Koupaliště Zakrzówek v polském Krakově (+ tipy na ubytování v okolí)

Vyrážíte do Polska za krásami a památkami zdejších měst, za odpočinkem v přírodě nebo třeba za koupáním u některého z úchvatných polských jezer nebo rovnou u Baltu? Pokud máte rádi atraktivní, zajímavá a neobvyklá místa ke koupání, rozhodně zvažte mezizastávku v polském koupališti Zakrzówek. Anebo sem rovnou vyrazte jako k hlavnímu cíli. Toto koupaliště leží přímo u města Krakov a okolí proto nabízí víc než dost zajímavých míst a možností, kam vyrazit, co dělat a taky, kde se ubytovat.

Koupaliště Zakrzówek v polském Krakově
Koupaliště Zakrzówek v polském Krakově

Co je koupaliště Zakrzówek?

Hned na úvod se sluší říct, že koupaliště Zakrzówek je naprosto čerstvý projekt. Jeho realizace představuje finální část revitalizace celého rozlehlého areálu Zakrzówek. Ta probíhá už od roku 2019 a v minulých letech zde vyrostl krásný a rozlehlý park se spoustou stezek… k tomu se ještě vrátíme.

Srdcem oblasti Zakrzówek je však obrovský zatopený bývalý vápencový lom. V tomto lomu se těžilo především od 50. do 90. let minulého století. Dnes nabízí nádherné prostředí skalnatých útesů čnících z vody a porostlých hustou zelení. Voda je zde překrásná a zatopený lom skutečně působí jako horské jezero v nějakém národním parku. Už jen sám o sobě by proto stál za návštěvu.

Přímo na tomto místě však bylo letos (2023) otevřeno unikátní koupaliště. Co je na něm unikátního? Jde o koupaliště vybudované přímo na hladině zatopeného lomu. Celé koupaliště tedy doslova plave na vodě. Někteří mu přezdívají „Polské Maledivy“. Důvodem je zřejmě jednat skutečně exotický a exkluzivní vzhled, ale i samotná forma, která připomíná maledivské souostroví tvořené korálovým atoly a miniaturními ostrovy roztroušenými na oceánu.

Jen pro zajímavost, revitalizace parku a vybudování koupaliště vyšlo na cca 270 000 000 Kč (50 mil. Zlotých). Dnes vše zatím krásně září novotou, takže můžete tu čtvrt miliardu skutečně pocítit a užít si park i koupaliště v jeho nejlepší formě.

Kde koupaliště leží a co vidět v okolí?

Park a zatopený lom s koupalištěm Zakrzówek leží jihozápadně od centra města Krakov (Kraków). Krakov je druhým největším polským městem po hlavní městě Varšavě. Žije zde přes 800 000 lidí a podle legendy dostalo město jméno podle slovanského knížete Kraka.

Ve slovanském raném středověku město patřilo pod nadvládu českého knížete Boleslava I. Ve 13. století ho takřka zcela zdevastovali Mongolové. Při jeho obnově po tomto řádění dostalo město již současnou základní podobu, která je specifická šachovnicovým uspořádáním ulic. Během středověku a novověku byl Krakov významnou obchodní a řemeslnickou metropolí a zůstala zde spousta krásných památek.

V moderní historii se Krakov stal centrem polského umění, vzdělanosti a kultury. Žilo zde několik polských držitelů Nobelovy ceny. Krakov je taky zásadním turistickým cílem. Ve skutečnosti sem míří výrazně více turistů než do samotného hlavního města Varšavy. Celá oblast starého města je navíc zapsána na seznam UNESCO.

Krakow je od českých hranic vzdálen cca 150 km.

Krakovsky rynek a památky

Krakovsky rynek a památky

Historické jádro města je poměrně kompaktní a rozkládá se kolem Hlavního rynku (Rynek Główny). Jde o velmi rozlehlé náměstí, které má na 4 hektary, čímž patří k největším historickým náměstím v Evropě.

Na tomto náměstí se nachází několik nádherných a majestátních památek. Uprostřed leží budova historické tržnice Sukiennice s novogotickými arkádami. V severovýchodním rohu rynku se k nebi tyčí Mariánský kostel, bazilika z 15. století, jejíž nejvyšší věž má 82 metrů. Tím převyšuje i další dominantu v podobě 70metrové radniční věži ze 14. století. Krásnou procházku slibují ulice Starého města lemované stovkami úžasných historických budov, ale i restaurací, hospůdek, obchůdků a kaváren.

Do (či z) historického jádra míří na severu slavná mohutná brána Barbakan. Staré město je i domovem mnoha paláců, divadel, kostelů a dalších památek. I mimo toto jádro však Krakov nabízí řadu zajímavých míst a pamětihodností. Za návštěvu jistě stojí židovská čtvrť Kazimierz s několika synagogami a zajímavou atmosférou.

Krakov je pozoruhodný i přítomností několika mohyl. Nejvyšší z těchto umělých kopců má 34 m (Kościuszkova mohyla). Některé tyto mohyly však nejsou pozůstatkem pradávných dob. Vznikaly teprve během 19. a 20. století na počest polských hrdinů. Jiné – jako Krakova – mají skutečně dávnou historii.

Nejmajestátnější památky Krakova však nabízí zřejmě vrch Wawel na nábřeží Visly. Zde leží královský hrad (druhý největší hrad Polska po Malborku) a taky impozantní katedrála.

Nejen město, ale i příroda

Nejen město, ale i příroda

Krakov není jen o památkách. Na své si zde víc než dost přijdou i milovníci nádherné přírody. V blízkosti města se nachází pozoruhodná koncentrace národních parků. Prakticky přímo součástí města je Bielańsko-Tyniecki park. Ostatně na kraji tohoto parku leží i samotný lom s koupalištěm a parkem Zakrzówek. V celém parku protkaném stezkami najdete úžasné lesy, jeskyně a skály, ale taky zoologickou zahradu.

Nejvýznamnějším z přírodních oblastí kolem Krakova je však Ojcowski Park Narodowy. Jak jsme asi pochopili, jde rovnou o národní park a přezdívá se mu „Polský kras“. Svým charakterem výrazně připomíná České Švýcarsko a Český ráj. Především díky specifickým skalnatým útvarům.

Zakrzówek – lesopark s jeskyněmi a skalami

Samotný Zakrzówek je oblast, která má asi 1,5 km2, ze západu ji ohraničuje řeka Visla, z ostatních stran městská zástavba Krakova. Rozkládají se zde lesy, ale i spousta skal, a dokonce jeskyní. Zejména severně od zatopeného lomu je jich velká koncentrace. Najdete zde krásné vyhlídky a na své si mohou přijít i horolezci. Park tedy rozhodně stojí za to prozkoumat – a pak se jít osvěžit na samotné koupaliště. Anebo si naopak po koupání užít park a skalní vyhlídky při západu slunce.

Jak se dostat ke koupališti Zakrzówek?

Z hlavního rynku leží koupaliště cca 4,5 km pěší procházkou městem. Samozřejmě však můžete přijet i autem. S parkováním to ale může být poněkud složitější. Zaparkovat můžete zkusit na ulici Norymberská a odtud ke koupališti dojít. Dobrou možností je parkoviště u nedalekého Kauflandu (opět Norymberská). Kolem něj je hned několik parkovišť. Na koupaliště je to odtud přitom jen něco přes 300 m.

Další možností je hromadná doprava. Z města se sem dostanete tramvajemi 11, 17, 18, 22 nebo 52, 77. Zastávka je opět na ulici Norymberská asi půl km od koupaliště. Z autobusových linek do blízkosti koupaliště míří čísla: 101, 112, 162, 194 nebo 578.

Co nabízí koupaliště Zakrzówek?

Jak již bylo řečeno, toto koupaliště je svým charakterem velmi atraktivní a poměrně unikátní. Na vodní hladině zatopeného lomu, který je dlouhý přes 700 m a hloubka zde místy přesahuje 35 m, vzniklo celkem 5 umělých bazénů.

Tyto bazény plavou na vodě a kolem nich jsou rovněž plovoucí dřevěná mola a plošiny, které slouží návštěvníkům jako odpočinkové zóny pro deky apod. Tyto dřevěné plošiny nejsou příliš široké (většinou 8 m) ani rozlehlé, proto kapacita koupaliště není zvlášť vysoká a může zde být docela slušný nával.

Kolik lidí se na koupaliště vejde?

Právě kvůli omezeným prostorům přistoupili provozovatelé koupaliště brzy po otevření k zavedení limitu počtu návštěvníků. Momentálně se tedy může na koupališti v jednu chvíli nacházet maximálně 1000 osob.  Tento limit dává z hlediska bezpečnosti i komfortu návštěvníků jistě dobrý smysl. Nicméně odvrácenou stranou je, že se před koupalištěm na ulici Wylom utvářejí fronty a v hlavní sezónu nemusí být úplně snadné se na koupaliště dostat. Vzhledem k novosti a atraktivitě koupaliště je takový stav docela snadno pochopitelný. Do budoucna se nicméně plánuje rozšíření kapacity koupaliště.

Pro reálnou představu zaplnění kapacity koupaliště můžete využít online webkameru ZDE.

Kolik to stojí a kdy je otevřeno na koupališti Zakrzówek?

Abychom předchozí nevýhodu poněkud vyvážili, máme pro vás dobrou zprávu. Koupaliště Zakrzówek je zdarma. Navzdory tomuto faktu zde platí i otevírací doba každý den od 10,00 do 18,00 (letní sezóna), jsou zde taky plavčíci a v neposlední řadě komplexní, čisté a moderní zázemí se sprchami, toaletou i občerstvením.

Bazény a to ostatní

V bazénech koupaliště Zakrzówek si přijdou na své plavci, ale i neplavci a děti. Voda kolem mol může mít místy hloubku i 20 m a v lomu se mohou realizovat i milovníci potápění. V umělých bazénech je však hloubka méně děsivá…

Jsou zde dva 3,5 m hluboké bazény pro dobré plavce. Dále 120 cm hluboký bazén pro plavce i neplavce, 80 cm hluboký bazén spíše pro neplavce a děti a 40 cm hluboký bazén, který slouží jako brouzdaliště a dětský bazén pro nejmenší.

Seznam bazénů přehledně:

  • bazén s hloubkou 40 cm
  • bazén s hloubkou 80 cm
  • bazén s hloubkou 120 cm
  • bazén s hloubkou 350 cm
  • bazén s hloubkou 350 cm

Ubytování v okolí koupaliště Zakrzówek

K samotnému koupališti přímo nenáleží žádný hotel ani ubytovací zařízení. Je třeba hledat v okolí. Nejblíže se nachází zřejmě hotel Sympozjum & SPA. Ten potěší už proto, že jde o wellness a spa hotel, navíc čtyřhvězdičkový a s krásným prostředím. Ubytování je možné v pokojích, ale i samostatných apartmánech.

U ulice Norymberská se pak nachází tříhvězdičkový hotel Campanile Krakow South. Čistý, příjemný a velmi pěkně hodnocený hotel. V okolí koupaliště a parku však najdete i spoustu nejrůznějších apartmánů k pronájmu. Mezi nejbližší patří například Apartament Park Zakrzowek. Další možností je pak například hotel Petrus.

Shrnutí

Koupaliště Zakrzówek rozhodně představuje velmi zajímavý výletní cíl. Tím spíš, že se nachází u turisticky velmi atraktivního města Krakov a je součástí krásného přírodního parku. Koupaliště okouzlí zpracováním a umístěním na vodní hladině, ale i bezplatným vstupem. Čím naopak zřejmě nepotěší, to je přílišná vytíženost v kombinaci s omezenou kapacitou návštěvníků nebo nuznými prostory pro parkování v nejbližším okolí.