TOP 15: Nejlepší termální lázně v Evropě

Skvělých termálních lázní je v Evropě opravdu nepočítaně. Zvláště náš region je na ně velmi bohatý, ale krásné lázně najdete i v jižní Evropě, a dokonce i v té západní a severní. Navštívit, ba snad ani vyjmenovat, všechny evropské termály však není v silách běžného smrtelníka. Proto jsme pro vás připravili poněkud užší výběr patnácti nejlepších termálních lázní v Evropě. Tady jsou!

Nejkrásnější termály v Evropě podle nás

1. Aqua Dome, Tyrolsko, Rakousko

Aqua Dome Längenfeld Rakousko
Aqua Dome Längenfeld Rakousko

Termální lázně Aqua Dome ve slavném horském údolí Ötztal v Tyrolsku jsou známé svými futuristickými venkovními bazény, které tvarem připomínají UFO. Toto lázeňské středisko, které využívá termální vody z hlubin Alp, nabízí nejen relaxaci ve 12 venkovních a vnitřních bazénech, ale také širokou nabídku wellness procedur. Hosté mohou využít i saunový svět s mnoha druhy saun a parními lázněmi.

Termály Aqua Dome vám nabídnou úplné ponoření do relaxace s výhledem na majestátní alpské vrcholky s věčně bílou střechou. Pokud jde o prostředí, jde nejspíše o jedny z vůbec nejpozoruhodnějších a nejvíce fascinujících lázní nejen ve střední Evropě, ale možná i na světě. Slibují naprosto neuvěřitelný zážitek. Součástí lázní je i špičkový hotel s luxusními službami.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – hotel Aqua Dome 4 Sterne Superior Hotel & Tirol Therme Längenfeld

🔔 Hodnocení na Google: 4,4 z 5 (skvělé) od více jak 10 390 návštěvníků

2. Termální lázně Széchenyi, Budapešť, Maďarsko

termální lázně Széchenyi 003

Z moderních a futuristických lázní se teď přemístíme do jedněch, které lze naopak považovat za ztělesnění tradice. Alespoň Maďarské tradice – a ta má opravdu hluboké kořeny, protože lázeňství je této zemi vlastní. Termály Széchenyi jsou možná nejznámější budapešťské lázně vůbec. Jde o rozlehlý komplex, který zahrnuje jak rozsáhlé venkovní, tak i vnitřní prostory. Najdete je navíc v příjemném a klidném prostředí městského parku Városliget.

Lázně nabízejí koupání, léčení a odpočinek v obklopení úžasnou architekturou barokně-neoklasicistního stylu. Lázeňské budovy jsou nejen účelové, ale svým sofistikovaným a vznešeným stylem patří i mezi architektonické klenoty Budapešti.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,3 z 5 (skvělé) od více jak 52 050 návštěvníků

🔔 Vstupenky: od 1040 Kč za dospělou osobu

3. Chocholowskie Termy, Polsko

Chocholowskie Termy 01

Chocholowskie Termy jsou zřejmě největší termální lázeňský komplex v Polsku. Nacházejí se v malebné vesnici Chocholów, která navíc leží jen kousíček od hranic se Slovenskem a blízko známého turistického města Zakopané.

Lázně nabízí více než 30 bazénů s vodní plochou úžasných 3000 metrů čtverečních a s unikátní termální vodou. Nechybí wellness, který skrývá sauny, vířivky i další vybavení. Specifikem lázní je voda bohatá na síru, magnézium, vápník a sodík, která má léčivé účinky, zejména pro pokožku a pohybové ústrojí. Děti a hravější dospělí si v lázních mohou užít i spoustu zábavy na tobogánech a dalších atrakcích, jako jsou hřiště a vodní prolézačky.

Chocholowskie Termy jsou zkrátka plnohodnotný termální aquapark, kde si přijde na své každý, ať už přijíždí za odpočinkem, zábavou či léčbou.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,6 z 5 (skvělé) od více jak 59 000 návštěvníků

🔔 Vstupenky: od 649 Kč za dospělou osobu

4. Therme Erding, Bavorsko, Německo

Pool bar v lázních Erding
Pool bar v lázních Erding

Therme Erding jsou mimořádně známé a vyhlášené německé termální lázně, které můžete najít u stejnojmenného města jen cca 30 km od Mnichova. S rozlohou skoro 19 hektarů jde o opravdu velké termály, podle některých zdrojů patří mezi několik největších v celé Evropě.

Nejde navíc pouze o léčebné lázně, Therme Erding jsou komplexní aquapark se zábavním vodním světem, wellness i dalšími službami a možnostmi. Najdete zde množství tobogánů (z nichž některé patří k nejdelším v Evropě) a atrakcí, přes dvacítku bazénů, a dokonce rovnou na 35 saun v opulentní wellness zóně. Therme Erding jsou lázně špičkové světové úrovně, které vás určitě ohromí a nezklamou.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – Hotel Victory Therme Erding nebo Victory Gästehaus Therme Erding

🔔 Hodnocení na Google: 4,4 z 5 (skvělé) od více jak 44 500 návštěvníků

🔔 Vstupenky: Vstupenka + hotel na 1 noc pro dvě osoby

5. Termální lázně Saturnia, Toskánsko, Itálie

Termální lázně Saturnia, Toskánsko, Itálie
Termální lázně Saturnia, Toskánsko, Itálie

Termální lázně Saturnia v italském Toskánsku jsou známé svými malebnými přírodními kaskádovitými bazény s teplou sírovou vodou, která vyvěrá ze země. Tyto lázně se nacházejí v srdci úrodné a malebné oblasti Maremma a nabízejí relaxační zážitek v nádherném prostředí.

Vskutku je nutné říct, že na těchto lázních má drtivou zásluhu příroda a lidé zde odvedli výrazně méně práce než v jiných termálech. Ale právě to jim dává neopakovatelnou atmosféru a charakter. Lázně jsou poměrně malé, ale naprosto úžasné a rozhodně doporučujeme je navštívit.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – Terme di Saturnia Natural Spa & Golf Resort

🔔 Hodnocení na Google: 4,6 z 5 (skvělé) od více jak 30 800 návštěvníků

🔔 Vstupenky: lázně jsou pro návštěvníky zdarma

6. Travertines SPA, Pamukkale, Turecko

Travertines SPA, Pamukkale, Turecko
Travertines SPA, Pamukkale, Turecko

Turecko patří v současnosti mezi nejoblíbenější destinace českých turistů a s trochou nadsázky se dá říct, že se tato země stává „novým Chorvatskem“. Pokud sem vyrazíte, můžete si kromě moře a bohatých letovisek užít i krásné termály.

Jedny z nejzajímavějších se nacházejí v přírodním parku Pamukkale, který je vyhlášenou památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Lázně mají podobný charakter jako výše představené italské lázně Saturnia. Jde tedy o lázně ve volné přírodě – a opět jsou zde v hlavní roli kaskádovité přírodní nádrže. Tentokrát bělostně zářící čistým vápníkem.

Termální prameny jsou sopečného původu a lázně jsou opravdu úchvatné. Koupání zde si užívali už staří Římané. Nádherné jsou i výhledy na okolní hory a kopce. Opravdu fantastické prostředí.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,6 z 5 (skvělé) od více jak 69 000 návštěvníků

🔔 Výlety: výlety z Antalye, Bodrumu, Fethiye a dalších oblastí od 800 Kč

7. Therme Bucarest, Rumunsko

Therme Bucarest, Rumunsko
Therme Bucarest, Rumunsko

Za možná vůbec největšími termálními lázněmi a wellness centrem v Evropě se můžete vypravit do rumunské Bukurešti. Lázně se nesou v tropickém stylu, vnitřní prostory jsou vyzdobeny živými palmami a vypadají jako prales. Kromě bazénů zde najdete i spoustu atrakcí, protože tyto termály mají opět přesah do multifunkčního a zábavního aquaparku. Je zde na 16 skluzavek a tobogánů o celkové délce 1600 m.

Termály jsou rozděleny do zón: Galaxie, Palm a Elysium, z nichž každá nabízí odlišné prožitky. Užít si můžete minerální bazény, nejrůznější druhy saun, včetně arabské, amazonské nebo bavorské, solnou místnost, infračervená lůžka a mnoho dalšího. Nechybí skvělé služby, výběr procedur, řada restaurací a leccos dalšího.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,5 z 5 (skvělé) od více jak 38 000+ návštěvníků

🔔 Vstupenky: od 900 Kč za dospělou osobu

8. Blue Lagoon, Island

Blue Lagoon Iceland - 06
Blue Lagoon Iceland – 06

Přírodní termální lázně Blue Lagoon patří mezi nejvíce ikonická a turisticky nejoblíbenější místa na pohádkovém ostrovním Islandu. Blue Lagoon je geotermální lázeň, která se nachází v lávovém poli na poloostrově Reykjanes. Prostředí lázní je neuvěřitelné a v měsíční, skalnaté krajině působí takřka nadpozemsky.

Islandská Modrá laguna nabízí teplé, minerálně mimořádně bohaté vody, ideální pro koupání a relaxaci a léčbu nejrůznějších neduhů. Voda je známá svými léčivými účinky nejen na pokožku a lázně nabízí luxusní wellness procedury a taky špičkové ubytování v přilehlých hotelech Retreat a Silica. I když jsou lázně odlehlé, jezdí sem pravidelné spoje a není problém se sem dostat ani na denní koupání bez ubytování.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – The Retreat at Blue Lagoon Iceland

🔔 Hodnocení na Google: 4,6 z 5 (skvělé) od více jak 27 650+ návštěvníků

🔔 Vstupenky: od 2500 Kč za dospělou osobu

9. Termální jezero Hévíz, Maďarsko

Termální jezero Hevíz, Maďarsko
Termální jezero Hevíz, Maďarsko

Ze vzdálenějších končin se vrátíme zpátky do Maďarska, které nabízí spoustu skvělých a zajímavých lázní i mimo hlavní město Budapešť. Za pozornost zasluhující unikát lze jistě považovat i jezerní lázně Hevíz.

Termální jezero Hévíz je s rozlohou 4,4 hektary největší přírodní termální jezero v Evropě vhodné ke koupání. Nachází v západním Maďarsku v župě Zala u města Hevíz. Voda v jezeře je bohatá na draslík, sodík, hořčík, vápník, fluor i řadu dalších minerálů.

Zajímavé je, že na léčivých účincích vody se podle vědců podílejí i bakterie, které zdejší unikátní vodu osídlují. Přírodní koupaliště se zde využívá minimálně od 18. století. Lázeňská budova na jezeře vznikla v roce 1911. Léčí se zde hlavně revma a další nemoci pohybového aparátu. K léčbě se používá i bahno ze dna jezera. I v zimě je teplota vody stále až 26°C.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – Hotel Spa Hévíz

🔔 Hodnocení na Google: 4,6 z 5 (skvělé) od více jak 11 500+ návštěvníků

10. Rogner Bad Blumau, Štýrsko, Rakousko

Rogner Bad Blumau, Rakousko
Rogner Bad Blumau, Rakousko

Termální komplex Rogner Bad Blumau, navržený slavným rakouským umělcem Friedensem Reichem Hundertwasserem, je více než jen lázněmi – je to tak trochu umělecké dílo. Nachází se v Štýrsku v Rakousku a je známý svými barevnými, hravými a netradičními budovami (přesně v Hundertwasserově stylu) a harmonickým spojením s přírodou. Nabízí na 14 termálních bazénů, sauny a wellness služby včetně léčebných procedur využívajících místní minerální a termální vody.

Lázně jsou mezi Rakušany velmi oblíbené. Teplota vody je zde 21 až 37°C, přičemž lázně nabízejí příležitost pro osvěžení i sport, ale taky samozřejmě pro odpočinek, relaxaci, prohřátí organismu a léčbu různých neduhů. Pramen, který lázně využívají, pochází z 3km hloubky a je považován za nejkoncentrovanější v celém Štýrsku. Jeho přirozená teplota dosahuje 104°C, takže musí být ochlazován.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – hotel Rogner Bad Blumau

🔔 Hodnocení na Google: 4,7 z 5 (skvělé) od více jak 6 500+ návštěvníků

11. Termální lázně Piešťany, Slovensko

Termální lázně Piešťany, Slovensko
Termální lázně Piešťany, Slovensko

Termální lázně v Piešťanech se nacházejí na ostrově uprostřed řeky Váh, který se honosí příznačným názvem Kúpelný ostrov. Lázně, které mají více než 200letou tradici, jsou proslulé svou schopností léčit revmatismus a pohybové poruchy díky unikátním sirným bahenním koupelím a termální, minerální vodě.

Lázeňský komplex nabízí širokou škálu wellness procedur, včetně masáží, hydroterapie a fyzikální terapie. Spojují se zde moderní i tradiční léčebné metody. I samotné město Piešťany je mimořádně pěkné a rozhodně stojí za návštěvu a prozkoumání.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO (celkem 6 hotelů) – Ensana Thermia Palace | Ensana Esplanade | Ensana Splendid | Ensana Pro Patria

12. Thermae Bath Spa, Anglie

Thermae Bath Spa, Anglie
Thermae Bath Spa, Anglie

Na rozdíl od středoevropského regionu nebyly britské ostrovy příliš obdařeny bohatstvím termálních pramenů a klasických, přírodních termálních lázní zde tudíž zrovna moc nenajdete. Přesto existuje výjimka v podobě Thermae Bath Spa – asi nejznámějších anglických přírodních termálních lázní, které leží ve městě Bath nedaleko Bristolu v jihozápadní Anglii.

Lázně leží v historickém centru města, kousek od břehů řeky Avon, a nabízejí opravdu překrásné výhledy na okolní historické budovy. V jejich sousedství jsou i původní římské lázně pocházející z doby starověké okupace Británie Římany. Thermae Bath Spa jsou sice velmi malé, ale opravdu pěkné lázně, jejichž dominantou je parádní střešní bazén. Součástí lázní je i vnitřní bazén, wellness či kavárna.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,3 z 5 (skvělé) od více jak 8 500+ návštěvníků

🔔 Vstupenky: od 1200 Kč za dospělou osobu

13. Jeskynní lázně Miskolc, Maďarsko

termály Miskolc-Tapolca
termály Miskolc-Tapolca

Další věhlasné maďarské lázně se nacházejí u města Miskolc – a to přímo ve zdejším unikátním jeskynním komplexu Miskolctapolca. Jde tedy o přírodní jeskynní lázně, kolem nichž vyrostl moderní areál. Ten vypadá velmi pěkně a leží přímo na úpatí hustě zalesněných kopců, nabízí navíc i rozlehlé venkovní koupaliště.

Nejúchvatnější zážitky a podívanou však nepochybně nabízejí samotné jeskyní prostory. V těch najdete několik bazénů a úžasnou jeskynní řeku. Zdejší termální voda má blahodárný účinek především na dýchací cesty. Součástí lázní je i wellness se saunovým světem, vířivkami a nabídkou služeb a procedur, jako jsou bahenní zábaly, masáže, detoxikační kúry a tak dále. Opravdu báječné a veskrze jedinečné místo.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,3 z 5 (skvělé) od více jak 16 000+ návštěvníků

14. Europa Therme Bad Füssing, Německo

Europa Therme Bad Füssing, Německo
Europa Therme Bad Füssing, Německo

Europa Therme jsou velké německé termální lázně, které najdete v lázeňském městě Bad Füssing v jižním Bavorsku, téměř na hranicích s Rakouskem. Nutno říct, že Europa Therme nejsou jediné termály v tomto městě. Komplexů je zde několik a nechybí ani aquapark. Souhrnně tyto füssingské lázně nabízejí víc než 10 000 metrů čtverečních vodní plochy a přes 80 bazénů. Kdybychom je počítali jako jeden celek, šlo by o zdaleka největší termální lázeňský komplex v Evropě a možná i na světě.

Samotné Europa Therme disponují asi 3000 metry čtverečními termální vodní plochy a 17 bazény s teplotou od 27° do velmi hřejivých 40°C. Jsou zde vnitřní i venkovní prostory a těšit se můžete na skvěle upravené, čisté a krásné prostředí – co jiného ostatně v Německu čekat. Europa Therme nabízejí samozřejmě i wellness a lázeňské vybavení, služby a procedury.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: NE – ubytovat se můžete v blízkém okolí lázní

🔔 Hodnocení na Google: 4,4 z 5 (skvělé) od více jak 4 100+ návštěvníků

15. Terme Merano, Itálie

Terme Merano, Itálie
Terme Merano, Itálie

Tyto nádherné, moderní termální lázně najdete na nejzazším severu Itálie, v lůně Alp. Jejich domovinou je historické, lázeňské město Merano v provincii Bolzano. Terme Merano je poměrně velký lázeňský komplex, který skrývá na 25 bazénů – z toho 15 vnitřních a 10 venkovních. Těšit se můžete i na bohatý saunový svět i další skvělé wellness vybavení a služby.

A co by to bylo za severní Itálii bez lyžování? Samozřejmě i na to je zde dost prostoru – a to v lyžařském areálu Merano 2000. Město nabízí taky spoustu krásných památek a v létě region láká na spoustou příležitostí pro výlety a turistiku.

🔔 Ubytování přímo v areálu lázní: ANO – Hotel Therme Meran

🔔 Hodnocení na Google: 4,4 z 5 (skvělé) od více jak 14 200+ návštěvníků

🔔 Vstupenky: od 420 Kč za dospělou osobu