Alpské lázně Alpentherme v Bad Hofgastein, Rakousko

V dnešním článku se podrobně podíváme na to, jak vypadají a co mohou nabídnout krásné rakouské alpské lázně Alpentherme Gastein ležící ve stejnojmenném údolí. Vězte, že se máte na co těšit.

Kde leží lázně Alpentherme?

Typicky alpské, nádherné městečko Bad Hofgastein leží na okraji národního parku v pohoří Vysoké Taury v Gasteinském údolí. Město je obklopeno i více než dvou a půl tisícovými vrcholy velehor a celá oblast patří mezi nejoblíbenější lyžařské lokality v Rakousku. V celém údolí je množství ski areálů, které dohromady tvoří lyžařské centrum s téměř 250 kilometry sjezdovek a 50 lanovkami či vleky.

V létě Bad Hofgastein zase láká turisty na překrásnou přírodu. Lidé sem vyrážejí za turistikou, horolezectvím a dalšími outdoor sporty, ale zdaleka ne v poslední řadě taky za lázeňskými požitky. Jak slovo „Bad“ v názvu města napovídá – jde o lázeňské město bohaté na termální prameny. Zdejší voda je unikátní například obsahem radonu, který má v těchto koncentracích blahodárné účinky.

Lázně všude, kam se podíváš

Bad Hofgastein má asi 7000 obyvatel a sousedí s jižněji položeným a zřejmě ještě známějším lázeňským městem Bad Gastein. Toto město je co do počtu obyvatel menší, ale přesto má více „městský“ a taky historický charakter. Mohli bychom ho označit za takové malé alpské Karlovy Vary.

Ikonou tohoto města je vodopád, který stéká z ostrých skal prakticky přímo v centru města. A za druhé jsou to samozřejmě zdejší termální lázně. Je zde množství skvělých lázeňských a wellness hotelů, ale nejvýznamnějším areálem jsou skalní lázně Felsentherme. Jde o nepříliš velký komplex s vnitřními i venkovními prostory a krásnými výhledy.

Alpentherme Bad Hofgastein 3
Alpentherme Bad Hofgastein 3

Skvělá poloha pro výlety

Bad Hofgastein leží v srdci rakouských Alp a můžete odsud vyrážet na túry a výlety do blízkých Vysokých Taur. Asi 20 km severozápadně pak zase leží turisticky mimořádně významná lokalita – jezero Zell am See. Ráj výletníků, milovníků přírody, vody a vodních sportů a opět i lyžování. Kousek jižně od tohoto jezera leží známé město Kaprun s velkolepým hradem, ale taky známými skalními soutěskami, kterými vedou visuté stezky – nejznámější je soutěska Sigmund Thun Klamm.

Bad Hofgastein taky leží asi 130 km vzdušnou čarou od Innsbrucku a 70 km od Salcburku, tedy dvou zřejmě nejvýznamnějších alpských velkých měst. Jde tedy o skvělé místo pro dovolenou anebo o velmi dobrou a strategickou zastávku či zázemí při cestování po rakouských Alpách.

Alpentherme Bad Hofgastein 7
Alpentherme Bad Hofgastein 7

Termální vody v Bad Hofgasteinu – aneb co se zde léčí

Do lázní Alpentherme přijíždějí návštěvníci z celého světa. Důvodem není jen unikátní radonová voda, ale především kombinace účinků vody, fantastického přírodního prostředí a horského klimatu. Dohromady vzniká holistický lázeňský efekt, který působí mnohem mocněji než samotná voda. Lázně navíc mohou být samy o sobě skvělým zážitkem. A to, i když sem přijedete bez zvláštních zdravotních obtíží, třeba jen na příjemnou dovolenou. Sami, s partnerem anebo i s celou rodinou.

Alpentherme Bad Hofgastein 2
Alpentherme Bad Hofgastein 2

Přesto ještě věnujme trochu pozornosti samotné vodě. Radon, který v ní koluje, vytváří tzv. TGF-Beta Cytokine, který stimuluje buněčné dělení a opravu buněk těla. Tyto látky jsou při pobytu v lázeňských bazénech vstřebávány kůži, ale protože je radon plyn, jsou taky vdechovány.

Lázně mají tudíž blahodárné účinky na pohybový aparát i na dýchací soustavu. Výrazně podporují imunitu, mají protizánětlivý a regenerační efekt. Radonová voda navíc aktivizuje samoléčebné mechanismy organismu.

Když se řekne radon, většinu lidí napadne radioaktivita. Ta je přece škodlivá. Ale jako vždy platí, že je to dávka, co odlišuje lék od jedu. V lázních Alpentherme se intenzivnější lázeňské a ozdravné kúry podstupují pod dohledem lékařů a všechny jsou bezpečné – bez vedlejších účinků (na rozdíl od běžných terapií a medikamentů).

Léčebné štoly a jeskyně

Aspoň krátkou samostatnou zmínku si jistě zaslouží i radonové léčebné štoly, které se v Gasteinském údolí nacházejí. Nejznámější proniká až 2,5 km do nitra hor a můžete zde podstoupit intenzivní léčebné kúry. Štolami projíždí speciální vlak, který pacienty rozváží do 4 stanic. Celkově zde lze podstoupit na 25 léčebných terapií a procedur.

Co nabízejí lázně Alpentherme v Bad Hofgastein?

Lázeňský komplex Alpentherme leží na západním okraji města, hned vedle říčky Gasteiner a u parku, se kterým je bazénová část propojená. Díky své skvělé poloze jsou lázně dokonale obklopeny – ba přímo pohlceny – panoramaty alpských velehor, které je obklopují ze všech stran. Z lázní uvidíte jen nekonečnou zeleň, sněhovou střechou zakryté skalnaté vrcholky nejvyšších hor a blankytně modrou oblohu. Zážitek ze zdejšího prostředí je nepopsatelný a fantastický.

Alpentherme Bad Hofgastein 1
Alpentherme Bad Hofgastein 1

Lázně mají plochu 36 000 metrů čtverečních a nabízejí především široké spa a wellness prostory a vybavení pro relaxaci a zdraví. Je zde však i řada možností pro rodinnou zábavu a rekreaci. Mezi zdejší atrakce patří rychlostní tobogán, multimediální kopule, dětský bazén či líná řeka a leccos dalšího.

Komplex má venkovní i vnitřní části. V těch venkovních najdete kromě bazénů i přírodní jezírka. Všechny bazény potěší tělo i ducha teplou, termální vodou, která je příjemná i za chladných dní a zimních dní. Do lázní si totiž můžete klidně zaskočit prohřát se po pořádné lyžovačce.

Venku i uvnitř je spousta klidových zón s lehátky. Obrovskou výhodou lázní je, že navzdory své věhlasnosti jsou spíše zřídkakdy přeplněné. V méně vytížené časy a období zde může být přímo báječný klid. Prostředí je moderní a perfektně čisté – přesně jak je v Rakousku zvykem. Hosté si však velmi chválí i výbornou gastronomii zdejší restaurace. Ceny v lázních sice nejsou zrovna nejnižší, ale na to je třeba být v Rakousku obecně připravený.

Wellness a fitness vybavení

Alpentherme Bad Hofgastein 5
Alpentherme Bad Hofgastein 5

Lázně Alpentherme jsou především oázou klidu, zdraví a otužování těla i mysli. Je zde plavecký bazén i fitness centrum. Wellness vybavení zahrnuje množství saun a termálních bazénů či vířivek s masážními prvky i širokou nabídku lázeňských a wellness procedur nebo třeba saunových rituálů.

Sauny

Sauny v Alpentherme Bad Hofgastein
Sauny v Alpentherme Bad Hofgastein

Saunový svět lázní Alpentherme je umístěn v nádherných zahradách a zdejší sauny se nesou v duchu přírodního dřeva a kamene. Asi největším lákadlem je panoramatická sauna s božskými výhledy, která patří k nejoceňovanějšímu vybavení v těchto lázních. Jsou zde suché i parní sauny, sauna se světelnou terapií anebo úžasná horská ochlazovací jezírka či odpočinkové zóny a vodní lůžka.

Ladies World

Lázně Alpentherme nabízejí speciální, samostatnou wellness zónu jen pro ženy. I zde najdete sauny i parní sauny nebo infračervené kabiny a další vybavení. Výborná je však i zdejší čajovna v jedné z odpočinkových zón.

Otevírací doba lázní Alpentherme

 • 9:00 – 21:00
 • 9:00 – 22:00 (čt, pa, so)

Ceny vstupného do lázní Alpentherme Bad Hofgastein:

 • Celodenní pro dospělé 45,50 Eur
 • Celodenní pro děti (6-15 let) 25,50 Eur

Kde se ubytovat v lázních Alpentherme Bad Hofgastein

Samotné lázně ubytování nenabízejí. Nicméně mají několik patrnerských ubytování poblíž, díky nimž si můžete zajistit ubytování s volným vstupem do lázní. Mezi takové hotely a apartmány patří například:

 • Appartements MAYR – součástí ubytování je volný vstup do Alpentherme, v létě můžete zdarma využít horskou železnici. Ubytování má skvělé hodnocení.
 • Aktiv- & Gesundheitsresort das GXUND – volný vstup do lázní Alpen Therme v županu, pokoje i apartmány, využití lázní v den příjezdu i odjezdu.
 • KENDLGUT Appartements – bydlet budete na ekologické farmě. V rámci ubytování máte vstup do lázní, které jsou vzdáleny jen 100 metrů od hotelu. 150 metrů od hotelu se nachází lyžařský vlek.
 • Winklers Gipfelblick Chalet – oblíbené ubytování včetně exkluzivního vstupu do lázní. 300 metrů od lázní a 900 metrů od lanovky.
 • AlpenParks Residence Bad Hofgastein – apartmány, penthousy a to i pro větší skupiny lidí: Kapacita je 2, 4, 6, 8 i 10 osob. Volný vstup do lázní.
 • Österreichischer Hof-im Bademantel – ubytování přímo u lázní s volným vstupem.
 • The STORKS – Adults Only – 300 metrů od lázní se nachází hotel, který je určen pouze pro dospělé osoby.
 • Hotel Bismarck – jeden z nejlépe hodnocených hotelů v Bad Hofgastein. 3 minuty od centra města, hotel s vlastním wellness a do 500 metrů od lázní.

Alpentherme vs. Felsentherme

V našem článku jsme zmínili dvojici lázeňských měst a lázeňských komplexů. Alpentherme v Bad Hofgasteinu, kterým je věnována tato recenze, a Felsentherme v sousedním Bad Gasteinu. Jak se rozhodnout, pokud byste měli volit mezi těmito dvěma lázeňskými zařízeními?

Lázně Felsentherme jsou menší, komornější, svým způsobem unikátní svou polohou na skále. Samotné město i lázně svým charakterem zaujmou zřejmě více dospělé návštěvníky nebo i seniory, přestože je zde i nějaké to vybavení pro děti.

Lázně Alpentherme v Bad Hofgasteinu jsou oproti tomu výrazně větší a komplexnější areál, navíc jsou lépe a přirozeněji začleněny do přírodního prostředí hor s ještě mnohem krásnějšími panoramaty. Estetický dojem z lázní a okolního prostředí je zde tedy na lepší úrovni. Lázně jsou výrazně lepší volbou i pro rodiny s dětmi a obecně nabízejí větší vybavení. Rovněž samotný Bad Hofgastein je větší a nabízí rozsáhlejší možnosti a zázemí pro turisty, lyžaře atd.

I když jsou tedy oba komplexy kvalitní, výše bychom přece jen hodnotili lázně Alpentherme – a to zvláště, pokud cestujete s dětmi a/nebo oceníte krásné okolí lázní a větší prostory.

Shrnutí

Lázně Alpentherme v Bad Hofgasteinu jsou po všech stránkách jednoznačně okouzlujícím místem. Není zde sice tolik atrakcí a zábavy pro děti jako v některých termálních aquaparcích v Rakousku či jinde, ale přesto jde o místo, které si určitě zamilujete vy i celá rodina. Je zde prostor pro sport, vodní radovánky i odpočinek v náruči Alp.

Skvělý je zdejší wellness, panoramatická sauna nebo možnost koupat se nejen v bazénech, ale i přírodních jezírcích s termální vodou. Výborná restaurace nebo čistě dámská wellness zóna jsou třešničky na dortu. Asi jedinou nevýhodou jsou tudíž ceny, které nejsou pro našince zrovna nejpříznivější.

Alpentherme Bad Hofgastein 4
Alpentherme Bad Hofgastein 4

Fotky lázní Alpentherme, Bad Hofgastein, Rakousko

Zdroje fotografií: alpentherme.com, booking.com, youtube.com