Termální lázně Hevíz, Maďarsko

Venkovské město Hevíz hostí největší přírodní termály na světě. Stejnojmenná vodní plocha se rozkládá na rozloze 44 tisíc metrů čtverečních a hloubka dosahuje do 38 metrů. Termální lázně Hevíz patří díky svým léčivým účinkům a klidnému prostředí k těm nejznámějším v Maďarsku.

Ačkoliv existují pro Čechy dostupnější Maďarské lázně, unikátní areál na břehu jezera vybízí k rodinné dovolené. Hevíz je nejznámější maďarské lázeňské město a nabízí spoustu aktivit. Tradiční vinařský kraj pár kilometrů od Balatonu umožňuje i další vyžití kromě termálních koupelí.

Termály Hevíz

Kde se nachází lázně Hevíz?

Jak daleko je to do Hevízu?

Brno 340 km
Praha 539 km
Ostrava 501 km
České Budějovice 399 km
Plzeň 633 km

Historie termálních lázní Hevíz

První záznamy o lázeňství v Hevízu pocházejí z roku 1795. V té době zde vznikly první lázeňské budovy a přírodní koupaliště. Moderní termály Hevíz město postavilo až v předvečer první světové války v roce 1911. V té době vyrostla lázeňská budova, která se designem podobé té dnešní.

V roce 1986 centrální část lázní vyhořela. Dílem města byla ale poničená část v roce 1989 opravena. Poslední větší rekonstrukcí prošly termální lázně Hevíz v letech 2000 až 2002. Od té doby mají prakticky nezměněnou podobu.

Složení vody

První analýza složení termálních pramenů proběhla v roce 1952. Výzkumy ukázaly na mírně radioaktivní vodu s množstvím organických bakterií, které se podle vědců podílejí na léčebných procesech. V jezeře se nachází i endemická Micromonospora heviziensis, kterou nenajdeme jinde na světě.

Termální lázně Hevíz

Voda do jezera vyvěrá z podzemní jeskyně, která se nachází na dně vodní plochy. Vydatný zdroj s objemem 410 litrů za sekundu způsobuje, že se voda v jezeře kompletně vymění během 72 hodin. Ve vodě se nachází také velké množství minerálních látek mezi které patří:

 • kationty draslíku,
 • kationty sodíku,
 • kationty amoniaku,
 • kationty vápníku,
 • kationty hořčíku,
 • anionty chloru,
 • anionty bromu,
 • anionty síry,
 • anionty fluoru.

Co se léčí v termálních lázních Hevíz?

Díky minerálnímu složení a lehké radioaktivitě navštěvují termály Hevíz klienti s bolestmi pohybového aparátu, zánětlivými onemocněními klubů a páteře v klidovém stadiu, poruchami endokrinních žláz a frakturami včetně úrazových poranění. Místní voda je ceněná i při léčbě gynekologických onemocnění.

Termální lázně Hevíz kombinují léčebné, wellness a rekreační procedury. Jestliže si v sanatoriu zaplatíte proceduru, váš pobyt začne vstupním vyšetřením a stanovením individuálního plánu. Ideální dávky jsou jedna až dvě procedury denně po dobu alespoň dvou týdnů. Pobyt zdejších klientů končí výstupním vyšetřením a vystavením závěrečné lékařské zprávy.

Termály Hevíz nedoporučují pobyt klientům s těmito kontraindikacemi:

 • Zhoubnné nádory ve stadiu nutné chirurgické léčby
 • Plicní astma se záchvaty
 • Kardiovaskulární nemoci, vysoký tlak a poinfarktové stavy
 • Zánětlivá onemocnění
 • Mokvající ekzémy
 • Těhotenství

Termály Hevíz, Maďarsko

Wellness a spa programy v termálech Hevíz

Pobyt v termálních lázních Hevíz si zpříjemníte i rekreačními programy. Podobně jako v jiných maďarských lázních, tak i Hevíz disponuje nabídkou preventivních programů pro udržení dobré kondice.

Ve městě se nachází několik hotelů a zařízení zaměřených na wellness, saunování anebo beauty terapie. Mezi koupelemi se na špičku řadí oblíbená Kleopatřina koupel, milovníci saunování ocení speciální saunové programy pod vedením saunových mistrů.

Prakticky na každém rohu najdete v Hevízu kosmetické salony s možností ošetření pleti a těla. Většina zařízení navíc využívá léčivou vodu a bahno z jezera, které blahodárně působí na různé složky organismu:

 • hedvábná pokožka a vlasy – voda a bahno ovlivňují regeneraci pokožky a pojivových tkání,
 • hořící touha – voda stimuluje hormonální funkce a zvyšuje sexuální touhu u mužů i žen,
 • dlouhý a klidný spánek – kombinace venkovského vzduchu a léčivé vody zajistí kvalitní spánkovou terapii.

Bazény a areál lázní

Termální lázně Hevíz se nacházejí na břehu stejnojmenného jezera. Na celkem 520 metrech čtverečních vodní plochy najdete čtyři bazény s teplotou vody od 24 až 38 °C – jeden přitom oplývá masážními prvky a druhý možností zátěžových koupelí.

Pro děti je během letní sezóny otevřeno dětské brouzdaliště na břehu jezera. Jeho rozloha se pohybuje od 32 do 95 metrů čtverečních v závislosti na množství vody. Hloubka je od 30 do 120 cm.

Svoje vlastní kryté bazény má také prakticky každý hotel. Střediska pro ubytování využívají vodu ze společného zdroje a umožní vám relaxační prožitek i v soukromí hotelového bazénu nebo v privátním wellness.

Termály Hevíz

Ceník vstupného – termály Hevíz

Jako jedny z mála lázní v Maďarsku nabízejí termály Hevíz ceník speciálně zaměřený na krátkodobé pobyty. Díky tříhodinovému pobytu na koupališti s léčivou vodou si užijete vodní radovánky a zároveň stihnete návštěvu jedné z místních památek.

Ceník tříhodinového vstupného:

Dospělý 250,00 Kč
Senior nad 60 let 215,00 Kč
Student starší 14 let 215,00 Kč
Dítě 6 až 14 let 130,00 Kč

Lázním nechybí ani klasické celodenní vstupné. Za příznivou cenu získáte přístup do všech částí lázní. Nechybí ani restaurace s regionálními maďarskými pochutinami a vínem od lokálních vinařství.

Celodenní ceník vstupného:

Dospělý 425,00 Kč
Senior, nad 60 let 390,00 Kč
Student, nad 14 let 390,00 Kč

Jestliže využijete možnost tříhodinového vstupného a rozmyslíte se, za příplatek pobyt v bazéně prodloužíte. Příplatky se týkají i dalších možností a rozšíření vstupného.

 • Hodina v bazéně navíc – 100 Kč
 • Navýšení tříhodinového na celodenní lístek – 200 Kč
 • Rozšíření na wellness lístek – 180 Kč
 • Překročení limitu o každých 30 minut – 100 Kč

Zvýhodněné vstupné získávají studenti po předložení studentského průkazu a větší skupiny či rodiny s dětmi. O aktuální nabídce se vždy informujte na hlavní pokladně termálního koupaliště. Levnější vstupné také získáte při nákupu dvě hodiny před zavírací dobou.

Otevírací doba – termály Hevíz

Termální lázně Hevíz otevírají dveře svým klientům po celý rok. Podle sezony se ovšem mění otevírací doba. Speciální dobu mají na Štědrý den a Silvestr – v tyto dny zavírají ve 14:00. Opožděnou otevírací dobu čekejte na Nový rok, kdy se brány koupaliště otevřou až v 11:00.

Lázně si vyhrazují jakékoliv změny otevírací doby způsobené úpravami nebo rekonstrukcí na jednotlivých bazénech.

Otevírací doba v termálech Hevíz:

Sezóna A 30. 5. až 4. 9. 2022 8:30 až 19:00
Sezóna B 28. 3. až 29. 5. 2022
5. 9. až 9. 10. 2022
9:00 až 18:30
Sezóna C 1. 1. 2022 až 27. 3. 2022
10. 10. 2022 až 26. 3. 2022
9:00 až 17:30

Nejlepší ubytování v lázních Hevíz

Apartmány, hotely a další tipy ubytování najdete v Hevízu prakticky na každém rohu. Vše záleží na vašem rozpočtu. Mezi nejdražší možnosti ubytování patří lázeňské hotely s wellness procedurami. Mezi nejlepší hotely v Hevízu patří tato místa:

Výhodnější ceny ubytování získáte pokud využijete oblíbené ubytování přes AirBnb. Zde se dostanete i na příjemných 600 Kč za noc a pokud nevyžadujete spaní přímo v Hevízu, ceny jsou ještě levnější.

Stejně jako v jiných maďarských termálech, ani zde nechybí tradiční kemp pro karavany a stany. Hevízký Castrum Camping nabízí dostatečné zázemí nenáročným turistům. Oproti jiným kempům v Maďarsku ale o poznání ztrácí.

Termální lázně Hevíz – shrnutí ubytování a cen

Jestliže navštívíte termály Hevíz počítejte spíše s větším koupalištěm. Ačkoliv zde najdete specializované léčebné procedury, komplexní léčbu nabízejí jiné maďarské termály. I přes to jsou ale recenze a zkušenosti zákazníků pozitivní.

Díky své nízké ceně a možnostem levného ubytování si Hevíz oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Těm se otevírá široká paleta aktivit od procházek po městech, vodních radovánkách nebo návštěvy nedalekého Balatonu. A to vše v příjemném lázeňském městě Hevíz.

Fotogalerie

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *