Termální lázně Bojnice

Nedaleko Prievidze a českých hranic se Slovenskem, v Hornonitranské kotlině leží Českými turisty stále navštěvovanějších termální lázně Bojnice. Město je známé nejen díky svému zámku a zoologické zahradě, ale především díky lázním.

Lázně Bojnice vytváří díky své poloze, klimatu i množství termálních pramenů ideální místo pro relaxaci i léčebné procesy. O ty se tu starají zejména četné lázeňské hotely společně s wellness-saunovými procedurami.

Poloha lázní

Lázně Bojnice se nachází v Hornonitrianské kotlině, na úpatí pohoří Malá Magura a cca 80 km od českého hraničního přechodu Starý Hrozenkov. Leží v nadmořské výšce 297 metrů. Klimatické podmínky v okolí lázní vytvářejí bohaté listnaté a jehličnaté lesy, které obklopují lázně hned ze tří světových stran. Průměrná roční teplota se tu pohybuje nad 9 °C. Slunce tu každý rok svítí 9 000 hodin.

Léčivá termální voda v lázních Bojnice

Základem termálních lázní Bojnice je z hloubky 1200 – 1500 metrů vyvěrající termální voda o teplotě 28–52°C a léčivé bahno, dozrávající u vývěru termálního zřídla „Jazer“. Denně vyvěrá na 4 miliony litrů vody z celkem 9 pramenů. Minerální prameny jsou přírodní, léčivé, hydrogen-uhličianovo-síranové, vápníkovo-hořčíkové hypotonické akratoterma. Tak se nazývají prameny patřící do skupiny léčivých vod.

Stejné složení jako mají termální lázně Bojnice mají například francouzské lázně Plombiére, italské lázně Bataglia či anglické lázně Buxton.

V Bojnicích se léčí nervové nemoci, pooperační stavy, nemoci pohybového aparátu a stavy po cévních mozkových příhodách. Léčivé účinky zdejších lázní blahodárně působí také na omlazení pokožky, gynekologické potíže a celkové zlepšení zdravotního stavu.

Vybírat můžete například tyto terapie: balneoterapie, tepelná terapie, elektroterapie, léčebný tělocvik, reflexní léčba, kyslíková terapie.

kupele-bojnice

Bazény a vybavení v lázních Bojnice

lázních Bojnice můžete využít několik bazénů a saunový svět, zde je přehled některých z nich:

  • Zelený bazén (34 ºC)
  • Koupel Jánov (34 ºC)
  • Venkovní bazén Strand (32-36 ºC)
  • Venkovní bazén LD Mier (32-36 ºC)
  • Velký bazén LD Baník (33 ºC)
  • Malý bazén LD Baník (40-41 ºC)

Dále zde můžete navštívit tzv. wellness saunovou zónu, která obsahuje mimo jiné:

  • Solnou a bylinkovou koupel
  • Sanárium
  • Fitness
  • Finskou saunu

Lázně Bojnice pro seniory

Lázně Bojnice jsou vhodné také pro seniory, kteří tu mají možnost kulturního vyžití a i lehké turistiky. Lázně navíc seniorům připravily výhodnější cenové balíčky.

Okolí lázní Bojnice

Okolí bojnických lázní láká milovníky historie, kultury, turistiky i romantismu. Dominantou je Bojnický zámek, jehož interiér zdobí historický nábytek i malířské umění.

V okolí můžete navštívit také oblíbenou zoologickou zahradu, která se nachází v bezprostřední blízkosti lázeňského parku. Málokdo ví, že je to jedna z nejkrásnějších a nejznámějších zoologických zahrad na Slovensku.

V letních měsících je velmi oblíbeným a okupovaným místem termální koupaliště Čajka. V zimě naopak můžete zavítat do lyžařských středisek v Porubě, Remate nebo Kľačne.

Historici zase ocení návštěvu tajemných Prepoštských jeskyň.

Termální lázně Bojnice – vstupné a ceník

Ceník jednotlivých termálních domů si můžete prohlédnout ZDE.

Ubytovaní lázně Bojnice

Ubytovánílázních Bojnice je poskytováno ve třech hlavních lázeňských domech Baník, Mier a Lysec. Každý dům má vlastní wellness centrum ve kterém je možné podstoupit řadu procedur. Lázeňské domy Mier a Lysec jsou vzájemně propojeny proskleným tunelem.

Ubytování je nabízeno také mimo lázeňské domy v klasických hotelech či apartmánech. Za koupáním pak musíte do vodního světa v lázeňském domě Mír s celoročním provozem a 3 termálními bazény s teplotou vody 32 °C až 38 °C. Další možností ke koupání je pak využití venkovního bazénu u lázeňského domu Baník.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

29 comments