Termální lázně Mosonmagyaróvár, Maďarsko

Maďarská kultura přinesla západní civilizaci celou řadu osobností. Fotbaloví fanoušci velmi dobře pamatují virtuozitu Ference Puskáse, milovníci gastronomie nedají dopustit na tradiční paprikáš a guláš – v Maďarsku nazývaný jako perkelt. Jednou z výrazných dominant jedné ze zemí Visegrádské čtyřky jsou i historické lázeňské resorty, mezi které patří i termální lázně  Mosonmagyaróvár.

Maďarské lázně a termální koupele si nejčastěji spojujeme s hlavním městem Budapešť. Tyto luxusní lázně jsou ale pouze jedny z mnoha. Mezi nejznámější a největší patří lázně nedaleko od českých hranic v tradičním historickém městě Mosonmagyaróvár.

Mosonmagyaróvár – město s tisíciletou historií

Kromě Budapešti najdeme v Maďarsku řadu dalších měst s lázeňskou historií. Právě město na styku rakouských a slovenských hranic patří k těm nejznámějších. Mosonmagyaróvár původně vznikla jako vojenská osada římských legií na přelomu letopočtu. Zhruba o deset století později na základech této pevnosti postavili původní Uhři dvě osady – Moson a Óvar.

Tyto dvě osady se rozvíjely nezávisle na sobě, až se v roce 1939 administrativně spojily v jedno město. Maďarská vláda toto město pojmenovala jako Mosonmagyaróvár a o tři dekády později v roce 1969 v něm založila jedny z nejznámějších maďarských lázní.

Stejnojmenné lázně Mosonmagyaróvár ročně navštíví tisíce turistů. Díky jejich pozici v centru města se staly vítaným cílem víkendových i dlouhodobých pobytů.

Pátá nejléčivější voda v Evropě

Lázně Mošoň

Uvnitř lázní najdete jedenáct různých bazénů. Areál je přímo spojený s Aqua Hotel Termál, který nabízí luxusní ubytování lázeňským hostům. Díky propojení těchto dvou destinací se dostanete z pohodlí hotelového pokoje na lehátku u bazénu pouze v županu a žabkách.

V roce 1957 uznaly vodu v lázních za léčivou. Díky vysokému obsahu rozpuštěných solí a kyseliny křemičité společně s fluoridy se voda hodí k inhalační léčbě. Klienti lázeňského resortu si léčí ale i chronická kloubní onemocnění jako:

  • onemocnění kloubních chrupavčitých destiček,
  • Bechtěrevova choroba,
  • deformita,
  • lumbago,
  • chronické záněty kloubů a další.

Léčivá voda se doporučuje i v případě nemocí dýchacích cest, rozedmě plic a chronické nemoci nosních a hrtanových dutin. V portfoliu lázeňských procedur najdete i pitné kúry – ty fungují v případě žaludečních a střevních chorob, nadbytku nebo naopak nedostatku žaludečních kyselin a prevenci zubního kazu.

Kromě léčby pomocí vodních lázní termální komplex nabízí i další procedůry:

  • balneoterapie – koupele v bazénech, pitná kúra a bahenní zábaly,
  • vodoléčba – podvodní masáž proudem vody,
  • mechanoterapie – cvičení ve vodě, individuální i společné cvičební lekce,
  • hydro-elektroterapie – vanová elektro lázeň,
  • sauna, optika, sportovní masáže, akupunktura a další terapie.

Velkolepý výběr bazénů

Vskutku nadstandardní možnosti mají klienti ve výběru bazénů. V termálních lázních najdete bazény s teplou vodou a rozlohou před 300 metrů čtverečních i dva plavecké bazény s chladnější vodou.

Součástí resortu jsou i dva malé bazény pro kojence a odrostlejší děti. Ty jsou hluboké maximálně 80 centimetrů a disponují ideální teplotou pro menší děti.

Celková rozloha všech bazénů včetně vodní plochy přímo v hotelu Aqua činí 2400 metrů čtverečních. Pro představu se jedná o čtverec, který má jednu stranu o délce 49 metrů.

Všechny bazény prošly na konci ledna 2021 generální opravou a obnovou všech funkčních i technických částí. Díky tomu se v nich příjemně snoubí tradiční design a návrh lázeňských interiérů s moderními prvky. U bazénů najdete dostatečné množství lehátek, k nimž máte přístup zdarma.

Seznam lázeňských bazénů:

  Hloubka (m) Teplota (°C) Plocha (m2) Pozn.
Léčivý bazén Gold 0,75 36 až 38 340
Léčivý sedící bazén (Silver) 0,9 34 až 36 255
Léčivý sedící bazén 0,83 35 až 37 24 Pouze pro hosty hotelu Aqua
Terapeutický léčivý bazén 1,25 až 1,45 35 až 37 29
Zážitkový bazén I. 1,2 30 až 33 271
Zážitkový bazén II 1 36 až 37 217
Zážitkový bazén III 0,85 36 až 37 191
Plavecký bazén I 1,5 27 až 29 666 Délka 33 m
Plavecký bazén II 1,5 27 až 29 400 Délka 25 m
Bazének pro kojence 0,35 30 až 32
Dětský bazén 0,85 30 až 32

Ceník vstupného Mosonmagyaróvár

Vstupné do termálních lázní Mošon vás nevyjde draze. Vstupné platíte hned při vstupu a dostanete čipovou kartu, jejímž prostřednictvím se dostáváte do prostorů pro návštěvníky. Lázeňský komplex přijímá maďarské florinty i eura.

Oceňujeme, že lázně Mosonmagyárovár nabízí několik ceníků podle věku a možností zákazníka. Nárok na speciální vstupné mají lidé se ZTP, v případě osob s omezením na invalidní vozík dostává doprovod vstupné zdarma.

Denní vstupné pro celou rodinu vás podle ceníku níže vyjde na necelých 1000 korun. V porovnání s tuzemskými koupališti a termálními lázněmi tuto cenu považujeme za velmi korektní. Služby některých aqua center a paláců u nás jsou nesrovnatelně nižší a za stejnou cenu.

Podle webových stránek lázní cena vstupenek nezahrnuje přístup do sauny. Vstupné sice uhradíte na pokladně platební kartou, v bufetech uvnitř areálu karty ale nepřijímají. To vidíme jako zásadní problém, na který by se měly maďarské lázně zaměřit.

Ceník vstupného lázní Mosonmagyárovár:

Typ vstupného Cena (€) Cena (HUF)* Pozn.
Jednotlivec – dospělý 12 3600
Jednotlivec – ZTP 7 2100
Jednotlivec – ZTP
(zdravotně postižená osoba na vozíčku)
5 1500 Doprovod a parkování zdarma
Jednotlivec – 10 vstupů 100 30 000 Platnost 12 měsíců
Jednotlivec – pouze sauna 8 2400
Jednotlivec – student 14 až 18 let 10 3000
Jednotlivec – děti 6 až 14 let 9 2400 Děti do 6 let zdarma
Skupinová vstupenka – pouze dospělí 11 3300
Skupinová vstupenka – studenti 14 až 18 9 2700
Skupinová vstupenka – děti 6 až 14 let 8 2400
Parkovné 0,41 150 Za hodinu

* Přepočet českých korun na maďarské forinty je přibližně 1 CZK na 15 HUF.

Otevírací doba Mosonmagyaróvár

V běžné pracovní dny je možné navštívit lázně Mosonmagyaróvár každý den od 8:00 do 20:00. Jestliže plánujete návštěvu lázní přes sváteční dny, lázně budou otevřené, otevírací doba bude ale omezená podle důležitosti svátku. Pro jistotu si vše ale před odjezdem ověřte. O otevírací době najdete informace přímo na stránkách termálů Mošoň.

Někteří návštěvníci lázeňského resortu kritizují nedostupnost některých bazénů. Tento nedostatek vysvětluje přímo provozovatel na svém blogu. Jednotlivé bazény procházejí pravidelnou údržbou a čištěním a průběžně se vypouštějí a napouštějí. U velkých bazénů je jejich uzavření zohledněno ve snížené ceně vstupného a o nedostupnosti informuje provozovatel na webových stránkách a u vstupu.

Možnosti ubytování

Součástí lázeňského resortu je i možnost ubytování přímo v hotelu, který patří k lázním. Díky tomu se dostanete z pokoje do bazénu bez nutnosti vycházet ven. To ale není jediná možnost ubytování.

Aqua Hotel Termál***

Aqua Hotel Termál

Tříhvězdičkový hotel přímo v areálů termálních lázní patří k nejčastěji vyhledávaným destinacím. Tomu odpovídá i jeho vytíženost. Rezervace do hotelu jsou podle serveru Booking.com vyprodané na několik měsíců dopředu.

Za dvě noci v hlavní sezóně v hotelu zaplatíte 3500 Kč (140 €) na osobu. Cena ubytování zahrnuje polopenzi ve formě bufetu, medovou masáž zad, uvítací sklenku šampaňského, hotelový bazén, saunu, infrasaunu a 2 vstupenky do lázeňského areálu s neomezeným využitím lehátek, saun a všech bazénů.

V případě ubytování na 5 nocí a 6 dnů zaplatíte za osobu zhruba 8000 Kč (320 €). Do ceny je vždy nutné zahrnout rekreační poplatek 1,30 € na osobu starší 18 let. Cena za ubytování je sice vyšší, je třeba ale zohlednit i celodenní vstupy do lázeňského resortu.

Recenze návštěvníků na serveru Booking.com jsou vesměs pozitivní. Vyčítají-li hotelu něco, tak to je nižší kvalita Wi-Fi připojení a horší dostupnost snídaňového bufetu. Pokud na snídani přijdete po osmé hodině ranní, některé hotelové pochoutky zde již nenajdete.

Příjezd a odjezd je ve standardních hodinách, které čeští turisté dobře znají. Odpolední příjezd probíhá po 15. hodině a odhlásit se musíte nejdéle do 10 hodin dopoledne. Výhodou je, že i po odhlášení můžete využít bazény a lázeňské prostředí na účet hotelu.

Hotel Aquasol****

Aquasol Resort

Hotelový komplex Aquasol najdete zhruba 250 metrů od lázní. Ačkoliv není součástí lázní, patří přímo k resortu. Díky tomu tak každý hotelový host dostane celodenní vstupné po celou dobu pobytu.

Za dvoulůžkový pokoj v hotelu Aquasol zaplatíte 2500 korun (99 €). Čtyřlůžkový pokoj pro celou rodinu vás vyjde na 3800 Kč (150 €). Ceny zahrnují snídani formou bufetu, vstupenky do lázní, koupací plášť, kosmetickou soupravu na pokoji, osušku a ručník.

Hotel Aquasol tvoří zrekonstruovaný měšťanský dům s hospodářskými budovami. Moderně vybavené pokoje doplňuje částečně zastřešený bazén.

Hosté hotelu Aquasol ho na Booking.com hodnotí průměrným skóre 8,9 bodů z 10. Jestliže hotelu něco vytýkají, je to kvalita snídaní. Některé pokrmy na snídaňovém bufetu jsou studené a nevypadají čerstvě. Někteří hosté by také ocenili možnost večeře.

Hotel Panoráma

Hotel Panorama

Další z možností ubytování je rodinný hotel Panoráma, který najdeme zhruba 10 minut chůze od lázní. Cena za 6 nocí pro 2 lidi je 9014 Kč. Za třílůžkový pokoj na stejnou dobu zaplatíte 10 540 Kč.

Hotel Panoráma se zaměřuje na movitější rodiny s dětmi. Hosté na něm oceňují klidné prostředí a možnost výběru jídel předem. Vybavení pokojů zahrnuje koupelnu, toaletu, televizi, telefon a Wi-Fi připojení. V hotelu najdete i biliár, restauraci s lobby barem, masáže, tenisový kurt a půjčovnu kol.

Rekonstrukce

V roce 2019 prošel lázeňský komplex Mosonmagyaróvar kompletní rekonstrukcí. Součástí obnovy byly hotelové pokoje i bazénové vybavení. Do té doby měl resort pouze průměrné recenze – pokud tak sháníte hodnocení návštěvníků, věnujte pozornost i datu jeho vydání.

Hosté si během rekonstrukce stěžovali zejména na nedostupnost některých bazénů. Rekonstrukce se nevyhnula ani léčivému bazénu s teplotou 36 až 38 °C. Rekonstrukce tohoto bazénu v lázních Mosoň začala v dubnu 2019 a skončila na jaře 2020.

Kde leží lázně Masonmagyaróvár

Jak se do lázní Masonmagyaróvár dostanete?

Termály Mosoň najdete v severozápadní části Maďarska nedaleko hranic se Slovenskem a Rakouskem. Jestliže cestujete z České republiky, nejsnazší variantou je přejezd přes hraniční přechod Břeclav a následná cesta přes Bratislavu. Jedinou výjimkou je cesta z Karlových Varů a Plzně – v tomto případě využijte rychlejší spojku přes Vídeň.

Cesta do maďarských lázní vám i z nejhůře dostupných oblastí v Liberci a severních Čechách nezabere více než 5 hodin. Délku a dobu cesty ze všech krajských měst v České republice najdete v tabulce níže.

Praha 369 km 3 h 40 min
Brno 170 km 1 h 52 min
Karlovy Vary 497 km 5 hodin
Ostrava 332 km 3 h 20 min
Olomouc 242 km 2 h 31 min
Ústí nad Labem 458 km 4 h 45 min
České Budějovice 279 km 3 h 30 min
Plzeň 459 km 4 h 30 min
Pardubice 307 km 3 h 45 min
Liberec 470 km 4 h 40 min
Jihlava 255 km 2 h 30 min
Zlín 259 km 2 h 45 min
Hradec Králové 329 km 4 hodiny

Pokud cestujete vlakem, z Prahy se do Mosonmagyaróváru dostanete přibližně za 6 hodin. Společnost Regiojet do destinace vypravuje přímý vlak bez nutnosti přestupu. Při cestování s jinou společností se nevyhnete přestupu ve Vídni nebo v Bratislavě.

Shrnutí

Termální lázně Masonmygyaróvar jsou po právu populární turistickou destinací. Samotné město vám sice nenabídne příliš mnoho jiných možností než koupání a využívání lázeňských procedur, na své si přijdou milovníci gastronomie. Stejně jako v celém Maďarsku v Mošoni najdete velké množství regionálních kuchyní.

Termály Mošoň doporučujeme rodinám s dětmi i zamilovaným párům. Na své si zde přijdou turisté i lázeňští klienti, kteří přijeli za léčebnými procedurami. Po rekonstrukci resort nabízí moderní zázemí, které si svoje místo v TOP pěti termálech v Maďarsku zaslouží.