AQUA DOME – Tirol Therme Längenfeld, Rakousko

Uvažujete o tom, že by vám prospěla pořádná relaxace třeba v termálních lázních, ať už o samotě, nebo s partnerem? Máte však extra vysoké nároky na úroveň a prostředí lázní a jen tak nějaké vás nezaujmou? Pak bude náš dnešní článek přesně pro vás. Termální lázně Aqua Dome v Rakousku totiž patří zajisté k nejkrásnějším a nejúchvatnějším přinejmenším ve střední Evropě, možná i v celé Evropě.

Tento klenot Tyrolska vás přivítá naprosto dech beroucím, ba takřka snovým prostředím v kulisách alpských horských štítů a strání. Jde o moderní lázně ve vytříbeném, designovém duchu. V jejich architektuře se snoubí kus tradičního, tyrolského a alpského kouzla s nepopiratelným rustikálním duchem, ale zároveň působí jako výjev, za který by se nemusel stydět kdejaký hollywoodský sci-fi snímek. Rozhodně si můžete být jistí, že návštěva zde bude nezapomenutelná. Co vše je zde k vidění, prožití, vyzkoušení a obdivování? To se dozvíte v dnešním článku.

Aqua Dome Längenfeld Rakousko
Aqua Dome Längenfeld Rakousko

Kde najdete lázně Aqua Dome?

Rovnou říkáme, že do lázní Aqua Dome si budete muset „popojet“ trochu dále. Leží sice hned v sousedním Rakousku, ale až v nejniternějších hlubinách tyrolských Alp. V blízkosti hranic Itálie, ale i Švýcarska.

Velkolepý Innsbruck a okolí

Nejbližším velkým městem je slavný Innsbruck. Ten leží cca 38 km severovýchodně od lázní. Innsbruck byste po cestě do lázní rozhodně neměli jen tak minout a nechat si ho ujít. Jde jedno z nejhezčích evropských měst. Na malebné historické jádro Innenstadt s rozlehlými třídami dohlížejí strmé a zasněžené vrcholky alpských velehor, které se nad městem tyčí jako němí a věční strážci. Tento kontrast je fascinující.

V Innsbrucku a okolí je spousta zajímavých míst, která se vyplatí navštívit. Město skrývá řadu historických památek, ale v tomto případě přece jen trochu blednou ve stínu zdejších přírodních krás. Za zmínku stojí i zdejší unikátní Alpenzoo.

Längenfeld mezi horami

Lázně Aqua Dome leží v alpském údolí hned u města Längenfeld. Přestože jde o ostře vyříznuté údolí, nacházíte se zde v nadmořské výšce cca 1200 metrů. Nejde přitom jen tak o nějaké údolí, ale o údolí Ötztal, které bylo po celá tisíciletí nejdůležitější dopravní tepnou skrz Alpy. Údolí odděluje Stubaierské Alpy na východě od Ötzalských Alp na jihozápadě – právě v těch došlo i k jednomu z nejslavnějších archeologických nálezů. K objevu ostatků lovce „Ötziho“ z doby měděné.

Längenfeld je malebné alpské město, ve kterém žije na 5 tisíc obyvatel. Jde o turisticky významné místo, takže o možnosti ubytování zde naprosto není nouze. Naopak horských hotýlků, penzionů, hotelů a resortů je zde jako máku. Vesměs jde o velmi stylové budovy v alpském horském stylu. Město je okouzlující. Zejména díky panoramatům, která nabízí. Alpské štíty mnohde strmí takřka kolmo k zemi a táhnou se do nebeských výšin. Město a lázně obklopují i dvoutisícové, ale i více než třítisícové vrcholky.

Lázně s neuvěřitelnými výhledy

Aqua Dome Längenfeld Rakousko 4
Aqua Dome Längenfeld Rakousko 4

Lázně Aqua Dome se rozkládají hned při strmém úpatí vrcholu Hauerkogel, který se tyčí do výše 2491 m. n. m. Prakticky hned od lázní na něj přitom stoupají četné stezky. Pokud přijíždíte nejen za odpočinkem a jste dostatečně fyzicky a turisticky zdatní, určitě se po některé z nich vypravte. Dostat se můžete k fascinujícím výhledům (např. slavná vyhlídka Teufelskanzen) na údolí i k horským říčkám s vodopády proudícími divoce po úbočích.

Ale za božskými výhledy nemusíte stoupat do výšin po strmých skalnatých stezkách. Lázně Aqua Dome jsou raritní a unikátní právě i v tom, že jsou vybudované tak, aby nabízely dokonalá panoramata. Nic z alpských krás vám tudíž neunikne, ani když zůstanete u relaxace v termální vodě zdejších bazénů či vířivek.

Náš tip: Tipy na nejlepší lázně v Rakousku

Sölden – ráj pro lyžaře

Samozřejmě, že toto místo v srdci Alp nenabízí prostor jen pro relax v lázních a turistiku. Rájem je i pro lyžaře a milovníky dalších zimních sportů. Faktem však je, že za těmito účely se vyplatí popojet do blízkého města Sölden, kolem kterého se rozkládá obrovský ski areál světového věhlasu. Je zde na 144 km sjezdovek a 90 lanovek či vleků. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 3340 m. n. m.

Längenfeld a Sölden jsou od sebe vzdáleny jen cca 13 km, ale pokud přijíždíte v zimě primárně právě kvůli lyžování, dává samozřejmě smysl ubytovat se spíše právě ve větším Söldenu a do Längenfeldu si za lázeňským odpočinkem zajet.

Hotel a termály Aqua Dome

Aqua Dome Längenfeld Rakousko 2
Aqua Dome Längenfeld Rakousko 2

Unikátní lázeňský resort v Längenfeldu je tvořen luxusním čtyřhvězdičkovým hotelem a k němu náležícími termálními lázněmi, které jsou svým pojetím ojedinělé a unikátní nejen v regionu západního Rakouska. Otevřeny byly v roce 2002 a rozšířeny a zrenovovány pak v roce 2014.

Léčivá voda z hlubin

Desítky tisíc litrů vody do lázní vyvěrají z hloubi více než 1800 m. Termální pramen má při ústí teplotu 40°C. V bazénech se však můžete koupat při příznivějších a zdravějších teplotách 34 až 36°C, které jsou ideální pro relaxaci i regeneraci organismu. Termální pramen v Längenfeldu je znám nejméně od 16. století a jde o sirnou vodu s léčivými účinky.

Bazény termálních lázní Aqua Dome

V termálech Aqua Dome můžete vyzkoušet celkem 12 bazénů – vnitřních i venkovních. Celková vodní plocha přesahuje 2200 m2, což je srovnatelné s opravdu velkými evropskými aquaparky. Prostředí Aqua Dome je však spíše komornější, zaměřené na klid a odpočinek.

V prosklené budově tvaru křišťálu skýtající panoramatický výhled na Alpy se nacházejí dva vnitřní bazény. Jejich teplota je 34 a 36°C. Jednoznačnou dominantou lázní je však soustava „vznášejících“ se termálních bazénů, které mají tvar mís plovoucích ve výšinách. Slibují úžasné a ničím nerušené výhledy a dokonalou vodní relaxaci pod širým nebem a na vysokohorském alpském vzduchu.

Tyto bazény však nabízejí ještě něco navíc. Jeden nabízí například úžasné masáže a regeneraci v koncentrované minerální, sirné vodě. Další relaxační podvodní hudbu a světelné efekty. Třetí je naplněn vodou s vysokým obsahem soli, takže si můžete užívat nadpozemské uvolnění, díky vodě, která vás bude nadnášet podobně jako voda v Mrtvém moři.

Lázně Aqua Dome nezapomínají ani na sportovce, kteří si chtějí protáhnout svaly. Pro ty je připraven 25 metrový plavecký bazén. Pozoruhodná je i zdejší „říční vířivka“ a samozřejmě je toho ještě mnohem víc.

Aqua Dome Längenfeld Rakousko 5
Aqua Dome Längenfeld Rakousko 5

Aqua Dome pro celou rodinu

O milovníky lázeňské relaxace i sportovce je v termálních lázních Aqua Dome tedy postaráno. Ale co děti? Mají si kde hrát?

Samozřejmě. Pro děti je zde připraven celý dětský svět. Ten skrývá například 90metrovou skluzavku, dětské bazény s různými herními prvky. Je zde i pirátská loď a další vybavení včetně prolézacího a herního světa, které z Aqua Dome činí lázně pro celou rodinu. Dokonce je zde možnost profesionálních animačních programů. Děti od 3 let věku můžete na chvíli svěřit do péče animátorům a ti se jim postarají o skvělou zábavu, zatímco si budete užívat rozmazlování a zaslouženou péči a oddech v termálních bazénech anebo wellness centru…

Wellness a lázeňské služby

Wellness Aqua Dome Längenfeld Rakousko
Wellness Aqua Dome Längenfeld Rakousko

Co by to bylo za termální lázně bez pořádného wellness centra? A v Aqua Dome se máte na co těšit. Wellness centrum se rozkládá na ploše 22 000 m2. Zahrnuje i sedm saun, rozlehlé odpočinkové prostory a vyhlídkové terasy i nejrůznější služby a procedury nebo třeba wellness bar. Zajít si můžete i do špičkově vybaveného fitness centra, kde se vás ujmou osobní trenéři.

V Aqua Dome si můžete vyzkoušet jógu, aqua fitness i jiné sportovní a lázeňské aktivity. Je zde i půjčovna kol a turistického vybavení. Lázně Aqua Dome nabízejí i léčebné procedury a programy. Využít můžete nejrůznější výhodné pobytové balíčky.

Ubytování v Aqua Dome

Hotel Aqua Dome Längenfeld Rakousko
Hotel Aqua Dome Längenfeld Rakousko

Čtyřhvězdičkový, rozlehlý hotel Aqua Dome náležící k lázním nabízí na 200 prvotřídně vybavených, exkluzivních pokojů s výhledy na Alpy. Hotel je moderní, ale nese se v alpském stylu, vévodí mu přírodní, masivní dřevo. Design interiérů je opravdu krásný, útulný a stylově čistý.

Pokoje jsou luxusní, s vlastními balkony a designovými koupelnami, opatřené masivním dřevěným nábytkem. V některých je dokonce krb, který vykouzlí perfektní, romantickou atmosféru. Nelze nezmínit vynikající gastronomii zdejší restaurace a parádní bary.

Pokud hledáte levnější ubytování, tak v okolí najdete spoustu možností. Mezi skvěle hodnocená ubytování poblíž lázní Aqua Dome patří:

  • Hotel Bergwelt – 5 minut jízdy autem od lázní, nižší cena ubytování a vyhřívaný vnitřní bazén součástí hotelu.
  • Hotel Stern – moderní a luxusní hotel, přímo v centru obce Längenfeld, 100 metrů od zastávky skibusu.
  • Hotel Zum Hirschen – 500 metrů v docházkové vzdálenosti od Aqua Dome, sídlí v historické budově z roku 1590, většinou zahrnuje výhodnější vstupné do lázní.
  • Hotel Rita – jen 3 minuty chůze od lázní Aqua Dome, možnost využít pobyt s polopenzí.

Ceny a otevírací doba lázní Aqua Dome

Lázně Aqua Dome jsou otevřeny celoročně, takže si je můžete užít i během lyžařské sezóny a důkladně si zde po výkonu na sjezdovce prohřát tělo. Parádní je, že termální bazény jsou otevřeny od 9,00 do 23,00 hodin. Můžete si tak užít i koupání pod hvězdným alpským nebem, což je naprosto nedostižný zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Cena denní vstupenky do lázní (9,00 až 18,00 hod) začíná na ceně 46 Eur pro dospělou osobu a 24 Eur pro dítě během letní sezóny. Rodinné denní vstupenky začínají na ceně 91 Eur.

Večerní vstupenky začínají na ceně 32/17 Eur (dospělý/dítě). Zvlášť se platí příplatek 18 Eur za saunový svět. Vzhledem k exkluzivitě lázní tedy nejsou ceny vstupného až tak horentní.

Shrnutí

Lázně Aqua Dome si získají vaše srdce svým prostředím a okolím. V tomto směru budou jen opravdu těžko hledat konkurenci nejen ve středoevropském prostoru. Lázně jsou i poměrně velké, přestože nikoli největší. Nabízejí i vyžití pro děti, ale v tomhle směru nejsou srovnatelné s velkými aquaparky v ČR nebo cizině. Vše zde však má punc jisté unikátnosti a exkluzivity. To platí i pro hotel, restaurace, lázeňské služby, zkrátka pro všechny aspekty Aqua Dome.

Jde tedy o místo, které jistě nadchne i velmi náročné návštěvníky. Ostatně ceny ubytování a exkluzivních pobytových programů nejsou zrovna nízké. Na druhou stranu vstupné do samotných lázní není astronomické, odpovídá rakouským poměrům.

Fotogalerie