Termální lázně Sarvár, Maďarsko

Maďarské město Sarvár a jeho termální lázně najdeme v západní části země nedaleko hranic se sousedním Rakouskem. Termální lázně Sarvár ročně navštíví tisíce turistů, kteří vyhledávají léčivé účinky místní vody s vysokým obsahem sodíku. V čem se tyto lázně liší od desítek maďarských termálů?

Nejlepší způsob dopravy do maďarských termálů Sarvár je autem. Z Prahy tam dojedete za necelých pět hodin. Na výběr máte ze dvou tras. Buď se vydejte přes Mikulov a Vídeň nebo v Brně pokračujte do Břeclavi a Bratislavu. Obě trasy jsou přibližně stejně dlouhé a záleží na vašich preferencích.

Termály Sarvár

Tradiční lázeňské město Sarvár

Město Sarvár najdete v župě Vas. Bydlí zde přes 15 tisíc obyvatel, díky čemuž je Sarvár hlavním městem stejnojmenného okresu. Léčivou vodu zde objevili v roce 1961 a výstavba rozsáhlého lázeňského centra započala ještě v tomtéž roce. Pokud ve městě uslyšíte češtinu, nedivte se – termální lázně Sarvár jsou mezi českými turisty oblíbené.

V Sarváru totiž nenajdete jenom termály. Město je proslulé svým historickým centrem s hradem rodiny Nádasdyů. Kromě něj se v městě nabízí město i další vyžití:

 • lanový park,
 • botanická zahradu s arboretem,
 • tradiční maďarské restaurace a kavárny.

Necelých 30 kilometrů od města se nachází i další maďarské termály. Lázně Bükfürdő ročně přitáhnou tisíce turistů díky rozsáhlému bazénovému centru.

Klid pro pacienty a zábava pro rodiny s dětmi

 

Areál termálních lázní Sarvár je rozdělený do několika sektorů. Rodinám poskytuje dostatek prostoru pro zábavu s dětmi a léčeným pacientům soukromí pro efektivní léčbu.

V areálu najdete terapeutickou část s léčebnými procedurami, rozsáhlý saunový svět s finskými saunami, vodní párou a Kneippovým bazénem. Všechny prostory jsou pečlivě odděleny, aby nedocházelo k mísení pacientů s návštěvníky rekreačního centra lázní.

Zdravá voda s vysokým obsahem sodíku

Léčivé účinky vody v termálech Sarvár pomáhají lidem s problémy pohybového ústrojí, gynekologickými obtížemi a kožními onemocněními. Vodu čerpají lázně ze dvou pramenů:

 1. První se nachází ve hloubce 1200 metrů a má teplotu 43 °C.
 2. Druhý horký pramen je ohřátý na teplotu 83 °C a najdeme ho 2000 metrů pod povrchem.

Díky vysokému obsahu sodíku se z vody odpařováním získává slavná Sarvárská termální krystalická sůl. Tu termální lázně využívají při léčebných terapiích. Kromě výše jmenovaných onemocnění se ve slaných koupelích léčí také:

 • bolesti podbřišku,
 • sportovní zranění,
 • revmatismus měkkých tkání,
 • astma,
 • klimakterický syndrom.

Kvůli vysoce minerálnímu složení vody nejsou lázně vhodné pro všechny pacienty. Konzultaci s lékařem by měli zvážit pacienti trpící srdeční a dýchací slabostí, trombózou a žilními onemocnění a těhotné ženy.

Složení minerální vody v termálních lázních Sarvár:

Objem v mg/l
Sodík 978
Draslík 8,7
Amoniak 7,6
Vápník 7,4
Hořčík 5,7
Mangan 0,03
Železo 0,02

Rodinné zážitkové lázně

Obrovské vyžití nabízí lázně celé rodině. Termály Sarvár někteří hosté označují jako nejlepší maďarské lázně pro rodiny s dětmi. Na místě najdete plavecké bazény, dětská brouzdaliště a speciální bazén pro skoky do vody.

Malí i velcí návštěvníci si oblíbili místní tobogány. Největším lákadlem je bezesporu 106 metrů dlouhá skluzavka, která vede vnitřními i venkovními prostory a obsahuje řadu světelných efektů a optických iluzí. Některé bazény jsou vybaveny také umělým vlnobitím a dalšími zábavními atrakcemi.

Vodní svět v lázních Sarvár doplňuje luxusní zázemí. Pro maminky s dětmi jsou připravené přebalovací místnosti a speciální kojicí pokoje. Návštěvníky potěší i tepidárium pro vodními hrátkami unavené potomky. V letních měsících se zabavíte i ve venkovním sportovním areálu.

Speciální program pro nemocné pacienty

Pokud do termálních lázní Sarvár jedete za procedurami, vyplatí se konzultace s lékařem a nákup speciálního terapeutického programu. Těch v Sarváru pořídíte hned šest.

V ceně každé léčebné kúry jsou volné vstupy do lázní po dobu pobytu a odborné lékařské vyšetření. Lékař vám následně vybere vhodné procedury ve vámi vybrané kúře. V rámci léčebných programů najdete celou řadu terapií jako:

 • lymfatická masáž,
 • inhalace,
 • kyslíková terapie,
 • elektroterapie,
 • pobyt v solné jeskyni.

Velkou výhodou je i možnost kombinace wellness služeb, léčebných kúr a fitness služeb. Termální lázně Sarvár umožňují svým návštěvníkům postavit si program na míru za zvýhodněnou cenu.

Ceník základních léčebných programů:

Intenzivní léčebná kúra Týdenní malá kúra Dvoutýdenní malá kúra Třítýdenní malá kúra Velká kúra proti revmatu Třítýdenní velká kúra proti revmatu
Vstupy do lázní 5 5 10 15 10 15
Odborné lékařské vyšetření 1 1 1 1 1 1
Léčebné procedury 10 2 10 15 30 45
Cena 4169 Kč 3166 Kč 5815 Kč 8378 Kč 11 905 Kč 14 804 Kč

Vstupné – termální lázně Sarvár

Vstupné do termálů Sarvár je dvojí a odvíjí se podle toho, v jaké datum Maďarsko navštívíte. Lázně rozlišují sezónní a mimosezónní ceník. Sezónní dny jsou ale častější, než byste řekli:

 • každý pátek, sobota, neděle
 • a 2. ledna
 • až 15. března
 • až 19. dubna
 • až 6. června
 • června až 31. srpna
 • října až 1. listopadu
 • až 31. prosince.

Vstupné v sezoně a mimo sezonu se ale liší pouze v řádu několika desítek korun. Příjemným faktem také je, že lázně rozlišují cenu rodinného vstupného podle počtu dětí. Ratolesti do tří let mají navíc vstupné do lázní zdarma.

Placené jsou samozřejmě další speciální služby. Za vstup do saunového světa zaplatíte 149 Kč na celý den. Nezapomeňte ale na to, že do areál saun mohou děti starší 12 let. Kompletní ceník najdete na webových stránkách.

Ceník vstupného do termálních lázní Sarvár:

V sezóně Mimo sezónu
Celodenní vstupenka 384 Kč 329 Kč
Vstupenka od 16 hodin 227 Kč 196 Kč
Vstupenka od 18 hodin 125 Kč 101 Kč
Vstupenka 3 až 14 let 195 Kč 164 Kč
Děti do 3 let Zdarma Zdarma
Studentské vstupné 227 Kč 172 Kč
Rodinná vstupenka (1 dítě) 892 Kč 712 Kč
Rodinná vstupenka (2 děti) 1033 Kč 830 Kč
Rodinná vstupenka (3 děti) 1174 Kč 947 Kč
Rodinná vstupenka (4 děti) 1315 Kč 1065 Kč

* Ceny jsou pouze orientační, vždy zkontrolujte ceny přímo na oficiálních stránkách lázní

Otevírací doba – lázně Sarvár

Na rozdíl od jiných lázní v Maďarsku nejsou termály Sarvár otevřené celý rok. Zavřeno mají na Štědrý den a další maďarské státní svátky. Jak samotné lázně uvádějí na svých stránkách – před návštěvou ověřte otevírací dobu.

Běžná otevírací doba v lázních Sarvár je ale široká a vybere si téměř každý:

Léčebné lázně 9:00 – 21:00
Rodinné zážitkové lázně (pátek a sobota) 9:00 – 21:00
Rodinné zážitkové lázně (neděle až čtvrtek) 10:00 – 18:00
Saunový svět 9:00 – 20:45
Léčebné procedury 8:00 – 20:00
Wellness 8:00 – 21:00
Fitness 9:00 – 21:00
Beauty salóny 8:00 – 18:00
Plavecký bazén 9:00 – 21:00
Bowling 10:00 – 21:00

* Otevírací doba je pouze orientační, vždy zkontrolujte aktuální situace na oficiálních stránkách lázní

Nezapomeňte na to, že stejně jako v jiných maďarských lázních, tak i v Sarváru procházejí bazény průběžnou údržbou. Termíny uzavření bazénů najdete zde.

Ubytování přímo v lázeňském areálu Sarvár

Park Inn by Radisson Sarvar Resort & Spa
Oblíbený hotel v lázních: Park Inn by Radisson Sarvar Resort & Spa

Žádné maďarské lázně neprozkoumáte za pouhý jeden den. Pokud sháníte ubytování přímo v Sarváru, máte na výběr hned z několika možností.

 1. Přímo v areálu termálních lázní se nachází hotel VitalMed****. 26 luxusních hotelových pokojů je vybaveno klimatizací, telefon, minibarem a nechybí ani televize. Hoteloví hosté si mohou půjčit župan a spolu s ubytováním dostanou volný vstup do lázní.
 2. Přímo s wellness centrem je propojen také velmi oblíbený 4* hotel Park Inn by Radisson Sarvar Resort & Spa, který patří bezesporu mezi to nejoblíbenější. Výhodou je, že lázně máte propojeny s hotelem tunelem a vstup do nich je součástí ubytování. K dispozici je také restaurace La Caraffa, kde si můžete vychutnat snídaně, obědy i večeře.
 3. Oblíbené ubytování v maďarských lázních jsou mobilní domky Sárvár Fürdő Mobilházak. Jedná se o apartmánové chatky s oddělenou ložnicí. Termály Sarvár mají k dispozici 14 mobilních domů v prostoru kempu. Na manželské posteli, oddělených postelích a roztahovacím gauči se v nich vyspí až 6 osob. Ke každému domku náleží i malá terasa s nábytkem.
 4. Lázně nabízejí i spaní v apartmánovém domě. V pokoji o rozloze 30 m2 se pohodlně až čtyři osoby. U každého pokoje je navíc i malá terasa. Řidiče potěší i možnost parkování přímo před domkem s apartmány.
 5. Poslední možností je lázeňský kemp. Na něm se nachází 89 míst na stání – každé má možnost elektrické přípojky se 16A jističem a připojení k vodovodu. Sociální zařízení kempu zahrnuje pračku, prostor na koupání dětí, přebalovací pult a bezbariérové toalety.

Sarvár je tradiční lázeňské město, které nabízí desítky penzionů, hotelů a dalších možností ubytování. Jestliže si nevyberete přímo z nabídky lázní, například pokud nejsou termály Sarvár vaším jediným cílem cesty, vyzkoušejte další luxusní hotely v Sarváru:

„Pozor na změnu pokoje,“ varují recenze návštěvníků

Termální lázně Sarvár vypadají velice lákavě. Jaké jsou ale skutečně zkušenosti návštěvníků? Na internetu najdete tisíce většinou pozitivních recenzí. Ty lázně vychvalují jako skvělé místo pro pobyt s dětmi. Nadšené jsou i recenze terapeutických návštěvníků – v lázních mají dostatek soukromí na efektivní využití procedur a terapií.

Pozitivní recenze zahrnují také ubytování v lázeňském hotelu VitalMed. Někteří návštěvníci ovšem měli nepříjemnou zkušenost se změnou pokoje přímo během pobytu. Kromě toho hotel nenabízí večeře – na ty se chodí do předraženého hotelu v sousedství.

Do Maďarska i bez příjezdového formuláře

Pandemická situace ovlivnila cestování po celém světě. Jak se týká situace Čechů, kteří cestují do Maďarska? V zásadě nijak – pokud do Maďarska cestujete pozemní přepravou (aut, vlak nebo autobus), nepotřebujete potvrzení o bezinfekčnosti ani příjezdový formulář.

Vstup do většiny hotelů a lázní mimo hlavní město Budapešť je neomezený. Roušku si nasaďte v prostředcích hromadné dopravy, obchodech a restauracích. Obecně vzato jsou podmínky srovnatelné s Českou republikou.

Benevolentní jsou i podmínky návratu do České republiky. Jestliže ve vozidle cestují pouze členové domácnosti, není vyžadován příjezdový formulář. Všechny ostatní prostředky hromadné dopravy formulář vyžadují. Aktuální podmínky návratu do České republiky si přečtete na webu Ministerstva zahraničí zde.

Shrnutí

Termální lázně Sarvár patří mezi nejnavštěvovanější maďarské lázně. Z České republiky jsou pohodlně dostupné autem – cesta trvá přibližně pět hodin. Oproti jiným termálním lázním je Sarvár dražší – rozdíl ale není markantní. Vybavení bazénů a čistota prostoru je nadstandardní a termály jsou vhodné pro rodiny s dětmi i nemocné pacienty. Ti všichni mají možnost vyzkoušet léčivé účinky dvou horkých pramenů.