Lázně Rudas, Budapešť, Maďarsko | Turecké lázně

Budapešť, hlavní město Maďarska a jedna z nejvíce okouzlujících a turisticky oblíbených metropolí střední Evropy. Toto bezmála dvoumilionové město nabízí mnoho památek – ať už je to impozantní budova parlamentu, neméně majestátní bazilika sv. Štěpána nebo oblíbená Rybářská bašta. Budapešť je maďarským centrem skvělé gastronomie, čilého ruchu a autentické kultury.

Typickou součástí charakteru a atmosféry Budapešti je však taky lázeňství. Toto město lze považovat za skutečný ráj lázní. Ostatně přímo ve městě vyvěrá na 120 termálních pramenů a nachází se zde kolem 30 lázní. Mnohé z nich mají velmi dlouhou historii – často sahající i do 16. století nebo hlouběji.

Typickým příkladem mohou být lázně Rudas. Jde o jedny z vůbec nejznámějších a nejvýznamnějších lázní v Budapešti i celém Maďarsku. A to je – v zemi lázeňství zaslíbené – co říct. Dnes se proto právě na termální lázně Rudas podíváme velmi pečlivým okem, ba takříkajíc pod lupou.

Kde leží, co nabízejí, jak se sem dostat a mnoho dalších informací, rad a tipů jsme pro vás připravili do dnešního článku…

Kde leží lázně Rudas?

Lázně Rudas leží v centru Budapešti. Naleznete je snadno, protože se nacházejí přímo na břehu majestátního Dunaje. Konkrétně na jeho západním břehu – navíc pod jednou z dominant metropole. Pod vrchem Gellért, jehož vršek zdobí citadela Sétány. Je to masivní pevnost vybudovaná v polovině 19. století. Vrcholek s citadelou nabízí překrásné výhledy na celé město a obklopuje ji cestičkami a vyhlídkami protkaný park.

Směrem k řece pak vrcholek Gellért prudce končí skalnatými srázy. Přímo pod jedním z útesů se krčí samotné lázně Rudas. Nebýt právě těchto skalisek, působily by budovy samotných lázní poměrně nenápadně a snadno přehlédnutelně. Architektonicky není exteriér nijak zvlášť zajímavý, ba ani sladěný. Uvnitř se ale přesto skrývají jedny z nejvíce renomovaných lázní Budapešti i celého Maďarska.

Jak se do lázní Rudas dostat?

Lázně Rudas leží u známého Alžbětina (Erszébet) mostu na třídě Szent Gellért. Dopravní dostupnost je vynikající. Přímo u lázní jsou zastávky MHD a míří sem hned několik linek autobusů i tramvají. Konkrétně na zastávky Rudas Gyógyfürdő a Döbrentei tér. Na první zmíněnou jezdí například linky 41, 56A, 19, N19 či 56, z autobusů např. 107 či 7. Na druhou řada dalších linek.

Vzhledem k tomu, že lázně Rudas leží v centru, není problém se sem dostat třeba i procházkou. Například od slavné Rybářské bašty kolem neméně významného Budínského hradu. Pěšky je to celkově jen cca 20 minut (něco přes 1 km).

Jak to vypadá v lázních Rudas?

Lázně Rudas si zachovaly svou starobylou tureckou část, která je charakterem a architekturou velmi podobná lázním Király. Jde o kopulovitou stavbu, v jejích útrobách leží mezi osmi sloupy oktogonální bazén s léčivou vodou. Teplota vody zde dosahuje 36°C. Turecké lázně doplňují ještě čtyři další termální bazény a jeden ochlazovací bazén.

Pak je zde „moderní“ část lázní. Ta byla vybudována koncem 19. století a nachází se zde větší 20metrový plavecký bazén. Teplota vody je zde příjemných a více osvěžujících 29°C. Bazén se nachází v elegantním atriu s vysokým stropem, lemuje ho sloupoví. Stylově je i tato část velmi tradiční. V lázních je i pitná hala s léčivými prameny, wellness se saunami a další vybavení.

Lázně Rudas, Budapešť
Lázně Rudas, Budapešť

Jaké jsou zde prameny a co se zde léčí?

U lázní Rudas vyvěrá hned 21 termálních, léčivých pramenů. Jejich zevrubný průzkum a rozbor provedl na počátku minulého století maďarský chemik Gyula Weszelszky. Mezi největší prameny patří Árpád I. až III., ale taky Mátyás, Rákóczi, Beatrix a další.

K zásobování bazénů slouží především prameny Hygieia a Diána. V pitné hale si pak můžete dopřát pitnou kúru s využitím sirného pramene Atilla, hydrogenuhličitanového pramene Hungária či pramene Juventus s vyšším obsahem Radia.

Obecně jde především o radioaktivní Vápníko-hořčíkové-hydrokarbonátové termální vody s obsahem sodíku, siřičitanů, chloridů a fluoridů. V lázních Rudas se léčí především chronické a degenerativní onemocnění pohybového aparátu. Velmi účinné jsou vody na problémy spojené s vyhřeznutými ploténkami, lidé sem jezdí i se stavy nedostatku vápníku v kostech či s artritidou nebo neuropatiemi a poškozeními nervů.

Jaké vybavení a služby nabízejí lázně Rudas?

Rudas, turecké lázně
Rudas, turecké lázně

Lázně Rudas se zdají při pohledu zvenčí malé, přesto skrývají množství bazénů i dalšího vybavení. V turecké části je dohromady 6 bazénů. Většina je menších – o rozloze 9 m2. Největší (oktogonální) má necelých 100 m2. Teplota v jednotlivých bazénech se pohybuje od 28 až do 42°C. Výjimkou je nejmenší, ochlazovací, bazén, kde je teplota pouze 16°C.

20metrový plavecký bazén má plochu 278 m2 a teplotu vody 29°C. Součástí lázní je i wellness zóna. Zde najdete dva termální sedací bazény o teplotě 32° a 36°C. Termální bazén s pramenem Juventus má však 42°C. Dále je zde 11stupňový ochlazovací bazének a parádní střešní bazén slibující výhled na město a řeku Dunaj. V něm si můžete užívat termální vodu o teplotě 36°C.

Wellness část nabídne i sauny – např. finskou či parní aroma saunu. Dopřát si zde můžete skvělé masáže, včetně párových masáží. V lázních však můžete podstupovat i speciální léčebné terapie. Patří sem termoterapie, elektroterapie či fyzioterapie.

Kde se občerstvit?

Součástí lázní je i Bistro Rudas, které má vchod i zvenčí. Nabízí zajímavý výběr jídel – včetně hamburgerů, fish & chips, řízků, těstovin, salátů a desertů. Vedle je Rudas Restaurant s ještě bohatším menu.

Rudas, střešní wellness
Rudas, střešní wellness

Kde se ubytovat?

Lázně Rudas nenabízejí ubytování přímo v areálu. Protože se ale nachází téměř v centru Budapešti, vybrat si můžete ubytování v blízkém okolí, od luxusních hotelů po apartmány. Mezi nejlépe hodnocené hotely patří například:

Kolik stojí vstupné?

Celodenní vstupné do všech zón stojí 8 600 Ft (cca 540 Kč) pro dospělou osobu ve všední dny.

O víkendu je to pak 12 200 Ft (cca 770 Kč).

Denní vstupné do tureckých lázní stojí jen 5 900 Ft, shodnou cenu zaplatíte za denní vstupné do wellness zóny. Ceny masáží se pohybují od 6 do 45 000 Ft (párové masáže).

Otevírací doba lázní Rudas v Budapešti

  • pondělí 6–20
  • úterý 6–20
  • středa 6–20
  • čtvrtek 6–20
  • pátek 6–20, 22–3
  • sobota 6–20, 22–3
  • neděle 6–20

Shrnutí

Lázně Rudas patří mezi oblíbené cíle místních i turistů. Jde o vyhlášené lázně, které sice zvenčí působí nenápadně, dýchají však autentickou a silnou atmosférou. Jde o velmi tradiční lázně. Nečekejte žádné atrakce ani moderní prostředí. Poznáte však ducha maďarského lázeňství v možná nejryzejší podobě.

Pokud se chcete spíše pobavit a užít si příjemné koupání a radovánky třeba i s dětmi, doporučujeme navštívit spíše největší budapešťský aquapark Aquaworld, který leží na okraji Budapešti u mostu Megyeri.

Lázně Rudas, budova zvenčí
Lázně Rudas, budova zvenčí

Historické okénko – Rudas stály u zrodu tradice maďarského lázeňství

Osmanští Turci představovali pro raně novověkou Evropu jednu z největších pohrom a Maďarsko (resp. Uherské země) se nacházelo přímo v nárazově zóně střetů evropské a turecké civilizace. Přesto Turci přinesli Maďarům i sem tam něco pozitivního. Například zde založili – či přinejmenším upevnili – tradici lázeňství.

Termální prameny využívané lázněmi Rudas jsou známé už od roku 1292. Respektive z tohoto roku o nich pochází první psaný záznam, znalost samotných pramenů byla už v té době zřejmě prastará. Teprve kolem roku 1550 však začala kontinuální tradice lázní Rudas v dnešním slova smyslu. O výstavbu prvních lázní se postaral jistý Ali Pasha. Když turecká nadvláda pominula, daroval tehdejší lázně (turecký hammam) císař Lipót I. městu Budín.

Lázně Rudas si nicméně dodnes zachovaly svůj turecký ráz. V 19. století patřily mezi centra společenského života ve městě. Od té doby lázně jen vzkvétají a rostou – a to navzdory tomu, že byly vážně poničeny během druhé světové války.

Další slavné budapešťské lázně

Jak jsme již řekli, Budapešť je město lázním zasvěcené. Najdete jich zde mnoho a mnoho. Lázně Rudas patří mezi nejznámější, ale je zde i řada dalších lázní mezinárodního věhlasu. Které to jsou?

Asi nejvíce ikonické jsou lázně Széchenyi. Někdy jsou označovány za největší tradiční léčebný lázeňský komplex v Maďarsku a možná i celé Evropě. Nemají přitom tak dlouhou tradici jako lázně Rudas. Vznikly teprve před první světovou válkou. Ukrývají se v budově vystavené v novobarokním slohu a vodu získávají ze dvou pramenů o teplotě až 77°C. Léčí se zde problémy s pohybovým aparátem, chronické bolesti, dýchací obtíže apod. Tyto lázně se mohou pochlubit krásnými venkovními bazény a prostory.

Zřejmě druhé nejslavnější budapešťské lázně jsou Gellértovy lázně. Ty se pyšní bezesporu nejvíce honosnými a okouzlujícími interiérovými prostory. Sloupové atrium s hlavním bazénem je skutečně impozantní. Jde přitom o lázně ještě mladší než lázně Széchenyi. Léčí se zde opět především problémy s pohybovým či dýchacím ústrojím, ale i gynekologické obtíže a další neduhy.

Z nejvýznamnějších budapešťských lázní stojí bezesporu za zmínku ještě alespoň lázně Király. Ty jsou naopak velmi staré. S lázněmi Rudas se přetahují o pozici zcela nejstarších. Obě byly však shodně založeny někdo kolem poloviny 16. století – během osmanské nadvlády. Lázně Király si zachovaly svůj turecký ráz a vnitřní prostory mají silnou atmosféru. Rozhodně však nejde o moderní prosvětlené lázně – spíše naopak.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: en.rudasfurdo.hu