Termály Podhájská

Potřebujete prohřát kosti a nasytit svůj organismus minerály, které utuží zdraví, zlepší vaši odolnost a zbaví vás neduhů? Pak přišel čas vyrazit do termálních lázní. Ale do kterých? Naše země i sousední státy nabízejí víc než dostatek možnosti. Střední Evropa je rájem termálů. Vyrazit můžete do megalomanských komplexů spojených s rozlehlými akvaparky, které jen hýří atrakcemi. Ale i do menších a komornějších lázní zasvěcených hlavně relaxaci. Avšak možná vybíráte lázně spíše podle vody než podle vybavení a atrakcí. I místa zásobovaná skutečně unikátními prameny jsou na dosah. V dnešním článku se dokonce podíváme na takové malé slovenské „Mrtvé moře“. Ušetříte si dalekou cestu do Izraele či Jordánska – a vaše tělo vám poděkuje skoro stejně. A kdeže se tento klenot nachází? Skrývají ho dobře známé termály Podhájská na jihu Slovenska.

Jak se tam dostat co nejsnadněji? Kde se ubytovat a kolik vás to bude stát? A především, co všechno vás čeká a co můžete zažít či využít v samotných lázních, ale i jejich okolí… tak právě o tom bude náš dnešní článek.

Termální koupaliště Podhájská

Kde to je?

Termální lázně, kterým se dnes budeme věnovat, leží na prosluněném jihu Slovenska, v okrese Nové Zámky v Nitranském kraji. Samotná ves Podhájská leží asi 17 km severně od města Nové Zámky a asi 30 km jižně od krajského města Nitra. Obě tyto blízká města stojí za to na výletě navštívit. Zejména Nitra coby jedno z největších a historicky nejvýznamnějších slovenských měst nabízí opravdu hodně možností.

Největší pamětihodností města je nitranský hrad, který se coby dominanta širého okolí tyčí nad městem. Dále je zde bazilika sv. Jimrama a mnoho dalších krásných kostelů, klášterů a jiných památek. Úchvatná je ovšem i okolní příroda. Severně nad městem se vypíná vrcholek Zobor protkaný bezpočtem turistických stezek. Představuje jakousi vstupní bránu do tajuplného i nádherného pohoří Tribeč. To vešlo do všeobecné známosti i coby ústřední lokalita úspěšného knižního a později filmového hororu Trhlina. Místo pro dobrodruhy jako stvořené.

Samotná obec Podhájská má jen cca tisíc obyvatel. Sama o sobě, kromě samotných termálů, nic zvlášť atraktivního nenabízí. Na jih od města, hned za lázeňským komplexem, se však rozléhá lesnatá a velmi příjemná krajina, která vybízí k procházkám i turistice. Je zde spousta pěkných stezek.

Jak se tam dostat?

Termály mají dobrou dopravní dostupnost. U areálu se nachází rozlehlé placené parkoviště (1. hodina zdarma, za každou další 0,5 eur) i několik menších neplacených parkovacích ploch. Z vlakového nádraží je to pak k termálům cca 800 metrů. V bezprostřední blízkosti se pak nacházejí autobusové zastávky – Podhájská, kúpalisko.

Vlakové spoje jezdí z Bratislavy. Autobusové spoje vyžadují obvykle ještě přestup v obci Šurany nebo v Nových Zámcích. Autem z Prahy se do lázní dostanete za cca 5 hodin nejrychlejší trasou (cca 400 km) z Brna to pak máte něco přes 200 km.

O lázních Podhájská

Termály Podhájská nemají zvlášť dlouhou historickou tradici. Teprve v roce 1973 se zde prováděly vrty, které v hloubce bezmála 2 km odhalily unikátní pramen. Ten má při výstupu teplotu 83°C (voda v bazénech se ochlazuje na snesitelné teploty) a vyvěrá vydatností 30 l za sekundu. Kolem tohoto pramene vzniklo termální koupaliště. Vzhledem ke specifickému složení vody se těmto termálům začalo přezdívat „slovenské Mrtvé moře“.

Termální koupaliště Podhájská - bazény

Složení pramenů

Jde o třetihorní vodu zcela mimořádně bohatou na minerály. Obsahuje dokonce značné množství mořské soli. Má antiseptické, regenerační a protizánětlivé účinky. Podle některých zdrojů má dokonce větší ozdravné síly než voda z „originálního“ mrtvého moře. A to i při nižší slanosti.

Kromě soli se totiž ve vodě vyskytují i sírany, kyseliny borité a křemičité, zinek, jód, vápník, lithium, chróm, draslík, fluor, titan, železo, měď, hořčík a mnoho dalších cenných prvků. A na jaké neduhy či problémy je voda z lázní Podhájská účinná?

Co se léčí v lázních Podhájská?

V lázních se úspěšně léčí nejrůznější kožní onemocnění, včetně vleklých ekzémů či lupénky. Dále jsou významné pro léčbu nemocí dýchacích cest. Voda rovněž pozitivně ovlivňuje štítnou žlázu, zmírňuje dnu, revma či další problémy s klouby a pohybovým aparátem obecně. Pomáhá proti únavě a vyčerpání organismu. Taky se zde provádějí poúrazové rehabilitace.

Voda v termálech má zvláštní, trochu narezlé, zabarvení a taky specificky „voní“. Nenechte se mýlit, nejde o nějaké znečištění v důsledku závady filtrace nebo přelidnění. Tento charakter je dán právě vysokou koncentrací minerálů. Zejména jódu. Ten má dokonce i výjimečné dezinfekční vlastnosti. Díky tomu se nemusíte obávat přenosu např. nakažlivých kožních chorob ve vodě.

Termální koupaliště Podhájská - bazény

Kontroverzní události

Nelze nezmínit, že lázně se teprve nedávno znovuotevřely po jistých problémech, které zaznamenala i česká média. V roce 2021 byly lázně dočasně uzavřeny, jelikož zde inspekce odhalila četná pochybení týkající se zacházení s termální vodou. Ukázalo se, že potřebná oprávnění pro zacházení s termální vodou byla „prošlá“ a že lázně silně minerální vodu vypouštěly do blízkého potoka.

Během měsíců uzavírky však vedení sjednalo nápravu ve všech bodech a od zimy 2022 úřady povolily opětovné otevření areálu. Ten navíc v posledních letech prošel významnou modernizací a rozšířením. Nyní lázně působí jako moderní, živý a velmi kvalitně vybavený, atraktivní areál slibující zábavu pro celou rodinu.

Co nabízí areál termálů Podhájská?

Termální lázně a koupaliště Podhájská mají dnes podobu moderního komplexu na úrovni aquaparku. Rozkládají se na ploše cca 12 hektarů a je zde na 10 bazénů i řada atrakcí včetně rozlehlého tobogánu. Nechybí zde ani moderní lázeňské a wellness centrum Aquamarin, římské lázně, saunový svět a mnoho dalšího. Lázně mají kapacitu až 5 500 návštěvníků.

Termální koupaliště, bazény Podhájská

Koupaliště Podhájská v současnosti nabízí množství rozmanitých vodních ploch. Jsou zde 4 bazény s termální vodou a 6 bazénů s užitkovou vodou. Pokud se chcete prohřát a ozdravit, můžete navštívit sedací bazén s teplotou vody 40°C.

Další možností je rekreační bazén s poněkud vlažnější 30stupňovou vodou či teplejší oddychový bazén s 36stupňovou vodou. Na své si však přijdou i děti. Je zde totiž taky dětský termální bazén s vodou o teplotě 32°C a hloubkou 0,5 metrů.

Mezi bazény s užitkovou vodou najdete bazén pro plavce, relaxační bazén, další dětský bazén či ochlazovací bazének. Voda v těchto bazénech má teplotu od 18°C (ochlazovací bazén) po 36°C (relaxační a tobogánový bazén).

Termální koupaliště Podhájská - tobogány

Pozor! Během zimní sezóny jsou v provozu pouze tři bazény (dětský, sedací a ochlazovací).

Občerstvit se můžete v některém ze stánků, ale koupaliště nabízí i venkovní restauraci nebo cukrárnu. Odpočívat můžete na krásných zatravněných terasách. Děti se zase mohou vydovádět na dobře vybaveném dětském hřišti, kde nechybí trampolína či různé prolézačky.

Ceník – termály Podhájská

Termály Podhájská mají jednu velkou výhodu. Patří mezi opravdu velmi levná termální koupaliště. V rámci Slovenska jsou jedny z nejlevnějších, v porovnání s rakouskými, německými nebo i českými lázněmi tak budou pro našince víc než příjemně dostupné.

Základní celodenní vstup pro dospělou osobu ke konci sezóny (září-říjen) a ve všední den vyjde na 9 Eur, pro děti ve věku 3-15 let jen 5,5 Eur. O svátcích a víkendech či v hlavní letní sezóně je naopak celodenní vstup ještě o 1 Euro dražší.

TIP: Pokud se chcete jen „očváchnout“, můžete přijít dvě hodiny před zavíračkou (otevřeno do 19.00) a mít vstup za 6 Eur (dospělý) nebo 2,5 Eur (dítě).

Nevýhodou je, že v lázních je navíc účtován poplatek nejen za lehátko (což se dá pochopit), ale i za skříňku (2-3 Eura), za klíč je navíc nutné složit zálohu 5 eur.

Pokud se budete chtít do lázní Podhájská vracet, vyplatí se pořídit si některou z vícenásobných vstupenek, které vycházejí výhodněji. Cena za jeden vstup (dospělá osoba) pak může vycházet na cca 8 Eur.

Otevírací doba lázně Podhájská

Během zimní sezóny je otevřeno od uterý až do neděle od 9:00 do 20:00. Během zimní sezóny je v pondělí zavřeno.

Letní otevírací dobu doplníme.

Lázeňské služby a wellness

V lázních Podhájská se můžete oddat masážím, saunování, odpočívat v hydromasážních vanách nebo vyzkoušet kosmetické i lázeňské služby a procedury.

Termální koupaliště Podhájská - vnitřní část

Aquamarin

Aquamarin je moderní a skvěle vybavené lázeňské a wellness centrum, které je součástí termálů Podhájská. Tato část termálů Podhájská má k dispozici bazénový svět zahrnující 4 odpočinkové bazény.

Termální bazén je vybaven masážními lehátky či inhalačními tryskami s teplotou vody až 70°C. Voda v bazéně má 39°C. Dále je zde dětský termální bazén, bio bazén a ochlazovací bazén.

Součástí centra je dále například slovenská sauna stylizovaná do podoby tradiční dřevěnice. Je zde taky finská sauna a bio sauna s přívětivější teplotou 70°C. Vyzkoušet můžete i solné či bylinkové inhalace v parní sauně, jeskyni se světelnou terapií a „vodním peklem“, mořskou koupel, tepidarium či zážitkový tropický tunel simulující tropický déšť a opar i se světelnými efekty.

Tento tunel prokrvuje, masíruje a má regenerační účinky. Ochladit se můžete v ledopádu, ochlazovací koupeli pod „vědrem odvahy“. Vybavení je tedy opravdu na vynikající úrovni.

Vstupy do jednotlivých zón jsou oddělené. Bazénový svět můžete navštívit za 12 Eur (2 hodiny), děti za 7 Eur. Hodinový vstup do Vitálního světa (sauny a ostatní) stojí rovněž 12 Eur (vstup pouze pro dospělé).

Římské lázně

Římské lázně nejsou přímo součástí termálů. Nacházejí se v penzionu Energy hned u lázní. Jsou ovšem opravdu krásně zpracované v antickém stylu a návštěvy jistě nebudete litovat. Dle denní doby je základní hodinové vstupné do bazénu 4,5-5 Eur (2,5-3 Eura pro děti). Další služby a možnosti jsou za příplatek.

Atrakce

Samotné termály Podhájská nabízejí i spoustu atrakcí. Kromě některých již zmíněných, jako tropický tunel či jeskyně, je to i moderní a rozsáhlá soustava tobogánů a klouzaček. Ty zaujmou především děti. Některé bazény nabízejí vodní hřib či „déšť“ a různé vodotrysky, ale i umělé vlnobití. Termální koupaliště si tedy užije celá rodina.

Ubytování v lázních Podhájská

Možnosti ubytování jsou v okolí lázeňského komplexu bohaté. Najdete zde apartmány, penziony, hotely, ale například i autokemp. Vybírat tudíž můžete z různých úrovní kvality i cenových relací.

Jaké hotely a ubytování patří v lázních Podhájská mezi to nejlepší?

  1. Penzion Vilka Podhájčanka – s polopenzí a vstupem do termálního wellness centra Aquamarín
  2. Rekreačný dom SISI
  3. Apartmany Arcadia
  4. Penzión Quatro I, II, III – 250-500 m od termálních lázní se snídaněmi, slevou a odvozem
  5. Apartmány Goral Podhájska – dva luxusní domy až pro 5 osob k pronájmu

Recenze a zkušenosti s lázněmi Podhájská

Lázně Podhájská zahrnují poměrně rozlehlé a atraktivní venkovní termální koupaliště, které se vyplatí navštívit během sezóny, ale i samostatné a skvěle vybavené wellness centrum Aquamarin, které si lze naplno užít po celý rok.

Termály Podhájská rozhodně stojí za návštěvu a potěší i přívětivými cenami. Lázně mají výborné hodnocení. Občasné výtky patří přelidněnosti (v hlavních časech o sezóně), což je ovšem celkem obecný problém většiny kvalitních termálů, lázní a aquaparků.

Dalším problémem mohou být uzávěrky některých bazénů nebo částí areálu. Doporučujeme si před návštěvou zjistit aktuální informace o případných odstávkách či omezeních, abyste se vyhnuli zklamání.

Fotogalerie

FOTO: http://www.tkpodhajska.sk/

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

23 comments