Gellértovy termální lázně Budapešť – otevírací doba, vstupné, info, ubytování, recenze

Budapešť každoročně láká miliony turistů. Ti sem míří za kulturními památkami, tradičními maďarskými trhy i gastronomií. Přímo uprostřed hlavního města Budapešť se však nachází nečekaný skvost – Gellértovy lázně.

Najdete je pouze několik kroků od vlakového i autobusového nádraží, stejně tak snadno se k nim ale dostanete také autem. Hned vedle nich totiž leží rozlehlé parkoviště a provozovatel umožňuje parkování přímo na ulici. I proto Gellértovy lázně ročně přilákají tisíce Čechů.

Gellértovy termální lázně Budapešť 001

Kde se nachází Gellértovy termální lázně?

Historická perla uprostřed Budapešti

Historické termální lázně Gellért mají bohatou minulost. Termální prameny zde objevil už král Ondřej II. ve 13. století. Samotný Gellértův kopec, pod kterým se lázně nacházejí, ve svém útrobí skrývá bohatý zdroj minerálních a termálních pramenů a proto zde mají lázně mnohaletou tradici.

V historii prošly lázně mnoha majetkovými změnami. Poslední velká proběhla v roce 1809, kdy se lázně převzal z rukou města soukromý majitel. Nový majitel vdechl lázním nový dech a ty byly považovány za lékařsky nejvyspělejší lázně v Evropě.

Současnou secesní podobu ale lázně získaly až na počátku 20. století. Architekti Ármin Hegedűs a Isidor Sterk k nim přistavěli venkovní bazén s vlnobitím a o pár let později je doplnili vířivkou. Poslední velká rekonstrukce zde pak proběhla v letech 2007 a 2008.

Gellértovy termální lázně Budapešť 007

Léčivá voda na klouby i cévy

Díky geografické poloze maďarského hlavního města vyvěrá voda v Budapešti na celkem 120 místech. Podloží pod Gellértovým kopcem ale skýtá bohatý minerální zdroj a proto voda v termálních lázních obsahuje tyto minerály:

 • sodík,
 • hořčík,
 • vápník,
 • fluoridové ionty,
 • hydrogenuhličitan sodný,
 • sírany a další.

Gellértovy termální lázně Budapešť 003

Díky kombinaci minerálů a dalších látek jsou lázně v Budapešti vhodné pro léčení onemocnění kloubů a páteře, artritidu a poranění kloubů. Místní inhalační terapie ovšem pomáhají i s astmatickými problémy a účinná je zejména při léčení chronické bronchitidy.

Vodu lázně Gellért berou z celkem 13 pramenů, které vyvěrají pod Gellértovou horou. Teplota bazénů tak dosahuje od 26 °C až po příjemných 36 °C. Teplá voda prospívá i při léčení cévních poruch a problémech s krevním oběhem.

Koupání v srdci Budapešti

Lázně Gellért, Budapešť, v sobě skrývají plavecké i termální bazény. Voda se do bazénů čerpá přímo z termálních pramenů, které se nacházejí pod horou, jež ční nad lázněmi.

V lázních najdete 6 vnitřních a 2 venkovní bazény. Na 246 metrech čtverečních se rozléhá plavecký bazén s teplotou 27 °C a hned vedle něho menší, 62 metrů čtverečních velký, sedící bazén určený pro relaxaci.

Gellértovy termální lázně Budapešť 002

V exteriérech návštěvnící najdou obrovský plavecký bazén s rozlohou 500 metrů čtverečních a menší bazén se zábavními prvky. Teplota venkovních bazénů přitom dosahuje do příjemných 36 °C a proto zde najdete větší množství relaxujících návštěvníků.

Součástí lázeňského komplexu jsou také finské, suché a parní sauny s ochlazovacími bazénky. V areálu najdete také masážní salony a nechybí ani možnost ubytování.

Ubytování v okolí lázních Gellért v Budapešti

Hlavní město Budapešť skýtá široké možnosti ubytování. Najdete zde pronájmy pokojů přes AirBnb, Booking.com i luxusní hotely s apartmánovými pokoji. Součástí termálních lázní je hotel, který umožňuje přístup do lázní přímo v županu. Rezervaci termínu v Danubius Hotel Gellért provedete třeba na Booking.com

Kromě luxusního lázeňského resortu se návštěvníkům Budapešti otevírají i jiné možnosti:

Hotelové resorty se nacházejí zejména na protějším břehu řeky Dunaj a najdete zde ubytování od pár stovek za noc až po luxusní apartmány za několik tisíc. Většina hotelů navíc nabízí možnost stravování, v rámci kterého si vychutnáte místní gastronomické speciality.

Jestliže hledáte možnost levného ubytování, poohlédněte se po ubytování prostřednictvím Booking.com. Budapešť je město doslova prošpikované levnými pronájmy. Většina z nich se nachází přímo na hlavní třídě na trase od hlavního nádraží do termálních lázní Gellért.

Ceník vstupného v lázních Gellért

Maďarsko je mezi českými turisty známé tím, že vstupné do termálních lázní je nízké a proto cenově dostupné.

Se vstupenkou do lázní si vždy kupujete možnost uložení osobních věcí. Na výběr máte buď klasickou šatní skříňku nebo soukromou kabinku s převlékárnou. Pokud se ubytujete v lázeňském hotelu, vstupné do lázní získáte automaticky zdarma.

Ceny se také, stejně jako v jiných maďarských lázních, liší podle toho, zda lázně navštívíte v běžný pracovní den nebo přes svátky.

Ceník v lázních Gellért (cena vstupenek pro dospělé)

Dospělý + skříňka v šatně Všední den 367,00 Kč
Dospělý + skříňka v šatně Víkendy + svátky 380,00 Kč
Dospělý + převlékárna se šatnou Všední den 392,00 Kč
Dospělý + převlékárna se šatnou Víkendy + svátky 405,00 Kč

Přestože je vstupné do lázní poměrně nízké, na celodenní návštěvu si připravte dost peněz. Ceník vstupného do lázní totiž zahrnuje pouze vstup do lázní a do bazénů. Všechny další terapie a wellness procedury zaplatíte zvlášť:

 • aroma masáž – 436 Kč (20 minut)
 • termální masáž – 467 Kč (20 minut)
 • harmonická aroma masáž – 1630 Kč (20 minut)

Ceník vstupného myslí i na příležitostné návštěvníky. Ti mají možnost krátkodobých vstupenek od 11:00 do 15:00, za které zaplatí 125 Kč.

Ceny jsou platné v době psaní tohoto článku. Aktuální cenu si raději ověřte na oficiálních stránkách lázní.

Otevírací doba – termály Gellért, Budapešť

Jestliže plánujete návštěvu v termálních lázních Gellért, s otevírací dobou si nedělejte starosti. Je totiž až příliš snadná. Lázně mají otevřeno každý den od 9:00 do 19:00. Bazény se zavírají čtvrt hodiny před zavírací dobou a pokladní odcházejí už v 18:00.

V rámci otevírací doby jsou vám k dispozici tyto služby:

 • plavecký bazén,
 • termální bazény,
 • váhové terapie,
 • regenerační masáže,
 • ozdravné masáže,
 • suché a parní sauny,
 • finská sauna s ochlazovacími bazénky,
 • bahenní zábaly,
 • podvodní masáže,
 • masáže nohou.

Pozor si ale dejte při využití léčebných terapií. Fyzioterapie, zdravotní gymnastika nebo inhalace se otevírají už v 6:00 a proto je využívá velké množství lázeňských pacientů.

Gellértovy termální lázně Budapešť 005

Gastronomické speciality na dohled od České republiky

Až vás omrzí koupání v termálních lázních Gellért, projděte se maďarským hlavním městem. Místní zapadlé uličky skýtají téměř neomezené gastronomické možnosti.

Maďarská kuchyně je známá svým využitím papriky a koření obecně. Mezi speciality patří například paštika z husích jater a ochutnat musíte i tradiční specialitu perkelt, hustý a nutričně hodnotný guláš.

Když už navštívíte termální lázně Gellért, udělejte si čas na trhy nacházející se na druhé straně Dunaje. Místní prodejci zde nabízejí lokální speciality, kvalitní maďarskou papriku a v nejvyšším patře najdete i street food stánky, ve kterých ochutnáte dokonalé maďarské langoše.

Termální lázně Gellért – klenot v centru Budapešti

Recenze a zkušenosti zákazníků si termály Gellért vychvalují. Jestliže zavítáte do maďarského hlavního města, udělejte si čas a navštivte tento secesní diamant, který se nachází pod horou Gellért.

Maďarské termální lázně skýtají mnoho možností rekreace po celém státě. Jedině lázně v hlavním městě vám ale umožní kombinaci kulturních, gastronomických a wellness zážitků, která pravidelně láká stovky turistů z celého světa.

V Budapešti se nachází také další oblíbené a ještě větší termální lázně Széchenyi.

Recenze na Google.com: 4,3 z 5 – skvělé (od více jak 17 900 návštěvníků)

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.gellertbath.hu