny.

Atrakce a zábava

Krakovský vodní park je výrazně zaměřený na rodiny s dětmi. Zřejmě hlavním lákadlem bude 8 tobogánů a skluzavek s celkovou délkou poctivých 800 metrů. Patří mezi ně zejména:

  • Raftová skluzavka Kongo s mírným, ale velmi dlouhým (165 m) průběhem, která připomíná sjíždění divoké tropické řeky.
  • Divoká skluzavka Nitro dlouhá 106 metrů a extrémně rychlá. Vhodná pro děti od 14 let a milovníky adrenalinovější zábavy.
  • Tobogán Twister dlouhý 132 metrů s různými audiovizuálními efekty, které mají navíc volitelná témata.
  • Extra rychlý i dlouhý (155 m) sjezd Speed Fire opět doprovázený i různými efekty a vhodný pro děti od 12 let.
  • Tobogán Mamba, který je 120 metrů dlouhý a klidnějším průběhem vhodný i pro malé děti.
  • Několik menších sjezdů, skluzavek a tobogánů.

Aquapark nabízí rovněž menší divokou řeku, jsou zde lezecké stěny, velký vodní drak, plavecké dráhy pro zájemce o kondiční plavání (nepříliš rozsáhlé). Dále vodní překážková dráha či velmi pěkný pirátský ostrov s různými prolézačkami, skluzavkami i malou lodí.

Aquapark Krakow
Aquapark Krakow

Wellness a fitness

Vodní park Krakov nezapomíná ani na rodiče, kteří si chtějí odpočinout. Pro ty je zde hned 8 vířivých bazénků s různými masážními prvky. Je v nich slaná voda a jsou volně přístupné v rámci základního vstupného. Kromě toho jsou i v dalších bazénech různé masážní prvky, lavice, vodní trysky a podobně.

Krakovský aquapark však nabízí i saunárium. Pobyt v saunách je možné připlatit si zvlášť (cena je 2 zloté za minutu) anebo si rovnou pořídit kombinované vstupné, které zahrnuje vodní svět i saunárium. Ceny jsou zde obecně příznivé.

Saunový svět má plochu 400 metrů čtverečních. Najdete zde několik suchých saun finského typu, ale taky třeba východní saunu (banya), mořskou lázeň, saunu s bylinnou aromaterapií, infračervenou solnou saunu nebo extra divokou „fire“ saunu, kde teplota dosahuje až zuřivých 115°C (pouze pro zkušené a náročné zájemce). Nechybí příjemné odpočinkové zóny anebo solánková věž s mořským klimatem. Užít si můžete i saunové rituály a procedury.

Vodní park nabízí i velké fitness centrum s rozlohou 1 000 metrů čtverečních, kde kromě nejrůznějšího vybavení můžete využít i fitness či taneční kurzy nebo kurzy bojových sportů. Energii pak můžete doplnit v restauraci, která je součástí komplexu a najdete v ní i velmi pěkně vybavený dětský koutek, kde se zejména malé děti dokážou zabavit dost dlouho na to, abyste se v klidu občerstvili.

Aquapark Krakow
Aquapark Krakow

Otevírací doba aquaparku Krakov

  • Otevřeno denně od 8:00 do 22:00

Vstupné do aquaparku Krakov

Ceny vstupného do krakovského vodního parku jsou poměrně přívětivé a dá se říct, že odpovídají kvalitě a vybavenosti komplexu.

  • Základní hodinové vstupné (pouze vodní svět) stojí 51 Zlotých pro dospělou osobu. V ranních „happy hours“ pak jen 38 Zlotých.
  • Rodinné hodinové vstupné (3 osoby) stojí od 129 Zlotých.
  • Kombinované vstupné do vodního světa a saunária stojí od 62 Zlotých (1h/dospělý).

1 Zlotý = přibližně 5,50 – 6 Kč

Kde se ubytovat v Krakově poblíž aquaparku?

Náš tip: Krakov: Hotel Swing **** se snídaní či polopenzí, vstupem do wellness a každodenní vstupenkou do aquaparku

Celkové hodnocení

Vodní park v Krakově byl svého času jedním z největších a nejúchvatnějších krytých aquaparků ve střední Evropě. Dnes – po skoro 30 letech – stále vítá návštěvníky spoustou zajímavých atrakcí a příjemným prostředím. Dny největší slávy má za sebou a slušela by mu komplexnější rekonstrukce, která by ho posunula do budoucnosti. Přesto není rozhodně zašlý či neudržovaný. Naopak působí čistým a solidním dojmem a zachovává si ducha „klasických“ prvních aquaparků, jich i u nás kolem přelomu milénia vyrostla celá řada.

Aquapark si užijí v první řadě děti a hravější dospělí. O atrakce a zábavu nebo prostor pro relaxaci zde nouze není, poněkud slabší je to se sportem. Náročnější zájemci o výkonnostní plavání asi tak nadšení nebudou, přestože omezenější plavecké prostory nechybí. A je zde i velké fitcentrum.

Aquapark Krakow
Aquapark Krakow

Celkově vzato, Krakovský vodní park pravděpodobně není místem, kvůli kterému by se samo o sobě vyplatilo vážit cestu do Polska (což naopak například výše zmíněný vodní svět Suntago nejspíš je), ale při návštěvě Krakova nebo okolí se ho vyplatí navštívit, pokud zatoužíte po vodní zábavě s dětmi.

Neopomenutelnou výhodou jsou i poměrně příznivé ceny, které (podobně jako celý aquapark) ještě částečně patří do „starých dobrých časů“. Za výhodu pak lze považovat v jistém smyslu i fakt, že na to, abyste si aquapark užili a vyzkoušeli většinu nebo všechny atrakce nepotřebujete zas tolik času. 1-2hodinová návštěva může být úplně dostačující a v daný den můžete stihnout ještě leccos jiného. Třeba návštěvu krakovského centra a památek.

Fotky aquaparku Krakov

Zdroje fotografií: travelportal.cz