Termální lázně Modrá Laguna, Island – nejkrásnější přírodní geotermální lázně na světě

Island je magická země, která k sobě jako mystický magnet vábí cestovatele z celého světa. Island je unikátní a patří bezesporu mezi nejvíce fotogenická a pozoruhodná místa na světě. Najdete zde svět vodopádů, skal a útesů, divokých plání a strnišť, gejzírů a horkých proudů. A právě poslední zmíněný dar přírody můžete při návštěvě Islandu využít i takříkajíc ve svůj prospěch. Na tomto malém ostrově v Atlantiku se totiž nacházejí jedny z nejúchvatnějších termálních lázní na světě. Zde zažijete relaxaci, o jaké se vám nesnilo – v prostředí, které samo o sobě působí až neskutečným, snovým dojmem. Řeč je o termálních lázních Modrá Laguna (Blue Lagoon).

Tyto lázně jsou světoznámé a vyhlášené. Pokud milujete termály a chystáte se na Island, návštěvu těchto lázní si rozhodně zařaďte do itineráře. V našem dnešním článku se dozvíte vše o tom, kde lázně leží, jak se do nich dostat, co na vás čeká a kolik to bude stát.

Blue Lagoon Iceland - 06
Blue Lagoon Iceland – 06

Kde najdete Modrou Lagunu?

Exkluzivní termální lázně Blue Lagoon se nacházejí uprostřed nedozírných a naprosto úchvatných a jedinečných lávových plání jihozápadně od hlavního města Islandu, Reykjavíku. Nejbližším městem je pouhé dva km (vzdušnou čarou) vzdálený Grindavík. Toto malebné rybářské městečko na břehu moře má na 3000 obyvatel a rozhodně i samo o sobě stojí za návštěvu.

Pokud pojedete autem, z Grindavíku vede do lázní silnice 43, z níž později odbočíte na ulici Bláa lónið (což znamená jednoduše Modrá laguna), 426. Cesta trvá asi 8 minut. Další možností je jet rovnou z Grindavíku po menší silnici Bláa lónið. Cesta zabere asi 10 minut. Cesta po Bláa lónið je výhodná, i pokud byste se rozhodli z městečka do lázní vyrazit pěšky. Je to něco přes 7 km, tak počítejte s časem kolem 1,5 hodiny. Opravdu je, čím se kochat, tak si klidně vezměte časovou rezervu. Cestou půjdete přes zmíněné lávové pláně.

Blue Lagoon Iceland - 05
Blue Lagoon Iceland – 05

Z Reykjavíku pojedete autem asi 50 minut. Cesta vede po dálnici 41 a posléze 43, nakonec opět s odbočkou na Bláa lónið. Lázně jistě najdete, stačí sledovat ukazatele.

Do lázní Blue Lagoon se však můžete dostat i veřejnou dopravou. Jezdí sem společnost Destination Blue Lagoon s flotilou luxusních autobusů. Ty jezdí z letiště v Keflavíku nebo z Reykjavíku a zpět. Cena transportu činí 3 995 islandských korun, což je cca 620 Kč. Zpáteční jízdenka (z Reykjavíku a zpět) vyjde na 7 990 ISK čili cca 1250 Kč. Jízdenky si můžete rezervovat online.

Termální lázně Modrá Laguna patří mezi významné a vyhlášené turistické cíle na Islandu. Poloha v blízkosti hlavního města je mimořádně výhodná. Nemusíte cestovat daleko přes celý ostrov. Kromě toho je okolí lázní nesmírně bohaté na přírodní krásy.

Na východ od lázní se zvedá velmi oblíbené vulkanické pohoří s vrcholky jako Stóri Hrútur, kudy vedou četné turistické stezky. I toto místo rozhodně stojí za prozkoumání. Ještě kousek dál na východ pak leží Reykjanesfólkvangur – přírodní rezervace s rozlehlou kráterovou lagunou, lávovými a geotermálními poli a útesy.

Lázně jsou od České Republiky vzdáleny více než 2600 kilometrů a nachází se cca 20 minut cesty z mezinárodního Islandského letiště Keflavíku.

Termální prameny z lůna země

Termální lázně Modrá Laguna využívají vodu, kterou je zásobuje blízká geotermální elektrárna Svartsengi. Voda se rozlévá do lagun rozprostřených mezi fascinujícími lávovými útvary. Tato voda má zvláštní zbarvení – poněkud mléčně bělavé až mlžné. Za to vděčí vysokému obsahu oxidu křemičitého, který na dně vytváří bělavý tekutý písek.

Voda v lagunách dosahuje teploty kolem 37-39°C. Obměňuje se v lagunách každé dva dny. Obsahuje vysoký podíl solí – cca 2,5 % – a její pH dosahuje 7,5. Vodu taky osídlují modrozelené řasy. Jinak je však prakticky „mrtvá“. Tedy bez dalších živočichů a rostlin či mikroorganismů, včetně bakterií. A to navzdory tomu, že není nijak uměle dezinfikovaná.

Blue Lagoon Iceland - 04
Blue Lagoon Iceland – 04

Geotermální lázně Blue Lagoon, Island

Jak sám název napovídá, jedná se čistě o přírodní lázně nacházející se na ploše 5 000 metrů čtverečních (včetně patrových budov). Zajímavostí je i to, že voda v termálních lázní je mořská a přesto se její teplota pohybuje 37-39 ° C. Vše je v naprostém kontrastu s přírodou, stejně jako samotné lázně. Stěny vstupní haly recepce jsou totiž vyrobeny ze 70 000 kusů lávy.

Geotermální lázně Blue Lagoon na Islandu získali mnoho ocenění od různých spolků, včetně ocení nejlepší lázně světa dle návštěvníků Conde Nast Traveller.

Geotermální mořská voda umístěná v Blue Lagoon pojme až 6 milionu litrů vody, která se kompletně vymění každých 40 hodin! Díky skvělému složení a pravidelné kontrole vzorků si můžete být jisti, že v geotermálních lázních Blue Lagoon nenajdete žádné bakterie a stejně tak chlór, který není v případě těchto lázní potřeba.

Voda pramení v hloubce téměř 7 kilometrů a její teplota se v této hloubce pohybuje kolem 240 ° C. Při její cestě na povrch zachytává léčivé minerální prameny a díky tomu je mořská voda v lázních Blue Lagoon léčivá. V jejím obsahu je především vysoká úroveň oxidu křemičitého a vyznačuje se vysokou teplotou a výraznou slaností až 2,5%.

Blue Lagoon Iceland - 03
Blue Lagoon Iceland – 03

Co se léčí v Modré Laguně?

Voda z lázní Blue Lagoon má mimořádně pozitivní vliv především na zdraví kůže. Její zdravotní účinky byly odhaleny v roce 1981, kdy se zde úspěšně léčil první pacient s psoriázou. Během 90. let se vědecky potvrdily účinky proti lupénce. Od roku 1995 společnost Blue Lagoon, která lázně provozuje, vyrábí a prodává i vlastní kosmetiku a léčivé prostředky. V posledních letech do lázní každoročně zamíří přes milion návštěvníků z Islandu i celého světa.

Kdy lázně Modrá Laguna navštívit? Otevírací doba

Termální lázně Blue Lagoon jsou v provozu po celý rok. Jde o venkovní lázně, ale teplota vody zajišťuje možnost koupání v každém počasí. V zimě jsou lázně stejně skvělým zážitkem jako v létě. V různých sezónách se ovšem liší otevírací doba. Nejdéle je otevřeno mezi červnem a srpnem – od 7 od rána až do půlnoci. Na úžasné noční koupání pod islandským hvězdnatým nebem dozajista nikdy nezapomenete.

Nicméně i mimo sezónu je otevírací doba velmi dlouhá, takže hvězd dočkáte tak jako tak. Od srpna do ledna je otevřeno do 22 hodin. Od ledna do května do 21 hodin.

Blue Lagoon Iceland - 02
Blue Lagoon Iceland – 02

Na jaké vybavení a služby se těšit?

Lázně Blue Lagoon nabízejí nejrůznější možnosti a na své si přijdou i nároční návštěvníci. Prostředí lázní je úchvatné. Jednotlivé laguny jsou propojeny dřevěnými chodníčky a můstky. Obklopují soustavu budov, které jsou architektonicky dokonale sladěné s okolní přírodou. Vše působí až nadpozemským dojmem.

Kromě četných lagun v lázních najdete i tři restaurace. Například „Lávovou“ restauraci (Lava Restaurant) s unikátní sopečnou architekturou. Dále Michelinským průvodcem doporučovanou restauraci Moss či Lázeňskou restauraci v rámci Retreat Spa…

Retreat Spa – ve jménu dokonalého luxusu

Retreat Spa představují nejexkluzivnější část lázní Blue Lagoon. Jde o špičkové wellness a spa centrum, ve kterém si můžete užít ty nejlepší služby, ať už půjde o lázeňské rituály, masáže, zábaly, koupele či využívání místní kosmetiky a gastronomie. Prostředí Retreat Spa je dokonalé a nadchne i nejnáročnější hosty.

Základní cena 5hodinového vstupu je ovšem poměrně vysoká. Začíná na 494 USD (cca 10 700 Kč). Služby a možnosti zahrnuté v jejím rámci jsou ovšem vynikající a rozsáhlé. Přesto můžete využít i ještě exkluzivnější balíčky. Včetně soukromého ultra-luxusního balíčku s pobytem v lávovém apartmá za 2 228 USD (přes 48 tisíc Kč).

Blue Lagoon Iceland - 01
Blue Lagoon Iceland – 01

Jaké jsou ceny vstupného do lázní? Kde sehnat vstupenky?

I pokud máte omezenější rozpočet, můžete si pobyt v lázních nádherně užít. Základní vstupné v rámci balíčku Komfort začíná na 64 USD, což je krásných cca 1300 Kč. Součástí ceny je celodenní vstup do lagun, ale taky řasová bahenní maska, ručník a drink dle výběru. Vstupné si však musíte rezervovat předem – na konkrétní den a čas. V závislosti na tom se ceny mohou lišit.

Totéž platí pro vyšší balíček Premium. Ten vyjde na 82 USD a více. Součástí jsou tři masky, drink, župan a sklenka sektu. Velmi příjemným faktem je, že v rámci balíčků mají děti až do 13 let vstup zdarma. Děti do dvou let ovšem nemají do lázní přístup. Děti do 8 let pak musejí nosit bezpečnostní plováky, ty ovšem dostanou při vstupu zdarma.

Kde sehnat vstupenky? Můžete si je pořídit online třeba zde:

Kolik času si vyčlenit na návštěvu?

Do Blue Lagoon musíte dorazit v rezervovaném čase, resp. nejpozději o hodinu později. Posléze už však můžete v lagunách pobývat bez omezení až do zavírací doby. Pro samotné koupání si vyčleňte alespoň dvě hodiny a další aspoň dvě hodiny na další činnosti včetně např. občerstvení v některé z restaurací.

VIDEO

Je možné se v Modré Laguně na Islandu ubytovat?

Samozřejmě. Lázně Modrá Laguna (Blue Lagoon) na Islandu nabízejí více možností ubytování. Za prvé je to pár minut chůze vzdálený krásný hotel Silica. Ten má k dispozici i vlastní, soukromou lagunu pro hosty, kterou mohou kdykoli navštívit. Cena pobytu začíná na cca 637 USD za noc.

Ještě luxusnější variantu představuje přímo hotel Retreat spojený s výše popsanými exkluzivními lázněmi Retreat Spa. Pokud hledáte spíše levnější možnosti ubytování, porozhlédněte se po možnostech ubytování v blízkém městě Grindavík nebo třeba v hlavním městě Reykjavík.

Pomoci s hledáním vám může třeba portál Booking.com. Počítejte však s obecně poměrně vysokou cenou ubytování na Islandu. Stejně tak s celkově vysokými cenami za služby, jídlo, restaurace, dopravu atd. Ceny na Islandu jsou v průměru cca trojnásobné oproti ČR. Přesto se cesta na tento ostrov – a stejně tak návštěva lázní Blue Lagoon – bezesporu vyplatí.

Jaké ubytování se nám poblíž Blue Lagoon na Islandu líbí? Např.

Naplánujte si cestu na Island

Fotogalerie

Zdroje fotografií: Booking.com, GetYourGuide.com, Bluelagoon.com

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *