Suntago Water Park of Poland – jeden z největších aquaparků v Polsku

Co je Park of Poland?

Ambiciózní projekt „Polského parku“, obrovského zábavního, rekreačního a vodního parku blízko Varšavy vznikl na papíře již v roce 2011, avšak reálné obrysy začal získávat teprve v roce 2017. Právě v tomto roce byla zahájena výstavba. Připravené pozemky vlastněné investorem Global City Holdings se rozkládaly na pozoruhodné ploše 400 ha, což má být taky konečná rozloha parku.

První fází parku pak představoval vodní svět – rozlehlý, tematický aquapark Suntago Wodny Świat čili Suntago Vodní Svět. Ten byl dokončen v roce 2019 a 20. února roku 2020 byl slavnostně otevřen pro veřejnost.

Suntago - 08

Jen tato část celého areálu Park of Poland zabírá přes 20 hektarů a zaměstnává na 600 lidí. Jde o jeden z největších aquaparků v Polsku a představuje silnou konkurenci i v celoevropském měřítku (podle některých žebříčků je Suntago Water Park největší krytý aquapark v Polsku i Evropě). Park může naráz navštívit až 15 000 lidí! Výstavba aquaparku vyšla na 150 milionů Eur.

Kromě toho, že je velký, mu do karet hraje i fakt, že je mimořádně moderní a nový (ostatně funguje teprve 3 roky) a skvěle zpracovaný. V mnoha ohledech nabízí unikátní prostředí a jde i o architektonicky velkolepé dílo. Za svou jedinečnost a impozantnost byl ostatně park již brzy po svém otevření v roce 2020 oceněn – umístil se na 10. příčce v žebříčku nejlepších vodních parků Evropy v renomované anketě European Star Award.

Součástí Park of Poland je momentálně i Suntago Village, což je komplex luxusních bungalovů a postupně se plánuje výstavba dalších částí i ubytovacích zařízení, včetně exkluzivního hotelu.

Kde to je a jak se sem dostat?

Suntago Water Park leží poblíž města Mszczonów, mezi dálnicí A2 a silnicí S8 a mezi obcemi Wrecza a Swinice. Jde o velmi malinké obce a dá se říct, že aquapark leží na zelené louce uprostřed ničeho. Takovou polohu si ovšem velké zábavní parky žádají. Navíc jde o lokalitu velmi výhodnou, která se nachází jen cca 40 km od centra hlavního města Polska – Varšavy. Jde tedy de facto o periferii této metropole.

Dostat se sem můžete nejsnáze autem. Z Prahy sem cesta trvá něco pod 7 hodin, např. z Ostravy však jen cca 3 hodiny. U parku je velkokapacitní parkoviště, které nabízí na 2500 parkovacích míst. Cena za parkování je 15 PLN na den (čili cca 80 Kč). Přímo před branami aquaparku je pak i zastávka autobusů. Přímo sem zajíždějí autobusy „Suntago“ – nástupní stanice je např. Aleje Jerozolimskie 56 ve Varšavě naproti vlakovému nádraží Warszawa Centralna. Dostupnost parku je tedy velmi dobrá.

Kus džungle na chladném severu Evropy

Pokud byste viděli vodní park Suntago z ptačí perspektivy, připomenou vám hlavní budovy dvě protilehlé vodní kapky anebo odvážné sluneční brýle. V těchto moderních prosklených objektech se skrývají rozlehlé vnitřní plochy. Vodní park Suntago však nabízí i venkovní prostory, které jsou s těmi vnitřními šikovně propojené. Park je rozdělen na jednotlivé tematicky zaměřené zóny.

Dohromady v něm najdete ke dvaceti bazénům o celkové ploše přes 3500 m2 a na 35 tematických skluzavek. Nechybí saunový svět, wellness a další vybavení, atrakce a možnosti.

Suntago - 07

Jamango

Severní kryté křídlo parku skrývá část, která dostala název Jamango. Jen samotné vodní plochy zde mají rozlohu na 2 tisíce metrů čtverečních a kolem nich se rozkládá tropický prales, který tvoří více než 300 živých palem. Díky tomu se můžete cítit jako na dovolené v Karibiku nebo třeba na Maledivách. Tím spíš, že budova je komplexně prosklená, takže vidíte širé okolí i slunce a modré nebe.

Vybavení a atrakce

Zóna Jamango nabízí taky více než 4000 lehátek. Je zde obří bazén s umělým vlnobitím, ale taky vířivý bazén, venkovní a vnitřní termální bazén, dětský a odpočinkový bazén i brouzdaliště. Těšit se můžete na divokou a dobrodružnou řeku. Je zde venkovní vodní hřiště, odpočinková zóna a taky restaurace či vodní bary, ale i venkovní grill a podobně. Venkovní a vnitřní části se plynule prolínají.

Suntago - 05

Zóna Jamango je taky oním místem, kde se koncentruje komplex tobogánů a skluzavek. Spleť více než třiceti atrakcí je opravdu fascinující už na pohled. Dohromady mají tyto vodní sjezdy neuvěřitelných 3,5 km a je zde i jeden z nejdelších tobogánů Evropy, který má skoro 300 m (Green Mamba). Přes 200 metrů má ještě několik dalších tobogánů.  Jsou zde nejrůznější druhy sjezdů pro jednu i více osob, na raftech i bez nich. Některé jsou extrémně divoké, jiné přívětivější i pro méně náročné zájemce. Z hlediska tobogánů a skluzavek je Suntago opravdu TOP třída.

Relax – wellness a spa

Suntago - 04

Druhá obří zóna parku se ukrývá v jižním křídle a opět i venkovních prostorách kolem něj. Zasvěcena je odpočinku a relaxaci. Najdete zde několik termálních bazénů i bazén s protiproudem. Taky sirný, hořčíkový či vápníkový bazén nebo bazén se solí z mrtvého moře. Těšit se můžete na masážní lehátka a salony či parní lázeň nebo solárium.

I zde panuje prostředí tropického pralesa a je zde na 400 živých palem z Kostariky, Floridy či Malajsie. Venkovní zahrady mají na 20 000 metrů čtverečních. Jsou zde i římské lázně v antickém stylu s bazény mezi sloupovím. Dopřát si můžete špičkové wellness a lázeňské procedury. Masáže, koupele, zábaly, masky, rituály a leccos dalšího. Pořádně najíst se pak můžete v „burgrárně“ Arizona anebo se můžete osvěžit v jednom z vodních barů.

Suntago - 02

Saunaria – saunový svět

V pořádném aquaparku pochopitelně nemůže chybět saunový svět – a ten v Suntago je opravdu famózní. Na ploše přes 2500 metrů čtverečních najdete na 12 saun a dalšího vybavení. Mezi ně patří turecké lázně, aromatická sauna, egyptská vesnice, korejská relaxační místnost, Valhalla či rajská pláž. Nechybí zde vířivka či solná místnost.

Suntago - sauny
Suntago – sauny

Kde se najíst?

Jak už jsme zmínili, ve vodním parku Suntago je celá řada restaurací a barů, takže rozhodně nemusíte trpět hlady nebo žízní. Pokud chcete okusit tradiční polskou kuchyni, zavítejte do restaurace Poleczka v zóně Jamango. V téže zóně se nachází i asijská restaurace Asiatica anebo italská pizzerie Va Bene. Taky je zde Juice Bar a Pirat Snack Bar. Na špičkový burger můžete zajít do zóny Relax, do již zmíněné restaurace Arizona. Atraktivní, stylové a příjemné osvěžení nabídne i několik vodních barů v obou zónách.

Kde se ubytovat v Suntago Water Park of Poland?

Nejbližší ubytování, které navíc nabízí 50% slevu na vstup do vodního parku, najdete přímo v Suntago Village, což je vesnička s moderními, komfortními bungalovy, kterých je zde 92. Tato vesnička má i „náves“ – centrum s obchodem a recepcí.

Suntago Village - zde se můžete ubytovat přímo v aquaparku
Suntago Village – zde se můžete ubytovat přímo v aquaparku. Najdete si volný termín ZDE.

Bungalovy jsou zde dvou typů: standardní a DUO. DUO bungalovy pojmu až 8 hostů, takže jsou vhodné pro velké rodiny nebo zájezdy s přáteli. V každém bungalovu je kuchyňka, pohovka, velká TV, klimatizace, trezor, Wi-Fi a další vybavení. Jde o velmi stylové, moderní a čisté ubytování. Ostatně jsou bungalovy téměř fungl nové. Využít zde můžete i animační programy pro děti nebo se účastnit dalších programů a aktivit, včetně tematických dnů.

Jaké je nejoblíbenější ubytování poblíž aquaparku Suntago?

  • Rooms of Poland – patří k tomu nejoblíbenějšímu. Nachází se 500 metrů od aquaparku a mají slušné hodnocení i dobré ceny.
  • LUXURY CAMP – pouhých 150 metrů od aquaparku Suntago se nacház luxusní kemp. Krásné mobilní domky až pro 8 osob mohou být vhodnou volbou pro skupinu či větší rodinu.
  • Apartamenty Wakacyjna Wioska Ngô – jen 20 metrů od aquaparku máte k dispozici tyto dobře hodnocené apartámy.
  • Apartamenty Wypoczynkowa 24 – o něco dále, přibližně 700 metrů se nachází skvěle zařízené apartmány, které mají doposud výjímečné hodnocení od návštěvníků.

Zvolit můžete také ubytování přímo v hlavním městě Polska – Varšavě a do Suntaga dojet některým z autobusů.

Suntago - 06

Vstupné Suntago Water Park of Poland

Jak je to s vstupným do vodního parku Suntago? Ceny jsou na polské poměry spíše vyšší, ale příliš se neliší od ceny vstupenek do velkých českých aquaparků, ba dá se říct, že poměr „cena/výkon“ je naopak lepší.

Zvolit si můžete samostatné 1zónové vstupné, které do zábavní zóny Jamango vyjde na 130 (všední den) či 155 (svátky, víkendy) PLN na celý den (dospělí a mládež od 16 let). Děti podle věku, výšky a podle doby (všední den/víkend) zaplatí 100 až 135 PLN, děti do 90 cm (cca 3 roky) mají vstup zdarma.

Vstup na 4 hodiny o víkendech a svátcích stojí: 135/120/110 PLN (dospělí a mládež/děti/děti do 120 cm)

Vstup na 2 hodiny o víkendech a svátcích stojí: 100/85/75 PLN

Za příplatek 20 PLN můžete jít i do zóny Relax, za dalších 15 PLN i do zóny Saunaria. Pokud přijíždíte např. s partnerem a máte zájem spíše jen o odpočinek a romantiku, můžete zvolit pouze vstupné kombinující zóny Relax a Saunaria. Celodenní vychází na 175 PLN (vstup až od 16 let), resp. 150 PLN ve všední dny.

Další možností je souhrnné vstupné do všech tří zón, které vychází stejně jako vstup do Jamango s příplatky. Tedy 190 PLN na celý den o víkendu, 165 PLN ve všední dny. I toto komplexní vstupné o víkendu svátku, letních či zimních prázdninách tak vyjde v přepočtu na něco málo přes 1000 Kč, což je ve výsledku solidní cena.

Kompletní aktuální ceník najdete na Suntago.cz.

Počítejte s kurzem 1 PLN = cca 5,5 Kč

Suntago - 03

A jak je to s otevírací dobou v aquaparku Suntago?

Základní otevírací doba: 10,00 až 21,00 hod – v pátek a sobotu do 22,00 hod

Otevírací doba některých atrakcí či částí parku (wellness a spa) se však může lišit, takže je vhodné ji zkontrolovat přímo na stránkách Suntago.cz.

Suntago - 11

Shrnutí

Pokud máte rádi velké a opravdu krásně vypadající, stylové aquaparky, výlet do parku Suntago byste si určitě měli naplánovat. Díky tomu, že je převážně vnitřní (a venkovní bazény jsou vyhřívané), můžete vyrazit v zimě i v létě a bez ohledu na počasí.

Počítejte s větší vytížeností parku (zvláště o víkendech, svátcích,…), na některé velmi populární atrakce se čeká i déle než 10 minut – ale to je běžné v každém velkém a významném aquaparku. V Suntago se díky velikosti i větší počet lidí lépe rozptýlí a není zde dojem přecpanosti. Vše působí vzdušně, prostorně, lehátek je dostatek.

Když se připočtou obecně stále spíše nižší ceny oproti ČR, můžete si užít krásný den s partnerem či celou rodinou.

Fotogalerie Suntago

Zdroj fotografií: https://parkofpoland.com/en/