Aquaworld Resort Budapešť, Maďarsko

Maďarsko je rájem lázeňství a nachází se zde obrovská koncentrace celoevropsky i světově významných termálních lázní a pramenů. Příroda byla zkrátka v tomto ohledu k panonské nížině velmi štědrá. Lázně, aquaparky a termály jako Bükfürdő či Győr nebo Zalakaros u Balatonu patří k oblíbeným i mezi českými turisty. Samotné hlavní maďarské město Budapešť lze pak bez nadsázky považovat za „město lázní“. Je jich zde opravdu hodně. K nejtradičnějším patří termální Gellértovy lázně či lázně Széchenyi nebo turecké lázně Rudas. Ale Budapešť nabízí i gigantické moderní komplexy a aquaparky. Tím největším – a možná i největším ve střední Evropě – jsou lázně Aquaworld Resort Budapešť.

Aquaworld Resort Budapešť - 010

Jde o skutečný aquapark ve velkém stylu, který si však v jistém ohledu zachovává i klidnějšího a tradičnějšího ducha maďarských lázní. Najdete zde tedy zábavu a vzrušení pro celou rodinu, ale taky relaxaci, odpočinek, regeneraci nebo i uzdravení. Jde o skutečnou chloubu největší maďarské metropole, a pokud se sem vypravíte, máte se rozhodně na co těšit. Tento aquapark, respektive aquaworld, leží přitom poměrně blízko českých hranic a můžete ho snadno skloubit s poznávacím výletem do Budapešti. Stačit vám bude i jediný víkend.

Kde leží Aquaworld Resort Budapešť?

Lázeňský komplex a aquapark Aquaworld Resort Budapešť najdete na severovýchodním okraji této metropole, na pešťském konci mostu Megyeri híd. Pokud se rozhodnete cestovat autem, počítejte s cestou trvající 5 a půl až něco přes 6 hodin z Prahy. Jet můžete přes Rakousko či Slovensko. Nezapomeňte na patřičné dálniční známky, potažmo zvolte v navigaci cestu mimo placené úseky. Cesta se však v takovém případě protáhne i na 9 hodin či více.

Z Brna cesta po dálnici trvá jen něco přes 3 hodiny, takže obyvatelé Moravy mají výhodu. Pro některé může být Aquaworld Resort Budapešť de facto bližší než například aquapark Aquapalace v Praze.

Ani cesta hromadnou dopravou není nijak komplikovaná. Přímých vlakových i autobusových spojů jezdí z ČR poměrně hodně. Například vlaky EuroCity jezdí mezi Prahou (Pardubicemi, Brnem) a Budapeští každé 2 hodiny. Mezi Ostravou a Budapeští jezdí linka jednou denně. Cesta z prahy trvá cca 6 a tři čtvrtě hodiny, cesta z Brna jen něco přes 4 hodiny. Zvolit můžete i autobusovou dopravu, která bude pravděpodobně levnější. Linky do Budapešti provozuje např. nízkonákladová společnost FlixBus.

Přímo k Aquaworldu se pak dá dostat městskými autobusovými linkami (30, 230). Bohužel, poblíž není vlaková stanice ani stanice metra. V tomto smyslu tedy dostupnost Aquaworldu není zcela ideální, přestože se nachází uvnitř metropole.

Co nabízí vodní království Aquaworld Resort Budapešť?

Aquaworld Resort Budapešť je poměrně mladý projekt, který vznikl v roce 2008. Celkové náklady se vyšplhaly na 17 miliard forintů. Komplex krytých i otevřených lázní a hotelů se rozkládá na ploše skoro 10 hektarů, přičemž plocha budov je cca 5,4 hektarů. Vodní plocha bazénů přitom zabírá na 3300 m2. Jde tedy o poměrně obrovské vodní centrum.

Dominantou Aquaworldu je pět pater vysoká a 72 m široká kopule vystavěná z unikátních materiálů využívaných při kosmických výzkumech. Pod kopuli se vejde až 1800 lidí a vnitřní design je inspirovaný úchvatným starobylým městem Angkor v Kambodži. Díky tomu na vás Aquaworld dýchne i trochou exotiky. Tím spíš, že jsou stylizované starověké ruiny porostlé i živou, exotickou zelení.

Aquaworld Resort Budapešť - 004

Aquaworld Resort Budapešť nabízí zážitky a atrakce pro všechny věkové kategorie. Čeká na vás 17 bazénů – krytých i venkovních. Maximální zábavu a někdy i adrenalin si můžete užít na 11 tobogánech a skluzavkách. Nechybí ani další atrakce jako waterball (pohyb na vodě v průhledné kouli), různé tematické akce a programy, plavecká akademie a potápění, samozřejmě sauny, wellness a špičkové procedury.

Aquaworld – bazény a vodní zábava

Aquaworld Resort Budapešť nabízí na 17 bazénů – z toho 15 je k dispozici s celoročním provozem. Ať přijedete v létě nebo v zimě, nebudete prakticky o nic ochuzeni. Uvnitř kopule najdete zážitkové, členité bazény s různými prvky, ale taky sportovní bazén s plaveckými dráhami a několik vnitřních skluzavek. Nechybí bazén s umělým vlnobitím anebo parádní surfařský bazén, na kterém si můžete vyzkoušet divoké surfování na vlnách, aniž byste se museli vypravit na pláž nějaké exotické země.

Na jaké tobogány se těšit?

Tobogány zde taky stojí za to. Z hlavní tobogánové věže se můžete střemhlav dolů vypravit na šesti různých tobogánech a skluzavkách. Abyste šetřili nohy, můžete na věž jezdit i stylovým proskleným výtahem.

Aquaworld Resort Budapešť - 006

Mezi nejzajímavější tobogány patří „cibulový sjezd“ končící ve velké kopuli. Pro odvážnější zájemce je zde i tobogán Kamikaze či „létající koberec“ (Flying Carpet). Pokud nejste vyznavači velkého adrenalinu, potěší vás UFO slide, rodinná skluzavka nebo duhová skluzavka (Rainbow). Celková délka tobogánů a sjezdů v aquaparku přesahuje 1 km. Kromě toho v Aquaworldu nechybí ani divoká řeka.

Co najdete venku?

Aquaworld Resort Budapešť - 002

Venkovní prostory jsou rovněž velmi bohatě vybavené a pěkně zařízené. Kromě několika bazénů zde najdete zajímavé atrakce a aktivity – především pro děti. Je zde například hřiště s rozlehlým prolézačkovým hradem, trampolíny anebo i lanové centrum. Zahrát si však můžete i volejbal, užít si venkovní masáže anebo si dopřát odpočinek na lehátkách či v unikátní venkovní dřevěné sauně. Samozřejmě je zde víc než dost příležitostí i k občerstvení. Včetně letní grilovací terasy.

Ještě víc zábavy pro děti

Aquaworld Resort Budapešť je vůči dětským návštěvníkům víc než vstřícný, a jde proto o cíl vhodný pro rodinný výlet. Kromě již zmíněného skrývá aquapark i samostatný „dětský svět“ s dětským bazénem s nízkou hloubkou. Jsou zde 4 malé skluzavky a další zábavní prvky pro nejmenší děti. Nechybí ani přebalovací koutek.

Aquaworld Resort Budapešť - 007

Ještě zajímavější možnosti pak nabízí vnitřní herna Bongo Kids Club. Zde jsou rozlehlé prolézací tunely, kde si mohou děti bezpečně hrát a vyřádit se. Nechybí skluzavky, balonkové bazény, lezecká stěna a další prvky. Rodiče si zde mohou vydechnout nad šálkem kávy.

Saunový svět

Aquaworld Resort Budapešť se může pyšnit i vynikajícím saunovým světem. Bez toho si ostatně žádný aquapark ani lázně nelze představit. Saun je zde opravdu hodně a těšit se můžete i na značnou rozmanitost. Vyzkoušet můžete klasickou finskou saunu či ruskou saunu, jsou zde dvě parní kabiny, bio sauna či aroma sauna nebo infračervená sauna. Pro hosty je připraveno i tepidarium, dvě ledové komory, solná jeskyně, kneippův chodník a mnoho dalšího.

Orientální lázně a wellness

Samostatnou kapitolu představuje okouzlující a luxusní wellness a lázeňská zóna Oriental Spa náležící k místnímu hotelu. Jde o třípatrové, rozlehlé wellness & spa centrum, kde najdete bazény, sauny i fitness či jiné sportovní možnosti (např. squash).

Kde se najíst a kde se ubytovat?

Aquaworld Resort Budapešť - 009

Aquaworld Resort Budapešť je plnohodnotný komplex, ve kterém najdete nejen samotné lázně, ale i možnost ubytování a samozřejmě rozmanitá gastronomická lákadla. Skvělá restaurace Duna nabídne speciality maďarské, ale i zahraniční kuchyně. Skvělou kávu i něco ostřejšího si můžete dopřát v Lobby Bar & Café. Občerstvení nabízí i Oriental Bar anebo Gaming Bar.

Součástí komplexu je i hotel Aquaworld Resort Budapest, což je čtyřhvězdičkový hotel přímo spojený s aquaparkem, do nějž mají hosté exkluzivní přímý vstup. Je zde přes 300 pokojů i apartmánů, kongresový sál a samozřejmě wellness centrum Oriental Spa, o kterém už byla řeč. To mohou navštívit nejen hosté hotelu a aquaparku.

Vybrat si můžete také z celé řady ubytování poblíž aquaparku, vybíráme např.:

Cena vstupného Aquaworld Resort Budapest

Denní vstupenka do Aquaworldu vychází na 8 700 HUF pro dospělou osobu – tedy cca 550 Kč.

Studenti a senioři mohou využít zlevněné vstupné za 7 000 HUF (440 Kč) a děti od 3 do 10 let pak mohou vyrazit do aquaparku jen za 4 400 HUF (280 Kč). Pořídit lze i rodinné vstupné. Například pro dospělého se dvěma dětmi do 14 let za 16 100 HUF (cca 1 020 Kč).

Vstupné tedy není na poměry rozlehlého aquaparku nijak zvlášť drahé. Ba levnější než ve velkých českých aquaparcích, kde jsou často i dvojnásobné.

Otevírací doba Aquaworld Resort Budapest

  • Otevřeno denně od 10:00 do 20:00
  • Svět saun: 07.00-20.30 (všední den s omezeným provozem)
  • Bazénový prostor se zavírá: 19.30

Shrnutí

Aquaworld Resort Budapest je velký a dobře vybavený aquapark s možnosti kvalitního ubytování a stravování. V porovnání s největšími českými aquaparky, jako je Aquapalace Praha nebo Aqualand Moravia není možná tak bohatý na pompézní atrakce a v jistých ohledech už není ani tak moderní, ale je rozlehlý a nabízí velmi příjemné prostředí – zejména pokud jde o skvěle a stylově zařízenou hlavní kopuli. Aquaworld Resort Budapest navíc potěší dostupnějšími cenami.

Celkově jde o velmi pěkný aquapark, který obstojí vůči středoevropské konkurenci. Má i vynikající hodnocení a jistě budete s návštěvou spokojení.

Aquaworld Resort Budapešť - 005

Co ještě vidět a dělat v Budapešti?

Budapešť je obrovské a nádherné město. Žije zde skoro 1,8 milionu lidí, takže na počet obyvatel výrazně překonává Prahu a je spíše srovnatelná s Vídní či Varšavou. Tato středoevropská metropole má své jedinečné kouzlo. Lidé sem jezdí za památkami, kulturou, ale třeba i gastronomií. Rozhodně byste měli ochutnat pravý maďarský pörkölt, místní klobásky, víno a další dobroty.

V Budapešti se koná spousta festivalů, trhů, jarmarků a akcí. Vyplatí se proto si svou návštěvu naplánovat při nějaké zajímavé záležitosti. Ulice budou asi přeplněnější, ale atmosféra za to stojí. Z památek nelze vynechat Budínský hrad, parlament Országház, Matyášův chrám, Rybářskou baštu či řetězový most Széchenyi Lánchíd. A to samozřejmě není zdaleka vše.

Budapešť je však pozoruhodná i svou lázeňskou kulturou. Jen v katastru města vyvěrá na 123 termálních, léčivých pramenů. Je zde díky tomu na dvacítku významných lázní. Historie některých z nich sahá až do 16. století (např. lázně Király). K nejznámějším pak patří již zmíněné lázně Széchenyi.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.aquaworldresort.hu/cz/