Termální lázně a aquapark Therme Erding, Německo – největší termální lázně v Evropě

Hledáte místo, kde si můžete odpočinout od každodenního stresu a užít si zábavu i relaxaci a regeneraci pod palmami? Nemusíte cestovat až do dalekých tropických zemí a tísnit se deset hodin v letadle. Stačí se vydat do sousedního Bavorska, kde se nachází největší termální lázně v Evropě – termály Therme Erding. Můžete si být jistí, že na vás zde čeká víc než dost zážitků. V dnešním článku se na tyto lázně velmi podrobně zaměříme. Poradíme vám, jak se do lázni dostat, jaké vybavení v nich můžete najít, kde se dobře najíte nebo pohodlně ubytujete. Dozvíte se taky, jaké zajímavosti, památky a krásy můžete najít v bližším i vzdálenějším okolí lázní – v malebném Bavorsku.

Termály a aquapark Therme Erding 02
Termály a aquapark Therme Erding – na obrázku hotel Victory přímo v areálu aquaparku

Kde leží lázně Therme Erding?

Tyto báječné lázně, které jsou často označovány jako největší termály v Evropě nebo snad i jedny z největších na světě, leží v Německu, konkrétně ve spolkové zemi Bavorsko. To je známé svou krásnou kopcovitou a lesnatou krajinou, ale i nádhernou architekturou v čarokrásných vesničkách a městech. Za zmínku stojí i zdejší rázovitá kuchyně, která je docela podobná té naší a má výrazně rustikální nádech.

Okouzlující Erding

Termální lázně Erding mohou být zajímavým cílem, mezizastávkou či výchozím bodem při prozkoumávání krás Bavorska. Samotné město Erding je opravdu mimořádně hezké. Centrum kolem náměstí Schrannenplatz vás okouzlí úžasnou architekturou s historickými, ale perfektně udržovanými domy s barevnými průčelími. Ve městě se nachází taky známý pivovar Erdinger založený v roce 1886. Po horké koupeli v lázních Therme Erding jedno lahodné, osvěžující pivo jistě bodne. A do pivovaru můžete zajít i na exkurzi.

Malebné město Erding v Německu
Malebné město Erding v Německu

Jak se do lázní dostat?

Lázně v Erdingu leží cca 170 km od českých hranic. Cesta z Prahy trvá mezi 3 až 4 hodinami, v závislosti na zvolené trase. Nejrychlejší, byť nejdelší, bývá cesta po dálnici A93. Pokud byste chtěli jet autobusem, musíte počítat s tím, že pojedete přes Mnichov. Z Mnichova pak jezdí autobusy 550, 570 nebo 580 do Altenerdingu, což je městská část, v níž lázně Therme Erding leží.

Zajímavou možností je pak speciální lístek MVV-THERMENWELT. Ten si můžete koupit v automatu na mnichovském nádraží U-Bahn, který stojí 36,6 Eur a zahrnuje jak cestu, tak i 4hodinový vstup do samotných lázní.

Bavorsko – do lázní i za kulturou a gastronomií

Mezi typická jídla a speciality, které byste měli při návštěvě Bavorska ochutnat, patří klobásy a pečená nebo grilovaná masa jako Schweinshaxe, což je pečené vepřové koleno. Taky sýry a sýrové specializy jako Obaztda (pomazánka) a Brezel (preclík). Samozřejmě nelze opomenout knedlíky, špecle a těstoviny, např. Käsespätzle nebo Schupfnudeln a sladkosti jako Kaiserschmarrn (trhanec).

Když si výlet do lázní správně načasujete, můžete se zastavit na nejslavnější německé slavnosti Oktoberfest. Jak název napovídá, koná se v říjnu – v Mnichově, který je od lázní vzdálen jen cca 30 km (cca půl hodiny autem). Mnichov má 1,5 milionu obyvatel a je třetím největším městem v Německu. Patří mezi významné evropské metropole, které rozhodně stojí za to navštívit. Zvlášť, když už budete v Erdingu, který je odtud kousek. Město nabízí naprosto úchvatné historické centrum kolem náměstí Marienplatz, kde se koncentruje spousta majestátních památek.

Pokud byste chtěli Bavorsko prozkoumat důkladněji (a že to stojí za to!), pak do svého itineráře zajisté zařaďte zámek Neuschwanstein. Toto vpravdě pohádkové sídlo leží u města Füssen, v alpské lokalitě, která je známá i svými překrásnými jezery jako Alpsee nebo Forggensee. K bavorské kultuře taky neodmyslitelně patří kroj Trachten či ikonický tanec Schuhplattler. S trochou štěstí uvidíte obojí, zvlášť pokud přicestujete v době nějakého lidového svátku.

Co nabízejí lázně Erding?

Hned na začátek je nutné říct, že tyto lázně jsou opravdu gigantické. Jde o zábavní aquapark s venkovními i vnitřními využitelnými prostory o celkové rozloze skoro 200 000 m2. To je opravdu hodně. Na této ploše přitom můžete najít:

  • na 40 bazénů a jiných vodních ploch
  • 28 tobogánů či skluzavek, které mají dohromady skoro 3 km na délku.
  • 35 saun a parních lázní
  • a mnoho dalších atrakcí a možností

Historie lázní sahá do roku 1983, kdy byl při těžbě ropy objeven termální pramen s teplotou 63°C a hloubkou 2350 metrů. Původně měl sloužit pouze k technickým účelům, ale později se rozhodlo o jeho využití pro rekreaci. V roce 1999 byly otevřeny první bazény a skluzavky a postupně se lázně rozrostly do dnešní podoby.

Podívejte se na video z lázní Erding.

Je voda v Therme Erding léčivá?

Místní voda má vysoký obsah síry a fluoru, ale i dalších minerálních látek, jako je vápník, hořčík, draslík, sodík nebo chlorid. Pozitivně působí například na problémy a onemocnění pohybového aparátu. Význam má např. při léčbě osteoporózy či při rehabilitacích po operacích kloubů. Od roku 2003 má voda certifikát coby léčivý pramen.

Teploty vody v bazénech

Voda z termálního pramene je pro použití v bazénech ochlazována na různé teploty. V plaveckých a zábavních bazénech, jako je Canal Grande, má jen kolem 24 až 26°C. V ozdravných a odpočinkových má naopak mezi 34-38°C. Nejteplejší je pak venkovní sirný bazén, kde dosahuje teploty až 43°C.

Jen pro zajímavost… veškerá voda v lázních se čistí každých 20 minut pomocí 27 filtračních systémů na bázi chlóru, ozónu či síry.

Aquapark Therme Erding u Mnichova
Aquapark Therme Erding u Mnichova

Zábava i uvolnění – jaké vybavení skrývají lázně Therme Erding?

Lázně Erding jsou opravdu obrovský aquapark, ve kterém můžete strávit velmi snadno celý den, aniž byste zdaleka vyzkoušeli všechny atrakce, bazény a možnosti. Největší vodní plochou je zde Natursee, což by se dalo přeložit jako „přírodní jezero“. Obklopuje ho několik úžasně a tematicky zpracovaných odpočinkových zón a atrakcí.

Wellness a spa zóny

Vedle jezera se rozkládá Spa Area VitalTherme a saunový svět. Jde o beztextilní zónu se vstupem od 16 let. Celková plocha je přes 13 000 m2. Nachází se zde na 24 saun. Nechybí velký bazén, léčivé vitální prameny, bar nebo tři restaurace. Samozřejmostí je obrovská nabídka spa a wellness služeb a procedur, které osloví i nejnáročnější návštěvníky.

Na tuto zónu navazuje areál VitalOase. Jak název napovídá, opět jde především o místo pro relaxaci a regeneraci. Je zde bazén s pool barem, několik relaxačním prostorů v asijském stylu, několik saun a restaurace. Taky jsou zde tři ozdravné bazény a vitální prameny. Ty svým složením napodobují vodu Mrtvého moře bohatou na selen, jód či vápník.

Za zmínku stojí velká sauna Kugulus v dřevěné kopuli s kapacitou až 40 osob. Těšit se můžete i na římské lázně a mnoho dalších prvků.

Aquapark Therme Erding u Mnichova
Aquapark Therme Erding u Mnichova

Tropické srdce lázní

V centru lázeňského komplexu se nachází zóna Therme – Tropical Spa Area. Leží zde velký bazén rozdělený na různé sekce. Nechybí pool bar, další bary a restaurace jsou i vedle bazénu. Prostor je stylizován jako tropický ostrov. Je zde mnoho živých palem. Těšit se můžete i na jeskyni, vodopád, masážní trysky, několik saun, dětský bazének a mnoho dalšího.

Rozloha tohoto areálu je 27 500 m², část zastřešená skleněnou kopulí (která se dá částečně odklopit) s tropickým bazénem má přes 9 tisíc m2. Zbytek připadá na venkovní zahrady a bazény. Najdete zde i písečnou pláž či hřiště a skluzavky.

Zábava v plném proudu

Zejména děti a „akčnější“ návštěvníci budou nejvíce nadšeni z části aquaparku, která nese název Galaxy Water Slide Area. Jde o zónu, kde se nachází na 28 tobogánů a skluzavek. Ty jsou označeny kategoriemi:

  • X-Treme
  • Action
  • Family

Podle toho, pro koho jsou určeny a jak moc adrenalinu ve vás probudí. Najdete zde například i tobogány s umělou realitou nebo nejdelší uzavřený tobogán na světě Magic Eye, který má neuvěřitelných 360 metrů na délku. V aquaparku můžete dále navštívit obrovský bazén s vlnobitím obklopený víc než 300 palmami, který má rozlohu přes 1500 m2. Nechybí zde samozřejmě ani parádní divoká řeka.

Therme Erding nabízejí maximum vyžití pro celou rodinu. Tyto lázně jsou mimořádně vyhlášené a známé, v roce 2019 získali prestižní ocenění Focus Money coby nejlepší termály v Německu. Bezesporu však budou i jedněmi z nejlepších v celé Evropě.

Skluzavky a tobogány - Therme Erding
Skluzavky a tobogány – Therme Erding

Otevírací doba lázní Erding

Otevírací doba Therme Erding se může lišit podle konkrétního dne a období, ale různé otevírací doby mají i jednotlivé části. Otevírá se však obvykle v 9 nebo 10 hodin ráno a zavírá ve 21 až 23 hodin večer. Můžete si tedy užít i večerní koupání, které zde má opravdu úžasnou atmosféru, zejména v létě. Doporučujeme nicméně před návštěvou zkontrolovat aktuální otevírací pro daný den na adrese: https://www.therme-erding.de/infos/preise-oeffnungszeiten/

Ceník vstupného do lázní Erding

Ceny vstupného se pak opět mohou lišit podle zóny a služeb. Základní vstupné do aquaparku stojí 22 (2 hodiny) až 46 Eur (den). O víkendech a svátcích se připlácí 5 Eur. Děti do 3 let mají vstup zdarma. Vstup do parku včetně wellness zón (VitalOase,…) stojí od 30 do 54 Eur. Wellness prostory jsou bez-textilní zóny se vstupem od 16 let.

Therme Erding
Therme Erding

Kde se ubytovat v lázních Erding?

Samotné lázně provozují vlastní Hotel Victory Therme Erding anebo penzion Victory Gästehaus Therme Erding. Hotel je ve stylu galeony ze 17. století (název hotelu odkazuje na řadovou loď HMS Victory) a vypadá naprosto úchvatně. Dokonalý luxus po všech stránkách. Přece jen však nejde o zrovna levné ubytování.

Tipy na kvalitní hotely a penziony v blízkosti lázní Erding:

NÁŠ TIP na pobyt: 2x celodenní vstupenka do aquaparku Therme Erding a 1 noc v kvalitním hotelu se snídaní dle vašeho výběru pro dva

V okolí a městě Erding se však nachází celá spousta dalších hotelů, penzionů, hostelů a dalších možností ubytování. Pomoci vám může například portál Booking.com.

Shrnutí

Termály v Erdingu představují lázně a aquapark par excellence. Rozlohou či vybavením mu může na celém světě konkurovat jen málokterý komplex termálních lázní (pakliže vůbec nějaký). Místo se tedy může stát skvělým cílem pro výlet nebo dovolenou nebo třeba parádní zastávkou na dovolené v Mnichově či cestách po Bavorsku. Rozhodně jde o jednu z velkolepých německých atrakcí.

Pool bar v lázních Erding
Pool bar v lázních Erding

Fotogalerie

Zdroj fotografií: therme-erding.de