Toskánské termální lázně Terme di Saturnia – Cascata di Mulino s ikonickými kaskády

V srdci Toskánska, malebného regionu ve střední Itálii, který se proslavil překrásnou, až takřka snovou, krajinou, jíž dominují vinice, zelené kopce a okouzlující vísky i města, leží unikátní termální lázně, které si získaly věhlas po celém světě.

Terme di Saturnia jsou přírodní termály pod širým nebem – a byl by doslova hřích je minout, pokud budete tímto krajem cestovat nebo budete třeba na dovolené u moře někde poblíž. Ba vyplatí se vážit sem třeba i cestu z větší dálky.

V dnešním článku se podíváme na to, co je na termálních lázních Terme di Saturnia tak jedinečného a zajímavého. Co nabízejí, jakou mají historii, jaké účinky má zdejší voda, ale i například na to, kde se zde ubytovat či najíst.

Cascate del Mulino
Cascate del Mulino, © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Termální klenot Toskánka

Toskánsko se nachází na západním pobřeží Itálie a omývají ho břehy Tyrhénského moře. V dávném starověku byla tato oblast jádrem pravlasti záhadného národa Etrusků, které později pohltila rostoucí moc Říma. Dodnes však Toskánsko skrývá mnoho archeologických lokalit, které připomínají historii právě tohoto národa. Samozřejmě je však Toskánsko velmi bohaté i na pamětihodnosti z jiných období – ať už z éry největší moci římské říše nebo třeba ze středověku a novověku.

Samotné městečko Saturnia, u kterého lázně leží, jich několik skrývá. Ostatně historie tohoto sídla sahá minimálně do dob zmíněných Etrusků a dějiny z něj vysloveně dýchají. Římská brána, staré kostely a věže, historické uličky. Město má úžasnou atmosféru pravého Toskánska. Včetně příznačné příjemné ospalosti.

O nejzajímavější perlu tohoto města se však nepostarali lidé, nýbrž samotná příroda. Jde právě o lázně Terme di Saturnia, které leží cca 1,5 km od centra městečka. Daleko mimo běžnou zástavbu, v typicky toskánské krajině, zvlněné, úrodné a malebné.

Cascate del Mulino
Cascate del Mulino

Jak se sem dostat?

Pokud pojedete například z Říma, budete mít lázně relativně blízko. Respektive cca 150 km neboli 2 hodiny cesty. O něco dál je to z významných měst na severu, jako je Pisa a Florencie. Z obou je to cca 200 km a ke třem hodinám cesty.

Pokud byste chtěli jet veřejnou dopravou, čeká vás poněkud náročnější úkol. Příliš vhodné spoje sem z větších měst nejezdí. Funguje zde spíše regionální autobusová města mezi podobně velkými blízkými městy jako Sovano, Manciano apod. Dostupnost tímto způsobem tedy není ideální, nicméně obecně platí, že veřejná doprava v zemích jižních Evropy je… řekněme trochu svéráznější, než jsme zvyklí – a tak je lepší se této variantě vyhnout.

Naštěstí existují jiné a mnohem šikovnější možnosti, i když nemáte auto. Sem patří zejména organizované výlety z Říma i jiných měst. Jde o docela pohodlné řešení, které nemusí být ani cenově úplně nevýhodné.

Jupiterovy blesky u zrodu pramene

Termální prameny u městečka Saturnia jsou známé už od starověku. Podle mytologie se bůh Jupiter během hádky rozehnal bleskem po bohu Saturnovi. Minul ho však a trefil zemi, ze které vytryskl právě tento pramen. Zároveň ji blesk rozvrásnil právě do specifické podoby, kterou zdejší přírodní kaskádové laguny mají. Podle jiné verze mýtu vrhl blesk samotný Saturn.

Z vědeckého hlediska však tyto okouzlující bazény vznikly postupným usazováním vápenitých částic při odpařování vyvěrající, silně minerální, termální vody.

Parco Termale, asi 1 km od Cascate del Mulino
Parco Termale, asi 1 km od Cascate del Mulino

Římské lázně pro elitu

Samotná existence vlastního mýtu však jasně naznačuje, že toto místo bylo významné už před tisíci let. Ostatně i město Saturnia bylo osídleno již Etrusky v dávném starověku. Tehdy se pravděpodobně jmenovalo Aurinia. Nové jméno mu dali teprve později přišedší Římané. Ve městě jsou památky na etruskou i římskou kulturu. Římští patriciové (tedy elitní třída) měli tyto lázně velmi v oblibě a jezdili se sem rekreovat nebo se zde zastavovali kvůli odpočinku cestou po významné staré cestě Via Clodia, která vedla nedaleko odtud a spojovala Řím s jádrem někdejší etruské říše.

Úpadek a nový zrod

Lázně měly velký význam i ve středověku. Zajímavé ale je, že celá Saturnia byla vypleněna a zničena někdy kolem roku 1300 pravděpodobně vojsky ze Sieny. Období úpadku trvalo minimálně až do konce 16. století. Teprve na počátku 19. století se však začali Italové o pramen a toto místo zajímat s vidinou založení skutečných moderních lázní pro veřejnost. Zdravotní nezávadnost a prospěšnost vody prozkoumal jistý Emanuele Repetti a následně s pomocí investorů (zejména rodiny Ciacci) usiloval o rekultivaci lokality.

První hotel u lázní vznikl v roce 1919 a o rok později byl proveden první modernější rozbor vody. Od té doby se lázně stávají důležitým turistickým bodem této části Toskánska a vrací se jim někdejší věhlas, jemuž se těšily ve starověku.

Voda – unikátní a léčivá

Voda z pramene Terme di Saturnia je bohatě mineralizovaná. Obsahuje především vydatný podíl síry, vápníku a hořčíku, ale i celou širokou škálu nejrůznějších dalších látek. V jednom litru vody se skrývá v průměru 2,79 gramů minerálů. Výstupní teplota vody je 37,5°C a vydatnost průtoku dosahuje 800 l za sekundu. To umožňuje kompletní výměnu vody v bazénech každé 4 hodiny, čili 6krát denně kvůli zachování perfektní hygieny.

Cascate del Mulino
Cascate del Mulino

Vlastnosti vody

Jaké má tato jedinečná minerální a termální voda vlastnosti? Jak působí na lidský organismus a proč do lázní Terme di Saturnia jezdí lidé z Toskánska, celé Itálie, ale i ze zemí celého světa?

Mezi nejvýznamnější účinky patří silný relaxační efekt. Koupel zde vás příjemně uklidní a osvěží, ale relaxace se projevuje i na kosterním svalstvu a dalších tkáních. Voda má taky silné protizánětlivé účinky zejména právě na svaly a pohybový aparát. Pomáhá i s posílením zdraví dýchacího ústrojí – zvyšuje kapacitu plic, zesiluje dýchání, podporuje odhlenění a odbourává záněty.

Voda má i antioxidační a ochranné účinky. Mimořádně dobře působí v tomto směru především na játra (hepatoprotektivní účinek), ale i žlučník, střeva a zbytek trávicí soustavy. Na kůži se pak voda projevuje antiseptickým efektem, takže ji čistí a odstraňuje odumřelé buňky (exfoliace), pomáhá proti plísním a dalším neduhům.

Resort s moderními termály a přírodní kaskády

Současný resort Terme di Saturnia zahrnuje parádní, stylové venkovní lázně s luxusními ubytovacími zařízeními a dalšími službami. Historie resortu a těchto termálů sahá až do již zmíněného roku 1919, kdy zde vznikl právě první hotel.

Termální kaskády

Na fotografiích však častěji uvidíte ikonické kaskádové, přírodní bazény, které se nacházejí pod tokem malé říčky. Jde o místo známé jako Cascate del Mulino di Saturnia, které není přímo součástí moderního resortu a termálů, ale leží asi cca 1 km jižně od nich. Přímo u těchto přírodních bazénů je i bar s restaurací, ale možnosti ubytování jsou zde omezené. Většina návštěvníků tak najde ubytování právě v resortu Terme di Saturnia (o konkrétních možnostech se ještě zmíníme), nicméně i jiných možností je v okolí termálů dost.

Parco Termale di Saturnia v Toskánsku
Parco Termale di Saturnia v Toskánsku

Návštěvu kaskád rozhodně nesmíte vynechat. Jde o skvělý zážitek v čistě přírodním prostředí. Voda zde má teplotu cca 37°C. Je zde i základní zázemí v podobě sprch, toalet či úložných prostorů. Parkoviště je vzdálené cca 250 m (placené). Kaskádové bazény však bývají docela plné, proto se vyplatí (pokud chcete mít více soukromí) vyrazit sem dříve ráno a mimo víkendy. Připravte se taky na velmi svérázný odér sirné vody.

Moderní lázně a luxusní resort

Moderní termální komplex a resort Terme di Saturnia je oproti přírodním kaskádám výrazně rozlehlejší, nabízí více různorodých možností. Samotná plocha lázní a přilehlých budov zabírá cca 50 000 m2 čili 5 hektarů. Celý resort však zahrnuje i prostorná parkoviště, sportovní kurty a hřiště a taky rozlehlé 18jamkové golfové hřiště či například vesničku s vilkami a bungalovy, kde se dá ubytovat. Celková plocha resortu tak přes 120 hektarů, čímž výrazně překonává rozlohou celé blízké městečko Saturnia.

Parco Termale di Saturnia v Toskánsku
Parco Termale di Saturnia v Toskánsku

Terme di Saturnia vstupné

Celodenní vstupné činí během pracovních dnů 19 EUR, o svátcích a víkendech 24 EUR.

Bazény, wellness a další vybavení lázní

Terme di Saturnia nabízejí v rámci hlavního veřejného areálu Hot Spring Pools několik venkovních bazénů, mezi nimiž najdete i dva dětské. Je zde taky sauna, agrillarium a líná řeka proudící areálem. Těšit se můžete na příjemné, stylové prostředí a spoustu travnatých ploch s lehátky a slunečníky.

Prostředí je zde opravdu pěkné a i když by si některé prvky zasloužily renovaci, nepochybně si zdejší atmosféru oblíbíte a užijete. Ostatně i hodnocení v recenzích je skvělé.

Saturnia Day Spa Club

Náročnější návštěvníci mohou využít vstup i do klubové zóny, která kromě výše zmíněného zahrnuje i další rozlehlé prostory s velkým venkovním bazénem a taky nádhernou, rustikální budovou – jde o modernizovanou a rekonstruovanou historickou stavbu.

Wellness, spa a další služby

Vířivky, sauny a nejrůznější druhy terapií, masáží, lázeňských a wellness procedur i dalších služeb. Součástí areálu je i příjemné bistro anebo butik.

Parco Termale di Saturnia v Toskánsku
Parco Termale di Saturnia v Toskánsku

Kde se ubytovat v lázních Saturnia?

Luxusní možnosti ubytování najdete přímo v areálu lázní v hotelu Terme di Saturnia Natural Spa & Golf Resort – The Leading Hotels of the World, kde jsou k dispozici různé druhy pokojů, ale i apartmánů. Součástí vybavení jsou i dvě restaurace, wellness, bar, fit centrum a další možnosti. Prostředí je opravdu krásné.

Hned za lázněmi se rozkládá i vilková vesnička, kde se lze rovněž ubytovat. Tentokrát v samostatných jednotkách a třeba i za poněkud příznivější cenu. V okolí lázní a ve městečku Saturnia je však i dalších možností ubytování víc než dost.

Tipy na oblíbené a dobře hodnocené ubytování v okolí lázní:

  • B&B 8380 Saturnia Terme – 300 metrů od lázní Terme di Saturnia a 800 metrů od termálních vodopádů Cascate del Mulino
  • Hotel La Fonte Del Cerro – nachází se na farmě v regionu Maremma, 5 minut chůze od vodopádů Saturnia. Pokoje jsou rozmístěné ve 3 budovách.
  • La Casa Delle Cascate – pár kroků od Cascate del Mulino, dům až pro 6 osob.
  • Piane Del Bagno – 5 minut chůze od lázní Terme di Saturnia (1 km), kde mají hosté hotelu slevy na venkovní bazén.

Celkové hodnocení

Termály Saturnia s jejich přírodními kaskádami i moderními lázněmi a rozlehlým skvěle vybaveným resortem mohou být skvělým cílem pro jednodenní výlet, pokud jste v Itálii – ale pokud milujete krásné termály, mohou stát i za samostatnou dovolenou. Prostředí je zde opravdu okouzlující a lázně působí velmi uklidňujícím dojmem. Určitě se vám odtud nebude chtít odcházet.

Fotky lázní Saturnia v Toskánsku

Zdroje fotografií: booking.com, commons.wikimedia.org, termedisaturnia.it