Termální lázně Zalakaros – informace, ceník, vstupné, ubytování

Termální lázně, wellness, aquaparky – místa, která lákají děti i dospělé. Slibují skvělé zážitky. Pro někoho jsou synonymem odpočinku, relaxace a regenerace. Jiného zas vábí vidina divokých vodních radovánek. Ne každé „koupaliště“ ale dokáže uspokojit nároky všech. Děti i dospělých a seniorů, aktivních i odpočinku milovných zájemců. Mezi místa, kde se vám však může všeho dostat vrchovatě, patří bezesporu termální lázně Zalakaros.

Ano, vydat se musíme do Maďarska, ale jistě to stojí za to. Určitě není třeba zůstat u samotných lázní. Blízké i širší okolí města Zalakaros, kde se lázně nacházejí, nabízí zajímavostí a možností víc než dost. Nemluvě o zbytku Maďarska. V naší recenzi termálů Zalakaros se dozvíte vše, co by se vám na výletě do těchto míst mohlo hodit.

Zalakaros lázně

Kde se nachází lázně Zalakaros?

Město Zalakaros, které je domovem stejnojmenného lázeňského a koupališťového areálu, se nachází v maďarské župě Zala. Leží na jihozápadě země, vzdušnou čarou jen nějakých 20 km od Chorvatských hranic. K moři byste si však museli udělat podstatě delší zajížďku. Ale pokud vystačíte s velkým množstvím sladké vody, budete navýsost spojeni. Nejen díky lázním, které budou předmětem našeho článku. Velmi blízko města se nachází slavný a věhlasný Balaton. Někdejší Mekka československé turistiky.

Samotné městečko Zalakaros je malá a poklidná obec. Má kolem 2 tisíc obyvatel a jistě se vám zde bude líbit. Velmi pochválit je nutné opravdu mimořádnou čistotu. Vše je pěkné, upravené a opravné, nové. Najdete zde spoustu příjemných restaurací, cukráren a hospůdek. Všudypřítomné předzahrádky přímo lákají k návštěvě. Město taky zaujme opravdu mimořádným množstvím zeleně. V Maďarsku to není až taková kuriozita, ale našinec může být překvapen (pravděpodobně velmi příjemně) množstvím parků, lesoparků, stromoví, alejí a podobně. Zkrátka městečko Zalakaros už samo o sobě působí velmi příjemným dojmem a relaxační, odpočinkovou atmosférou.

Jak se dostat do lázní?

Zajisté velmi dobrou zprávou pro návštěvníky bez navigace či znalosti Maďarštiny bude fakt, že lázně opravdu není problém najít. Leží totiž přímo na hlavní ulici, která se navíc jmenuje Termál út, aby opravdu nemohlo dojít ke zmatení. Jelikož je Zalakaros jedna dlouhá nudle, touto ulicí určitě pojedete. Pravděpodobně přitom do města přijedete z jihu, kde vede dálnice M7 i hlavní silnice 7. Přímo u lázní jsou taky autobusové zastávky, takže i kdybyste nejeli autem, nebudete mít žádný problém.

O lázních Zalakaros

Ačkoli je Maďarsko vysloveně lázeňskou zemí s pradávnou tradicí, lázně ve městě Zalakaros ještě relativně „voní novotou“. Vše začalo teprve v roce 1962, kdy zde průzkumný vrt odhalil podzemní termální prameny. První lázně pak následovaly velice brzy poté – již v roce 1965. Dodneška se však postupně vyvíjejí, rozrůstají a inovují.

Nejde o nijak malé lázně nebo zapomenuté lázně. V návštěvnosti se drží na šesté příčce v rámci Maďarska. A vzhledem k počtu lázní v této zemi je to víc než velmi dobrý výsledek. Areál nenabízí jen tradiční termální lázně, je spojen i koupalištěm a aquaparkem. Najdete zde navíc poměrně monumentální vnitřní a vnější dětský park, včetně množství tobogánů. Lázně Zalakaros jsou tedy skutečným rájem pro děti.

Zalakaros lázně

Termální pramen

Pramen, který lázně využívají, vyvěrá z 2kilometrové hlubiny. Jeho přirozená teplota činí fascinujících 96°C. Voda v koupališti rovněž pochází z termálního pramene, ten dosahuje teploty 53°C. Samozřejmě zde ovšem nechtějí zákazníky uvařit, veškerá voda z pramenů se tedy ochlazuje na přívětivé teploty.

S čím vám lázně Zalakaros pomohou?

Ze zmíněných unikátních pramenů, které mají svým složením i dalšími vlastnostmi nikoli regionální, ale celoevropský význam, je čerpána alkalická chloridová léčivá voda. Bohatá je na jód, brom, síru či fluor, ale i draslík, hořčík, sodík, železo, mangan, kyseliny boritou a křemičitou a další látky.

V lázních se léči především onemocnění spojená s gynekologickými problémy, taky onemocnění kloubního a obecně pohybového aparátu, ale i dermatologické obtíže či například paradontóza, poruchy nervové soustavy i látkové výměny a další neduhy.

Co nabízí areál lázní Zalakaros?

Celý areál lázní Zalakaros je poměrně značně rozlehlý a opravdu půvabný. Nabízí spoustu atrakcí a bazénů a zajímavých míst a zákoutí na ploše přes 12 hektarů. Vše pod příkrovem zeleného lesoparku. Pohled na všudypřítomnou zeleň jen umocňuje pocit klidu a relaxace i odpočinkovou a uvolňující atmosféru. Potěší i množství stánků a bufetů s občerstvením.

Návštěvnost lázní je sice vysoká, jak jsme říkali, na velké ploše se však i více lidí dostatečně rozptýlí a lázně nepůsobí jako přecpaný lunapark. Areál nabízí na desítku bazénů a vodních ploch. Největší představuje upravené přírodní jezírko nacházející se na východním konci areálu. Toto místo je ideální především pro procházky a rozjímání, ale je zde i dětské hřiště. Vše je nové, čisté a velmi krásné.

Dětský svět

V lázních Zalakaros budou děti zajisté jako v sedmém nebi. Vyžití je tu pro ně zcela mimořádné a na maďarské poměry rozhodně nadprůměrné. Dohromady si mohou vyzkoušet více než 60 atrakcí a zábavních prvků v několika bazénech. Vnitřních i vnějších.

Zalakaros lázně - dětský svět

Toboganový park

Asi největší dominantou je toboganový komplex. Celkově je zde na 400 metrů skluzavek s maximální startovací výškou až 20 metrů. Některé tobogany umožní svištět rychlostí až 70 km/h, takže si děti (nebo i dospělí) užijí i dostatek adrenalinu. Jaké tobogány můžete vyzkoušet?

 • Kouzelný tunel – Oblíbený druh atrakce s osvětlenými vodními tunely.
 • Kamikadze – Super rychlá, 50 m dlouhá skluzavka pro odvážné jedince. Je zde i měřič času a rychlosti, takže můžete lámat rekordy.
 • Rafting – Zde si můžete užít 85 m dlouhou jízdu na speciálním raftu.
 • UFO – Nejdelší, 105 m dlouhý, tobogan. Velmi spletitý a se zakončením ve vodním víru.
 • Turbo – Sklouznutí, které místy hraničí s volným pádem. Velice divoká záležitost pro náročnější.
 • Anakonda – Klikatá 81 m dlouhá dráha.

V areálu najdete i řadu dalších menších skluzavek a drah. Mnohé jsou vhodné i pro nejmenší děti.

Toboganový park je otevřený v sezóně od 15. 6. do 1. 9. 2019 v 9:30–18:30 hodin. Skvělou zprávou je, že sem můžete se základní vstupenkou.

Dětský vodní ráj

Vedle toboganového parku nejzajímavější místo pro děti. Většina se ukrývá ve vnitřních prostorách, které jsou velmi atraktivně členěny na více podlaží s bezpočtem herních prvků a spletitými bazény. Dohromady je zde víc než dvě desítky prvků, včetně vodních děl, lanových drah, houpaček nebo třeba solného hřiště a dětských saun s teplotou od 40 do 45°C.

Vstup je možný s komplexní vstupenkou. Teplota vody v bazénech je 30 až 34°C. Otevřeno je celoročně.

Další atrakce pro děti

Venkovní svět dětí zahrnuje i řadu dalších atrakcí a opět je vstup možný se základní vstupenkou. Jsou zde další skluzavky a dráhy, vodní hřiště a mnoho dalších aktivit a dobrodružství či zábavy.

Nechybí dětské brouzdaliště pro nejmenší a velkým lákadlem je „Dětský dvůr“, kde děti najdou třeba lezecké stěny a věže, obří společenské hry, prolézačky, houpačky a mnoho dalšího.

Venkovní dětské zóny jsou přístupné od 1. 5. do 30. 9. 2019, teplota vody v bazénech je 32 až 34°C a pochází z termálních pramenů.

Bazény

Vnitřních i vnějších bazénů je v areálu Zalakaros víc než dost. Zde jsou některé z nich

 • Bazén s vlnobitím – Imitace mořských vln v bazéně s teplotou vody od 28 do 32°C z termálního pramene. Hloubka do 1,6 m.
 • Rodinný bazén – Členitý bazén s malou hloubkou 1,2 m s ostrůvky, lanovou dráhou, skluzavkou a tobogánem. Teplota 30 až 32°C.
 • Fitness bazén – Bazén určený především pro cvičení aqua fitness, které se pořádá dvakrát denně.
 • Brouzdaliště – Bazének pro nejmenší s hloubkou do 0,5 m.
 • Termální bazény – Dva bazény pro léčebné účely. Teplota až 36°C.
 • Sportovní bazén – Bazén s hloubkou až 2 metry vhodný i pro plavání. Je zde i atrakce „rozbouřeného moře“. Teplota 28°C.

Zalakaros lázně - vnitřní bazény

Wellness a léčebné centrum Zalakaros

Zásadním pilířem lázní jsou samozřejmě léčebné procedury, lázeňské a wellness služby. Zalakaros jich nabízí víc než dost a spokojeni budou jistě i velmi nároční návštěvníci. Využít můžete několik léčebných bazénů ve vnějších i vnitřních prostorách. Nejhřejivější bazén má teplotu až 38°C. Je zde i léčivý bazén se slanou vodou. Samozřejmě nechybí ani saunový svět. Najdete v něm:

 • Velkou finskou saunu s kapacitou 60 osob
 • Finskou saunu s aromaterapií
 • Parní saunu
 • Vířivku
 • Ledovou studnu

Z procedur můžete využít například:

 • Bahenní koupele a zábaly
 • Uhličité koupele
 • Podvodní trakce
 • Masáže
 • Fyzioterapeutické procedury
 • Elektroterapii
 • Magnetický kruh
 • Ultrazvukové ošetření
 • A mnoho dalších…

Ceník/ vstupné – lázně Zalakaros

Základní celodenní vstupenka začíná na 4 800 HUF, což je necelých 320 Kč za dospělou osobu. Mimo sezónu (leden až květen) je cena jen 3 900 HUF, ale většina venkovního areálu je uzavřena. Děti platí méně, v sezónu 1 200 HUF do 12 let.

Některé části areálu a možnosti jsou však přístupné jen za příplatek. Do léčebného a termálního areálů potřebujete doplňující vstupenku za 1 100 HUF – tedy něco přes 70 Kč. Dalších 1 100 HUF stojí vstupenka do saunového centra.

Zvlášť se vcelku pochopitelně platí jednotlivé procedury nebo wellness služby. Využít můžete i různé zvýhodněné balíčky.

Otevírací doba – termály Zalakaros

Aktuální otevírací doba lázní Zalakaros je rozdělena na několik sekcí: Zážitkové bazény, kryté lázně, saunový svět, léčebný a termální areál. Otevírací doba se také liší dle období.

Aktuální otevírací dobu lze zjistit na oficiálních stránkách lázní zde: https://zkf.hu/cz/oteviraci-doba

Ubytování v lázních Zalakaros

Kde se ubytovat při návštěvě lázní? Oblíbenou destinací je čtyřhvězdičkový hotel Park Inn by Radisson Hotel and Spa, který se nachází přímo u termálních lázní. Oblíbený je také Fürdő Hotel. Tříhvězdičkový lázeňský hotel vhodný pro páry i rodiny. Na výběr 18 pokojů.

V bezprostřední blízkosti se nachází taky hotel Forrás s velkou kapacitou (37 pokojů). Potěší i cenovou dostupností. Další možností je rozlehlý hotel Freya se 162 pokoji.

Hodnocení lázní Zalakaros

Zalakaros nabízí velmi atraktivní lázeňský komplex, který je perfektním místem i pro děti. Spousta atrakcí a lázeňské centrum a služby na špičkové úrovni – a to i na maďarské poměry. Lázně nepatří k úplně nejlevnějším v zemi, ale našincům přesto budou nejspíš připadat příjemně cenově dostupné. Navíc toho v 12hektarovém areálu nabízejí víc než dost.

Co je k vidění ve městě Zalakaros a okolí?

Městečko Zalakaros je sice velmi malebné a příjemné a nabízí možnost chvilek strávených po hospůdkách nebo v parcích, ale kromě samotných lázní nic „monumentálního“ nebo zvlášť pozoruhodného nenabízí. Navzdory tomu, že jde o vísku s poměrně velmi dlouhou historií sahající až do roku 1254, zde nenajdete ani žádné památky. A co okolí?

Příroda

Většina župy Zala nabízí malebnou krajinu, která není nepodobná té české. Svým charakterem má nejblíže k jižní Moravě. Tvoří ji zvlněné kopečky s loukami protkanými mezemi a lesy. K výletům do přírody, turistice či cykloturistice je zde tedy příležitostí dost. Nechybí ani množství stezek.

Přímo z centra městečka Zalakros vybíhá několik turistických tras. Zavedou vás na rozhlednu Kiláto na západním konci města, po okolních kopcích i vesnicích. Převýšení obvykle není větší než 200 m, takže jsou tyto výlety vhodné i pro děti, seniory a nenáročné zájemce o pohodové vycházky.

Památky

Pokud by vás víc než příroda lákaly pamětihodnosti stvořené v minulosti člověkem, okolí města Zalakaros taky něco nabízí. K nejkrásnějším památkám patří hrad Egervár, dokonale zachovalý, ale bohužel cca 60 km vzdálený. Za návštěvu jistě stojí historické město Keszthely na břehu Balatonu.

Nabízí krásnou, lesnatou okolní přírodu i s bažinatou přírodní rezervací. Centrum města je opravdu krásné a lež zde zámek Festetics – což je takové malé maďarské Versailles. Nebo aspoň Lednice. Milovníci rustikální kultury by pak měly navštívit obec Zalalövő na západní hranici župy. Jsou zde krásné ukázky lidové architektury.

Balaton

Nemá smysl si nic nalhávat, asi největší „atrakcí“ okolí Zalakarosu je přece jen starý dobrý Balaton. Velmi blízko města (severně od něj) je někdejší zátoka Kis-Balaton. Jde o přírodní rezervaci a místo s opravdu nádhernou přírodou. Lužní lesy, mokřady, rašeliniště, spousta i vzácného vodního ptactva a rostlin, jezera. Vskutku unikátní podívaná. Hlavní Balaton začíná o něco dál na severovýchod. Tuto maďarskou vodní dominantu snad není potřeba blíže představovat.

Galerie

Zdroj fotografií: https://zkf.hu/cz/

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *