Termální lázně Lenti, Maďarsko

Doléhá na vás stres a pracovní zátěž? Cítíte se unavení, vyčerpaní, vyhořelí? Všechno vás bolí? Pak nejspíš přišel ten správný čas trochu obrodit své fyzično i duševno. A k takovému účelu nemůže být lepší místo než lázně. Nejlépe termální lázně. Ve střední Evropě jich máme přehršel, takže nemusíte jezdit někam daleko. Přesto můžete návštěvu lázní spojit i s poznáváním nových zemí a krajů. Co třeba takové Maďarsko? Není to daleko a přitom je to země plná zajímavých koutů. A taky je to ráj na zemi, pokud jde o lázně a termály. Ano, panonská nížina se léčivými prameny jen hemží. V dnešním článku se proto podíváme na jedny opravdu velmi pěkné maďarské lázně – termály Lenti.

Kde je najdete a jak se tam dostanete? Co na vás čeká v lázních i okolí? Jaké vybavení, procedury a služby můžete využít? Kde se ubytovat a kde najíst? Na to vše dostanete dnes odpovědi.

Termální lázně Lenti

Kde leží termální lázně Lenti?

Termály Lenti najdete na jihozápadě Maďarska v župě Zala. Městečko má přes 7000 obyvatel, ale nejde o typicky lázeňské město s historickým jádrem a kolonádami, jaké známe z ČR. Lenti je ale mimořádně malebné a příjemné místo, které město vlastně ničím zvlášť nepřipomíná. Spíše působí jako vesnice rozprostřená v krásných parcích.

I když se neubytujete přímo u lázní, ale kdekoli ve městě, můžete se těšit na velmi klidné, čisté a pěkné prostředí s otevřenými prostranstvími a spoustou zeleně. Město navíc z obou stran obklopují rozlehlé lesy. Převážně jde o opravdu nádherné panonské doubravy, které vás nabijí nefalšovanou energií přírody. Vedou tudy pěšinky i cyklostezky – tak neváhejte vyrazit, pokud vám to zdravotní stav umožňuje.

Co je v okolí?

Lenti leží jen asi 5 km od hranic se Slovinskem. Přímo na druhé straně hranic je pak město Lendava – mimochodem partnerské město Lenti. Lendava je srdcem vinařského kraje, takže sem můžete vyrazit za ochutnávkami. Je zde i krásný zámek. Avšak především se zde rovněž nacházejí vyhlášené slovinské termální lázně s unikátní parafínovou vodou.

I ty stojí jistě za návštěvu, tím spíše, že lázně Lenti a Lendavu dělí asi jen 13 km, které navíc vedou celou dobu přes lesy či krásné vinice. Takže na kolo (nebo pokud jste zdatní, tak do turistických bot)… a můžete vyrazit. Ale dopravní spojení mezi městy moc nefunguje, takže i cestu zpět si budete muset dobře naplánovat.

Další dobrou zprávou je, že Lenti leží asi hodinu autem od Balatonu. Ten jistě netřeba představovat. Takže si sem můžete odskočit (nebo si naopak můžete odskočit z dovolené u Balatonu do Lenti) za přírodním koupáním. Aspoň v létě.

Jak se do termálů Lenti dostat?

Například z Prahy jsou termály Lenti vzdáleny cca 550 km. Nejrychlejší trasa vede přes Bratislavu a trvá v průměru 5 a půl hodiny. Jet můžete i přes Vídeň. Obyvatelé Moravy mají lehkou výhodu a pojedou jen něco mezi 3,5 až 5 hodinami. Samozřejmě můžete cestovat i autobusy a vlaky, ale počítejte s množstvím přestupů a celkově komplikovaným spojením.

Samotné lázně pak leží na jižním konci Lenti. Jen pár desítek metrů daleko jsou zastávky autobusu a vlaku. Vlakové nádraží je cca 200 m.

Lázně Lenti – co zde najdete?

Celková plocha lázní Lenti není nijak malá. Činí kolem 10 hektarů. Na této ploše přitom najdete hned několik zón. Které to jsou?

Kryté lázně Lenti

Tato část se rozkládá na ploše cca 3500 m2 a nabízí celoroční provoz. Cena vstupného se pohybuje od 4 900 HUF (mimo sezónu) po 5 400 HUF (sezóna) pro dospělého – tedy cca 300 až 330 Kč. Cena rodinných vstupenek začíná na 10 900 HUF, což je cca 672 Kč.

Kryté lázně skrývají celkem 5 bazénů. Největší plavecký má rozlohu 450 m2 a hloubku až 2 metry. Teplota vody je 26-28°C.

Druhý největší je hydromasážní bazén s rozlohou 144 m2, zde je teplota vody již 36-38°C, takže se zde můžete dokonale prohřát.

Dále je zde menší léčebný bazén, výukový bazén či dětské brouzdaliště s fontánkou. V léčebném bazénu je opět voda na maximální teplotě až 38°C. V dětském a výukovém má 32-34°C.

V krytém areálu je rovněž velmi rozlehlá relaxační zóna s lehátky. Na ni pak navazuje saunový svět.

Termální lázně Lenti
Termální lázně Lenti – krytá část

Saunový svět

Saunový svět se platí navíc k dennímu vstupnému a stojí od 1600 do 1800 HUF (od cca 100 Kč). Je ovšem velmi příjemně zařízený a spojený s pěknou venkovní terasou. Najdete zde dvě finské sauny o teplotě 70° a 90°C. Dále je zde aromasauna s teplotou 70°C či infrasauna. Jsou zde vyhřívané lavice, relaxační lehátka a velmi ochotná obsluha nabízející saunové služby a procedury.

Termální lázně Lenti - saunový svět
Termální lázně Lenti – saunový svět

Masáže, léčba a procedury

Lázně Lenti jsou lázně v pravém smyslu a k tomu samozřejmě patří i nabídka léčebných a lázeňských procedur, ale i masáží a wellness služeb. Vybrat si můžete z velmi pestré palety. Jsou zde aroma masáže, čokoládové masáže i jiné druhy masáží, taky koupele, peelingy atd. Ceny přitom jsou spíše příznivější oproti českému průměru.

Využít můžete taky kryo kabinu či „float-spa“, lázně nabízejí hydroterapii, magnetoterapii, oxygenoterapii, elektroléčbu i jiné druhy terapií, samozřejmě taky lékařskou péči a prohlídky. Vše je na velmi dobré či vynikající úrovni.

Krytý vodní svět

Relativně novou zónou lázní je krytá zábavní část. Ta vás bude zřejmě zajímat nejvíce, pokud do Lenti vyrazíte s dětmi. Nečekejte megalomanský aquapark, ale vybavení je velmi slušné. Dominantou je 75m tobogán, jsou zde tři bazény s nejrůznějšími zábavními prvky včetně trysek a vodního děla. Nechybí ani vířivka, ve které si zřejmě pohoví především rodiče.

Venkovní část

Venkovní prostory jsou poměrně rozlehlé a je zde na pět dalších bazénů a bazénků. Čtyři z nich se nacházejí v bezprostřední blízkosti kryté části. Je zde plavecký bazén, ale i léčebný a výukový či dětský bazén. Nejvyšší teplota je v léčebném bazénu, kde dosahuje až 38°C. Takže pokud se chcete pořádně prohřát, zamiřte právě sem.

Termální lázně Lenti - venkovní vodní svět
Termální lázně Lenti – venkovní vodní svět

Speciální zmínku si však rozhodně zaslouží možná největší dominanta celých lázní. Obrovský venkovní bazén se 75m tobogánem Anakonda. Tento bazén leží stranou, na volném zeleném prostranství na opačném konci areálu. Je členitý, stylizovaný do podoby přírodní vodní plochy a jeho rozloha činí krásných 1340 m2, na délku má až cca 65 m, na šířku až cca 35 m. Jde tedy o velmi slušnou vodní plochu. Bazén navíc nabízí i další atrakce včetně divoké řeky nebo masážních trysek.

Energetický park – evropský unikát

Mezi tímto velkým bazénem a „zbytkem“ lázní se pak rozkládá ještě vyhlášený energetický park. Právě tento park činí lázně poměrně unikátními i na Evropské poměry. Tento park má být unikátní křižovatkou zemských energetických linií zvaných taky „dračí čáry“ podle sv. Jiřího, po němž je park i pojmenován.

Energetický park dýchá podobnou silou a geniem loci jako některá slavná historická místa – například Stonehenge, australská plošina Uluru, Machu Picchu, Velikonoční ostrovy nebo jiná slavná místa. Návštěva tohoto parku se ovšem platí zvlášť a stojí od 1600 HUF (cca 100 Kč), přičemž maximální délka pobytu je 30 minut. Ale to bohatě stačí. Léčivé a regenerační účinky parku jsou totiž mimořádně intenzivní.

Termální lázně Lenti - energetický park
Termální lázně Lenti – energetický park

Co se léčí v lázních Lenti?

Lázně Lenti jsou postaveny na místě, kde se v hlubinách asi 1,5 km pod povrchem země skrývá unikátní 40 000 let starý termální pramen. Tyto prameny byly výzkumnými vrty odhaleny v roce 1970 a od konce této dekády zde fungovaly termální lázně. V roce 1988 byla voda oficiálně vyhlášena za léčivou.

Tato léčivá voda s hydrogenuhličitanem sodným má u zdroje teplotu kolem 56°C. Pro použití v bazénech se ochlazuje na optimální teplotu podle účelu bazénu. V těch léčivých má do 38°C, v plaveckých kolem 26-28°C. Voda obsahuje draslík, sodík, amonium, vápník, hořčík, mangan, železo, síran, sulfidy, fluorid, bromid a četné další minerální látky.

Voda z Lenti má celoevropský význam a projevila léčivý potenciál na celou škálu chorob a obtíží. V lázních Lenti se léčí především obtíže spojené s pohybovým ústrojím. Voda výborně působí na chronické i akutní potíže v oblasti krku, šíje, ramen, zad i kloubů. Ať už vás trápí ústřel nebo chronické bolesti z opotřebení či degenerativní poruchy, v Lenti budete na správném místě.Naopak do Lenti by neměli mířit pacienti se srdečními arytmiemi či po infarktech (aspoň 3 měsíce). Kontraindikována je i hypertenze či roztroušená skleróza nebo vážná jaterní a ledvinová onemocnění.

Otevírací doba lázní Lenti

Otevřeno je každý den od 9:00 do 19:00.

 • pondělí 9–19
 • úterý 9–19
 • středa 9–19
 • čtvrtek 9–19
 • pátek 9–19
 • sobota 9–19
 • neděle 9–19

Vstupné do lázní Lenti

 • Dospělá osoba v hlavní sezóně: 5400 HUF, vedlejší sezóna 4900 HUF
 • Studenti a senioři zaplatí: hlavní sezóna: 4400 HUF, vedlejší sezóna 3900 HUF
 • Děti do 6 let: hlavní sezóna: 2900 HUF, vedlejší sezóna 2600 HUF
 • Vstupné do saunového světa: hlavní sezóna: 1800 HUF, vedlejší sezóna 1600 HUF
 • Vstupné do Energy parku: hlavní sezóna: 1800 HUF, vedlejší sezóna 1600 HUF

Zakoupit lze také pouze odpolední vstupy od 14:00 nebo 16:00. Dále jsou k dispozici rodinné vstupenky (1 dospělý + 2 děti, 2+1 nebo 2+2).

Kde se ubytovat v lázních Lenti?

U lázní i ve městě Lenti najdete poměrně dost možností ubytování. Nejvýznamnější je Thermal Hotel Balance, který patří přímo k lázním. Jde o 4hvězdičkový hotel s 92 pokoji. Jsou zde i apartmány se soukromou vířivkou.

Hotel nabízí krásné výhledy a vysokou míru komfortu. Vhodný je tedy i pro náročnější návštěvníky. Součástí hotelu je skvělá restaurace L16 a taky lobby bar. Kromě toho je zde i samostatné wellness a spa centrum.

Pokud chcete něco dostupnějšího, ale pořád na úrovni, volbou může být Thermal Pension. Opět leží přímo u lázní. Najdete zde 15 pěkných pokojů s balkonem.

U obou ubytovacích zařízení získáte obrovskou výhodu v podobě neomezeného vstupu do lázní i energetického parku.

Během sezóny se můžete ubytovat i v lázeňském kempu (Thermal Camp), což vyjde nejlevněji. Kemp je rozlehlý a najdete zde skvělé vybavení a zázemí. A i pro hosty kempu platí, že mají neomezený vstup do lázní a parku. Stejnou výhodu získáte i při ubytování v apartmánech Rubin nebo Zafir, které se nacházejí ve vzdálenosti do 100 m od lázní.

Kde se dobře najíst?

Kromě hotelové restaurace L16 se můžete najíst i v řadě dalších restaurantů a hospůdek ve městě. Blízko lázní je oblíbená levnější hospůdka Salamon Sorozo. Mezi nejlépe hodnocené patří restaurace Don Quijote, která leží cca 1 km od lázní, na severní straně města.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.lentifurdo.hu