Termální lázně Therme Loipersdorf, Rakousko

Potřebujete konečně odpočinek od stresu? Trápí vás chronické bolesti kloubů nebo jiné zdravotní neduhy? Řešení je jasné – vyrazit rychle do příjemných termálních lázní, kde si prohřejete kosti a ozdravíte tělo i mysl díky síle pramenité vody vyvěrající ze srdce země. Opravdu krásným prostředím, které je jako stvořené pro relaxaci a regeneraci organismu, se mohou pochlubit termály Therme Loipersdorf.

Tyto báječné lázně se nacházejí na jihu Rakouska – blízko úpatí mocných Alp, ale již spíše v poklidné pahorkatině s úchvatnou přírodou. Termální lázně Loipersdorf nejsou od ČR až tak vzdálené a zároveň rozhodně patří mezi středoevropské lázně, které si zaslouží zvýšenou pozornost. V dnešním článku se jim proto budeme plně věnovat. Prozradíme vám, jak se sem dostat a co můžete vidět, zažít či dělat v okolí. A samozřejmě se zaměříme i na samotné lázně, jejich vybavení, rozsah a kvalitu služeb, ale i možnosti ubytování nebo stravování. Tak hurá na to…

Therme Loipersdorf 2
Therme Loipersdorf

Kde leží lázně Therme Loipersdorf?

Jak se dostat do termálních lázní Loipersdorf?

Cesta autem z Prahy trvá nejrychlejší trasou po D1 přes Brno a posléze přes Vídeň cca 5 hodin. Cesta z Brna trvá přes 3 hodiny. Nezapomeňte na rakouskou dálniční známku.

Cestování hromadnou dopravou je trochu náročnější a může dohromady zabrat kolem 9-10 hodin. Spojů však existuje hodně. Například bus 6011 jede z vídeňského nádraží Busbahnhof Wiedner Gürtel přes město Fürstenfeld až na místo určení a jezdí každý den. Další možností je například autobusová linka G1, která jezdí z Vídně přes město Kemeten do Jennersdorfu – rovněž s mezizastávkou přímo u lázní.

Co nabízejí termální lázně Loipersdorf?

Lázně Loipersdorf nemají nijak rozsáhlou historii a tradici. Poprvé byly otevřeny teprve v roce 1978. Tehdy šlo o poměrně velmi malé a prosté lázně, které se však postupně rozšiřovaly až do dnešní moderní, atraktivní a poměrně rozlehlé podoby.

Termální voda, kterou lázně využívají, byla odhalena náhodně. K objevu došlo v rámci experimentálních ropných a plynných vrtů, a dokonce při vrtné havárii v roce 1972. Voda se nacházela v hloubce přes 1 100 metrů a měla přes 62°C. Denní průtok pramene činil 500 000 litrů.

Zábavní vodní park

V současnosti areál zabírá plochu kolem 36 000 m2. Lázně jsou však rozděleny do několika tematických zón. Největší plochu zabírá „zážitková“ část, což je de facto klasický zábavní aquapark. Tato část má přes 23 000 m2. V Adventure Spa najdete čtyři parádní tobogány, ale taky venkovní prostory a bazény, bazén s vlnobitím, skokanskou věž, sportovní bazén s protiproudem i zábavní park pro nejmenší děti nebo dětskou pláž.

Termální lázně

Další část, Thermal Spa, nabízí na 7 venkovních i vnitřních bazénů s termální vodou. Tato zóna je již spíše ozdravná, odpočinková – typicky lázeňská. Těšit se můžete i na saunovou vesničku se čtyřmi typy saun, solnou jeskyni nebo další vybavení. Součástí zóny je i wellness centrum nebo pěkná restaurace.

Therme Loipersdorf - vnitřní bazény
Therme Loipersdorf – vnitřní bazény

Exkluzivní wellness a termální lázně

Exkluzivní částí lázní je pak zóna Schaffelbad, která je určena pouze pro dospělé. Jde o wellness a lázeňské centrum se 14 saunami a 14 bazény. Tato část je opravdu úchvatná, protože je harmonicky zapojena do přírodního prostředí. Perfektní místo pro dokonalou regeneraci a odpočinek.

Dohromady nabízí areál lázní na 35 bazénů! 16 z nich je napuštěno běžnou vodou a 19 ozdravnou termální vodou. Celková vodní plocha dosahuje 4 500 m2. Roční návštěvnost lázní se pohybuje kolem 630 000 lidí. V zimě mají vnitřní části kapacitu kolem 2 000 návštěvníků najednou. Lázně představují skvělý cíl jak pro rodiny s dětmi, tak i pro solitérní návštěvníky či pro páry, které si chtějí dopřát úžasnou romantiku.

Therme Loipersdorf - exkluzivní část Schaffelbad
Therme Loipersdorf – exkluzivní část Schaffelbad

Bazény, atrakce a vybavení v lázních Loipersdorf

Pojďme se ještě trochu blíže podívat na to, co jednotlivé části lázní Loipersdorf nabízejí. Začněme částí Adventure Spa. Náročnější návštěvníci se mohou těšit například na rychlou dvojitou skluzavku Carrera, která má víc než úctyhodných 142 metrů na délku. Velmi zábavný je i tobogán Whirlwind, který ukončuje 9 metrový trychtýř. Skvělé výhledy si můžete užít na 100metrovém panoramatickém tobogánu a rychlostí i přes 50 km/h můžete svištět po extra rychlé, 65 metrů dlouhé skluzavce Pfitschipfeil.

Mezi zajímavé bazény patří „horská bystřina“ s 32stupňovou vodou a umělými peřejemi. Vlnobití se rozpoutá každých 30 minut. Dále je zde 20 m dlouhý sportovní bazén s protiproudem a teplotou 31°C.

Během letního provozu na vás čeká bazén s umělým vlnobitím a teplotou 26°C, široká zvlněná skluzavka, skokanská věž u bazénu Acapulco, opičí dráha přes bazén, plážový volejbal, dětské hřiště s pirátskou lodí či skákací hrad a jiné atrakce.

Therme Loipersdorf - tobogány
Therme Loipersdorf – tobogány

Děti starší tří let se mohou vydovádět v dětském zábavním parku v rámci klubu Ottos. Čekají je tu zajímavé programy, dětská pláž se skutečným plážovým pískem, 4 skluzavky a tobogány a taky lanové dráhy a prolézačky. Nechybí mini bazén s „dětským“ vlnobitím nebo kurzy plavání pro miminka a další služby i zábava.

Ve veřejné termální části Thermal Spa najdete řadu termálních bazénů s teplotou vody 36°C. V jednom je teplota až 38°C. Odpočinout si můžete i v termální vířivce. Pokud se chcete ještě více prohřát, navštívit můžete finskou saunu s teplotou 90°C. Dále je zde biosauna (55°C), čedičová parní lázeň (42°C), další biosauna (65°C), lesní finská sauna či infrasauna. Parádní zážitek slibuje solná jeskyně a dopřát si můžete celou škálu procedur – od masáží po kosmetické zákroky.

Exkluzivní spa a wellness Schaffelbad

Tato nádherná zóna propojená s přírodou nabízí obrovské možnosti. Za zmínku stojí panoramatická dřevěná sauna, bylinná sauna či rustikální kamenná „štýrská“ sauna. Je zde rozsáhlé wellness zařízení s množstvím služeb a procedur. Využít můžete celou řadu zajímavých a romantických balíčků.

Interiéry i exteriéry jsou nádherně zpracované. Nechybí zde ani velké římské láznětepidariem či caldariem (mokrá sauna). Odpočinout si můžete v laconicu a dokonalé soukromí a luxus vám zajistí soukromá zóna s bazénem, vířivkou a dalším vybavením. Soukromé lázně a cena pobytu začíná na 178 Eurech.

Vstup do Schaffelbad se platí zvlášť – k základnímu vstupnému se připlácí 14,50 Eur.

Sauny v části Schaffelbad
Sauny v části Schaffelbad

Co se léčí v termálech Loipersdorf?

Termální voda v lázních Loipersdorf pomáhá především při onemocnění pohybového aparátu. Prospěje vám, pokud vás trápí problémy s klouby či páteří. Díky svému složení je však pozoruhodně účinná i při revmatismu měkkých tkání a při doléčování nejrůznějších traumatických poranění.

Otevírací doba lázní Loipersdorf

Otevírací doba: denně od 8:30 do 21:00 (v pátek až do 23:00)

Kolik stojí vstupné do lázní Therme Loipersdorf?

Kompletní celodenní vstupenka pro dospělé, která kombinuje vstup do zábavní a veřejné termální části včetně saunové vesničky stojí 41,50 Eur – tedy něco kolem 980 Kč. Na rakouské poměry nejde o přehnanou částku. Dětská vstupenka stojí 28,50 Eur pro děti ve věku 6-16 let. Děti mezi 3-6 lety platí 15,50 Eur a děti do 3 let jen 5 Eur.

Pokud byste si chtěli užít večerní koupání, cena vstupu od 16:00 hodin je 27 Eur pro dospělého, 21 Eur pro děti od 6 do 16 let a 12,50 Eur pro děti od 3 do 6 let.

Vstup do Schaffelbad se platí zvlášť – k základnímu vstupnému se připlácí 14,50 Eur.

Kde se ubytovat v lázních Loipersdorf?

Přímo s termálními lázněmi je spojený Hotel Kowald Loipersdorf. V rámci pobytu máte již zajištěn volný vstup do lázní a hotel je navíc skvěle hodnocen samotnými návštěvníky.

Další možností je čtyřhvězdičkový Thermenhotel Stoiser, ten je také spojený přímo s termálními lázněmi krytou chodbou. Vstup mají hosté v rámci ubytování zdarma pouze od 7:00 do 9:00.

Tipy na kvalitní hotely a penziony v blízkosti lázní Loipersdorf:

V okolí a městě Loipersdorf se však nachází celá spousta dalších hotelů, penzionů, hostelů a dalších možností ubytování. Pomoci vám může například portál Booking.com.

Pohled na termální lázně Loipersdorf
Pohled na termální lázně Loipersdorf

Shrnutí a hodnocení

Termály Loipersdorf jsou velmi populární štýrské lázně ležící v nádherném, klidném, přírodním prostředí jižního Rakouska. Z tohoto hlediska vynikají nad řadou konkurenčních termálů, které jsou často na okrajích měst nebo přímo ve městech.

Rozlohou a vybaveností jde o středně velké či větší lázně. Zařízení je velmi moderní, čisté a kvalitní. Služby jsou na vynikající úrovni. Potěší rozdělení na zábavní, rodinnou část a relaxační, lázeňské zóny. Náročnější návštěvníci mohou najít dokonalé uvolnění v Schaffelbad. Celkově vzato jsou tyto lázně na skvělé úrovni a jejich návštěvu lze jedině doporučit.

Fotogalerie

Okouzlující Štýrsko – za lázněmi, lesy i kulturou…

Kraj Štýrsko, ve kterém leží termální lázně Loipersdorf, si vysloužil lichotivou přezdívku: Zelené srdce Rakouska. Štýrsko je mimořádně malebný a rozmanitý kraj, a když už zde budete, stojí za to nezůstávat jen v lázních, byť sebelepších, ale porozhlédnout se po okolí. K vidění je toho zde, na jihu Rakouska, opravdu hodně.

Samotné lázně Loipersdorf leží zhruba na půl cesty mezi městy Jennersdorf a Fürstenfeld. Lázně jsou přitom doslova středobodem krajiny. Místem, kam se sbíhá bezpočet turistických stezek a cyklostezek či tras. Tento fakt je tím zajímavější, že lázně neleží u nějaké důležité obce, nýbrž mezi zelenými lesy a loukami. V krajině přímo dokonale lázeňské. Pokud milujete takřka ničím nerušenou přírodu a rádi se jí necháváte ze všech stran obklopovat, jen těžko budete hledat lepší lázně, než jsou právě termály Loipersdorf. Platí to mnohanásobně, pokud jste zároveň milovníky turistiky či cyklistiky.

Krajina okolo je přitom poměrně „nenáročná“, takže i když se zdravotně či z jiných důvodů necítíte na těžké horské túry, můžete se procházet po zdejší krajině, která vesměs leží v nadmořské výšce 300-400 metrů a do cesty staví spíše malá či minimální převýšení. Samotná obec Bad Loipersdorf leží stranou, severně od lázní. Jde o příjemnou, klidnou a maličkou vísku – klasickou ukázku štýrské venkovské idyly. Kromě na pohled větší čistoty a upravenosti však příliš nepoznáte rozdíl oproti tradiční české vsi.

Ubytovat se můžete i zde ve vsi – ale mnohem větší koncentrace penzionů, hotýlků a dalších ubytovacích zařízení se nachází v okruhu pár set metrů od lázní.

Historická města i strmé alpské štíty

Lázně leží asi hodinu cesty autem od čtvrtmilionové historické metropole Štýrský Hradec. Je to krásné město, jehož návštěvu byste si rozhodně měli naplánovat. Historické centrum se dostalo na seznam UNESCO. Mezi nejvýznamnější památky patří zámecký vrch Schlossberg, hodinová věz Uhrturm, městská radnice a pozoruhodný je např. i umělý moderní ostrov Murinsel na řece Mur. Rozhodně byste pak měli navštívit zámek Eggenberg na západním okraji města.

Ze Štýrského Hradce je to již jen krůček do Alp, kde se v zimě můžete oddat lyžovačkám a v létě náročnější horské turistice nebo cykloturistice.

Zdroj fotografií: therme.at/en/